Αρνητικά Συναισθήματα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 57
  1. #1
    Member
    Join Date
    Nov 2019
    Location
    Ρόδος, Ελλάδα
    Posts
    47

    Αρνητικά Συναισθήματα

    Σήμερα συζητώντας με την καλύτερη μου φίλη για την ομορφιά μου είπε την εξής φράση : "Δεν είσαι καθόλου άσχημη απλά έχεις μια κακία όμως που βγαίνει από μέσα σου και απωθεί τον κόσμο. Μην είσαι έτσι δεν θα σε βλάψουν όλοι" και η αλήθεια είναι ότι μου το έχουν πει συχνά ότι είμαι ξινή αλλά προσπαθώ τόσο πολύ να φαίνομαι καλή. Και έχω και εγώ συναισθήματα και νοιάζομαι πολύ τους ανθρώπους. Δεν ξέρω τι να κάνω δεν θέλω να είμαι η να φαίνομαι κακία.

  2. #2
    george1520
    Guest
    Συνήθως η συμπεριφορά αυτή "δημιουργείται" για να προστατέψει κάποιος τον εαυτό του... Σαν άμυνα. Για να μην τον πληγωσουν οι άλλοι. Συνήθως οι άνθρωποι που είναι "σκληροί" έχουν ζήσει κάποια άσχημα πράγματα που τον ανάγκασαν να φέρεται έτσι. Ισχύει και σε σένα;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    μπραβο σου που εθιξεσ το θεμα υπαρχουν απειρεσ κοπελεσ που ειναι πανεμορφεσ αλλα δεν εχουν μαθει να καθαριζουν την ψυχη τουσ ειτε εχουν θυμο ειτε καποιο απωθημενο η καποιο τραυμα κι εχουν γενικα μια δυσπιστια απεναντι στα πραγματα αυτο ειναι ολο κι ολο και το εχω κι εγω αυτο ειναι το συναισθηματικο φορτιο οσο μεγαλωνουμε αυτα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #4
    Member
    Join Date
    Nov 2019
    Location
    Ρόδος, Ελλάδα
    Posts
    47
    Πραγματικά δεν ξέρω είχα κάποια προβλήματα αυτοτραυματισμου αλλά δεν ξέρω. Σαν παιδί ήμουν πάντα ντροπαλή και χωρίς ιδιαίτερη αυτοεκτίμηση . Αλλά θέλω να το ξεπεράσω. Αν όντως βγάζω αυτή την κακία και την τοξικότητα όπως λέει θέλω να μάθω να την διαχειρίζομαι

  5. #5
    Member
    Join Date
    Nov 2019
    Location
    Ρόδος, Ελλάδα
    Posts
    47
    Πραγματικά δεν ξέρω είχα κάποια προβλήματα αυτοτραυματισμου αλλά δεν ξέρω. Σαν παιδί ήμουν πάντα ντροπαλή και χωρίς ιδιαίτερη αυτοεκτίμηση . Αλλά θέλω να το ξεπεράσω. Αν όντως βγάζω αυτή την κακία και την τοξικότητα όπως λέει θέλω να μάθω να την διαχειρίζομαι

  6. #6
    george1520
    Guest
    Πως ήταν η παιδική σου ηλικία;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    990
    Μήπως σνομπάρεις τους άλλους? Είσαι γενικά επικριτική?
    "προσπαθώ τόσο πολύ να φαίνομαι καλή" Αυτό καλύτερα να μη το κανεις, να εισαι οσο καλη μπορείς, θα έλεγα, οχι να προσπαθείς να φαίνεσαι :)
    Καμιά φορά οι κακές ή αυτές/αυτοι που φαίνονται κακες/κακοι τους συμπαθούμε περισσοτερο από τους άλλους, ίσως γιατι σκεφτεσαι οτι, αυτος αν εχει κατι κακο να πει, θα το πει, δε θα υποκριθεί τον καλό.
    Οπότε ,να είσαι ο εαυτός σου, άνετη, αυτό που πραγματικά είσαι, χαλαρή ... και να μπορεις... μην ασχολείσαι με αλλους/αλλες :)

    Καλη φιλη παντως, μιλησε ντομπρα, αυτη ισως ειναι η καταλληλη για να σε βοηθήσει ;)

  8. #8
    Member
    Join Date
    Nov 2019
    Location
    Ρόδος, Ελλάδα
    Posts
    47
    Σε γενικές γραμμές καλή . Μεγάλωσα σε ένα αρκετά υποστηρικτικό περιβάλλον , με γονείς αρκετά χαλαρούς και χωρίς πολλές εντάσεις . Η μόνη πραγματικά απαίσια στιγμή ήταν όταν έμαθαν για τα προβλήματα αυτοτραυματισμου μου οπότε έγιναν αρκετά αυστηροί αλλά αυτό πέρασε

  9. #9
    Member
    Join Date
    Nov 2019
    Location
    Ρόδος, Ελλάδα
    Posts
    47
    Ναι ίσως έχεις δίκαιο απλά νιώθω άβολα όταν είμαι με ανθρώπους που δεν ξέρω. Νιώθω πως δεν ξέρω πώς να περπατάω πως να μιλήσω και πώς ότι και να κάνω η να πω όλοι με κοιτανε και γελάνε στην μούρη μου γιατί είμαι για γέλια. Δεν ξέρω προσπαθώ να είμαι χαλαρή . (Όταν έλεγε κακία δεν εννοούσε διπροσωπια γιατί γενικά όσα νιώθω και πιστεύω τα λέω ανοιχτά, οι άνθρωποι που αγαπώ το ξέρουν το ίδιο και οι άνθρωποι που δεν μπορώ)

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Θα σου πω τι γίνεται σε σχετικά μικρές ηλικίες. Συχνά είμαστε πολύ επιεικείς με τον στενό φιλικό μας κύκλο και αυστηροί ή διστακτικοί με τους παραέξω. Δεν σημαίνει ότι γίνεται σώνει και καλά συνειδητά αλλά αυτό μας βγαίνει χωρίς να το καταλαβαίνουμε. Πες με αφελή, αλλά γενικά ακόμα και τώρα και ακόμα περισσότερο όταν ήμουν πιο μικρή, τον κόσμο τον βλέπω καλοπροαίρετα και δεν κάνω δεύτερες σκέψεις πριν τον γνωρίσω. Ναι, είμαι κυνική πολύ πλέον, αλλά προκατειλημμένη δεν είμαι. Διότι δεύτερη σκέψη δεν είναι μόνο το να πεις "η τάδε ακούγεται στο σχολείο ότι είναι αλήτρω" κι αν έρθει να σου μιλήσει να είσαι σφιγμένη και να την κοιτάς υποτιμητικά, δεύτερη σκέψη είναι και να λες "η τάδε είναι κοινωνική κοπέλα και έχει πολλά χαρίσματα κι εμένα θα με βλέπει σαν βλαμμένο και θα γελάει μαζί μου". Που το ξέρεις πως είναι και τι σκέφτεται ο καθένας και για εσένα και γενικότερα πριν τον γνωρίσεις;

  11. #11
    Member
    Join Date
    Nov 2019
    Location
    Ρόδος, Ελλάδα
    Posts
    47
    Η αλήθεια είναι πως όταν κάποιος έρχεται να μου μιλήσει σχεδόν πάντα είμαι σφιγμενη. Δεν ξέρω ντρέπομαι πολύ και νιώθω ότι πάντα λέω μαλακιες και δεν ξέρω νιώθω πάντα "κατώτερη"

  12. #12
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by ΕιρηνηΠαναγιωτα View Post
    Η αλήθεια είναι πως όταν κάποιος έρχεται να μου μιλήσει σχεδόν πάντα είμαι σφιγμενη. Δεν ξέρω ντρέπομαι πολύ και νιώθω ότι πάντα λέω μαλακιες και δεν ξέρω νιώθω πάντα "κατώτερη"
    Γιατί όμως σκέφτεσαι έτσι; προσπαθώ να καταλάβω ποιος σε έμαθε να σκέφτεσαι έτσι.

    Είσαι και με τους φίλους έτσι ή με τους άγνωστους;

  13. #13
    Member
    Join Date
    Nov 2019
    Location
    Ρόδος, Ελλάδα
    Posts
    47
    Και με τους φίλους μου νιώθω πολλές φορές η άκυρη, η χαζή , η άσχημη κτλ απλά νιώθω πιο άνετα με τους φίλους μου

  14. #14
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by ΕιρηνηΠαναγιωτα View Post
    Και με τους φίλους μου νιώθω πολλές φορές η άκυρη, η χαζή , η άσχημη κτλ απλά νιώθω πιο άνετα με τους φίλους μου
    Γιατί το νιώθεις; αυτοί πως σε αντιμετωπίζουν;

  15. #15
    Member
    Join Date
    Nov 2019
    Location
    Ρόδος, Ελλάδα
    Posts
    47
    Λοιπόν οι δύο πολύ κοντινές μου φίλες τον τελευταίο αρκετό καιρό με μειώνουν πολύ λένε διάφορα ότι είμαι ξινή ότι είμαι αντικοινωνική ότι δεν συμπαθώ εύκολα τον κόσμο κτλ. Πράγματα που δεν ξέρω αν όντως ισχύουν όμως αν ισχύουν εγώ πάντα έτσι ήμουν. Την μια από αυτές την γνώριζα πάρα πολλά χρόνια , την άλλη μόλις 2 . Νιώθω πως η "παλιά" έχει αλλάξει πολύ σαν συμπεριφορά από όταν ήρθε η "καινούργια" στην παρέα. Προσπάθησα να το επικοινωνήσω μαζί τους μια φορά όμως δεν μου έδωσαν ιδιαίτερη σημασία και δεν άλλαξε κάτι. Τους τελευταίους μήνες συχναζω με τρεις άλλες κοπέλες. Αλλά και πάλι νιώθω κατώτερη γιατί αυτές είναι τόσο όμορφες και καλες ενώ εγώ Όχι. Άσε που νιώθω άσχημα συχνά όταν είμαι μαζί τους , όχι γιατί δεν είναι καλές στην συμπεριφορά απέναντι μου αλλά επειδή νιώθω ότι τους φορτωνομαι. Αυτές ήταν παρέα πριν από εμένα και δεν ξέρω κατά πόσο με θέλουν μαζί τους

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Βοηθεια για αρνητικα
    By kostas1983 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 13
    Last Post: 23-04-2014, 18:15
  2. αρνητικα συμπτωματα
    By nikopoul in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 5
    Last Post: 11-04-2014, 04:36
  3. αρνητικα συμτωματα
    By nikopoul in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 5
    Last Post: 12-07-2013, 21:51
  4. Αρνητικά συναισθήματα
    By deladrian in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 7
    Last Post: 06-03-2013, 07:05
  5. αρνητικά συναισθήματα
    By Sofaki in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 30-08-2009, 20:13

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •