Η αδελφή μου έχει σχιζοφρένεια - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 11 FirstFirst ... 23456 ... LastLast
Results 46 to 60 of 161
  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    765
    Quote Originally Posted by stellagla89 View Post
    Που μένεις; Σε ποιο ψυχιατρείο πηγε; εμάς την πήγαν σε ένα κρατικό εδώ Θεσσαλονίκη που άκουσα τα χειρότερα και φοβαμαι. Δεν τολμώ να πάω να την δω. Θα λυγίσω και θα αρχίζω να τσιριζω.
    Στέλλα μου, άκου τι σου είπε η Constantly curious... Επειδή το' χω βιώσει αυτό που περνάς πριν λίγα χρόνια, κατέληξα να πάθω κατάθλιψη για ένα χρόνο και να μην μπορώ να λειτουργήσω. Κάθε φορά που περνάω ΕΞΩ από το νοσοκομείο που νοσηλεύτηκε ο αδερφός μου, με πιάνουν κλάματα. Ακόμα θυμάμαι τις στιγμές που ήμασταν μέσα, εγώ να προσπαθώ να συγκρατήσω δάκρυα και οι νοσηλευτές να με ρωτάνε αν είμαι καλά, να με κοιτάνε με λύπηση και να μου λένε να καθήσω.

    Κράτα δυνάμεις. Δες ΕΣΕΝΑ. Για εσένα ποιός νοιάζεται; Για εσένα ποιος ΠΡΕΠΕΙ να νοιαστεί; Αν δεν το κάνεις εσύ, θα καταρρεύσεις. Ξέσπασε. Μίλα στους γονείς σου. Εξήγησέ τους. Καταλαβαίνω πως είναι σε μεγάλη ηλικία. Καταλαβαίνω πως με αυτή την κατάσταση έχουν εξαντληθεί. Καταλαβαίνω πως νοιάζεσαι, πως πάντα θα νοιάζεσαι και θα ανησυχείς για την κατάσταση της αδερφής σου. Αλλά πρέπει πάνω απ' όλα να προστατεύσεις και τον εαυτό σου. Δεν είναι δουλειά σου να την κάνεις καλά. Δεν ήθελα να τον κλείσουμε στην κλινική. Την πρώτη φορά χειροτέρεψε. Τον βγάλαμε άρων άρων. Την δεύτερη καλυτέρευσε. Κάποιες ασθένειες και κάποιοι χαρακτήρες ταυτόχρονα έχουν δύσκολο χειρισμό. Είναι στο χέρι ψυχολόγων, ψυχιάτρων, αλλά ΚΥΡΙΩΣ στο χέρι της αδερφής σου να γίνει καλά. Της έδωσες όλη την στήριξη που θα μπορούσες να της δώσεις και είσαι πάντα εκεί. Απλά αυτή την φορά πρέπει να ακούσεις και τον οργανισμό σου και να τον προστατεύσεις.

    Κάνε κουράγιο. Όλα θα πάνε καλά. Και με σένα και με την αδερφή σου.

  2. #47
    Mrgilleas
    Guest
    Quote Originally Posted by ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ View Post
    Στέλλα μου, μην τα σκέφτεσαι όλα τόσο αρνητικά. Ήταν πολύ καλή κίνηση που την πήγατε για νοσηλεία. Θα της βγάλουν μια καλή θεραπεία, θα ηρεμήσει και θα βελτιωθεί πολύ. Να γίνει καλά είναι δύσκολο αλλά θα της δώσουν ένα ξεκίνημα για να μπορέσει να έχει μια σχετικά φυσιολογική ζωή.
    Εμένα ο άντρας μου νοσηλεύτηκε 3 μήνες στο ψυχιατρείο με μείζονα κατάθλιψη και άτυπη ψύχωση και εκεί του ξεκίνησαν μιά θεραπεία που ακολουθεί έκτοτε και μπορούμε και πορευόμαστε.
    Στην αρχή ίσως της δώσουν κάπως δυνατά φάρμακα (στον άντρα μου έτσι έκαναν) και μπορεί να την δεις να μην μπορεί να αρθρώσει καλά τις λέξεις ή να είναι σαν χαζεμένη. Μην φοβηθείς και έχε εμπιστοσύνη στους γιατρούς.
    Δεν είναι σωστή η λέξη "μουρλάδικο", με την έννοια οτι τα ψυχιατρικά νοσοκομεία δεν λειτουργούν μόνο ως ιδρύματα όπως παλιά αλλά κυρίως ως θεραπευτικά κέντρα.
    Τέλος, οι γονείς σου πολύ κακώς σε φορτώνουν με τύψεις αλλά είναι συνήθης η πρακτική αυτή στους γονείς που προσπαθούν να απενοχοποιηθούν οι ίδιοι για τυχόν σφάλματά τους φορτώνοντας τις ευθύνες τους αλλού και συνήθως στα παιδιά τους. Δεν την γέννησες εσύ την
    αδελφή σου, εκείνοι έχουν την όποια ευθύνη για το πώς μεγάλωσε και για τα παιδικά της βιώματα.
    ........................
    Last edited by Mrgilleas; 18-12-2019 at 16:02.

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    161
    Όταν βγει πως να της φέρθω; Μου έχει φερθεί απαίσια κ πλέον νοιώθω μίσος. Ξέρω θα με πείτε άρρωστη είναι κάνε υποχώρηση. Έκανα πολλές υποχωρήσεις μέχρι που αρρώστησα

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,504
    ουδετερα προστατεψε τον εαυτο σου, ο καθενασ στη ζωη επιβιωνει μονοσ του, πρεπει να μαθει να επιβιωνει και αυτη, η θα μπαινοβγενει νοσοκομεια και θα μεινη μονη, αυτο ειναι ως ενα βαθμο επιλογη της ασχετα τη ψυχικη ασθενεια....

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    161
    Πήγαν οι δικοί μ και είπαν ότι φοβάται πολύ,ότι την μαλώνουν, ότι δεν τρώει κ ότι είναι χλωμή. Πφφ. Νέο κορίτσι πως κατεντησε έτσι

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,504
    στελα οι ψυχικες ασθενειες ειναι αστα να πανε, διαλυουνε τη πρωσοπικοτητα του ατομου, αλλα πρεπει να ενεργοποιηθει το ενστικτο επιβιωσης της και να δραστηριοποιηθει αυτο ειναι επιλογη της πρεπει να προχωρηση με τη θεραπεια της και να αγωνιστη να προδευση. αν θελει μπορει δεν ειμαστε 100 χρονια πισω με τα ασυλα τωρα υπαρχουν θεραπειες. και να παιρνει λιγα φαρμακα αργοτερα σαν συντηρηση τη εγινε τοσος κοσμος παιρνει φαρμακα αλλη για θυρωειδη αλλη για καρδια κλπ...... εγω πριν 6 χρονια επαιρνα 1200 σολιαν ζοξιλ και ακινετον 4, τωρα ειμαι με 400 σολιαν μονο και μισο ακινετον και ειμαι μια χαρα δουλευω σπουδαζω εχω παρεες και ολλα κιλανε μια χαρα.....

  7. #52
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    161
    Νοσηλευτηκες Παύλο;

  8. #53
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    161
    Πήγα σήμερα πρώτη μέρα να την δω. Εκτός ότι είναι χάλια οι συνθήκες εκεί κ αυτή έγινα χειρότερα μου έλεγε πάλι τ ίδια. Ότι εσύ φταις που είμαι εγώ εδώ, που τρελάθηκα, που δεν με αγαπάς,που δεν έρχεσαι σπίτι μου να μου κάνεις παρέα. Παιδιά θα ακουστω κακια αλλά δεν θέλω να την ξαναδώ

  9. #54
    george1520
    Guest
    Κάποιες φορές για να αντιμετωπίσουμε μια κατάσταση ή για να συνεχίσουμε να είμαστε σε αυτήν καλό είναι να κάνουμε ένα διάλειμμα.. Μην ξαναπάς για λίγο καιρό για να προστατέψεις τον εαυτό σου και όταν θα είσαι έτοιμη να ξανά πας. Φυσικά θα ρωτάς και θα ενημερώνεσαι για την εξέλιξη της.

  10. #55
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Στέλλα, αν θυμάμαι καλά δεν ζεις πλέον στο πατρικό. Κόψε λοιπόν τις τόσο πολλές επικοινωνίες με τους γονείς και τις μεγάλες συζητήσεις που σου λένε τα ίδια. Μίλα για να ενημερώνεσαι για την αδερφή σου όσο θες, αλλά μην τους αφήνεις περιθώρια για να λένε τα δικά τους. Αν σου λένε κατηγορίες για εσένα ή κλαίγονται, απλά να τους το κλείνεις.
    Δεν είσαι υποχρεωμένη για τίποτα. Αν δεν θες μην ξαναπάς να δεις την αδερφή σου. Αφού κι αυτή κάθεται και σε φορτώνει ενοχές αντί να χαρεί που πήγες, κόψε την επικοινωνία και με αυτή. Επικεντρώσου στην δική σου θεραπεία.

  11. #56
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    161
    Έχεις δίκαιο Σόνια αλλά σαν δίδυμη αδερφή μου έχω και αγάπη και θυμό. Χτες που πήγα στεναχωρήθηκα πολύ που την είδα έτσι αλλά κ την μίσησα που με είπε πάλι τ ίδια κ κατηγόρησε εμένα. Δεν μπορώ να χαρώ την δουλειά μου, δεν μπορώ να βγω να χαρώ, δεν έχω συντροφο, κ φοβάμαι ότι η θεραπεία μου δεν θ ποιασει. Άσχημο να μην έχεις καλή οικογένεια

  12. #57
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    161
    Θα ήθελα να μου προτείνεται χόμπι για όταν βγει να πάει. Πολύ εύκολα γτ έχει αποσπάση προσοχής. Δεν μπορεί να σπουδάσει, να δουλέψει, και να γυμναστει γιατί έχει και σημαντικα σωματικά προβλήματα

  13. #58
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    161
    Γεια σας και πάλι. Από τον Γενάρη βγήκε η αδερφή μου. Και από τότε έγινε άλλος άνθρωπος. Είναι πολύ βίαιη με τους γονείς τα έχουν παίξει και αυτοί. Τους κατηγορεί που την έβαλαν μέσα. Όσο για μένα. Μου μιλά παρά πολύ χυδαία γιατί λέει την έβριζα ένα χρόνο πριν. Μου λέει όταν τελειώσει η σύμβαση μου να φύγω εντελώς από Θεσσαλονίκη γιατί θα με κάνει μεγάλο κακό. Έχω παλαβωσει εγώ πιο πολύ.

  14. #59
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Ασφαλιστικά μέτρα, κλείστε την πάλι μέσα μέχρι να γίνει καλά και να μην είναι επικίνδυνη. Τελεία. Ακούγεται σκληρό, αλλά αυτό πρέπει να κάνετε.


    Αν θυμάμαι καλά, πήγατε υπογράψατε και την βγάλατε πριν ολοκληρωθεί η θεραπεία, σωστά; Μέγα λάθος!

  15. #60
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by stellagla89 View Post
    Γεια σας και πάλι. Από τον Γενάρη βγήκε η αδερφή μου. Και από τότε έγινε άλλος άνθρωπος. Είναι πολύ βίαιη με τους γονείς τα έχουν παίξει και αυτοί. Τους κατηγορεί που την έβαλαν μέσα. Όσο για μένα. Μου μιλά παρά πολύ χυδαία γιατί λέει την έβριζα ένα χρόνο πριν. Μου λέει όταν τελειώσει η σύμβαση μου να φύγω εντελώς από Θεσσαλονίκη γιατί θα με κάνει μεγάλο κακό. Έχω παλαβωσει εγώ πιο πολύ.
    Τι φάρμακο υποτίθεται πως παίρνει leponex ? Τι δοσολογίες; Το παίρνει;

Page 4 of 11 FirstFirst ... 23456 ... LastLast

Similar Threads

  1. με ζηλεύει η αδερφή μου;
    By Anna Mar in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 52
    Last Post: 28-04-2016, 21:57
  2. Η ΑΔΕΡΦΗ ΜΟΥ ΚΙ ΕΓΩ
    By void in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 16
    Last Post: 19-11-2014, 23:51
  3. Πρόβλημα με την αδερφη μου
    By MarL in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 07-02-2014, 22:57
  4. Η αδερφή μου
    By αλεχ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 03-01-2013, 08:24
  5. Για την αδερφη μου..
    By Αριαδνη in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 53
    Last Post: 04-08-2012, 19:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •