Η αδελφή μου έχει σχιζοφρένεια - Page 8
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 8 of 11 FirstFirst ... 678910 ... LastLast
Results 106 to 120 of 161
  1. #106
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2017
    Location
    Earth
    Posts
    763
    Μπορει ο αδερφος μου να ειναι καλυτερα αλλα πιστεψε με σε καταλαβαινω απολυτα!εχω αφησει κ εγω πισω την ζωη μου για να βοηθησω κ τον αδερφο μου κ τους γονεις μου!επισης κ εγω παιρνω αντικαταθλιπτικο!εμενα με βοηθησε ο ψυχολογος μου!να σου πω οτι εμπαινα σπιτι κ νευριαζα,ουρλιαζα σε ολους!πνιγομουν κ εριχνα το φταιξιμο ολοκληρο σε αυτους!ο ψυχολογος παντα μου τονιζε να αναλαμβανω τις ευθυνες μου!δεν μου φταιγαν σε ολα οι δικοι μου!καπου ειχα εγκλωβιστει κ δεν μπορουσα να προχωρησω οποτε εριχνα το φταιξιμο στους αλλους!στα λεω πολυ φιλικα κ με αγαπη!

  2. #107
    hlias1988
    Guest
    οκ σε ευχαριστω φιλε μου! ολοι πρεπει να βοηθαμε τους αλλους. στα δυσκολα φαινομαστε!

  3. #108
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2017
    Location
    Earth
    Posts
    763
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    εγω νιωθω οτι το εκανα για να τους ταλαιπωρησω επιτηδες επειδη δεν μου εκαναν τα χατηρια και ηταν αυστυροι μαζι μου. και με γεμιζαν μονο
    με πρεπει.....
    Σε ψυχολογο πας?πρεπει να καταλαβεις οτι κ οι δικοι σου δεν ειναι θεοι,κανουν λαθοι!σε αγαπανε κ προσπαθουν για το καλυτερο αλλα με τον τροπο τους!μπορει να ειναι λαθος σε καποια θεματα!
    No matter how you feel..Get up..Dress up..Show up and..NEVER GIVE UP!!

  4. #109
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by pink floyd View Post
    Σε ψυχολογο πας?πρεπει να καταλαβεις οτι κ οι δικοι σου δεν ειναι θεοι,κανουν λαθοι!σε αγαπανε κ προσπαθουν για το καλυτερο αλλα με τον τροπο τους!μπορει να ειναι λαθος σε καποια θεματα!
    οχι δεν παω σε ψυχολογο. μονο χαπια παιρνω και αυτος ο κολω γιατρος ειναι πολυ αυστηρος..

  5. #110
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2017
    Location
    Earth
    Posts
    763
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    οχι δεν παω σε ψυχολογο. μονο χαπια παιρνω και αυτος ο κολω γιατρος ειναι πολυ αυστηρος..
    Τι χαπια παιρνεις αν επιτρεπεται?γιατι ειναι αυστηρος?μπορει να σε βοηθουσε ενας καλος ψυχολογος!
    No matter how you feel..Get up..Dress up..Show up and..NEVER GIVE UP!!

  6. #111
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Location
    Athens
    Posts
    181
    Quote Originally Posted by stellagla89 View Post
    Προσπάθησα πολύ γ αυτήν. Έδωσα τα πάντα. Πήγα πίσω την ζωή μου. Κ περνω κ εγώ ψυχοφαρμακα. Οπότε δεν μπορείς να καταλάβεις αυτό που περνάμε εμεις. Άνθρωποι είμαστε. Αν μας χτυπάν στεναχωριομαατε και μισούμε. Εγώ την μίσησα. Γ όλα όσα έχει κάνει σε όλους μας. Κ δεν πιστευω ότι μιλά 100% η αρρώστια της. Αλλά κ ο χαρακτήρας της
    Θα έρθω και θα συμφωνήσω με τη Στέλλα. Κάπου πιο πάνω στις αναρτήσεις το ανέφερε και μία άλλη κοπέλα και όντως έχουν δίκιο. Όπως μου είπε μια γνωστή μου...δεν είναι μία κούκλα χωρίς χαρακτηριστικά που ξαφνικά εμφανίζει μία πάθηση. Είναι ένας άνθρωπος με χαρακτήρα και προσωπικότητα και αν για παράδειγμα είναι εγωιστής ή κακότροπος, με την πάθηση έρχονται και μεγεθύνονται αυτά τα χαρακτηριστικά.

  7. #112
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    133
    Στέλλα τι κάνεις; Τί γίνεται με την κατάσταση σου; Πώς είσαι ψυχολογικά;

  8. #113
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    161
    Γεια σου Laila. Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. Είμαι σε αναστολή ακομα μιας και δουλεύω σε νήπιαγωγειο. Δεν ξέρω αν δουλέψω. Οπότε είμαι χάλια. Έχω την κατάσταση της αδερφής μου, πέρασα μόνη την καραντίνα, χωρις φίλο και οικογένεια, και γνκ είμαι πολύ λυπημένη κάθε μέρα. Περιμένω να τελειώσει η σύμβαση μου να δούμε τι θα κάνω

  9. #114
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by pink floyd View Post
    Τι χαπια παιρνεις αν επιτρεπεται?γιατι ειναι αυστηρος?μπορει να σε βοηθουσε ενας καλος ψυχολογος!
    παιρνω ενα αντιψυχωσικο και ενα ζαναξ

  10. #115
    Quote Originally Posted by stellagla89 View Post
    Γεια σου Laila. Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. Είμαι σε αναστολή ακομα μιας και δουλεύω σε νήπιαγωγειο. Δεν ξέρω αν δουλέψω. Οπότε είμαι χάλια. Έχω την κατάσταση της αδερφής μου, πέρασα μόνη την καραντίνα, χωρις φίλο και οικογένεια, και γνκ είμαι πολύ λυπημένη κάθε μέρα. Περιμένω να τελειώσει η σύμβαση μου να δούμε τι θα κάνω
    Διάβασα το πρώτο σου μήνυμα. 10 χρόνια φάρμακα και καμία βελτίωση τι να σου πώ! Δίδυμη εσύ, πως και την γλύτωσες απ τα ψυχιατρικά αφού δυο δίδυμοι συνήθως έχουν ίδια βιώματα, ίδιο περιβάλλον, παρόμοιοι χαρακτήρες? Διότι τα ψυχιατρικά όπως πιστεύω δεν είναι θέμα οργανικό αλλά έχουν τη γενεσιουργό τους αιτία στα βιώματα στη ζωή του ατόμου.
    Τα φάρμακα υπάρχουν για να καταλαγιάζει ο άνθρωπος, να ηρεμά, από μόνα τους δεν μεταβάλλουν τον διαστρεβλωμένο τρόπο σκέψης. Αυτό επιτυγχάνεται μέσω ψυχολόγου και κυρίως το άτομο να δουλέψει με τη σκέψη του με βάση την καθοδήγηση και βοήθεια που θα του δώσει ο ψυχολόγος. Ο ψυχίατρος δεν είναι ψυχολόγος, απλά δίνει κάποιες συμβουλές και κατευθυνσεις, η φαρμακολογία και συνταγογράφιση είναι βασικά η δουλεία του με βάση το συναίσθημα, ομιλία και συμπεροφορά που του βγάζει ο παθών. Κι αν στο πλαίσιο αυτό δεν σου δίνει θεραπεία πας και σε άλλον όπως γίνεται με τις υπόλοιπες ειδικότητες γιατρού.
    γιάννης

  11. #116
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    161
    Δεν θα ασχοληθώ άλλο με τους γιατρούς της κ την ασθένεια της. Χρόνια τώρα υποφέρω με αυτήν την κατάσταση. Από Νοεμβριο άρχισα να παίρνω τα πρώτα μου αντικαταθλιπτικά. Πέρασα πολλές φάσεις θυμού, μίσους, έβριζα, τσιριζα. Αλλά έβλεπα την αδερφή μου κ έλεγα όχι ποτέ δεν θα γίνω έτσι. Το έβαλα σαν στόχο

  12. #117
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2017
    Location
    Earth
    Posts
    763
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    παιρνω ενα αντιψυχωσικο και ενα ζαναξ
    Να εισαι καλα κ να προσεχεις τον εαυτο σου!!μην κανεις βλακειες οι δικοι σου σε αγαπανε!σκεψου κ τον ψυχολογο,μπορει να σε βοηθησει!καλη σου μερα!
    No matter how you feel..Get up..Dress up..Show up and..NEVER GIVE UP!!

  13. #118
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    161
    Πλέον παιδιά φοβάμαι μην γίνω σαν κ αυτήν. Η επικοινωνία με αυτό τ άτομο με έχει χαλάσει φουλ. Δεν αποδίδω στην δουλειά, συνέχεια κλαίω, φοβάμαι, κοιμάμαι, έγινα αντικοινωνική

  14. #119
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Location
    Athens
    Posts
    181
    καλησπέρα!! Με τη δουλειά πως είσαι;; νομίζω περίμενες κάποια αποτελέσματα.. Είχες καμία θετική εξέλιξη; Σε σχέση με την αδερφή σου, πήρες τις αποστάσεις σου να ηρεμήσεις;
    Δεν βλέπει κανείς πολύ καλά παρά μονάχα με την καρδιά.Ότι είναι σημαντικό, δεν το βλέπουν τα μάτια.

  15. #120
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    161
    Στην δουλειά πολύ καλά αλλά τελειώνει τώρα. Και τώρα 2 μήνες το καλοκαίρι πως θα την αντέξω; Κανένα αποτέλεσμα θετικο. Μπορώ να φύγω μόνο όταν ανοίξουν τ σχολεία από Σεπτέμβριο δηλ γτ είμαι αναπληρώτρια

Page 8 of 11 FirstFirst ... 678910 ... LastLast

Similar Threads

  1. με ζηλεύει η αδερφή μου;
    By Anna Mar in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 52
    Last Post: 28-04-2016, 21:57
  2. Η ΑΔΕΡΦΗ ΜΟΥ ΚΙ ΕΓΩ
    By void in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 16
    Last Post: 19-11-2014, 23:51
  3. Πρόβλημα με την αδερφη μου
    By MarL in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 07-02-2014, 22:57
  4. Η αδερφή μου
    By αλεχ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 03-01-2013, 08:24
  5. Για την αδερφη μου..
    By Αριαδνη in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 53
    Last Post: 04-08-2012, 19:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •