Στρατός και αγχώδεις διαταραχές
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    2

    Στρατός και αγχώδεις διαταραχές

    Καλησπέρα σε όλους!!
    Τα τελευταία τρία χρόνια πάσχω από αγχωδεις διαταραχές ακολουθωντας φαρμακευτική αγωγή..πριν 2 μήνες σταμάτησα με την έγκριση ψυχιάτρου την φαρμακευτική αγωγή και ενώ ένιωθα μια χαρά πριν 20 μέρες ήρθε το χαρτί καταταξης στο ΠΝ..από τότε κάθε μέρα έχω και πάλι όλα τα συμπτώματα με έντονα πνιξιματα αισθήματα ζαλης και έντονου άγχους για τον στρατό..Θα ήθελα να κάνω κανονικά την θητεία μου απλά δεν ξέρω αν θα τα καταφέρω...παρακαλώ όποιος έχει περάσει από στρατό με κάποιου είδους πρόβλημα να μου πει μια γνώμη και για το τι μπορώ να κάνω για να μετριασω όσο το δυνατόν αυτήν την κατάσταση..Ευχαριστώ

  2. #2
    Καλημέρα φίλε μου και εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα αγχωδεις διαταραχές είχα τρομερό άγχος πριν μπο στρατό δεν κοιμόμουν καθόλου δεν έτρωγα καλά πονοκεφάλους συνέχεια αλλά μόλις μπήκα και γνώρισα καινούργια παιδιά και έκανα παρέες όλα πήγαν καλά υπομονή την πρώτη βδομάδα μέχρι να προσαρμοστείς δεν είναι κάτι ο στρατός όλα καλά πάνε αυτές τηε 20 μέρες κοίτα να βγαίνεις να χαλαρώνεις μην το σκέφτεσαι απο τώρα βγες με φίλους κάνε πράγματα μέχρι να μπεις και ολα καλά θα πάνε υπομονή την πρώτη εβδομάδα αυτά!!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Γιατρός δεν είμαι, αλλά από όσο γνωρίζω, δεν είναι συνετό να σταματάς την φαρμακευτική αγωγή για ψυχικές διαταραχές , όταν επίκειται στρεσογονο γεγονός, όπως η στράτευση.
    Και μάλιστα σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα.
    Ξανασυζητησε το θέμα με τον γιατρό σου.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    2
    Καλησπέρα φίλε μου και ευχαριστώ για την συμβουλή σου...το είχες αναφέρει στον ψυχολόγο της μονάδας??Εγώ να το αναφέρω η υπάρχει κίνδυνος να με βγάλουν ι5??

  5. #5
    Δεν το είχα ανεφερει φίλε μου ήθελα να δω πως θα πάω τελικά μου έφυγε το άγχος μετά απο μια βδομάδα περίπου και δεν χρειάστηκε να πω κάτι αλλά και να το αναφέρεις δεν νομίζω να υπάρχει κάποιο πρόβλημα εφόσον θέλεις να κάνεις την θητεία σου και είσαι αποφασισμένος για αυτό.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Εγώ θα σε συμβουλευα να αποφύγεις αυτή την στρεσογόνο κατάσταση αφού μόλις πριν λίγο σταμάτησες την αγωγή. Θα σου δώσουν αναβολή. Με Ι5 απλά ξεχνάς πρόσληψη σε στρατό, σώματα ασφαλείας, αστυνομία, πυροσβεστική και τα συναφή. Χάρη στο νέο αυστηρό νόμο GDPR περί προσωπικών δεδομένων αν κάποιος εργοδότης ζητήσει χαρτί για στρατό αυτό απλά θα λέει ότι απαλλαχθηκες χωρίς να αναφέρει λόγο και κατηγορία. Και είναι παράνομο και ποινικά κολάσιμο να σε ρωτήσει το λόγο. Τους ενδιαφέρει μόνο να μην είσαι λιποτάκτης. Αν ρωτήσουν συγγενείς-γειτονες πες ότι πήρες απαλλαγή λόγω σπουδών/άσθμα/πλατυποδιας. Είναι απλό. Αν ποτέ γίνει πόλεμος την πατρίδα σου και το σπίτι σου θα τα προστατέψεις με νύχια και δόντια είτε έχεις πάει στρατό είτε χωρίς, ενώ άλλοι που φροντίζουν να φανατιζουν τον όχλο θα καταφύγουν στο εξωτερικό για να πολεμήσουν...εκ του ασφαλούς.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Quote Originally Posted by Nikolas73 View Post
    Εγώ θα σε συμβουλευα να αποφύγεις αυτή την στρεσογόνο κατάσταση αφού μόλις πριν λίγο σταμάτησες την αγωγή. Θα σου δώσουν αναβολή. Με Ι5 απλά ξεχνάς πρόσληψη σε στρατό, σώματα ασφαλείας, αστυνομία, πυροσβεστική και τα συναφή. Χάρη στο νέο αυστηρό νόμο GDPR περί προσωπικών δεδομένων αν κάποιος εργοδότης ζητήσει χαρτί για στρατό αυτό απλά θα λέει ότι απαλλαχθηκες χωρίς να αναφέρει λόγο και κατηγορία. Και είναι παράνομο και ποινικά κολάσιμο να σε ρωτήσει το λόγο. Τους ενδιαφέρει μόνο να μην είσαι λιποτάκτης. Αν ρωτήσουν συγγενείς-γειτονες πες ότι πήρες απαλλαγή λόγω σπουδών/άσθμα/πλατυποδιας. Είναι απλό. Αν ποτέ γίνει πόλεμος την πατρίδα σου και το σπίτι σου θα τα προστατέψεις με νύχια και δόντια είτε έχεις πάει στρατό είτε χωρίς, ενώ άλλοι που φροντίζουν να φανατιζουν τον όχλο θα καταφύγουν στο εξωτερικό για να πολεμήσουν...εκ του ασφαλούς.
    Συμφωνώ με όσα είπες. Και μην ξεχνάμε ο χρόνος χάνεται στην αιωνιότητα. Αντί να πας να φας τα μούτρα σου και πιθανώς να γίνεις χειρότερα, καλύτερα να είσαι έξω και να δουλέψεις με τον εαυτό σου.
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    5
    Πρώτα απ' όλα επειδή δεν μου αρέσει να τα μπλέκουμε, άλλο στρατός και άλλο το πν ... Πιστέψτε με διαφέρουν σε πολλά ... Ειδικά σε θέματα θητείας.
    Μην σε αγχωνει τίποτα φίλε και να ξέρεις ότι οποιαδήποτε στιγμή θέλεις , παίρνεις το βιβλίο ασθενών και πας στον ιατρό της μονάδας σου 24/7 οφείλουν να έχουν άτομο υπηρεσία .
    Θα δεις ότι θα σου κάνει καλό , και νέους φίλους θα κάνεις , και πράγματα που δεν θα ξανα βρεις την ευκαιρία να κάνεις έξω . Μπορεί να σπαστεις εκεί μέσα για πολλά , αλλά δες το σαν μια εμπειρία.
    Καλή θητεία .

Similar Threads

  1. αγχωδεις διαταραχες
    By styl in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 29-11-2013, 20:24
  2. Στρατός - αγχώδεις διαταραχές - κρίσεις πανικού - φοβίες
    By painkiller in forum Ψυχολογία & Κράτος (ΕΟΠΥΥ, Επιτροπές, Στρατός, Φορείς Δημοσίου)
    Replies: 30
    Last Post: 13-09-2013, 19:50
  3. Εκπομπή για τις αγχώδεις διαταραχές
    By giannis94 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 10-02-2013, 15:26
  4. Στρατός - αγχώδεις διαταραχές - κρίσεις πανικού - φοβίες
    By dinosm in forum Ψυχολογία & Κράτος (ΕΟΠΥΥ, Επιτροπές, Στρατός, Φορείς Δημοσίου)
    Replies: 4
    Last Post: 31-08-2007, 17:00
  5. Στρατός - αγχώδεις διαταραχές - κρίσεις πανικού - φοβίες
    By dinosm in forum Ψυχολογία & Κράτος (ΕΟΠΥΥ, Επιτροπές, Στρατός, Φορείς Δημοσίου)
    Replies: 0
    Last Post: 06-07-2005, 17:55

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •