Η αδελφή μου έχει σχιζοφρένεια - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 11 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 161
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    Καλυτερα να μην πας εαν εισαι και εσυ σε ευθραυστη κατατσταση...Ισως οταν ηρεμησει ολο αυτο.
    Απ' οτι καταλαβαινω το θεμα με την αδερφη σου δεν πηγαινε αλλο.

    Προσπαθησε να συγκεντρωθεις στην ζωη σου και απλα οπως μπορεις να βοηθησεις και την αδερφη σου, αλλα σε καμια περιπτωση μην μεινεις "αιχμαλωτη" των γεγονοτων και δεν προχωρησεις στην ζωη σου.

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    161
    Τώρα είμαι σε κατάσταση σοκ. Είναι κ δίδυμη αδερφή μου. Αντί ν σκέφτομαι ότι μπορεί να γίνει καλά σκέφτομαι αν την κάνουν κακό εκει. Οι γονείς μου τα έχουν παίξει. Σήμερα την πήγαν

  3. #33
    george1520
    Guest
    Είχε ξεφύγει όμως.. Θα γίνει καλύτερα. Εσύ κοίτα να ηρεμήσεις γιατί είσαι σε ευάλωτη κατάσταση..

  4. #34
    Συνεχιζω να μην καταλαβαινω γιατι οι ιδιοι οι γονεις σας δεν ζητουν βοηθεια ειδικου να αντιμετωπισουν την κατασταση αλλά απλα επιμενουν να αναθετουν σε εσενα τα βαρη ή αλλιως φορτια ή τις ευθυνες. Φυσικα και ειναι η διδυμη αδελφη σου και εχεις μια ιδιατερη σχεση μαζι της που μονον τα διδυμα κατανοουν. Φυσικα και νοιαζεσαι. Μα ταυτοχρονα νοσεις και εισαι σε θεραπεια. Ταυτοχρονα δεν σπουδασες ψυχιατρος για να την κανεις καλα. Στεναχωριεσαι πονας αλλά τι βγαινει με αυτο; και οι δυο καταρεετε. Πες το στους γονεις σου μηπως ταρακουνηθουν. Τι θα κανουν εαν και εσυ καταρευσεις; ( φυσικα ευχομαι να μην συμβει ). Στην νοσηλεια δε θα μπορεσει με βια να αρνηθει την θεραπεια της. Ευχομαι να ειναι καλος ή καλη οποιος αναλαβει να μιλησει κατοπιν μαζι της. Δεν φταις εσυ. Αυτη την τεραστια ενοχη που σου δινουν με θλιβει. Να δικαιολογησω οτι η λυπη κανει τον ανθρωπο θυμωμενο και πεφτει σε λαθη αλλα σε παρακαλω φροντισε εσενα. Θα πανε ολα καλα. Εκει που βρισκεται δε θα μπορει να χειραγωγει κανεναν. Ισως να ειναι μονον για το καλο της.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    161
    Τους μισω τους γονείς μου. Αυτοί την έκαναν έτσι γτ δεν νοιάζονταν πολύ μαζί τους. Πάντα έλεγαν εμείς είμαστε μεγάλοι εσύ βοήθησε την. Αλλά τώρα τους λυπάμαι γτ γέρασαν πολύ και δεν νομίζω να αντέχουν άλλο. Τώρα θ την κάνουν πιο φυτό εκεί κ φοβάμαι ότι όταν βγει θα γίνει μεγάλο κακό

  6. #36
    Στελλα μου, με εξωσωματικη γεννηθηκατε ; Η μονη κουβεντα εστω που μπορεις να κανεις εν προκειμενω οταν τους περασει το πρωτο σοκ ειναι οτι λογω της ηλικειας τους και της σοβαρης καταστασης της να παρουν αποφαση πως δεν θα γινεις νοσηλευτρια της και να συζητησουν με ψυχιατρο τι θα κανουν. Κρατησε ενεργεια γιατι ξεκινησες εργασια. Δεν ευθυνεσαι για τη κατασταση της. Δεν ευθυνεσαι που το χειριζονται ατσαλα ( δεν ξερω πως αλλιως να το πω ). Θα αρρωστησεις εντελως για να μη νιωθει ασχημα η αδελφη σου ή για να μην λαβουν μια σκληρη αποφαση για εκεινην ; συγνώμη που γραφω λες και ειναι ολα αυτα ευκολα. Δεν ειναι. Αλλά ως τριτο ουδετερο ατομο αλλά εχοντας συγγενη στενο με βαρυτερη παθηση απο εμενα σε εκεινους ειχα πει να παρουν μια αποφαση. Με λυπη μεν μη σου πω και ντροπη επειδη το παιδι σου το αγαπας οτι και να ναι και οσο σκληρος και να φαινεσαι αλλα εκεινοι ειναι υπευθυνοι. Εσυ παλευεις να κρατηθεις σε υγεια και λειτουργικοτητα παρα την τοση παθολογία διπλα σου. Ο φοβος φερνει αγχος.το αγχος τρομο και ολα αυτα καταθλιψη. Επετρεψε στον εαυτο σου να αγωνισθει για το δικο σου καλο. Δεν εισαι αναισθητη. Κακοποιημενη εισαι.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    161
    Όχι κανονικά γεννήθηκαμε. Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λογια

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Ποιες ειναι οι πιθανοτητες η Στελλα να ειναι η αδελφη της;

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    161
    Τι εννοεις; Παιδιά μην με στεναχωρειτε μην λέτε ασχετα

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Στέλλα αν η αδερφή σου είχε κάποια πολύ σοβαρά παθολογικά προβλήματα υγείας και χρειαζόταν νοσηλεία σε νοσοκομείο, θα αισθανόσουν άσχημα που δεν την κράτησες σπίτι και οι γονείς σου θα σου λέγαν ότι είναι δική σου ευθύνη να την αναλάβεις; Θα μπορούσες στο σπίτι να αναλάβεις περιστατικό ας πούμε καρκίνου 3ου σταδίου ή ένα πνευμονικό οίδημα ή να αντιμετωπίσεις ένα έμφραγμα ή ξέρω κι εγώ τι άλλο;

    Είναι λυπηρό να αντιμετωπίζει κάποιος ένα σοβαρό πρόβλημα υγείας, αλλά το κατάλληλο μέρος για να τον φροντίσουν και να θεραπευτεί ή έστω να βελτιωθεί η υγεία του ή τουλάχιστον να μη χειροτερέψει κι άλλο, είναι το ανάλογο νοσηλευτήριο με την εξειδικευμένη φροντίδα που χρειάζεται, είτε λέγεται αυτό νοσοκομείο, είτε κέντρο αποκατάστασης, είτε ψυχιατρείο. Για όσο χρόνο χρειαστεί.

    Άλλο να στενοχωριέσαι κι άλλο να έχεις τύψεις!

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    161
    Πώς θα ναι στο μουρλαδικο ρε παιδιά εκεί; Μήπως γίνει χειροτερα; Λίγες μέρες πιο πριν μου έλεγε θέλω να γίνω καλά να χαρώ σαν νέα κοπέλα. Κ μετά πάλι υποτροπιαζε

  12. #42
    Quote Originally Posted by stellagla89 View Post
    Πώς θα ναι στο μουρλαδικο ρε παιδιά εκεί; Μήπως γίνει χειροτερα; Λίγες μέρες πιο πριν μου έλεγε θέλω να γίνω καλά να χαρώ σαν νέα κοπέλα. Κ μετά πάλι υποτροπιαζε
    Στέλλα μου, μην τα σκέφτεσαι όλα τόσο αρνητικά. Ήταν πολύ καλή κίνηση που την πήγατε για νοσηλεία. Θα της βγάλουν μια καλή θεραπεία, θα ηρεμήσει και θα βελτιωθεί πολύ. Να γίνει καλά είναι δύσκολο αλλά θα της δώσουν ένα ξεκίνημα για να μπορέσει να έχει μια σχετικά φυσιολογική ζωή.
    Εμένα ο άντρας μου νοσηλεύτηκε 3 μήνες στο ψυχιατρείο με μείζονα κατάθλιψη και άτυπη ψύχωση και εκεί του ξεκίνησαν μιά θεραπεία που ακολουθεί έκτοτε και μπορούμε και πορευόμαστε.
    Στην αρχή ίσως της δώσουν κάπως δυνατά φάρμακα (στον άντρα μου έτσι έκαναν) και μπορεί να την δεις να μην μπορεί να αρθρώσει καλά τις λέξεις ή να είναι σαν χαζεμένη. Μην φοβηθείς και έχε εμπιστοσύνη στους γιατρούς.
    Δεν είναι σωστή η λέξη "μουρλάδικο", με την έννοια οτι τα ψυχιατρικά νοσοκομεία δεν λειτουργούν μόνο ως ιδρύματα όπως παλιά αλλά κυρίως ως θεραπευτικά κέντρα.
    Τέλος, οι γονείς σου πολύ κακώς σε φορτώνουν με τύψεις αλλά είναι συνήθης η πρακτική αυτή στους γονείς που προσπαθούν να απενοχοποιηθούν οι ίδιοι για τυχόν σφάλματά τους φορτώνοντας τις ευθύνες τους αλλού και συνήθως στα παιδιά τους. Δεν την γέννησες εσύ την
    αδελφή σου, εκείνοι έχουν την όποια ευθύνη για το πώς μεγάλωσε και για τα παιδικά της βιώματα.

  13. #43
    Να προσπαθήσετε να πηγαίνετε όλοι μαζί να συμβουλεύεστε τους γιατρούς που την παρακολουθούν τώρα, είναι πολύ σημαντικό για την πορεία της θεραπείας της.

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    161
    Που μένεις; Σε ποιο ψυχιατρείο πηγε; εμάς την πήγαν σε ένα κρατικό εδώ Θεσσαλονίκη που άκουσα τα χειρότερα και φοβαμαι. Δεν τολμώ να πάω να την δω. Θα λυγίσω και θα αρχίζω να τσιριζω.

  15. #45
    Quote Originally Posted by stellagla89 View Post
    Που μένεις; Σε ποιο ψυχιατρείο πηγε; εμάς την πήγαν σε ένα κρατικό εδώ Θεσσαλονίκη που άκουσα τα χειρότερα και φοβαμαι. Δεν τολμώ να πάω να την δω. Θα λυγίσω και θα αρχίζω να τσιριζω.
    Ψυχραιμία βρε πουλάκι μου! Ό,τι και ναναι το νοσοκομείο θα γίνει κάποια θεραπεία, να δεις οτι η αδελφή σου θα βελτιωθεί πολύ.
    Ο άντρας μου είχε νοσηλευτεί στο Αιγινήτειο, πριν περίπου 9 χρόνια. Μένουμε σε προάστειο της Αθήνας. Έχω στο στενό οικογενειακό μου περιβάλλον άλλα 2 άτομα με επίσης σοβαρές ψυχιατρικές παθήσεις: Τον πατέρα μου με ψύχωση που την εμφάνισε μετά τον θάνατο της μητέρας μου και η οποία αντιμετωπίζεται με τα φάρμακα με πλήρη επιτυχία και τον αδελφό μου τον μικρό που έχει εμμονές και ελαφριά ψύχωση και που δυστυχώς έπρεπε να έχει νοσηλευτεί και να πέρνει θεραπεία εδώ και χρόνια αλλά δεν δέχεται. Το αποτέλεσμα είναι οτι έχει χτυπήσει τον πατέρα μου κάποιες φορές και εμένα σε σημείο που πήγε να με σκοτώσει, παραλίγο.Ήθελα να κάνουμε εισαγγελική για ακούσια νοσηλεία αλλά ο πατέρας μου δεν συμφωνεί καθόλου, δυστυχώς.

Page 3 of 11 FirstFirst 12345 ... LastLast

Similar Threads

  1. με ζηλεύει η αδερφή μου;
    By Anna Mar in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 52
    Last Post: 28-04-2016, 22:57
  2. Η ΑΔΕΡΦΗ ΜΟΥ ΚΙ ΕΓΩ
    By void in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 16
    Last Post: 20-11-2014, 00:51
  3. Πρόβλημα με την αδερφη μου
    By MarL in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 07-02-2014, 23:57
  4. Η αδερφή μου
    By αλεχ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 03-01-2013, 09:24
  5. Για την αδερφη μου..
    By Αριαδνη in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 53
    Last Post: 04-08-2012, 20:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •