Η αδελφή μου έχει σχιζοφρένεια - Page 11
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 11 of 11 FirstFirst ... 91011
Results 151 to 161 of 161
  1. #151
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Γράφεις εδώ ένα χρόνο, ενάμιση, παραπάνω; Δεν θυμάμαι. Τι διαφορετικό έχει συμβεί όλον αυτόν τον καιρό;
    Τίποτα θα σου πω εγώ, όλο τα ίδια και τα ίδια. Πήγαινε στον ψυχολόγο σου και πες του θέλω να δουλέψουμε πολύ το θέμα της ενοχικότητας και των ορίων μου και θέλω να με βοηθήσεις να πετύχω συγκεκριμένους στόχους. Στην ανάγκη, ας συζητάμε την πρόοδο μου μόνο πάνω σε αυτούς.

    Οι στόχοι σου θα είναι συγκεκριμένοι:

    1) Δεν θα με τουμπάρει η αδερφή μου να την παίρνω συνεχώς μαζί στις παρέες μου και να αισθάνομαι άσχημα όταν βγαίνω μόνη μου
    2) Δεν θα αφήνω τους γονείς μου να με παίρνουν συχνά τηλέφωνο και να με επηρεάζουν στο θέμα της αδερφής μου
    3) Δεν θα πηγαίνω τόσο συχνά στο πατρικό να αναλαμβάνω ευθύνες που δεν είναι δικές μου
    4) Ως τα Χριστούγεννα θα γραφτώ σε τουλάχιστον μία δραστηριότητα που ευχαριστεί εμένα και μόνο εμένα και θα είναι άσχετη από την οικογένειά μου και δεν θα παρατήσω αυτή την δραστηριότητα για κανένα λόγο
    5) Θα φροντίσω να πάω τουλάχιστον μία εκδρομή ή ένα ταξίδι μόνη μου ή με παρέα χωρίς να δώσω αναφορά η να μπλέξω την αδερφή και τους γονείς μου σε όλο αυτό
    6) Ως το καλοκαίρι αν είναι δυνατόν θα παρακολουθήσω σεμινάρια πάνω στη δουλειά μου ή θα κάνω κάτι που θα με βοηθήσει στην επαγγελματική μου εξέλιξη, π.χ. εθελοντισμό στο Χαμόγελο του Παιδιού ή οτιδήποτε
    7) Ως του χρόνου οπωσδήποτε θέλω να είμαι έτοιμη να δηλώσω ενδιαφέρον για δουλειά κάπου μακριά.
    8) Αν υπάρχει σοβαρό οικονομικό πρόβλημα, θα προσπαθήσω οπωσδήποτε να βρω ένα προσωρινό εισόδημα, από το να παίρνω ρούχα να σιδερώνω επι πληρωμή μέχρι part-time πωλήτρια ή να κάνω babysitting σε παιδάκια.

    Οι στόχοι αυτοί θα πρέπει να είναι πάνω από όλα τα άλλα που θα σου συμβούν μέσα στη χρονιά και πάνω σε αυτούς να δουλέψετε με τον ειδικό. Αν το κάνεις, έλα μετά από μήνες να το συζητήσουμε και να μας πεις πως είναι η ζωή σου.

  2. #152
    hlias1988
    Guest
    βλεπω εδω μεσα ποσες οικογενειες ταλαιπωρουνται με οσους εχουν καποια θεματα... και η δικια μου επισης... σονια εχεις δικιο σε ολα!

  3. #153
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Αν οι γενικές συζητήσεις και ενδοσκοπήσεις με τον ψυχολόγο δεν έχουν βοηθήσει ως τώρα κάποιον, ίσως το να επικεντρώσουν τις συνεδρίες σε κάποιον χειροπιαστό στόχο να δώσει πιο πρακτικά αποτελέσματα και μέσα από το ειδικό/μερικό να φτάσουν και στο πιο γενικό/ολικό. Εννοώ ότι χρειάζεται η θεωρεία για να πας στην πράξη, αλλά συχνά συμβαίνει και το αντίθετο, μέσα από την πράξη καταλαβαίνεις την θεωρία ή φτάνεις σε συμπεράσματα.

  4. #154
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    161
    1 χρόνο μετά αφού την κλεισαν κλινική οι γονείς μου είναι ακόμα χειρότερα η αδερφή μου. Δεν μπορεί να ξεπεράσει αυτό που της εκαναν. Θα πεθάνουν από καρδιά αυτοί από κάτι σίγουρα και μετά δεν θέλω να την αναλάβω παιδιά.

  5. #155
    xaka10
    Guest
    Quote Originally Posted by stellagla89 View Post
    1 χρόνο μετά αφού την κλεισαν κλινική οι γονείς μου είναι ακόμα χειρότερα η αδερφή μου. Δεν μπορεί να ξεπεράσει αυτό που της εκαναν. Θα πεθάνουν από καρδιά αυτοί από κάτι σίγουρα και μετά δεν θέλω να την αναλάβω παιδιά.
    υπαρχουν και οι ξενωνες που μπορει να παει η αδελφη αν δεν θες να την αναλαβεις

  6. #156
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    161
    Σιγά μην πάει

  7. #157
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    161
    Γεια σας. Ήθελα να σας γράψω την κατάσταση μου και της αδερφής μου και ελπίζω να μην με κρίνεται αυστηρά. Αυτή η καραντίνα και ο ιός είχε τα συν και τα πλην του στην ζωή μου. Τα συν είναι ότι πλέον η αδερφή μου δεν έρχεται στο σπίτι και με ενοχλεί ούτε βγαίνουμε. Βέβαια βοήθησα και εγώ και έβαλα όρια. Δηλ έλεγα συνέχεια όχι σε όλα. Και έτσι ηρέμησε απέναντι μου. Επίσης υιοθέτησα σκυλί και χάρηκα πολύ. Βέβαια έχει δουλειά. Τα πλην είναι ότι τρώω πάλι, έχω κατέβει πολύ γτ τα σχολεία κλεισαν κ δεν δουλεύω. Επίσης μάλωναν με την αδερφή μου οι γονείς και έρχονταν σε μένα. Μέχρι που είπα φτάνει. Βρείτε νοικιαστε. Και αυτό έγινε. Από την μια παιδιά νοιώθω λίγο ελεύθερη (αν και ο φόβος από την ψυχή μου και τα τραύματα δεν θα φύγουν ποτέ από την ζωή μου) και από την άλλη νοιώθω τύψεις που δεν την βοηθώ έστω και λίγο. Κρατώ εχθρική και αμυντική στάση για να μην χαλάσω αυτό που ζω τώρα.

  8. #158
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,279
    αν γίνεται με ευγενη και ανθρώπινο τρόπο, χωρίς να τίθονται σε αμφισβήτιση τα δικαιώματα των υπόλοιπων εμπλεκόμενων, καλώς κάνεις. ο καθένας είναι υπεύθυνος για τον εαυτό του και για τις πράξεις του. υπεύθυνος θα πει, αν κάτι δεν δουλεύει καλά, το αλλάζει. αν κάτι χαλάσει, το διορθώνει. αν αφού το διορθώσει πάλι δεν δουλεύει καλά, τότε πρέπει να ζητήσει βοήθεια.

  9. #159
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Quote Originally Posted by stellagla89 View Post
    Γεια σας. Ήθελα να σας γράψω την κατάσταση μου και της αδερφής μου και ελπίζω να μην με κρίνεται αυστηρά. Αυτή η καραντίνα και ο ιός είχε τα συν και τα πλην του στην ζωή μου. Τα συν είναι ότι πλέον η αδερφή μου δεν έρχεται στο σπίτι και με ενοχλεί ούτε βγαίνουμε. Βέβαια βοήθησα και εγώ και έβαλα όρια. Δηλ έλεγα συνέχεια όχι σε όλα. Και έτσι ηρέμησε απέναντι μου. Επίσης υιοθέτησα σκυλί και χάρηκα πολύ. Βέβαια έχει δουλειά. Τα πλην είναι ότι τρώω πάλι, έχω κατέβει πολύ γτ τα σχολεία κλεισαν κ δεν δουλεύω. Επίσης μάλωναν με την αδερφή μου οι γονείς και έρχονταν σε μένα. Μέχρι που είπα φτάνει. Βρείτε νοικιαστε. Και αυτό έγινε. Από την μια παιδιά νοιώθω λίγο ελεύθερη (αν και ο φόβος από την ψυχή μου και τα τραύματα δεν θα φύγουν ποτέ από την ζωή μου) και από την άλλη νοιώθω τύψεις που δεν την βοηθώ έστω και λίγο. Κρατώ εχθρική και αμυντική στάση για να μην χαλάσω αυτό που ζω τώρα.
    Μπράβο Στέλλα! Όρια, μαγική λέξη. Χάρηκα που άκουσα τα νέα σου και που επιτέλους έκανες βήματα προς τη σωστή κατεύθυνση!

  10. #160
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    161
    Ξέρω έχετε βαρεθεί το θέμα μου. Αλλά ήθελα κάπου να το πω. Δεν άλλαξε η κατάσταση. Η μάλλον εγώ δεν έβαλα πάλι όρια. Επανήλθε. Τελείωσα το σχολείο και άρχισε η βαρεμάρα. Ευτυχώς κανόνισα με έναν φίλο διακοπές. Έλα που με πιέζει αυτή να παμε μαζί κάπου με μια κοινή φίλη και με απειλεί; Δηλ. λέει αν δεν πάμε θα κάνω κακό στον εαυτό μου η στην μαμά. Εγώ παιδιά την φοβάμαι κ την σιχαίνομαι. Έκανε πάρα πολλά κακα τους τελευταίους μήνες. Ξέρω θα με πειτε πώς μιλάς έτσι στην άρρωστη αδερφή σου; Για μπεστε λίγο στην θέση μου

  11. #161
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Διαβασα μονο το πρωτο μηνυμα και αυτο που εγραψες τωρα, απο αυτο το τεραστιο νημα και κανα δυο ακομα. Δεν θα αντεχα προσωπικα τετοια ασχημη συμπεριφορα. Εχω και εγω ψυχωση, αλλα προσπαθω η συμπεριφορα μου ως προς τους αλλους να ειναι αψογη ή τουλαχιστον οσο μπορω.
    Νομιζω πρεπει να κοψεις επαφες με την αδερφη σου, δεν ξερω κατα ποσο ειναι εφικτο μιας και δεν διαβασα λεπτομερειες, αλλα τι αλλο μπορεις να κανεις? Περα απο την ασθενεια υπαρχει και η προσωπικοτητα του καθενος, αν εχει ασχημη προσωπικοτητα η αδερφη σου, τι φαρμακευτικη αγωγη και ποιος γιατρος μπορει να το φτιαξει αυτο?
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

Page 11 of 11 FirstFirst ... 91011

Similar Threads

  1. με ζηλεύει η αδερφή μου;
    By Anna Mar in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 52
    Last Post: 28-04-2016, 22:57
  2. Η ΑΔΕΡΦΗ ΜΟΥ ΚΙ ΕΓΩ
    By void in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 16
    Last Post: 20-11-2014, 00:51
  3. Πρόβλημα με την αδερφη μου
    By MarL in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 07-02-2014, 23:57
  4. Η αδερφή μου
    By αλεχ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 03-01-2013, 09:24
  5. Για την αδερφη μου..
    By Αριαδνη in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 53
    Last Post: 04-08-2012, 20:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •