Αρνητικά Συναισθήματα - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 46 to 57 of 57
  1. #46
    george1520
    Guest
    Μα αφού αυτή εινακ η δουλειά της.. Να ακούσει, να συζητήσει, να ρωτήσει, να βοηθήσει.. Θα πάρεις ένα τηλέφωνο αύριο για να κλείσεις ραντεβού;

  2. #47
    Member
    Join Date
    Nov 2019
    Location
    Ρόδος, Ελλάδα
    Posts
    47
    Δεν θέλω να το κάνω αυτό

  3. #48
    george1520
    Guest
    Επειδή της τρως την ώρα;

  4. #49
    Member
    Join Date
    Nov 2019
    Location
    Ρόδος, Ελλάδα
    Posts
    47
    Ναι. Δεν ξέρω νιώθω πολύ "έξω από τα νερά μου" να ξαναπάω εκεί να μιλήσουμε δεν έχω κάτι συγκεκριμένο να της πω . Όταν πήγαινα εκεί μιλάγαμε για τον αυτοτραυματισμο τώρα να πάω να της πω για μια φίλη μου που είπε κάτι και με έβαλε σε σκέψεις; πραγματικά νιώθω ότι είναι το λιγότερο συμπαντικό πράγμα που μπορεί να της πει ο οποιοσδήποτε. Επίσης μου είπε πει να προσπαθώ να μην γίνομαι πολύ δραματική και να μην τα περνώ όλα κατακαρδα . Πηγαίνοντας εκεί δεν θα είναι σαν να κάνω αυτό ακριβώς;

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Εγώ έχω να πω ότι άλλο το κλειστός τύπος, άλλο το επιφυλακτικός, άλλο το ανασφαλής κι άλλο το ξινός και το κακός. Θεωρώ ότι αυτή η "φίλη" σου κάτι βλέπει λάθος σε αυτά που σου λέει. Άλλο να μην είσαι δημοφιλής ή ακόμα και να είσαι αντιπαθής σε κάποιους για τον χ ή ψ λόγο κι άλλο να έχουν την εικόνα ότι είσαι ξινή ή κακιά. Άνθρωποι με αυτά τα χαρακτηριστικά, τουλάχιστον επιφανειακά, έχουν μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση και το θάρρος της γνώμης τους και δεν θα διστάσουν να την εκφράσουν, δεν είναι άτομα που ντρέπονται και να μιλήσουν.

  6. #51
    Member
    Join Date
    Nov 2019
    Location
    Ρόδος, Ελλάδα
    Posts
    47
    Τι να σου πω και εγώ το σκέφτομαι σοβαρά. Βέβαια και υποστηρίζω την άποψη μου όταν μιλάω αλλά δεν έχω την αυτοπεποίθηση που έχει και αυτή η ίδια όταν μιλάει. Δεν ξέρω ίσως τα μπερδεύει αυτή ίσως εγώ...

  7. #52
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Κατ΄αρχήν λες ότι σου κοπανάνε τέτοιους χαρακτηρισμούς τον τελευταίο καιρό αρκετά συχνά αυτές οι φίλες. Ανοίγεις τέτοιες συζητήσεις από ανασφάλεια συνεχώς ή στα λένε από μόνες τους; Έχεις παρατηρήσει κάποια αλλαγή στη συμπεριφορά τους γενικότερα; Διότι δεν μου ακούγονται και ακριβώς υποστηρικτικές και να αποδέχονται την φίλη τους με τα όποια ελαττώματά της κι απλά να την συμβουλεύουν καλοπροαίρετα... Κάτι άλλο παίζει εδώ. Εννοώ μήπως ως τώρα ήταν όλα καλά και ξαφνικά θέλουν πιο πολλές ή άλλες παρέες και σπάζονται που δεν φαίνεσαι να ακολουθείς τους ρυθμούς τους;

    Σίγουρα η αλήθεια σε όλα τα πράγματα είναι κάπου στη μέση, άρα μπορεί πράγματι να βλέπουν ότι η έλλειψη αυτοπεποίθησης ή ο κλειστός σου χαρακτήρας δεν σε κάνουν πολύ δημοφιλή και ίσως κάποιοι να ερμηνεύουν λάθος αυτή σου την στάση, ωστόσο δεν σημαίνει αυτό ότι αυτές το ερμηνευουν και πολύ σωστά. Πάλι βέβαια, ο καθένας κρίνει και διαφορετικά κάποια πράγματα, π.χ. άλλος βρίσκει κάποιον άλλο ψυχρό, άλλος τον βρίσκει ξινό, άλλος συμπαθητικό, άλλος ώριμο και σοβαρό και πάει λέγοντας. Δεν ταιριάζουν όλοι με όλους...

  8. #53
    Member
    Join Date
    Nov 2019
    Location
    Ρόδος, Ελλάδα
    Posts
    47
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Κατ΄αρχήν λες ότι σου κοπανάνε τέτοιους χαρακτηρισμούς τον τελευταίο καιρό αρκετά συχνά αυτές οι φίλες. Ανοίγεις τέτοιες συζητήσεις από ανασφάλεια συνεχώς ή στα λένε από μόνες τους; Έχεις παρατηρήσει κάποια αλλαγή στη συμπεριφορά τους γενικότερα; Διότι δεν μου ακούγονται και ακριβώς υποστηρικτικές και να αποδέχονται την φίλη τους με τα όποια ελαττώματά της κι απλά να την συμβουλεύουν καλοπροαίρετα... Κάτι άλλο παίζει εδώ. Εννοώ μήπως ως τώρα ήταν όλα καλά και ξαφνικά θέλουν πιο πολλές ή άλλες παρέες και σπάζονται που δεν φαίνεσαι να ακολουθείς τους ρυθμούς τους;

    Σίγουρα η αλήθεια σε όλα τα πράγματα είναι κάπου στη μέση, άρα μπορεί πράγματι να βλέπουν ότι η έλλειψη αυτοπεποίθησης ή ο κλειστός σου χαρακτήρας δεν σε κάνουν πολύ δημοφιλή και ίσως κάποιοι να ερμηνεύουν λάθος αυτή σου την στάση, ωστόσο δεν σημαίνει αυτό ότι αυτές το ερμηνευουν και πολύ σωστά. Πάλι βέβαια, ο καθένας κρίνει και διαφορετικά κάποια πράγματα, π.χ. άλλος βρίσκει κάποιον άλλο ψυχρό, άλλος τον βρίσκει ξινό, άλλος συμπαθητικό, άλλος ώριμο και σοβαρό και πάει λέγοντας. Δεν ταιριάζουν όλοι με όλους...
    Ναι βλέπω αυτό που θες να πεις . Κοίτα στην αρχή ήμουν φίλη με την μια. Η οποία ήταν δίπλα μου από πάντα σχεδόν, από τις εποχές του δημοτικού. Τα τελευταία 2 χρόνια ήρθε η άλλη κοπέλα η οποία ήταν αυτή που έλεγε πρώτη όλα αυτά . Μετά ρα υιοθέτησε και η άλλη. Αλλά δεν ξέρω ίσως φταίει και ότι μέσα σε αυτά τα χρόνια άλλαξαν πολλά . Πάντως στην παρέα αυτών των δύο είμαι σαν ξένη και για αυτό απομακρύνθηκα

  9. #54
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Προσπάθησε να ανοιχτείς και σε άλλο κόσμο, αυτές οι κοπέλες φαίνεται ότι απομακρύνονται και δεν σου κάνουν για στενή παρέα όσο παλιά. Συμβαίνει αυτό με τα χρόνια. Μπορεί να ταιριάξεις καλύτερα με κάποιον που θα γνωρίσεις π.χ. στο φροντιστήριο ή μέσω κάποιου συγγενή. Το να πιάσεις μία συζήτηση με κάποιον δεν σημαίνει ότι θα γίνει κολλητός σου ή θα ταιριάξεις, αλλά αν δεν ανοιχτείς λίγο περισσότερο, πως θα το μάθεις; Δεν λέμε να πιάσεις κάποιον και να αρχίσεις να του λες τα προσωπικά σου πριν τον γνωρίσεις καλύτερα, ούτε να γράψεις τις παλιές σου φίλες. Απλά νομίζω ότι παλεύεις περισσότερο να διατηρήσεις μία σχέση μαζί τους που έχει αλλάξει σε σχέση με πριν.

  10. #55
    Member
    Join Date
    Nov 2019
    Location
    Ρόδος, Ελλάδα
    Posts
    47
    Ναι ίσως έχεις δίκαιο . Σε ευχαριστώ για την συμβουλή σου

  11. #56
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    2
    Γεια θέλω να α συμβουλή εδώ και καιρό σκεφτόμαι να αρχισω το κάπνισμα δηλαδή να το δοκιμάσω αλλά νομίζω θέλω ηλεκτρονικό γτ δεν σε αφήνει να εξαρτηθεί από όσο ξέρω δεν μπορώ όμως να το αγοράσω επειδή μένω σε μικρή πολύ και μπορεί να το μαθει οι οικογενεια μ

  12. #57
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Quote Originally Posted by No life View Post
    Γεια θέλω να α συμβουλή εδώ και καιρό σκεφτόμαι να αρχισω το κάπνισμα δηλαδή να το δοκιμάσω αλλά νομίζω θέλω ηλεκτρονικό γτ δεν σε αφήνει να εξαρτηθεί από όσο ξέρω δεν μπορώ όμως να το αγοράσω επειδή μένω σε μικρή πολύ και μπορεί να το μαθει οι οικογενεια μ
    Μπούρδες, ούτε με κανονικό ούτε με ηλεκτρονικό θα εξαρτηθείς αν καπνίσεις μία φορά από άποψη χημείας. Από άποψη ψυχολογίας όμως μια χαρά μπορεί να κολλήσεις, οπότε άστα τα να καπνίσω λίγο και πολύ. Αν το ξεκινήσεις πολύ δύσκολα το σταματάς μετά. Μην κοροϊδεύεις τον εαυτό σου.

    Επίσης έχεις κολλήσει μία άσχετη ερώτηση σε άσχετο παλιό θέμα. Για να ανοίξεις καινούριο, πας στην ανάλογη υποκατηγορία, π.χ. Forum>Ανάπτυξη>Εφηβεία
    https://www.psychology.gr/forum/foru...B5%CE%AF%CE%B1
    και πατάς εκεί στο "κόκκινο κουμπί" που λέει +Δημοσίευση Νέου Θέματος.

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234

Similar Threads

  1. Βοηθεια για αρνητικα
    By kostas1983 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 13
    Last Post: 23-04-2014, 18:15
  2. αρνητικα συμπτωματα
    By nikopoul in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 5
    Last Post: 11-04-2014, 04:36
  3. αρνητικα συμτωματα
    By nikopoul in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 5
    Last Post: 12-07-2013, 21:51
  4. Αρνητικά συναισθήματα
    By deladrian in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 7
    Last Post: 06-03-2013, 07:05
  5. αρνητικά συναισθήματα
    By Sofaki in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 30-08-2009, 20:13

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •