Η αδελφή μου έχει σχιζοφρένεια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 11 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 161
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    161

    Η αδελφή μου έχει σχιζοφρένεια

    Η δίδυμη αδερφή μου (είμαστε 30ετων) έχει σχιζοφρένεια, ψύχωση πολύ βαριά. Είναι πάρα πολύ επιθετική. Παίρνει αγωγή εδώ με 10 χρόνια κ δεν γίνεται καλά. Τώρα παίρνει 8 χάπια. Το ένα είναι γιατί έχει πρόβλημα με την καρδιά της. Ο ψυχίατρος της δεν τη πολυβοηθα. Μόνο χάπια και γεια σας. Αφιέρωσα όλη μου την ζωή για αυτην και αυτή δεν το εκτίμησε. Με αρρώστησε κ μένα. Έχασα όλη μου την ζωή. Δυστυχώς πρόσφατα έχασα την υπομονή μου κ συμπεριφέρθηκα πολυ άσχημα με βρισιές. Τώρα με εκδικείται πιο πολύ από παλιά. Δηλ ψυχολογική κ σωματική βια καθημερινά. Δεν ξέρω τι να κάνω. Όλοι οι δικοί μου με λένε φύγε. Με χειρίζεται αψογα. Εγώ τρελσθηκα κ ειναι σαν ν σφηνωσαν τ πόδια μ εδω. Δεν μπορώ να φύγω. Μένουμε σε άλλα σπίτια αλλά ξέρει που μένω. Και απειλεί ότι αν δεν την βοηθήσω θα Μ κάνει μεγάλο κακό. Εγώ την σιχαθηκα. Δεν την θέλω. Τι να κάνω;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,502
    φυγε και κανε τη ζωη σου

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Αφού αυτός ο ψυχίατρος δεν την βοηθάει, γιατί δεν ψάχνεστε και σε άλλους ειδικούς; Άλλους συγγενείς δεν έχετε; Με ποιόν μένει η αδερφή σου; Αν είναι τόσο σοβαρά, μήπως σας έχουν προτείνει να νοσηλευτεί για κάποιο διάστημα και εσείς το αποφεύγετε; Κι αν ναι, γιατί;

    Θα συμφωνήσω ότι πρέπει να απομακρυνθείς πάντως αν είναι να καταστρέφεται η ζωή σου.

    Διάβασε ένα βιβλίο Το παλάτι των αναμνήσεων της Mira Bartok αν θες. Η συγγραφέας και η αδερφή της αναγκάστηκαν να εξαφανιστούν από προσώπου γης, μέχρι και να αλλάξουν τα ονόματά τους για να συνεχίσουν να έχουν μία φυσιολογική ζωή, όταν άθελά της η σχιζοφρενής μητέρα τους τους έκανε το βίο αβίωτο. Μία πολύ δύσκολη απόφαση και αναφέρεται σε κάποιες δεκαετίες πριν, όταν η γνώση για αυτές τις ασθένειες και το σύστημα υγείας και πρόνοιας στις ΗΠΑ ήταν χάλια, οπότε η μητέρα τους ουσιαστικά αφέθηκε εντελώς στην τύχη της και έζησε χρόνια και πέθανε φτωχή και άστεγη.

    Οι εποχές έχουν αλλάξει και υπάρχει ενημέρωση για αυτά τα θέματα, οπότε καλό είναι να το ψάξετε με τους γιατρούς και να λάβετε και κάποιες άλλες γνώμες για το τί πρέπει να γίνει. Εγώ νομίζω ότι κάπου επαναπαφθήκατε στον ένα γιατρό και δεν το ψάξατε περισσότερο. Μπορεί η κοπέλα να βελτιωθεί θεαματικά αν βρεθεί κάποιος πιο κατάλληλος, με αυτόν έχετε βαλτώσει. Αν πάλι είναι πολύ επιθετική και επικίνδυνη, πιο ασφαλής θα είναι και η ίδια και οι άλλοι αν νοσηλευτεί για κάποιο διάστημα. Πολλές οικογένειες στην Ελλάδα θέλουν να αποφύγουν το στίγμα της ιδρυματοποίησης ή της νοσηλείας, λες και δεν το βλέπει η γειτονιά κι η κοινωνία ότι ο άνθρωπός τους έχει πρόβλημα. Ξέρω περίπτωση σε κοντινό μέρος πριν λίγα χρόνια που όλοι λέγανε ότι ένα παλλικάρι πρέπει να νοσηλευτεί, η μητέρα του δεν ήθελε, ζούσαν χρόνια στο ίδιο σπίτι και κάποια στιγμή έπαθε γερό αμόκ και της έβγαλε τα μάτια. Τι κατάλαβε δηλαδή η μάνα; Κι αυτή σακατεύτηκε και ούτε τον γιο της ούτε τον εαυτό της μπορεί να φροντίζει και πάλι το παιδί μάλλον για πάντα μέσα κατέληξε. Αν είχε νοσηλευτεί νωρίτερα μπορεί να είχε γίνει και καλά ή τουλάχιστον θα είχαν αποφύγει χρόνια βίας και το τελευταίο ακραίο περιστατικό.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    161
    Έχει νοσηλευτεί παλιά κ βγήκε σε 2 βδομάδες. Εγινε χειρότερα εκεί. Λυπόμαστε ν την πάμε. Έχει αλλάξει πολλους γιατρούς κ την έδιναν χάπια χάλια. Αυτός της αρέσει. Εχω μια μεγάλη αδερφή που κατάφερε και την έβαλε όρια κ της έκοψε εντελώς. Η μαμά μου ποτέ δεν ήταν καλά ψυχολογικά κ τώρα την αρρώστησε φουλ κ της κάνει τρίςχειρότερα. Ο μπαμπάς μου είναι 73 ετών κ αδυνάτισε, τρέχει γ αυτήν και νομίζω θα πεθάνει από την στεναχωρια. Μας χειρίζεται άψογα όλους λέγοντάς μας ότι είναι αμεα και ότι τα ΑΜΕΑ πρέπει να τα φερομαστε καλα

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Συνεπώς όπως το βλέπω α) πρέπει να το δουλέψετε ακόμα και με ειδικό εσείς οι γύρω της στο πως να βάζετε όρια, β) Πρέπει να δείτε πως πάει η θεραπεία με τον γιατρό, γιατί μπορεί να της αρέσει ακριβώς επειδή δεν την "ζορίζει" να αναλάβει ευθύνες ή να αντιμετωπίσει πλευρές του εαυτού της. Αν δεν την βοηθάει στην πραγματικότητα, τι να το κάνεις αν της αρέσει; και γ) Πρέπει να σταματήσετε να τη λυπάστε και αν χρειαστεί να ξανανοσηλευτεί να μην διστάσετε. Μπορεί να μην τη βοήθησε τη μία φορά, μπορεί κάποια άλλη να την βοηθήσει. Μπορεί να μην βοηθηθεί, αλλά να είναι ασφαλείς οι τουλάχιστον οι υπόλοιποι. Μίλησες για επιθετικότητα και βία στο πρώτο μήνυμα, κάπως έτσι γίνονται οι τραγωδίες, με το να τα βλέπουμε συναισθηματικά και να κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας πολλές φορές.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    161
    Έχετε δίκαιο ολοι μας το λέμε. Αυτή λέει αγαπηστε με για να μην σας χτυπώ. Αλλά λιγο να της φερθούμε καλά πάλι κυλάει. Εγώ προσωπικά αλλά ούτε και τα γεροντακια δεν έχω την διάθεση να ρωτήσω τον γιατρό της. Μου έχει βγει σε θυμό και μίσος και μόνο το κακό της θέλω. Εγώ πάω σε ψυχίατρο εδώ και χρόνια και μόνο μιλάμε. Μου έχει πει μεθόδους λίγο της κάνω λίγο υποκύπτω πάλι. Μου έχει πει και για χάπια και δεν θέλω να πάρω

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Αν λίγο να της φερθείτε καλά ξανακυλάει σε άσχημες συμπεριφορές, δοκιμάστε και την αυστηρότητα. Όχι εντάσεις και απειλές, αλλά αυστηρότητα. Και σε καμία περίπτωση μη δέχεστε τη βία. Θέστε καλύτερα όρια. Αν έχει κάνει το βίο αβίωτο στους γονείς σας και είναι επιθετική, πρέπει να τα βάλετε κάτω και να πάρετε αποφάσεις.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    161
    Μας κάνει ψυχολογικό πόλεμο και μας χειρίζεται λέγοντάς μας είμαι αμεα και έχω σωματικά προβλήματα. Οπότε εμείς δεν την χτυπάμε και μας χτυπά αυτή. Αρχίζω και χάνω το μυαλό μου που δεν μπορώ να την αποφυγω

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Mα αυτό λέω, ότι φαίνεται να έχει συναίσθηση του τι κάνει όταν σας χτυπάει, δεν είναι θέμα ότι εκείνη την ώρα έχει π.χ. παραισθήσεις ή κάτι. Είναι λάθος μοτίβο συμπεριφοράς. Τα ρίχνει όλα στο ότι "είναι ΑΜΕΑ" και θεωρεί ότι μπορεί να κάνει το οτιδήποτε χωρίς συνέπειες. Εσείς εκείνη την ώρα τι κάνετε, τι της λέτε;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    161
    Παλιά την δερναμε κ εμείς. Τώρα πήρε πολύ αέρα και λέει αν την αγγίξουμε θα καλέσει αστυνομία ν τους πει ότι δέρνουμε αμεα. Κλαίμε μόνο και πονάμε τπτ αλλο

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Νομίζω ότι πρέπει να συνεργαστείτε με τους ειδικούς και να επαναπροσδιορίσετε τις σχέσεις σας. Δεν έχουν μπει σε καθόλου σωστή βάση. Δεν είναι λύση ούτε να δέρνεστε μεταξύ σας, ούτε να κάνει αυτή ότι θέλει. Φαντάζομαι δεν εργάζεται η κοπέλα και την ζείτε εσείς. Τι συνεισφέρει μέσα στο σπίτι; Κάνει δουλειές, αναλαμβάνει ευθύνες; Κάθε φορά που φέρεται άσχημα να της κόβετε "προνόμια" για κάποιο διάστημα. Ας την στέλνετε στο δωμάτιό της να ηρεμίσει ας πούμε. Ας της κοπεί κάτι που της αρέσει. Σταθερότητα και όρια.

    Πρέπει να σκεφτείτε και το μέλλον. Οι γονείς σου μεγαλώνουν. Ως πότε θα μπορούν να την "νταντεύουν"; Μετά τι θα γίνει; Υπάρχουν και δομές για άτομα με προβλήματα ψυχικής υγείας, δεν πάει να πει ότι θα μείνει μια ζωή κλεισμένη σε ένα δωμάτιο. Αξιολογούν την κατάσταση και πόσο λειτουργικό είναι το άτομο κι αν μπορεί να είναι ημι-ανεξάρτητο, ακόμα και να μένει με συγκάτοικο μέσα στον αστικό ιστό υπό την παρακολούθηση των ειδικών. Πρέπει να βρείτε πρακτικές λύσεις κι όχι να διαιωνίζετε την κατάσταση αυτή.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    161
    Τι δομές εννοείται; Κλινικές; Δεν μπορεί να δουλέψει παίρνει επίδομα ΚΕΠΑ. Καπνίζει παρά πολύ και πινει πολλούς καφέδες. Δεν συνεισφέρει σε τπτ. Πλέον αρρώστησα και δεν μπορώ να δουλέψω ούτε και εγώ

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Εννοώ δομές σαν αυτές που έφιαξε ο μακαρίτης ο Σακελλαρόπουλος σε πολλές περιοχές της Ελλάδας. Από οικοτροφεία μέχρι διαμερίσματα. Πολύ μπροστά για τα δεδομένα της χώρας. Σίγουρα υπάρχουν κι άλλες παρόμνοιες επιλογές, απλά αυτή μου ήρθε στο μυαλό σαν περίπτωση.

    Εσένα με τι σε έχουν διαγνώσει; Ο ψυχολόγος σου τι σε συμβουλεύει να κάνεις;

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    161
    Α δεν τις ήξερα. Ψάχνω ψυχολογικές δομές; Κατάθλιψη μου λέει και άγχος. Μου λέει βάλε όρια και ξέφυγε. Δεν μπορώ να το κάνω

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Θεωρώ ότι συχνά σε άτομα με ψυχολογικά προβλήματα υπάρχει μία "ιδρυματοποίηση" μέσα στο σπίτι. Πέρα όμως από την φαρμακευτική αγωγή και την ψυχοθεραπεία, χρειάζεται μία πιο ολιστική ας το πω έτσι προσέγγιση για να επανέλθει το άτομο σε μία κανονικότητα. Χρειάζεται τριβή με την πραγματική ζωή και κοινωνικοποίηση όσο αυτό είναι δυνατόν. Δυστυχώς από ότι βλέπω γύρω μου, ακόμα και οι ψυχίατροι δεν προτρέπουν τους παθόντες και τις οικογένειές τους σε αυτό το κομμάτι.

    Ο άνθρωπος που ανέφερα πιο πάνω, προσπάθησε να κάνει ακριβώς αυτό: Αν γίνεται να μείνουν τα άτομα στο οικείο τους περιβάλλον, προσέφερε βοήθεια στο σπίτι αλλά και δραστηριότητες και στήριξη εκτός αυτού. Έφιαξε κέντρα ημέρας κινητές μονάδες ψυχικής υγείας, οικοτροφεία, διαμερίσματα. Αν δεν γίνεται το άτομο να μείνει μόνο του ή με την οικογένειά του κι είναι απαραίτητο, προσέφερε οικοτροφεία και σταδιακά αν τα άτομα ήταν έτοιμα, τα μετέφερε μέτα σε διαμερίσματα μέσα στην τοπική κοινωνία. Όπου ήταν δυνατόν εκπαίδευση και εργασία και συμμετοχή σε δραστηριότητες μέσα στη μέρα. Πήρε άτομα ακόμα και από τη Λέρο που τα είχαν δεμένα στα κρεββάτια και τα αντιμετώπισε σαν ανθρώπους. Κάποιοι μέχρι και εργασία βρήκαν μετά και κάναν μία σχετικά φυσιολογική ζωή. Έκανε ομιλίες στις τοπικές κοινωνίες και βοήθησε την κοινωνία και τους ίδιους τους ασθενείς με ενημέρωση, ευαισθησία, υπευθυνότητα και πάρα πολλούς τρόπους σε πολλά επίπεδα. Εκπαίδευσε γενιές και γενιές από ειδικούς που συνεχίζουν το έργο του. Ίσως αν ζητούσατε μία συμβουλή από εκεί να βλέπατε κάποια αλλαγή. Δεν έχω καμία σχέση ή προσωπική εμπειρία, αλλά ξέρω πολλές περιπτώσεις που βοηθήθηκαν

    https://ekpse.gr/el/

Page 1 of 11 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. με ζηλεύει η αδερφή μου;
    By Anna Mar in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 52
    Last Post: 28-04-2016, 22:57
  2. Η ΑΔΕΡΦΗ ΜΟΥ ΚΙ ΕΓΩ
    By void in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 16
    Last Post: 20-11-2014, 00:51
  3. Πρόβλημα με την αδερφη μου
    By MarL in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 07-02-2014, 23:57
  4. Η αδερφή μου
    By αλεχ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 03-01-2013, 09:24
  5. Για την αδερφη μου..
    By Αριαδνη in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 53
    Last Post: 04-08-2012, 20:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •