καταλάθος πήρα xanax σε συνδυασμό με ρινικό spray με Αλκοολ.....
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741

    καταλάθος πήρα xanax σε συνδυασμό με ρινικό spray με Αλκοολ.....

    παιδιά είχα πάρει πριν λιγα λεπτα xanax 0.5 που περνώ σε καθημερινή βάση εδώ και 3 χρονια..... και επειδή είχε μπουκώσει η μύτη μου και δεν άντεχα έβαλα ένα spray vicks sinex το οποιο μεσα εχει Βενζυλική αλκοόλη .... και οπως ξερω ειναι αρκετα επικινδυνος ο συνδιασμος αυτος..... νιοθω τωρα πολυ εντονη χαλαρωση σαν μεθησμενος ειμαι....... δεν το εχω παθει ποτε ξανα αυτο..... σα να αυξηθηκε δηλαδη η επιδραση του φαρμακου..... που μαλλον αυτο εγινε........ 2 ψεκασμους εβαλα μονο... και πραγματικα νιοθω πολυ περιεργα... και δεν ειναι ιδεα μου ουτε εχω ανχος.... απλα με επιασε τοσο εντονη υπνηλια και νιοθω πολυ αργη την αναπνοη μου.....

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Η ιδέα σου είναι αφού συνειδητοποίησες ότι το spray είχε αλκοόλη. Πιες ένα ποτήρι νερό να διαλύσει αυτή την απειροελάχιστη αλκοόλη. Δεν συνιστάται ηρεμηστικο με κατανάλωση ποτού. Φαντάζεσαι να απαγορευόταν να εισπνευσεις οτιδήποτε έχει οινόπνευμα, ας πούμε ένα ήπιο αντισηπτικό για τσ χέρια ή ένα αντισηπτικό διάλυμα για το στόμα? Εγώ πριν 15 χρόνια μαζί με το stillnox έπινα και Drambuie και είμαι ακόμα εδώ. Φυσικά και θεωρητικά αυτό που έκανα εγώ είναι επικίνδυνο. Για να μην ταραχτεις ξανά πάρε ένα ρινικό σπρέι χωρίς αλκοόλη.

  3. #3
    Antonis8
    Guest
    Δε νομιζω να σου κανει κατι. Τόσα χρόνια που το παιρνεις δεν έχει τύχει να πιεις καθόλου αλκοόλ; Εγώ μια φορά εφαγα καταλαθος σοκολατακι με αλκοόλ, αλλά οκ, δεν μου έκανε καποια ππαρενέργεια.

    Κι εγώ είμαι άρρωστος,αλλά σήμερα δεν τολμησα ούτε τις καραμελες να παρω. Πήρα τώρα μισό ζαναξ για να κοιμηθω. Φοβαμαι μηπως μου κανει καμιάππαρενέργεια αλλά έχω δυο μέρες αυπνος και σερνομαι.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    546
    αφου πιεις ζαναξ.......μετα απο μιση ωρα ειναι ασφαλες να πιεις ενα ποτηρι κρασι μονο....ξερω,δεν πρεπει να χει πολυ αλκοολη το βικς αλλα δυσκολο με χρονια χρηση του ξαναξ να παθεις κατι

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Earth
    Posts
    516
    Η ποσοτητα αλκοολης ειναι πολυ μικρη, και εκτος αυτου εχεις ανοχη. Ο συνδιασμος γινεται εξαιρετικα επικινδυνος οταν δεν υπαρχει ανοχη σε κατι απο τα 2. Πχ ξεκινας σημερα ζαναξ, δεν επινες καθολου τους τελευταιους μηνες (και τα 2 επιδρουν στους υποδοχεις GABA-A) αλκοολ και παθαινεις ασφυξια λογω καταστολης του ΚΝΣ. Εχω παρει Clonotril 1mg μια φορα (το οποιο αντιστοιχει περιπου σε 1mg xanax) και μετα απο μιση ωρα ηπια 2 ποτηρακια κρασι και ημουν οκ, αλλα ειχα ανοχη και στις 2 ουσιες, ωστοσο παραμενει επικινδυνο. Πιθανοτατα ειναι η ιδεα σου για το οτι νιωθεις ετσι, ειναι απιστευτο τι μπορει να κανει ο εγκεφαλος οταν πειστει απο εναν ανυπαρκτο κινδυνο.

  6. #6
    Antonis8
    Guest
    Επειδη με προβληματισε λίγο το ποστ. Πηρα κι εγώ ζαναξ οπως ειπα και παραλληλα έκανα εντριβη στο στήθος και στην πλατη με vicks. Υπαρχει καποιο θέμα;;;;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Επειδη με προβληματισε λίγο το ποστ. Πηρα κι εγώ ζαναξ οπως ειπα και παραλληλα έκανα εντριβη στο στήθος και στην πλατη με vicks. Υπαρχει καποιο θέμα;;;;
    οχι το vicks αυτο δεν εχει καθολου αλκοολη... εισαι οκ..!!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by stefamw View Post
    Η ποσοτητα αλκοολης ειναι πολυ μικρη, και εκτος αυτου εχεις ανοχη. Ο συνδιασμος γινεται εξαιρετικα επικινδυνος οταν δεν υπαρχει ανοχη σε κατι απο τα 2. Πχ ξεκινας σημερα ζαναξ, δεν επινες καθολου τους τελευταιους μηνες (και τα 2 επιδρουν στους υποδοχεις GABA-A) αλκοολ και παθαινεις ασφυξια λογω καταστολης του ΚΝΣ. Εχω παρει Clonotril 1mg μια φορα (το οποιο αντιστοιχει περιπου σε 1mg xanax) και μετα απο μιση ωρα ηπια 2 ποτηρακια κρασι και ημουν οκ, αλλα ειχα ανοχη και στις 2 ουσιες, ωστοσο παραμενει επικινδυνο. Πιθανοτατα ειναι η ιδεα σου για το οτι νιωθεις ετσι, ειναι απιστευτο τι μπορει να κανει ο εγκεφαλος οταν πειστει απο εναν ανυπαρκτο κινδυνο.
    δεν ειναι ιδεα μου οντως την ακουσα ασχημα... επιδει περνω παραληλα και φαρμακευτικη κανναβη.... τωρα ειδα επισης και κατι υγρα που ατμιζω οτι εχουν αλκοολ.... αλλα τοσα χρονια δεν ειχα δωσει σημασια.... τα ατμιζα και εκανα και 10μλ την ημερα... δεν ειχα προσεξει ποτε τα συστατικα τους... δεν ειχα παθει ομως ποτε τπτ... επισης τωρα με ενα καφε ηρ8α στα ισα μου λιγο...

    απλα δεν ξερω για την Βενζυλική αλκοόλη τι μπορει να κανει.... οκ πες οτι το Vicks oral spray εχει λιγο... ειναι safe...

    αλλα σε ενα μπουκαλακι 10ml υγρου για ηλεκτρονικο τσιγαρο ποσο ασφαλες θα ειναι? απο την στιγμη που παει κατευθιαν στα πνευμονια.....

    αλλα και το κανονικο τσιγαρο εχει μεσα ασετον και αλλα χημικα.. .... αντε τωρα να βγαλεις ακρη.......

    ενα τσιγαρο κανονικο εχει

    Ακετόνη: εύφλεκτος διαλύτης που χρησιμοποιείται στα υγρά αφαίρεσης βερνικιού νυχιών (ασετόν)
    Αρσενικό: δηλητήριο
    Βενζόλιο: βρίσκεται στις κόλλες των ελαστικών
    Φορμαλδεΰδη: η βάση πολλών υγρών ταρίχευσης
    Μόλυβδος: χρησιμοποιείται σε μπαταρίες
    Πίσσα: υλικό οδόστρωσης

Similar Threads

  1. Eσιταλοπράμη 10 mg συνδυασμό με seroquel 25 mg
    By Shotheshit80 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 4
    Last Post: 02-04-2019, 22:48
  2. Αλκοόλ η xanax μια ζωη?
    By akis1 in forum Εξάρτηση από Αλκοόλ, Τζόγο
    Replies: 7
    Last Post: 27-08-2018, 12:12
  3. Ρινικό σπρέι εξαφανίζει άμεσα την κατάθλιψη
    By mihalis in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 12
    Last Post: 04-05-2011, 21:20
  4. Risperdal 1mg σε συνδυασμο με Dumurox...εφιαλτες
    By Agkathi in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 2
    Last Post: 06-01-2011, 14:08
  5. xanax και αλκοόλ
    By chrissy in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 04-09-2009, 13:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •