Κακοποίηση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 2 of 2
  1. #1

    Κακοποίηση

    Είμαι 18 χρονών έχω τελειώσει το σχολείο,έχω περάσει σε μια σχολή αλλά έχω αρκετά ψυχολογικά προβληματα.Ας τα πάρουμε τα πράγματα από την αρχη.Οταν ήμουν 6 χρονών άρχισα να δέχομαι πολύ σκληρό και συνεχές bullying από τα άλλα παιδια.Το bullying αυτό διήρκησε συνολικά 7 χρόνια χωρίς σταματημο,ήταν από το νηπιαγωγείο μέχρι την έκτη δημοτικου.Οταν μιλάω για bullying δεν εννοώ απλά πειράγματα όπως δυστυχώς πολλοί νομίζουν και θεωρούν ότι το bullying δεν είναι κάτι σημαντικό.Οταν αναφέρομαι λοιπόν στο bullying εννοώ ότι δεχομουν κάθε μέρα λεκτική βια,ψυχολογική με βρισιές αλλά και σωματική,γίνονταν ακόμη πολλές συνομωσίες δηλαδή έκλεβαν τα πράγματα άλλων παιδιών τα έβαζαν στην τσάντα μου και έλεγαν ότι εγώ τα εκλεψα στους δασκάλους, έγραφαν σε χαρτί βρισιές για συμμαθητές μας πχ η τάδε είναι Μ... Και έλεγαν ότι εγώ το έγραψα και τετοια.Η κατάσταση είχε φτάσει σε τέτοιο βαθμό που εμένα στα διαλείμματα στις τουαλέτες αντί να βγω στο προαύλιο για να μην με κοροϊδέψουν.Δεν με έκαναν παρέα με απομονωναν,όταν με χτυπούσαν και αμυνομουν για να μην χτυπήθω περισσότερο όποτε μπορεί να είχαν και αυτοί καμία χρατζουνια έλεγαν ότι εγώ τους χτυπουσα και οι δάσκαλοι πίστευαν πάντα αυτά τα παιδιά επειδή ήταν περισσοτερα.Ενω στην αρχή με κορόιδευε μια απλή ομάδα παιδιών σε κάποια φάση το είχαν μεταφέρει σε όλο το σχολείο.Στους γονείς μου το είχα πει από την πρώτη στιγμή προσπάθησαν να το αντιμετωπίσουν ,μιλούσαν στους δασκάλους και κανείς δεν έκανε τίποτε.Οπως είπα λοιπόν ήταν μια συγκεκριμένη ομάδα που με κοροιδευε.Στην τρίτη λοιπόν δημοτικού η μητέρα μου μίλησε στην μητέρα της κοπέλας που ήταν "αρχηγός" της ομάδας και προς έκπληξη όλων η μητέρα ήταν συνεργάσιμη,είπε στο παιδί της να μην το ξανακάνει και όντως το bullying που δεχομουν τελείωσε.ετσι νομιζα τουλάχιστον και ανακουφιστηκα βέβαια αυτό διήρκησε μόνο 2 εβδομάδες όμως ήταν οι πιο ευτυχισμένες εβδομάδες στην ζωή μου .Μετά όμως από 2 εβδομάδες καταλαβαίνω ότι άρχιζαν να με κοροϊδεύουν και να μου κάνουν τα ίδια αλλά παιδιά του τμήματος μου προφανώς τους το είχαν μεταφέρει όποτε αρχίζω να περνάω πάλι μια κόλαση.Τοτε στην τρίτη δημοτικού μπορεί λόγω αυτού του σοκ να ανέπτυξα αυτό που ονομάζουμε ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχή.Διαγνωστηκα λοιπόν με αυτήν ,την είχα σε πολύ μεγάλο βαθμό δηλαδή στην αρχή ήταν σε μικρό βαθμό μετά εξελίχθηκε και ήταν το απαισιότατος πράγμα στην ζωή μου.Συγκεκριμενα φοβόμουν ότι θα έρθουν κλέφτες και έλεγχα μαζί με τους γονείς μου μπορεί και 100 φορές κάθε πόρτα αν είναι κλειδωμένη αυτό γινόταν κάθε βράδυ και έπαιρνε πολλή ώρα εν το μεταξύ μετακόμιζα και πράγματα από το σαλόνι στα δωμάτια για να μην τα κλέψουν οι κλέφτες... με αποτέλεσμα να κοιμάμαι πολύ αργά το βράδυ 1 η 2 ηώρα και όταν κοιμόμουν να μην μπορούσα να κοιμηθώ γιατί φοβόμουν μην μπουν κλέφτες ο παραμικρός ήχος απέξω η ο αέρας με τρομοκρατούσε έτσι πήγαινα σχεδόν άυπνη στο σχολείο δεχομουν το bullying ...εκτός όμως από αυτά οι γονείς μου δεν μπορούσαν να διαχειριστούν τον ιδεοψυχαναγκασμο όποτε κάθε μέρα υπήρχαν τσακωμοί στο σπίτι,είχα και εγώ πολλά νεύρα λόγω του bullying που τα εκτονωνα στο σπίτι επειδή εκεί ένιωθα ασφαλής .όποτε γίνονταν πολλά πράγματα στο σπίτι τσακωμοί φωνές ,μου έλεγαν οι γονείς μου ότι είμαι τρελη λόγω του ιδψ και ότι θα με στείλουν στο ψυχιατρείο ,ότι λόγω των φωνών μας θα έρθει η πρόνοια,ότι είμαι προβληματικό παιδί τους κατέστρεψα,δεν με καταλάβαιναν και άρχιζα να πιστεύω ότι όντως ήμουν τρελή ..Με πήγαν όμως 8 χρονών ημουν τότε σε ειδικό να με βοηθήσει με όλα αυτά η οποία έλεγε ότι η ιδψ δεν είχε καμία σχέση με το bullying που διαφωνώ καθέτως γιατί στα 12 όταν σταμάτησαν να μου κάνουν bullying η ιδψ εξαφανίστηκε που αυτό συνήθως δεν συμβαινει.ελεγε κιόλας ότι πρέπει να μείνω στο ίδιο σχολείο να το αντιμετωπίσω και να μην αλλάξω σχολείο και έκανε ψυχοδυναμική που στην ιδψ σε εμένα προσωπικά δεν έκανε τίποτα και επίσης ότι ακριβώς της έλεγα με τα ίδια λόγια τα έλεγε στους γονείς μου.Τελος πάντων στα 12 μου άλλαξα σχολείο ,το bullying σταμάτησε,η ιδψ τελείωσε και όλα φάνταζαν τέλεια όμως ποτέ δεν ξεπέρασα αυτά που είχαν συμβεί και αυτό που με πλήγωσε περισσότερο παραδόξως δεν ήταν το bullying αλλά αυτά που γίνονταν με τους γονείς μου και αυτά που μου έλεγαν οι γονεις μου.Ποτε δεν ξεπέρασα αυτό που έγινε αλλά το κρύβω πολλές φορές κλαίω κρυφά για αυτά που έγιναν παρά το γεγονός ότι έχουν περάσει τόσα χρόνια ,κάποιες φορές βλέπω και εφιάλτες με αυτά που έγιναν σπάνια βέβαια αλλά βλεπω,όταν συναντώ τυχαία άτομα που μου έκαναν bullying παγώνω η όταν περνάω έξω από το παλιό μου σχολείο μπορώ να πάθω μέχρι και κρίση πανικού.Τωρα λοιπόν στα 18 μου παρολο που όλα αυτά έχουν περάσει έχω βρεθεί να έχω κοινωνική φοβία που από την μια είναι και ο τροπος μου να προστατεύω τον εαυτό μου από το να ξαναπληγωθω και έκτος αυτού έχω και πολλά μετατραυματικα.Με την κοινωνική φοβία έχω διαγνωστεί και πηγαίνω και σε ψυχολόγο ,με τα μετατραυματικα όμως δεν έχω διαγνωστεί γιατί ντρέπομαι,δεν μπορώ να μιλήσω για αυτά που έγιναν στο παρελθόν και οι γονείς μου μου λένε ότι έχουν περάσει τόσα χρόνια δεν πρέπει να νιώθω έτσι για αυτό τα κρύβω από όλους ακόμη και από τον ψυχολόγο μου,που δεν είναι σωστό το ξέρω αλλά δεν μπορώ με τίποτα να μιλήσω για αυτά νιώθω πολλές τυψεις,από την μια θέλω να μιλήσω για να τα βγάλω από μέσα μου από την άλλη δεν ξέρω αν είμαι έτοιμη η αν θα είμαι και πότε μόνο η σκέψη του τι έγινε μπορεί να μου προκαλέσει κρίση πανικού έπειτα οι γονείς μου πιστεύουν ότι τα μεγαλοποιω και δεν έγινε και τίποτα.Σορρυ για το κατεβατο που έγραψα ηταν ένας τρόπος να τα βγάλω από μέσα μου,ελπίζω κάποτε να συμφιλιωθω με το τι έγινε ξέρω ότι δεν μπορώ να το ξεχάσω όμως τουλάχιστον να μην με επηρεάζει τόσο.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Καλημέρα.
    Πρέπει να κάνεις το μεγάλο βήμα και να μιλήσεις στον ψυχολόγο για τα παλιά αφού όπως λες κι εσύ σε μεγάλο βαθμό εκεί οφείλονται αυτά που σου συμβαίνουν τώρα. Αλλιώς τόσο καιρό τα φέρνεις γύρω γύρω και δεν αντιμετωπίζεις τη ρίζα του προβλήματος. Βρες τη δύναμη και μίλα κι ας πάθεις κρίση πανικού κι ας ταραχτείς πολύ για κάποιο διάστημα. Μετά θα αρχίζεις να νοιώθεις καλύτερα σιγά σιγά.

Similar Threads

  1. κακοποιηση...
    By αλεξανδρος_77 in forum Κακοποίηση
    Replies: 71
    Last Post: 24-01-2019, 00:04
  2. Κακοποίηση από τον αδελφό μου!
    By δελφίνι in forum Κακοποίηση
    Replies: 33
    Last Post: 04-02-2015, 13:34
  3. Κακοποίηση
    By nikiii in forum Κακοποίηση
    Replies: 44
    Last Post: 22-01-2015, 01:16
  4. ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΗ ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΗ?
    By liodaraki_23 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 2
    Last Post: 19-01-2013, 14:14
  5. Κακοποίηση
    By oXe in forum Κακοποίηση
    Replies: 51
    Last Post: 19-09-2010, 11:21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •