Φόβος Θανάτου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Member
    Join Date
    Nov 2019
    Location
    Ρόδος, Ελλάδα
    Posts
    47

    Φόβος Θανάτου

    Φοβάμαι πολύ πως θα πεθάνω. Εδώ και έναν περίπου χρόνο βασανίζομαι από τέτοιες σκέψεις. Στην αρχή ολόκληρη την ημέρα τριγυρνουσε αυτή η ιδέα στο μυαλό μου , πλέον έχει περιοριστεί μόνο τις βραδινές ώρες , όταν πάω να ξαπλώσω στο κρεβάτι μου και κλείνω τα μάτια μου σε αρχίζω συνέχεια να σκέφτομαι πως θα πεθάνω στο ύπνο μου

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    100
    Γιατι μπαινεις στη διαδικασια να το σκεφτεσαι αυτο και πως προηλθε;
    Ποσων χρονων εισαι;

  3. #3
    Member
    Join Date
    Nov 2019
    Location
    Ρόδος, Ελλάδα
    Posts
    47
    Είμαι 17 . Δεν ξέρω από που προήλθε αλλά με βασανίζει

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    100
    Κι εγω το παθαινα μικρος αυτο το πραγμα... Σε καποια φαση, ισως και στην ηλικια σου, ξαφνιικα, ενα βραδυ αρχισα να εχω τετοιες σκεψεις την ωρα που ξαπλωσα για υπνο. Ολο σκεφτομουν τι ειναι ο θανατος, πως να ειναι αραγε οταν πεθαινεις κτλ. και ολο αυτο μου δημιουργουσε φοβο και αγχος. Ηταν καλοκαιρι και ειχα παει διακοπες στον παππου μου και καταλαβαινεις οτι επειδη ειχα πολυ ελευθερο χρονο χωρις να κανω κατι, ξεκινησαν ολες αυτες οι σκεψεις να με βασανιζουν. Οταν γυρισα στην καθημερινοτητα μου, δηλαδη δουλεια, φιλοι και εξω, μου εφυγαν αυτες οι σκεψεις. Αν ξεκινησεις καποια δραστηριοτητα, οπως περπατημα, βολτα με σκυλο, τρεξιμο ή ο,τι αλλο σου ταιριαζει, πιστευω θα ξεχαστεις και θα επανελθεις. Αν ειναι κατι πιο σοβαρο και βλεπεις οτι συνεχιζει να υπαρχει και να σε βασανιζει, τοτε απευθυνσου σε καποιον που μπορει να σε βοηθησει, να εχει τις καταλληλες γνωσεις ωστε να μπορεσει να σε βοηθησει.

  5. #5
    george1520
    Guest
    Είναι μια σκέψη πολλών ανθρώπων. Εμένα ξεκίνησε όταν αυτοί που πέθαιναν τους γνώριζα. Όταν είσαι μικρός πεθαίνουν και δεν τους ξέρεις.. Όλοι όσοι έχουν φόβο με τις αρρώστιες, τα μικρόβια κτλ στην ουσία αυτό φοβούνται. Τον θάνατο...

    Αλλά η ιδανική λύση είναι να ζούμε την ζωή μας.. Αν ειναι η ώρα σου και κλειδωμένος μέσα σε ένα δωμάτιο να είσαι θα γίνει.. Το να το φοβάσαι δεν θα αλλάξει απολύτως τίποτα. Απλά δεν θα ζεις και θα βασανίζεσαι με αυτό το σενάριο που δεν θα γίνει (ότι θα πεθάνεις). Χαλάρωσε. Είσαι μικρή..
    Τι θες να σπουδάσεις;

  6. #6
    Member
    Join Date
    Nov 2019
    Location
    Ρόδος, Ελλάδα
    Posts
    47
    Εμ σκέφτομαι σοβαρά την ψυχολογία αλλά είναι πολλά τα μόρια οπότε ίσως καταλήξω και στην φιλοσοφία ή την κοινωνιολογία

  7. #7
    Quote Originally Posted by ΕιρηνηΠαναγιωτα View Post
    Είμαι 17 . Δεν ξέρω από που προήλθε αλλά με βασανίζει
    Quote Originally Posted by Leonardo View Post
    Κι εγω το παθαινα μικρος αυτο το πραγμα... Οταν γυρισα στην καθημερινοτητα μου, δηλαδη δουλεια, φιλοι και εξω, μου εφυγαν αυτες οι σκεψεις. Αν ξεκινησεις καποια δραστηριοτητα, οπως περπατημα, βολτα με σκυλο, τρεξιμο ή ο,τι αλλο σου ταιριαζει, πιστευω θα ξεχαστεις και θα επανελθεις. Αν ειναι κατι πιο σοβαρο και βλεπεις οτι συνεχιζει να υπαρχει και να σε βασανιζει, τοτε απευθυνσου σε καποιον που μπορει να σε βοηθησει, να εχει τις καταλληλες γνωσεις ωστε να μπορεσει να σε βοηθησει.
    Να χα τα χρόνια σου αχ και να τάχα!! Μια πολύ καλή λύση είναι όλα αυτα που προτείνει ο Leonardo. Συν στόχους ζωής και διάβασμα, οι δυο κορυφαίες δραστηριότητες ζωής για την ηλικία σου!
    γιάννης

Similar Threads

  1. Φόβος-αγχος θανατου
    By Mardom20 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 12-05-2019, 00:17
  2. Φοβος θανάτου
    By skata in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 02-03-2017, 15:11
  3. Φόβος Θανάτου
    By venom in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 25-10-2016, 07:52
  4. Φοβος θανάτου
    By Sea1985 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 19
    Last Post: 25-08-2015, 10:43
  5. ΦΟΒΟΣ ΘΑΝΑΤΟΥ
    By freit in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 14-06-2011, 04:29

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •