Η αδελφή μου έχει σχιζοφρένεια - Page 9
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 9 of 11 FirstFirst ... 7891011 LastLast
Results 121 to 135 of 161
  1. #121
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Location
    Athens
    Posts
    181
    Εντάξει, το ότι τελειώνει η δουλειά, δες το σαν μια καλή ευκαιρία να ξεκουραστείς, να ασχοληθείς με τον εαυτό σου, να τα βρεις μαζί του και να κάνεις πράγματα που σου αρέσουν. Τους δύο μήνες του καλοκαιριού μπορείς να απομακρυνθείς από την αδερφή σου; Να πας σε κάποια φίλη σου να μείνεις πχ ή να πάτε κάπου διακοπές; Μπορείτε επίσης να κανονίζετε να πηγαίνετε κάπου κοντά για μπάνιο ώστε να φεύγεις ..Πρέπει να ηρεμήσεις και είσαι καλά εσύ πρώτα για να μπορέσεις να αντιμετωπίσεις τις δυσκολίες και τους άλλους...
    Δεν βλέπει κανείς πολύ καλά παρά μονάχα με την καρδιά.Ότι είναι σημαντικό, δεν το βλέπουν τα μάτια.

  2. #122
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    161
    Γεια σας. Η αδερφή μου μετά την κλινική έγινε τρισχειροτερα. Πιο άγρια, πιο χάλια. Ενώ παίρνει την αγωγή τπτ. Εγώ γ ν νοιώσει καλύτερα την πήγα διακοπές κ μου έκανε φασαρίες και πέρασα απαίσια. Αρνείται να δουλέψει, να βρει ασχολίες (κ όταν της προτείνω με μαλώνει), να πάει στον γιατρό γτ είναι ιδιωτικός λέει. Συνέχεια σκέφτεται μαύρα. Τι να κάνω; Λέει συνέχεια εγώ είμαι αμεα, με πήγαν στην κλινική με το ζόρι οπότε θα με συμπεριφέρεστε όλοι τέλεια, κ ειδικά εσύ( εγώ δηλ) να την βοηθήσω παρά πολύ. Τι να κάνω

  3. #123
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Ρε 'συ Στέλλα, ειλικρινά, τι θέλεις να σου πούμε; Κάθε φορά γράφουμε τα ίδια και τα ίδια. Βλέπεις ότι η αδερφή σου σου φορτώνεται και σου κάνει το βίο αβίωτο, βλέπεις ότι δεν καταφέρνεις να τη βοηθήσεις ούτε να της βάλεις όρια, κάθε φορά βασανίζεσαι, λες ότι θα απομακρυνθείς και θα κοιτάξεις εσένα και μετά από λίγο γυρνάς στο φόρουμ και λες ότι έτρεχες για την αδερφή σου, ότι η αδερφή σου το ένα και το άλλο, ότι αισθάνεσαι χάλια, περνάς απαίσια και πάει λέγοντας.
    Τι άλλο να σου πούμε να κάνεις; Το ίδιο που σου έχουμε πει δεκάδες φορές: Να απομακρυνθείς και να κοιτάξεις τον εαυτό σου. Θα το κάνεις όμως;

  4. #124
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    ποσο κριμα , ποσο λυπητερο αυτο οπου περναει ολοληρη η οικογενεια σου! τοσα ατομα επιρεαζοντε αρνητικα απο την ψυχικη ασθενεια μιας γυναικας.
    Στελλα ,εχω μια παρομοια εμπειρια απο εναν ανιψιο μου, μαλιστα ειναι πολυ πιο δυσκολα τα πραματα διοτις ειναι ανδρας, κοντα στα 35 και χρονια ασχολουμενος με το μποντι μπιλντιγκ, αρα φανταζεσαι τι προβλημα εχουμε οταν ευριαζει. Αυτο που θελω να σου πω ,ειναι κατις κοινο που βλεπω οτι εχουν και οι δυο, αλλα οπως εχω διαβασει γενικα οσοι πασχουν αποσχιζοφρενεια.Νιοθουν οτι τους εκμεταλευομαστε, οτι δεν τους φερομαστε οπως τους αξιζει!φεροντε ως θυματα σκευοριας καισυνομοσιας.Αυτο ομως δεν το κανουν επειδη το θελουν, συμφωνα με τον γιατρο του, ειναι συμπτωματα της σχιζοφρενειας οπου προκαλει διαφορες δυσκολιες στον ασθενη οπως ψευδεσθησεις ,φωνες απο το υπερ περαν και μανιες καταδιοξεις οπου μαζι με τις "φωνες"οπου τους λενε οτι η αδλεφη σου, η οικογενεια σου θελουν το κακο σου κι αλλα τετοια! εχουν σαν αποτελεσμα να νομιζει και να φερεται με τετοιο τροπο εναντι σας! Δεν ειναι λοιπον η καθαρη σκεψη της αδελφη σου , δεν ειναι η αδελφη σου αυτη που φερεται ετσι αλλαη ασθενεια της

  5. #125
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    161
    Οποιος κουράζεται με τα ποστ μου ας μην τα βλέπει (Sonia). Έχω πάλι πρόβλημα παιδιά. Είμαι αναπληρωτρια όπως σας έχω πει και είναι η ευκαιρία μου φέτος να δηλώσω άλλη πόλη. Της τ είπα (κακώς) και με πιέζει να μην φύγω. Ότι είναι χάλια μετά την κλινική και να μείνω να κάνουμε παρέα κ να την αγαπήσω. Οι γονείς τα παιξαν. Εγώ παιδιά έχω πιεστεί παρά πολύ. Με λέει θα κάνει κακό στον εαυτό της αν φύγω. Από την μια την λυπαμαι κ από την άλλη πρέπει να φύγω να αναπνεύσω επιτέλους. Τι να κάνω;

  6. #126
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Δεν κατάλαβες. Δεν είναι θέμα κούρασης. Φυσικά και μπορείς να γράφεις όσα ποστ θέλεις. Αλλά υποτίθεται προσπαθείς να λύσεις ένα πρόβλημα και κάνεις ερωτήσεις. Η απάντηση σε όλες τις ερωτήσεις σου είναι η ίδια. Κι εδώ που πάλι ρωτάς τι να κάνεις η ίδια είναι. Να φύγεις. Αν δεν το κάνεις τι περιμένεις να αλλάξει και τι διαφορετικό περιμένεις να σου πούμε;

  7. #127
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    161
    Έχω θολώσει Σόνια. Και δεν σκέφτομαι καθαρά. Και αν φύγω και κάνει κακό στον εαυτό της; Δε θα το έχω τύψεις μετά; Όμως μέχρι πότε θα βάζω πίσω τον ευατο μου;

  8. #128
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Καταλαβαίνω ότι είναι μία δύσκολη απόφαση, μη νομίζεις. Αλλά αν συνεχίσετε σε αυτό το μοτίβο, απλά θα καταστρέψεις εντελώς τη ζωή σου κι εσύ, δεν θα βγει τίποτα θετικό. Πρέπει κάπου να τραβήξεις μία γραμμή και να πεις ως εδώ! Η αδερφή σου δεν είναι δική σου ευθύνη, ειδικά από τη στιγμή που σου κάνει το βίο αβίωτο. Αν κάνει κακό στον εαυτό της, δεν θα φταις εσύ, αλλά η ασθένειά της, ο εαυτός της και μία σειρά άλλων παραγόντων που δεν ήταν στο χέρι σου. Αλλά έτσι κι αλλιώς νομίζω ότι απλά σε απειλεί όλη την ώρα για να περνάει το δικό της. Σας έχουν μιλήσει οι γιατροί για τάσεις αυτοκτονίας και τέτοια; Έχει ιστορικό με απόπειρες; Όπως και να έχει θυμήσου ότι αυτό το άτομο με ευθύνη και των γονιών σου ποτέ μα ποτέ δεν ολοκλήρώσε καν μία θεραπεία όπως πρέπει και δεν έχει μάθει να βάζει όρια πουθενά. Γιατί να σε ανησυχεί αν θα βλάψει τον εαυτό της κι όχι αν βλάπτει/θα βλάψει σοβαρά εσένα;

  9. #129
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    161
    Σε τόσα πρόσωπικα θέματα δεν μπορώ να απαντήσω γιατί είναι κιόλας ίντερνετ. Πάντως οι γονείς είναι μεγάλοι και κουρασμένοι και αδιάφοροι. Δεν μπορούν να την βοηθήσουν. Κ αυτή θέλει εμένα γτ είναι δίδυμη και νέα και γ βοήθεια κτλπ. Αλλά εγώ πνιγομαι

  10. #130
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Το έχεις πει ότι οι γονείς είναι μεγάλοι και κουρασμένοι. Αδιάφοροι δεν είναι. Ενδιαφερόμενοι είναι με λάθος τρόπο από αυτά που έχεις πει και πάνε να σε φορτώσουν με τύψεις και ενοχές και ευθύνες που δεν είναι δικές σου. Ούτε εσύ μπορείς να τη βοηθήσεις ουσιαστικά, αλλιώς τόσο καιρό θα καλυτέρευε αντί να χειροτερεύει.
    Όσο μένεις εκεί απλά κοντά σε αυτή χειροτερεύεις κι εσύ.

  11. #131
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Μπορείς να κάνεις διάλογο γενικά μαζί της; να συζητήσετε ήρεμα;

  12. #132
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    161
    Προσπαθω αλλά αυτή η ασθένεια που έχει είναι πολύ άσχημη. Μόνο λέει γ αυτήν. Κάτσε εδώ να με βοηθήσεις να γίνω καλά. Δεν σκέφτεται άλλους και πως νοιώθουν

  13. #133
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by stellagla89 View Post
    Προσπαθω αλλά αυτή η ασθένεια που έχει είναι πολύ άσχημη. Μόνο λέει γ αυτήν. Κάτσε εδώ να με βοηθήσεις να γίνω καλά. Δεν σκέφτεται άλλους και πως νοιώθουν
    Έχεις δοκιμασει να κάνεις αυτό που σου κάνει? Να της μιλήσεις για την δική σου ζωή, για το δικό σου μέλλον, για το πως νιώθεις εσύ;

  14. #134
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    161
    Φυσικά. Επιμένει ότι δεν θα με ξαναενοχλησει και λεει πάλι τ δικά της. Να με αγαπάς, να είμαστε καλά κ αγαπημένες αδερφές, μόνο εσένα εχω

  15. #135
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by stellagla89 View Post
    Φυσικά. Επιμένει ότι δεν θα με ξαναενοχλησει και λεει πάλι τ δικά της. Να με αγαπάς, να είμαστε καλά κ αγαπημένες αδερφές, μόνο εσένα εχω
    Της είπες ότι θα μιλάτε, θα μαθαίνεις νέα της συνέχεια και θα την σκέφτεσαι? Πες της κιολας ότι πιστεύεις πως θα φτιάξει η σχέση σας αν για ένα διάστημα θα είστε μακρια. Τώρα που είστε κοντά έχετε συχνά διαφωνίες και όλο αυτό δεν σαρεσει.
    Κάνε το να φανεί ότι είναι και για το καλό σας να φύγεις, ότι η επιλογή σου να πας σε άλλη πόλη δεν είναι επειδή θες να φύγεις από κοντά της αλλά για να φτιάξετε με αυτό τον τρόπο και τηνλ σχέση σας. Τώρα όλο αυτό το παίρνει σαν απόρριψη, ότι την εγκαταλείπεις κτλ.

Page 9 of 11 FirstFirst ... 7891011 LastLast

Similar Threads

  1. με ζηλεύει η αδερφή μου;
    By Anna Mar in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 52
    Last Post: 28-04-2016, 21:57
  2. Η ΑΔΕΡΦΗ ΜΟΥ ΚΙ ΕΓΩ
    By void in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 16
    Last Post: 19-11-2014, 23:51
  3. Πρόβλημα με την αδερφη μου
    By MarL in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 07-02-2014, 22:57
  4. Η αδερφή μου
    By αλεχ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 03-01-2013, 08:24
  5. Για την αδερφη μου..
    By Αριαδνη in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 53
    Last Post: 04-08-2012, 19:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •