Αρνητικά Συναισθήματα - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 57
  1. #31
    Member
    Join Date
    Nov 2019
    Location
    Ρόδος, Ελλάδα
    Posts
    47
    Φοβάμαι να μιλάω σε κόσμο που δν ξέρω . Γενικά ντρέπομαι αλλά δεν με ενοχλεί αυτό σαν συμπεριφορά. Εγώ αυτό με την κακία ψάχνω να βρω. Αυτό με το ότι υψωνω τοίχους και γίνομαι ξινή

  2. #32
    george1520
    Guest
    Όλα έχουν να κάνουν με την εικόνα που έχεις σχηματίσει για τον εαυτό σου και προσπαθώ να καταλάβω τι ήταν αυτό που σε έκανε να θες να τοβ προστατευεις εαυτό σου. Εγώ για παράδειγμα είχα μια σκληρή μάνα και έτσι μεγάλωσα και ήμουν σκληρός με τους άλλους για να μην επιτρέψω σε κανένα να με πονέσει..

  3. #33
    Member
    Join Date
    Nov 2019
    Location
    Ρόδος, Ελλάδα
    Posts
    47
    Εγώ από την ηλικία των 13 (πρώτη γυμνασίου) είχα προβλήματα με το ίντερνετ. Είχα μπλέξει με έναν παιδόφιλο (δεν έγινε τπτ παραπάνω από επικοινωνία ευτυχώς) και την ίδια εποχή άρχισα να αυτοτραυματιζομαι, συνήθεια που κράτησα για έναν περίπου χρόνο . Μετά πήγα σε ψυχολόγο. Η σχέση με τους γονείς μου ήταν βάσανο πραγματικά εκείνη την περίοδο επειδή με έλεγχαν συνέχεια μου επερναν το κινητό , έψαχναν για σημάδια η για ξυραφάκια κτλ. Τώρα όμως νιώθω ακόμα το ίδιο κορίτσι με τοτε και ας είναι η σχέση με τους δικούς μου μια χαρά.

  4. #34
    george1520
    Guest
    Είδες που για όλα υπάρχει μια εξήγηση.. Οι γονείς σου το έκαναν για να σε προστατέψουν..

    Πριν από αυτό το περιστατικό σαν παιδί πως ήσουν;

  5. #35
    Member
    Join Date
    Nov 2019
    Location
    Ρόδος, Ελλάδα
    Posts
    47
    Πάλι ήμουν αρκετα κλειστή και ντροπαλή. Μην με ρωτήσεις αν ήμουν συμπαθής ή ξινή γιατί ειλικρινά δεν θυμάμαι και ότι και αν απαντήσω θα είναι επηρεασμένο από την σημερινή μου εικόνα

  6. #36
    george1520
    Guest
    Δεν θα σε ρωτήσω αυτό.. Απλά να ξέρεις πως αυτό από μόνο του είναι αρκετό για να φτιάξεις τοίχο και να θες να προστατέψεις τον εαυτό σου. Ο λόγος που έκανα αυτές τις ερωτήσεις ήταν για να μπορέσεις να βρεις την αιτία έτσι ώστε να δεις πως θα προχωρήσεις.

  7. #37
    Member
    Join Date
    Nov 2019
    Location
    Ρόδος, Ελλάδα
    Posts
    47
    Εντάξει. Σε ευχαριστώ πολύ, ελπίζω να το βρω

  8. #38
    george1520
    Guest
    Μόλις το βρήκες. Ακουσε με λίγο. Το να μην εμπιστευομαστε τους άγνωστους είναι απόλυτα φυσιολογικό.. Αλλά είναι καλό να δίνουμε ευκαιρίες. Πως μπορείς να απορριψεις κάποιον αν δεν τον γνωρίσεις πρώτα; ψυχοθεραπεία πόσο καιρό έκανες;

  9. #39
    Member
    Join Date
    Nov 2019
    Location
    Ρόδος, Ελλάδα
    Posts
    47
    Έκανα σχεδόν ανα δύο εβδομάδες για τρεις μήνες περίπου και μετά η ψυχολόγος μου το άφησε ελεύθερο να πηγαίνω σε εκείνη οπότε νιώθω ότι το χρειάζομαι. Αλλά δεν πάω πια έχω να πάω τουλάχιστον ένα εξάμηνο

  10. #40
    george1520
    Guest
    Αφου έχεις όλα αυτά στο μυαλό σου. Και σε βασανίζουν.. Γιατί δεν πας; θεωρείς ότι σε βοήθησε;

  11. #41
    Member
    Join Date
    Nov 2019
    Location
    Ρόδος, Ελλάδα
    Posts
    47
    Επειδή δεν επισκέπτομαι ιδιώτη αλλά η κοπέλα με την οποία μιλάω είναι στο δημόσιο και δεν την πληρώνω για να με ακούει δεν θέλω να φορτωνομαι. Φοβάμαι ότι την φορτώνω με άχρηστα πράγματα και της τρώω την ώρα που θα μπορούσε να βοηθήσει κάποιον άλλον

  12. #42
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by ΕιρηνηΠαναγιωτα View Post
    Επειδή δεν επισκέπτομαι ιδιώτη αλλά η κοπέλα με την οποία μιλάω είναι στο δημόσιο και δεν την πληρώνω για να με ακούει δεν θέλω να φορτωνομαι. Φοβάμαι ότι την φορτώνω με άχρηστα πράγματα και της τρώω την ώρα που θα μπορούσε να βοηθήσει κάποιον άλλον
    Μισό... Χάθηκα. Ψυχολόγος δεν είναι;

  13. #43
    Member
    Join Date
    Nov 2019
    Location
    Ρόδος, Ελλάδα
    Posts
    47
    Ναι ψυχολόγος είναι αλλά δεν δουλεύει στον ιδιωτικό τομέα αλλά στο δημόσιο.

  14. #44
    george1520
    Guest
    Πληρώνετε όμως. Όχι από σένα αλλά πληρώνετε.

  15. #45
    Member
    Join Date
    Nov 2019
    Location
    Ρόδος, Ελλάδα
    Posts
    47
    Ναι το ξέρω αλλά νιώθω ότι κάνω κατάχρηση ας πούμε της ώρας της.

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Βοηθεια για αρνητικα
    By kostas1983 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 13
    Last Post: 23-04-2014, 18:15
  2. αρνητικα συμπτωματα
    By nikopoul in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 5
    Last Post: 11-04-2014, 04:36
  3. αρνητικα συμτωματα
    By nikopoul in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 5
    Last Post: 12-07-2013, 21:51
  4. Αρνητικά συναισθήματα
    By deladrian in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 7
    Last Post: 06-03-2013, 07:05
  5. αρνητικά συναισθήματα
    By Sofaki in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 30-08-2009, 20:13

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •