Γιατί μας τρομάζει τόσο ο θάνατος; - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 32
  1. #16
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ειναι ψεμα οτι υπαρχουμε επειδη εγω αντιλαμβανομαι προηγουμενες ζωες στη πρηγουμενη ζωη σας μαλον εισασταν το αντιθετο απο οτι τωρα οπως ενα ασανσερ παει πανω παει κατω νομιζετε οτι αυτο που ζητε ειναι ο εαυτος σας? ενας ρολος ειναι που κληθηκαμε να παιξουμε κατοπιν σχεδιασμου του αρχοντα του κοσμου αυτου και του θεου που στελνει εδω ανθρωπους του

  2. #17
    Quote Originally Posted by serios View Post
    Στην πραγματικοτητα κανεις δεν ξερει τι συμβαινει μετα τον θανατο γιατι κανεις δεν επεστρεψε απο αυτον για να μας πει τι συναντησε.
    Γνωρίζουμε τι γίνεται μετά τον θάνατο καθώς στην Ορθόδοξη Εκκλησία υπάρχουν πολλές μεταθανάτιες εμπειρίες. Ενδεικτικά αναφέρω την εμπειρία της γερόντισσας Θεοδώρας και του νέου Αντρέα από την Ρωσία. Παραθέτω και τα links. Και οι δύο αυτές εμπειρίες περιγράφουν τον «τελωνισμό των ψυχών». Οι πρώτες σαράντα ημέρες, μετά τον θάνατο, έχουν συγκεκριμένη δομή, και έχουν άμεση σχέση με τα μνημόσυνα υπέρ αναπαύσεως για την ψυχή του κεκοιμημένου.

    http://www.pigizois.gr/arxeia/ilektr...telonismos.pdf
    https://www.youtube.com/watch?v=dZ33wOKpmQs

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    404
    Προσωπικα φοβαμαι το θάνατο... τον τρεμω στη κυριολεξία . Έχασα προσφατα τη μητέρα μου και μου λείπει απίστευτα ......... αν ήξερα οτι θα πηγαινα να την συναντησω δεν θα φοβομουν ή το μπαμπά μου που έχει κι αυτός φύγει.... Όμως κατι μου λέει οτι δεν θα τους συναντήσω. Κι αυτο με τρομάζει ακόμα πιο πολύ! Όμως επειδη έχω δύσκολη καθημερινότητα καμιά φορά λέω ότι ίσως θα ήταν καλύτερα να λυτρωθώ από τα βάσανα μου ....... αυτα!!!!!

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Η ζωή είναι γλυκιά παρά τις όποιες δυσκολίες, για αυτό και η ιδέα του θανάτου μας τρομάζει επειδή όλα αυτά τελειώνουν μια για πάντα, και μέσα μας το ξέρουμε πολύ καλά.
    Οι θρησκείες εκεί πατάνε πόδι και επιβιώνουν μέχρι σήμερα, προσπαθώντας να απαλύνουν αυτό το φόβο με την πίστη οτι υπάρχει μετά θάνατον ζωή ακόμα καλύτερη και αιώνια χωρίς πόνο, (αρκεί να τον έχεις δέσει κόμπο), οτι θα αναστηθούμε, άλλες θρησκείες μιλάνε για μετεμψύχωση, μετενσάρκωση κλπ κλπ. Πράγματα πολύ ωραία και πιασάρικα που όμως ποτέ δεν έχουν αποδειχτεί.
    Ζήσε τη ζωή σου, πέρνα καλά, κάνε χαρούμενους τους ανθρώπους που αγαπάς (και σε αγαπούν), εκπλήρωσε επιθυμίες, με λίγα λόγια ζήσε.....Αυτό δεν θα μειώσει το φόβο σου για το θάνατο, αλλά θα σε κάνει νοιώσεις πιο πλήρης.....

  5. #20
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    νομιζετε οτι δεν εχουν αποδειχτει οσοι εχουν αξιωματα στη κοινωνια γνωριζουν τα παντα για τη γη και το διαστημα και τα κρατανε μακρυα απ το κοσμο για να υπερεχουν σε γνωσεις

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    ρε αλεκο αμα στα πουνε δε θα εχει νοημα η εξουσια
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  8. #23
    πολυ πιθανο να μας στεναχωρει και η ιδεα οτι οταν δε θα υπαρχουμε , δε θα ξανα ζησουμε ολα τα ομορφα της ζωης , την αγαπη , τον ερωτα και ολα αυτα που μας κανουν να αισθανομαστε ζωντανοι...

  9. #24
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    αυτο το πραγμα δεν ειναι εξουσια ειναι υποδουλωση σε ξενες δυναμεις δντ τροικες που εξυπηρετουν συμφεροντα τριτων και εκτος αυτου τις εμαθα μονος μου με τη βοηθεια του θεου οπου σκονταψα

    ενα πραγμα δε καταλαβαινω μονο τωρα το θυμιθηκατε αυτο τη μη υπαρξη νομιζω οτι χρονια και ζαμανια ηταν γνωστες οι αποψεις του θεου για το ολο θεμα και παρ ολα αυτα καπιοι αυτο το προσπερασαν και διαλεξαν την ευκολη οδο για να μη κουραστουν για να μη πανε κοντρα στα παντα πχ αυτη η χωρα επειδη ειναι ιδιαιτερα φωτισμενη θα προκαλουσε αντιδρασεις η κοντρα με το θεο

    εγω πχ μια ζωη ολοκληρη αυτο που εβλεπα σε μια διαφημιση αν και κολησαν και ενα ασχετο στη συνεχεια με αντιπροσωπευε πληρως το θεμα ειναι να εισαι πιστος στης ιδεες σου και να μη σε νιαζει ποσο κοντρα θα πας σε ολα με τον ιδιο τροπο ακριβως καποιος πιστος στο θεο δε τον νιαζει τι θυσιες θα καταβαλει γι αυτο αυτη ειναι η διαφορα καποιου πιστου στην ιδεες του και καπιου που απλα διαλεγει την ευκολη οδο δηλαδη να μην κουραστει να μην κοπιασει να μην υποφερει να μη νιωσει τη δυσαρεσκεια των αλλων

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Nikolas73 View Post
    Η ζωή είναι γλυκιά παρά τις όποιες δυσκολίες, για αυτό και η ιδέα του θανάτου μας τρομάζει επειδή όλα αυτά τελειώνουν μια για πάντα, και μέσα μας το ξέρουμε πολύ καλά.
    .....

    και που το ξερεις οτι ειναι χειροτερα μετα θανατον ? ουδεις το γνωριζει ......

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    και που το ξερεις οτι ειναι χειροτερα μετα θανατον ? ουδεις το γνωριζει ......
    μιλάω με βάση το απτό, αυτό που βλέπω, αυτό που ζω. Τα μετά θάνατον ανήκουν στη σφαίρα της φαντασίας.
    Εσύ μου απευθύνεις το λόγο, και εγώ σου απαντάω, γραπτά. Υπάρχεις, υπάρχω,
    Αν ποτέ έχεις πάει σε νεκροταφείο, έχεις δει κανέναν να σηκώνεται από τον τάφο να σου πει πώς είναι? Εγώ προσωπικά όχι. Πιστεύω ούτε και εσύ, ούτε και κανένας άλλος. Ας απολαύσουμε λοιπόν τη ζωή μας.
    Και τα ομορφότερα πράγματα στη ζωή είναι δωρεάν!

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Γιατί κανείς δε γνωρίζει το μετά.
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Nikolas73 View Post
    Τα μετά θάνατον ανήκουν στη σφαίρα της φαντασίας.
    . Ας απολαύσουμε λοιπόν τη ζωή μας.
    Και τα ομορφότερα πράγματα στη ζωή είναι δωρεάν!

    Στο τελευταιο θα συμφωνησω μαζι σου φυσικα ..........τωρα αν κατι πληρως αγνωστο ειναι καλο η κακο,δυσκολο να πεις ............. για μενα δεν ανηκει στην σφαιρα της φαντασιας κατι τοσο παγκοσμιο οσο ο θανατος ....... δεν γνωριζει κανεις τι επακολουθει, εννοειται, αυτο δεν το κανει κακο, καλα και ντε , απλως οι εμεις οι ανθρωποι φοβομαστε το αγνωστο , η την αδυνατοτητα της επιστροφης στην ζωη ..... οπως παμε σενα εντελως αγνωστο μερος , και ' ξερουμε ' οτι αμα δεν μας αρεσει, επιστρεφουμε .......... οποτε εχει να κανει με τα πιστευω του καθενος για τον θανατο ......

    βεβαια αλλο να σε ανησυχει ο θανατος , και αλλο να τον τρεμεις ........ το 2ο ειναι νοσηρο .......
    Last edited by Macgyver; 19-11-2019 at 17:04.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Στο τελευταιο θα συμφωνησω μαζι σου φυσικα ..........τωρα αν κατι πληρως αγνωστο ειναι καλο η κακο,δυσκολο να πεις ............. για μενα δεν ανηκει στην σφαιρα της φαντασιας κατι τοσο παγκοσμιο οσο ο θανατος ....... δεν γνωριζει κανεις τι επακολουθει, εννοειται, αυτο δεν το κανει κακο, καλα και ντε , απλως οι εμεις οι ανθρωποι φοβομαστε το αγνωστο , η την αδυνατοτητα της επιστροφης στην ζωη ..... οπως παμε σενα εντελως αγνωστο μερος , και ' ξερουμε ' οτι αμα δεν μας αρεσει, επιστρεφουμε .......... οποτε εχει να κανει με τα πιστευω του καθενος για τον θανατο ......

    βεβαια αλλο να σε ανησυχει ο θανατος , και αλλο να τον τρεμεις ........ το 2ο ειναι νοσηρο .......
    συμφωνώ, είναι καθαρά θέμα πίστης, ένα παγκόσμιο φαινόμενο από αρχαιοτάτων χρόνων. Εκεί όμως είναι που θέλει προσοχή. Υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που έχουν βρει δύναμη και κουράγιο από την πίστη σε σοβαρά θέματα υγείας, όπως ο καρκίνος. Βέβαια πέθαναν το ίδιο μαρτυρικά όπως και οι καρκινοπαθείς που δεν πιστεύουν, απλά νομίζω οτι αυτή η πίστη, βελτίωσε σε μεγάλο ποσοστό την ποιότητα ζωής τους. Υπάρχουν όμως και άλλοι τόσοι που η θρησκεία ξυπνάει μέσα τους ενοχές, τύψεις για ψύλλου πήδημα, μια νοσηρή και τοξική κατάσταση.

  15. #30
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    η ζωη αυτη δεν ειναι γλυκια αλλα ειμαστε αποκλεισμενοι σ αυτη για την ωρα τωρα αν καποιοι απαρνηθηκαν το θεο και προτημουν την υλη ..
    η ζωη θα ηταν δωρεαν αν δε χρειαζοταν να φαμε και να κοιμηθουμε και αυτο που ειναι τωρα εκτος του οτι δεν ειναι δωρεαν το χειροτερο ευνοει και τη συνομωσια

    εγω δε φοβαμαι τιποτα γιατι εδω και καιρο δεν κανω αλλη ασχολια απ το να επισημαινω στους πιστους τους κινδυνους που θα αντιμετωπισουν στο μελον αντιθετως οσοι προσπαθησαν να με εμποδισουν εχουν καθε λογο να φοβουνται

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Γιατι ποναει τοσο πολυ??????????????Γιατι??????????????????
    By gingertania in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 45
    Last Post: 13-10-2012, 01:08
  2. Γιατι αισθανομαι τοσο μονος...
    By Σάτυρος in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 22
    Last Post: 01-04-2012, 02:20
  3. γιατί τόσο άγχος και θλίψη?
    By zofi in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 11
    Last Post: 24-03-2011, 10:42
  4. Γιατί να είμαι τόσο μα τόσο πολύ δειλή;
    By tita1977 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 28
    Last Post: 07-02-2011, 15:34
  5. Γιατί κολλάει τόσο....η ζυγαριά???
    By Lydia_ed in forum Παχυσαρκία
    Replies: 18
    Last Post: 06-03-2008, 07:19

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •