Στρατιωτική Θητεία για Ψυχολόγους
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    3

    Στρατιωτική Θητεία για Ψυχολόγους

    Καλησπέρα. Δεν ξέρω αν εδώ είναι το κατάλληλο σημείο για να ρωτήσω αλλά είμαι σε αδιέξοδο.

    Είμαι απόφοιτος Ψυχολογίας του Παντείου και δεν έχω κάνει ακόμη τη θητεία στο στρατό. Η αλήθεια είναι ότι δε θέλω καθόλου να την κάνω, πιστεύω ότι θα με κρατήσει πίσω καθώς είμαι σε μια φάση που προχωράω αρκετά στο αντικείμενο. Έχω ρωτήσει πολλούς ανθρώπους για τις επιπτώσεις του Ι5 στο επάγγελμα του Ψυχολόγου και δυστυχώς κανείς δεν μου έχει απαντήσει με σαφήνεια. Άλλοι λένε ότι το Ι5 είναι εντελώς απόρρητο και άλλοι ότι θεωρητικά μπορεί να ανοίξει ο φάκελος και να προκύψει πρόβλημα. Πραγματικά δεν ξέρω αν πρέπει να ρωτήσω Ψυχολόγο, Δικηγόρο, Στρατιωτικό ή οτιδήποτε άλλο και είπα να ρωτήσω εδώ, μήπως κάποιος μπορεί να με κατατοπίσει.

    Γενικά θα με ενδιέφερε να εργαστώ είτε στο Δημόσιο είτε σε κάποια ΜΚΟ, κάποιο κέντρο αποκατάστασης ή υποδοχής μεταναστών, επομένως δε θα ήθελα να κλείσω αυτές τις πόρτες. Η προοπτική να ανοίξω δικό μου γραφείο δε με απασχολεί.

    Ευχαριστώ προκαταβολικά για οποιαδήποτε απάντηση (εκτός από το "πήγαινε στρατό, όλοι εμείς που πήγαμε χαζοί είμαστε?")

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    ο στρατοσ ανεβαζει το σημειο κρισεωσ τησ θνησιμοτητασ δηλαδη απο αγορι γινεσαι αντρασ αλλη κατηγορια αλλεσ δυναμεισ κλπ θα σου χρειαστει στην πορεια τησ ζωησ ειναι μια συμπυκνωμενη 10ετια δηλαδη κανει καλο δεν μπορω να στο εξηγησω δε θεσ να πασ απο περιεργεια θα χασεισ γτ θα χασεισ θα σου πω το μυστικο αλλο τι λενε κι αλλο τι θα μαθεισ αυτο ειναι μυστικο κ ισχυει για ολα που θεσ να κανεισ και αυτα που σου λενε οπωσ εγω τωρα που σ λεω αυτα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    3
    Καλησπέρα. Δε ρώτησα αυτό, δε με απασχολούν οι ευεργετικές επιδράσεις του στρατού. Ρωτάω αν θα έχω πρόβλημα επαγγελματικά εφόσον πάρω Ι5. Το τι σου κάνει ο στρατός θα μπορούσα να το ρωτήσω σε οποιονδήποτε και δε θα χρειαζόμουν φόρουμ ψυχολόγων.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Quote Originally Posted by JSteele View Post
    Καλησπέρα. Δεν ξέρω αν εδώ είναι το κατάλληλο σημείο για να ρωτήσω αλλά είμαι σε αδιέξοδο.

    Είμαι απόφοιτος Ψυχολογίας του Παντείου και δεν έχω κάνει ακόμη τη θητεία στο στρατό. Η αλήθεια είναι ότι δε θέλω καθόλου να την κάνω, πιστεύω ότι θα με κρατήσει πίσω καθώς είμαι σε μια φάση που προχωράω αρκετά στο αντικείμενο. Έχω ρωτήσει πολλούς ανθρώπους για τις επιπτώσεις του Ι5 στο επάγγελμα του Ψυχολόγου και δυστυχώς κανείς δεν μου έχει απαντήσει με σαφήνεια. Άλλοι λένε ότι το Ι5 είναι εντελώς απόρρητο και άλλοι ότι θεωρητικά μπορεί να ανοίξει ο φάκελος και να προκύψει πρόβλημα. Πραγματικά δεν ξέρω αν πρέπει να ρωτήσω Ψυχολόγο, Δικηγόρο, Στρατιωτικό ή οτιδήποτε άλλο και είπα να ρωτήσω εδώ, μήπως κάποιος μπορεί να με κατατοπίσει.

    Γενικά θα με ενδιέφερε να εργαστώ είτε στο Δημόσιο είτε σε κάποια ΜΚΟ, κάποιο κέντρο αποκατάστασης ή υποδοχής μεταναστών, επομένως δε θα ήθελα να κλείσω αυτές τις πόρτες. Η προοπτική να ανοίξω δικό μου γραφείο δε με απασχολεί.

    Ευχαριστώ προκαταβολικά για οποιαδήποτε απάντηση (εκτός από το "πήγαινε στρατό, όλοι εμείς που πήγαμε χαζοί είμαστε?")
    Θες να μας πεις για ποιόν/ους λόγους θεωρείς ότι ΠΡΕΠΕΙ να σε φάει στη μάπα κάποιος άλλος συνομήλικος σου - ο οποίος δεν θα αποφύγει την στράτευση - στην δική του σταδιοδρομία, είτε αυτή αφορά τον ιδιωτικό τομέα, είτε τον δημόσιο, όπου με την απόλυση του από το στρατό, θα σε βρει εσένα μπροστά του, έχοντας ήδη καβαντζώσει εργασιακή εμπειρία και προυπηρεσία;

    Δεν θα αναφερθώ σε πρόσωπα της δημόσιας ζωής [βολευτές, δικηγόροι, καλλιτέχνες και άλλες αδερφές ψυχές] τα οποία είτε κάνανε θητεία "ξεκάρφωμα", είτε σε παραμεθόριες υπηρεσίες της Αττικής, είτε δεν κάνανε καθόλου.

    Το ερώτημα είναι γιατί νιώθεις ότι εσένα "δεν σε πιάνει", και ότι τα "1~2 χρόνια από τη ζωή μας" [αναλόγως που / πότε υπηρέτησε ο καθένας] είναι για όλους τους άλλους;

    Πάντως, για τον διορισμό στο δημόσιο, δεν φαντάζομαι ότι το I5 (...Ι5 ψυχολογικό να υποθέσω...;) θα είναι πρόβλημα. Ούτως ή άλλως ****χανείο το έχουν καταντήσει, και μέσα βρίσκεις σχεδόν αποκλειστικά το στενότερο / ευρήτερο συγγενολόι των τριών γνωστών οικογενειών συν τους παρατρεχάμενους αυτών.

    Αν κρίνω και από τον ασκούμενο έλεγχο από Υπουργείο Παιδείας, Υπουργείο Υγείας, ΣΕΨ / ΠΨΣ, ΣΕΥΥΠ και κάτι άλλους φορείς της πλάκας που αφορούν τη δουλειά σου, ούτε επαγγελματικά θα έχεις επιτπώσεις.

    Εδώ καταγγέλονταν ψυχιατρικές μονάδες και ο ΣΕΥΥΠ δεν πήγαινε να ελέγξει για να έχει το άλλοθι ότι "δεν διαπίστωσε παράβαση", στο αν θα υπηρετήσεις ή όχι θα κολλήσουμε;

    Αν θες άλλο παράδειγμα, ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ότι για να γίνεις υπουργός πρέπει να έχεις ένα χαρτί από ανώτερη / ανώτατη εκπαίδευση... Έλα μου ντε που εγώ θυμάμαι κάποιον που πήρε το πτυχίο του δι αλληλογραφίας [από το ορθάνοιχτο πανεπιστήμιο] αφού προηγουμένως έκλασε στην καρέκλα του υπουργού.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    3
    Quote Originally Posted by M87 View Post
    [COLOR=#000000]Θες να μας πεις για ποιόν/ους λόγους θεωρείς ότι ΠΡΕΠΕΙ να σε φάει στη μάπα κάποιος άλλος συνομήλικος σου - ο οποίος δεν θα αποφύγει την στράτευση - στην δική του σταδιοδρομία, είτε αυτή αφορά τον ιδιωτικό τομέα, είτε τον δημόσιο, όπου με την απόλυση του από το στρατό, θα σε βρει εσένα μπροστά του, έχοντας ήδη καβαντζώσει εργασιακή εμπειρία και προυπηρεσία;
    ]
    Δεν θεωρω οτι ΠΡΕΠΕΙ να κανει τιποτα κανενας αλλος. Οποιος αλλος θελει μπορει να κανει ακριβως το ιδιο με εμενα και να παρει και εκεινος Ι5. Δεν ειναι κατι που σκοπευω να παρω επειδη εχω καποιο προνομιο, ουτε θεωρω τον εαυτο μου "ανωτερο" απο καποιον αλλο. Προσωπικα προτιμω να μη χασω 1 χρονο απο τη ζωη μου ετσι (ναι, εγω το θεωρω χασουρα, μπορει για καποιον αλλο να μην ειναι) και ιδανικα προτιμω να μη χασει κανεις 1 χρονο απο τη ζωη του ετσι. Μακαρι να επαιρναν ολοι Ι5 περα απο εκεινους που πραγματικα χρειαζονται το στρατο (πχ παιδια απο βαθια επαρχια που εχουν συναναστραφει με 5 ανθρωπους στη ζωη τους θα μπορουσαν να βρουν το στρατο ευεργετικο). Επομενως αναζητω ποιες ειναι οι επιπτωσεις αυτης της επιλογης και πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω τι ειναι μεμπτο σε αυτο. Ουτε χρησιμοποιω καποιο παραθυρακι, ουτε καποιο μεσο ή κατι τετοιο. Χρησιμοποιω κατι που ειναι διαθεσιμο σε ολους.

    Κατα τα αλλα ευχαριστω για τη -σχετικα- εμπεριστατωμενη απαντηση!

    Προφανως οσο περισσοτερο feedback τοσο καλυτερα!

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Quote Originally Posted by JSteele View Post
    Δεν θεωρω οτι ΠΡΕΠΕΙ να κανει τιποτα κανενας αλλος. Οποιος αλλος θελει μπορει να κανει ακριβως το ιδιο με εμενα και να παρει και εκεινος Ι5. Δεν ειναι κατι που σκοπευω να παρω επειδη εχω καποιο προνομιο, ουτε θεωρω τον εαυτο μου "ανωτερο" απο καποιον αλλο. Προσωπικα προτιμω να μη χασω 1 χρονο απο τη ζωη μου ετσι (ναι, εγω το θεωρω χασουρα, μπορει για καποιον αλλο να μην ειναι) και ιδανικα προτιμω να μη χασει κανεις 1 χρονο απο τη ζωη του ετσι. Μακαρι να επαιρναν ολοι Ι5 περα απο εκεινους που πραγματικα χρειαζονται το στρατο (πχ παιδια απο βαθια επαρχια που εχουν συναναστραφει με 5 ανθρωπους στη ζωη τους θα μπορουσαν να βρουν το στρατο ευεργετικο). Επομενως αναζητω ποιες ειναι οι επιπτωσεις αυτης της επιλογης και πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω τι ειναι μεμπτο σε αυτο. Ουτε χρησιμοποιω καποιο παραθυρακι, ουτε καποιο μεσο ή κατι τετοιο. Χρησιμοποιω κατι που ειναι διαθεσιμο σε ολους.

    Κατα τα αλλα ευχαριστω για τη -σχετικα- εμπεριστατωμενη απαντηση!

    Προφανως οσο περισσοτερο feedback τοσο καλυτερα!
    Προφανώς δεν πρόκειται να συνεννοηθούμε σε ότι αφορά το τι ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑΙΟ [*1] και το τι ΕΙΝΑΙ ΑΔΙΚΟ [*2], οπότε να δώ μήπως συνεννοηθούμε στο τι ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ:

    [*1] ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑΙΟ να επιμεριζόμαστε ΟΛΟΙ τις δυσκολίες που μας αναλογούν (π.χ. να αλλάζεις χρονιά σε κάποιο φυλάκειο, πιο κοντά σε αλλόθρηκους παρά σε Χριστιανούς).

    [*2] ΕΙΝΑΙ ΑΔΙΚΟ κάποιες λούλες / τσούλες / βύσματα / φυγόπονοι γενικώς και αορίστως, είτε για λόγους σταδιοδρομίας, είτε για λόγους βολέματος, είτε για λόγους "προσωπικούς" να μη θέλουν να επιμεριστούν τις παραπάνω δυσκολίες, με αποτέλεσμα το επιπλέον "χώσιμο" όλων των υπολοίπων, την επιμήκυνση του χρόνου θητείας (αν δεν επαρκεί το υπάρχον προσωπικό) και πολλά άλλα δευτερεύοντα αποτελέσματα.

    Ας δούμε λοιπόν και ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ:

    Οποιοσδήποτε στρατεύσιμος μπορεί να χαρακτηριστεί Ι-5 (κατηγορία Ικανότητας: 5) για τους λόγους οι οποίοι αναφέρονται στο ΠΡΟΕΔΡΙΚΟ ΔΙΑΤΑΓΜΑ 11, ΦΕΚ Α 17/27.01.2014:

    Πάρε και το σύνδεσμο να μην ψάχνεις άδικα και μου κουραστείς (URL: http://www.ellinikos-stratos.com/str..._ikanotita.htm).

    Με δεδομένο ότι δεν ξεκίνησες την ερώτηση σου με δήλωση ότι πάσχεις από "κάτι" το οποίο αναφέρεται στους πίνακες του Π.Δ. 11 θεωρώ ότι απλά θέλεις να εκμεταλλευτείς τις "νομοθετικές τρύπες" οι οποίες υπάρχουν για να μην τα κάνουμε όλα ίσωμα.

    Με άλλα λόγια, ο νομοθέτης (καλώς κατά την άποψη μου) δεν ζητάει από άτομα με π.χ. σοβαρές παθήσεις της σπονδυλικής στήλης να υπηρετήσουν (ποιός ο λόγος να επιβαρυνθεί κάποιος ο οποίος επιβάλλεται να προσέχει πλέον για πάντα;). Ομοίως (επίσης π.χ.) για σχιζοφρενείς.

    Εσύ όμως, δεν λες ότι έχεις "κάτι" το οποίο να τεκμηριώνει μια ενδεχόμενη απαλλαγή σου από στράτευση. Απλά θεωρείς ότι ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΧΑΣΙΜΟ ΧΡΟΝΟΥ, ενώ για όλους τους άλλους ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΧΑΣΙΜΟ ΧΡΟΝΟΥ [*1] και εν πάσει περιπτώσει, αν μπορείς εσύ να πεις ψέματα για να μην κάνεις στρατό, την ίδια δυνατότητα (και όχι ικανότητα) έχουν και οι υπόλοιποι.

    [*1] Υποθέτεις μάλιστα ότι ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ είναι παιδιά από βαθιά επαρχία που έχουν συναναστραφεί με 5 ανθρώπους στη ζωή τους!
    Quote Originally Posted by JSteele View Post
    (πχ παιδια απο βαθια επαρχια που εχουν συναναστραφει με 5 ανθρωπους στη ζωη τους θα μπορουσαν να βρουν το στρατο ευεργετικο)
    FLASH HABER μάστορα... Και γιατροί υπηρετούν,... και ηλεκτρολόγοι μηχανικοί υπηρετούν,... και δικηγόροι (κάποιοι εξ' αυτών τουλάχιστο) υπηρετούν... και οικονομολόγοι υπηρετούν. Σε συμφέρει όμως να πιστεύεις ότι όλοι αυτοί είναι από βαθιά επαρχία [λες και εσύ είσαι πρωτευουσιάνος τρομάρα σου] για να δικαιολογήσεις την μ****** που πιστεύεις ότι είσαι ιδιαίτερος.

    Με άλλα λόγια, προκειμένου να μην χαλάσεις την ζαχαρένια σου, προτείνεις ΟΟΟΟΟΟΟΛΟΙ οι συνομήλικοι σου να πιάσουν ηθικό πάτο και να πουν ψέματα [όπως προτίθεσαι να κάνεις, εκμεταλλευόμενος τις όποιες νομοθετικές προβλέψεις] ώστε να θέσεις νέο χαμηλότερο ηθικό πήχυ ο οποίος διαφθείρει οποιονδήποτε βρεθεί στο σταυροδρόμι "ΥΠΗΡΕΤΩ;... Ή ΛΕΩ ΨΕΜΑΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΗΡΕΤΗΣΩ;". Όποιος ΘΕΛΕΙ ας κάνει όπως ΕΣΥ.

    Πέρα από αυτά, ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΣΕ ΝΟΙΑΖΕΙ δεν είναι αν θα υπηρετήσει κάποιος άλλος στη θέση σου, ή αν λόγω ανθρώπων με αντίστοιχη ιδεολογία με τη δική σου, η θητεία καταλήξει να είναι μελλοντικά τριετής για τους λίγους οι οποίοι δεν δέχονται να πουν ψέματα για να μην υπηρετήσουν, αλλά σε νοιάζει μόνο αν θα έχεις ΕΣΥ επιπτώσεις από το ότι χαρακτηρίστηκες Ι-5 και δεν υπηρέτησες.

    Μισό να σε φτιάξω σε ότι αφορά τις ανησυχίες σου...:
    (URL: https://athens.indymedia.org/post/670002/)
    (URL: https://www.reddit.com/r/greece/comm...1%CF%84%CE%BF/)

    Όπως βλέπεις, το σύστημα (μέσω της Αρχής Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων [*3]) είναι κομμένο και ραμμένο για σένα και όποιον άλλο θέλει να εκμεταλλευτεί την νομοθεσία προς όφελος του, προκειμένου οι Ελληνες - κακή ώρα όπως και εσύ - να μπορούν να δελεαστούν αλλά και να κάνουν διεφθαρμένες επιλογές συνεχίζοντας στον ηθικό κατήφορο τον οποίο σχεδίασαν οι νομοθέτες. Όχι μόνο αυτό, αλλά να υφίστανται τον χλευασμό των καναλαρχών, "δημοσιογράφων / σχολιαστών πρώτης γραμμής", στατιστικολόγων και άλλων επιτήδειων οι οποίοι τρίβουν στη μάπα μας ότι "οι Έλληνες είναι πρωταθλητές στη διαφθορά".

    Απολύτως λογικό, αν σκεφτείς πόσο φαύλος είναι ο θεσμός της δικαιοσύνης στην Ελλάδα... Οι εκπρόσωποι της, κάνουν τις π****νες να μοιάζουν με τη μητέρα Τερέζα [*4]. Ο ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΑΠΟΠΑΤΟΣ.

    [*3] Το απόλυτο εργαλείο εξίσωσης του κοπρίτη με τον εργατικό, του ανήθικου με τον ηθικό, του λαμόγιου με τον εργαζόμενο.

    [*4] Πόσα παραδικαστικά κυκλώματα;...
    Πόσες αποφάσεις της ντροπής, με σκάνδαλα επι σκανδάλων να καταδικάζονται πρωτόδικα και στην έφεση να αθωώνονται;...
    Πόσα "συγχωροχάρτια" με πρόστιμα της πλάκας τα οποία επιτρέπουν αντί να αποτρέπουν τις παραβατικές συμπεριφορές πολυεθνικών, βιομηχανιών και επιχειρήσεων;
    Πόσες παραγραφές υποθέσεων...;
    Πόσες ελλειπείς και συγκαλυπτικές εκθέσεις;...
    Πόσα κύβδηλα εισαγγελικά πορίσματα;...
    Πόσες σκόπιμα ελλειπής εισαγγελικές έρευνες;...
    Πόσα ξηλώματα και επαναδιορισμοί εισαγγελέων Αθήνας-Θεσσαλονίκης όποτε έχουμε εκλογές για να υφίσταται έλεγχος στα δυό "μαγαζά" (εισαγγελία Αθηνών- θεσσαλονίκης) για να υπάρχει έλεγχος του τι διώκεται και τι όχι;...
    Πόσοι εισαγγελείς οδηγήθηκαν σε παραίτηση επειδή ήθελαν να κάνουν σωστά τη δουλειά τους;...
    Πόσα λαμόγια (φυσικά και νομικά πρόσωπα) πέφτουν καθημερινά "στα μαλακά" χάρη στην "Ελληνική δικαιοσύνη" τους;...

    Είναι αυτό το οποίο έλεγα και συνεχίζω να λέω για τις επιλογές των νεοελλήνων:

    Με απτά παραδείγματα από λαμόγια τα οποία μπαινοβγαίνουν σε γραφεία ανακριτών με γεμάτες τσέπες και μετά αφήνονται ελεύθεροι, ο νεοέλληνας φτάνωντας 18 χρονών έχει τέσσερεις επιλογές:

    Α) Αν εχει ικανότητες και είναι εργατικός, να μεταναστεύσει - όχι όπου να'ναι - σε βιομηχανικά αναπτυγμένη χώρα για να κάνει τα όνειρα του πραγματικότητα.
    Β) Αν δεν θέλει να μεταναστεύσει, αλλά θέλει να περνάει και κάπως καλά, να γίνει ψηφ(ι)οφόρος και να παρακαλάει το όποιο κόμμα για διορισμό προκειμένου να καταλήξει δημόσιος υπάλληλος.
    Γ) Να γίνει λαμόγιο.
    Δ) Να εργαστεί στον ιδιωτικό τομέα για να ταίζει τους δημόσιους υπαλλήλους και τα λαμόγια.

    Τι έχω να πω προκειμένου να το συνδέσω αυτό με την πάρτη σου:

    Είτε σου αρέσει, είτε όχι, είσαι παράγωγο του συστήματος που έφτιαξαν για να διαφθείρουν έναν ολόκληρο λαό, πληρωμένοι και δοσίλογοι βολευτές / δημαγωγοί / δικολάβοι για χάρη πολυεθνικών και επιχειρηματιών που εκμεταλλεύονται τους πάντες (μεταξύ των οποίων, τη μάνα σου, τον πατέρα σου, εσένα και τα παιδιά σου αν έχεις ή αν κάνεις).

    Δεν σε ενδιαφέρει το τι ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑΙΟ [*1], το τι ΕΙΝΑΙ ΑΔΙΚΟ [*2] αλλά προφανώς ούτε και το τι ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ (αν πάσχεις ή όχι από κάτι από τα όσα περιγράφονται στο Προεδρικό Διάταγμα προκειμένου να μπορείς να απαλλαγείς από την στράτευση). Τι σε ενδιαφέρει λοιπόν;... ΟΙ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ ή ΟΙ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΕΣ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΥΠΟΣΤΕΙ Ο ΕΑΥΤΟΥΛΗΣ ΣΟΥ.

    ΣΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ ΤΟΥ ΒΟΥΝΟΥ ΦΤΑΝΕΙ Ο ΑΕΤΟΣ ΚΑΙ Ο ΣΑΛΙΓΓΑΡΟΣ... ΓΛΕΙΦΟΝΤΑΣ, ΕΡΠΟΝΤΑΣ ΚΑΙ ΔΙΑ ΤΩΝ ΚΕΡΑΤΩΝ ΤΟΥ.

    Παραθέτω απόσπασμα από πρόσφατη συζήτηση την οποία παρακολούθησα μεταξύ ατόμων υλιστικής ιδεολογίας (κακή ώρα όπως εσύ) η οποία κατέληξε με τον ένα εκ των δύο συνομιλητών να λέει στον άλλο:

    - "Δεν υπάρχει Θεός... Αλλά αν υπάρχει την γ****αμε."

    Η μόνη συμβουλή την οποία μπορώ να σου δώσω είναι η εξής:

    ΚΑΝΕΝΑΣ ΜΑ ΚΑΝΕΝΑΣ δεν ξέφυγε από την συνείδηση του.

    Καλή συνέχεια σε αυτό που κάνεις. Ελπίζω να μην βαρυστομαχιάσεις από το feedback.
    Last edited by M87; 08-11-2019 at 12:10.

  7. #7
    Μ87 Α-Ψ-Ο-Γ-Ο-Σ και έδωσες και σε εμένα και σε πολλούς άλλους τροφή για σκέψη για το σύστημα της αναξιοκρατίας που υπάρχει στη χώρα μας. Έχω να μπω άπειρο καιρό στο φόρουμ παρόλο που παρακολουθώ τα ποστ και απλά συνδέθηκα για να σου γράψω συγχαρητήρια, επιτέλους βλέπω ο,τι σκέφτομαι τόσο καιρό γραμμένο και από κάποιον άλλον. Νιώθω τόσο απίστευτα μόνη με τέτοιες απόψεις όπως οι δικές σου και μάχομαι λεκτικά διαρκώς με εκπροσώπους του υλισμού όπως πολύ εύστοχα τους χαρακτήρισες. Έχω σιχαθεί να είμαστε η μειοψηφία. Και το χειρότερο είναι ότι δε λέει κανείς να καταλάβει ότι η μία λαμόγια που θα κάνει, κάνει το κυκλο της και γυρίζει πίσω στο κεφάλι του γιατί έτσι το πρόβλημα διαιωνίζεται. Τελικά νομίζω ότι το σύστημα είναι απομεινάρι της τουρκοκρατίας, όπου οι Έλληνες είχαν συνδέσει το κράτος-αρχή με τον Τούρκο δυνάστη και σε αυτή τη περίπτωση είχαν κάθε λόγο να παρανομήσουν για να σώσουν τη περιουσία τους. Πιστεύω μας κατατρέχει μέχρι τώρα. Ποιες οι δικές σου σκέψεις πάνω σε αυτό;

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Quote Originally Posted by psy_spirit View Post
    Μ87 Α-Ψ-Ο-Γ-Ο-Σ και έδωσες και σε εμένα και σε πολλούς άλλους τροφή για σκέψη για το σύστημα της αναξιοκρατίας που υπάρχει στη χώρα μας. Έχω να μπω άπειρο καιρό στο φόρουμ παρόλο που παρακολουθώ τα ποστ και απλά συνδέθηκα για να σου γράψω συγχαρητήρια, επιτέλους βλέπω ο,τι σκέφτομαι τόσο καιρό γραμμένο και από κάποιον άλλον. Νιώθω τόσο απίστευτα μόνη με τέτοιες απόψεις όπως οι δικές σου και μάχομαι λεκτικά διαρκώς με εκπροσώπους του υλισμού όπως πολύ εύστοχα τους χαρακτήρισες. Έχω σιχαθεί να είμαστε η μειοψηφία. Και το χειρότερο είναι ότι δε λέει κανείς να καταλάβει ότι η μία λαμόγια που θα κάνει, κάνει το κυκλο της και γυρίζει πίσω στο κεφάλι του γιατί έτσι το πρόβλημα διαιωνίζεται. Τελικά νομίζω ότι το σύστημα είναι απομεινάρι της τουρκοκρατίας, όπου οι Έλληνες είχαν συνδέσει το κράτος-αρχή με τον Τούρκο δυνάστη και σε αυτή τη περίπτωση είχαν κάθε λόγο να παρανομήσουν για να σώσουν τη περιουσία τους. Πιστεύω μας κατατρέχει μέχρι τώρα. Ποιες οι δικές σου σκέψεις πάνω σε αυτό;
    Συζητάει ένας νεόπλουτος με έναν πλούσιο:

    ΠΛΟΥΣΙΟΣ: "Τι θα κάνεις τώρα που έγινες πλούσιος;"
    ΝΕΟΠΛΟΥΤΟΣ: "Θα πληρώσω κάποιον να κάνει τις βρωμοδουλειές μου"
    ΠΛΟΥΣΙΟΣ: "Και γιατί να μην πληρώσεις κάποιον να πλήρωσει κάποιον άλλο να κάνει τις βρωμοδουλειές σου;... Αυτό κάνουν οι πολύ πλούσιοι."


    Οι Τούρκοι ήταν ο ΕΜΦΑΝΗΣ ΔΥΝΑΣΤΗΣ... Ο δυνάστης τον οποίο οι πρόγονοι μας μπόρεσαν και πολέμησαν και νίκησαν (κυρίως επειδή έβλεπαν ποιός είναι ο εχθρός τους).
    Μετά την τουρκοκρατία φάγαμε στη μάπα τον ΑΦΑΝΗ ΔΥΝΑΣΤΗ (ξένο βιομήχανο, ξένο επιχειρηματία).
    Last edited by M87; 08-11-2019 at 10:57.

Similar Threads

  1. ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ___ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΗ ΘΗΤΕΙΑ
    By giannis000 in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 17
    Last Post: 26-04-2019, 14:47
  2. Στρατιωτική Θητεία
    By Υάκινθος in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 26
    Last Post: 05-05-2013, 10:11
  3. τι ειναι χειροτερο: η στρατιωτικη θητεια ή η κυηση?
    By BrokeN_DoLL in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 289
    Last Post: 01-03-2013, 17:54
  4. Replies: 47
    Last Post: 24-07-2012, 01:50
  5. Η στρατιωτική θητεία με τα μάτια ενός κοινωνιοφοβικού…
    By ΜΙΧΑΛΗΣ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 25-09-2006, 02:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •