Γιατί μας τρομάζει τόσο ο θάνατος; - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 32 of 32
  1. #31
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    ολοι μας φοβομαστε τον θανατο, διοτις οπως εγραψα πιο πριν ειναι το αγνωστο και η φυση του ανθρωπου ειναι η συνεχης εξερευνιση αυτου!!
    Σχετικα με τις μεταθανατιες εμπειριες η οπως αλλιως τις λενε δεν υπαρχει καποια μετριση απο την αλλη και να ειναι αληθεις δεν μπορει να αποδηχτουν!
    Προσωπικα ειχα την ατυχια πριν αρκετα χρονια να βρεθω σε αφασια , σε φαση οπου η καρδια ειχε παψει να χτυπα ,το επαθα απο υπερβολικη δοσηηρωινης οπου επανηλθα με ενεση ναλαξονης .η εμπειρια μου ηταν πολυ μπερδεμενη , δεν ειδα κανενα φως περιεργο, ουτες ειδα το κορμι μου απο ψυλα οπως λενε σε εκπομπες με τετοιο θεμα, αυτο που θυμαμαι ειναι οτι ενω κριωνα παρα πολυ - αδικιεολογιτο για την εποχη - ξαφνου ενιωθα μια ζεστασια, και θυμαμαι οτι τα ματια μου ενω ηταν ανοιχτα για καποιο μικρο χρονικο δυαστημα συμφωνα με τους μαρτυρες, παρολα αυτα εγω θυμαμαι οτι δεν εβλεπα κατις, ειμουν σε μια ηρεμια απολυτη ,μπορω να πω οτι δεν ενιωσα κανενα ειδους πονο! ενω θα επρεπε να ποναω αφου το κορμι μου βρεθηκε σε σταση τετοια οπου θα ποναγε ο καθε ενας μας, κι αφου ειχα πεσει λογο της παψης της καρδιας μου, παρολα αυτα δεν ποναγα παρα μονο οταν συνηλθα και καταλαβα την μελανια που ειχα. Προσωπικα δεν θα μπορουσα να ειχα και καθαρη μεταθανατια εμπειρια αφου λογο των ναρκωτικων και των χαπιων οπου ειχα παρει θα μπορουσε να πει καποιος οτι ηταν απλες παρεσθησεις .Παντος θυμαμαι οτι ηταν πολυ γλυκα και πολυ ζεστα, επισης ενω ολο το χρονικο δυαστημα οπου κρατισε λιγα λεπτα -λιγοτερα απο 4- ειχα ολο τον χρονο αυτο την αισθηση του χορου. Επισης θυμαμαι οτι οταν συνηλθα ενω ολοι γυρο μουμε κοιταγαν και χαιροντουσταν εγω ειμουν κατσοφιασμενος και λυπημενος διοτις ξαφνου ηρθαν ολοι οι πονοι μου! επισης το στομαχι μου ηταν χαλια και εκανα εμετο !! θυμαμαι οτι ξενερωσα που συνηλθα παρα πολυ!!! και μεχρι να καταλαβω αλλα κι να μου εξηγησουν τα παιδια του ασθενοφορου το τι επαθα ειμουν σε πολυ μπερδεμενη συνηδηση.

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Nikolas73 View Post
    Υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που έχουν βρει δύναμη και κουράγιο από την πίστη σε σοβαρά θέματα υγείας, όπως ο καρκίνος. Βέβαια πέθαναν το ίδιο μαρτυρικά όπως και οι καρκινοπαθείς που δεν πιστεύουν, απλά νομίζω οτι αυτή η πίστη, βελτίωσε σε μεγάλο ποσοστό την ποιότητα ζωής τους. Υπάρχουν όμως και άλλοι τόσοι που η θρησκεία ξυπνάει μέσα τους ενοχές, τύψεις για ψύλλου πήδημα, μια νοσηρή και τοξική κατάσταση.
    Βεβαιως ισχυει αυτο που γραφεις , αλλοι ομως σωθηκαν απο καρκινο χαρη στην πιστη τους , λιγοι βεβαια .......και φυσικα βελτιωνει πολυ την ποιοτητα ζωης η πιστη, αν προσευχεσαι σωστα , με ακραδαντη πιστη ................ ναι , αυτοι που η θρησκεια ξυπναει αρνητικα συναισθηματα μεσα τους , ειναι οι θρησκοληπτοι ....

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Similar Threads

  1. Γιατι ποναει τοσο πολυ??????????????Γιατι??????????????????
    By gingertania in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 45
    Last Post: 13-10-2012, 01:08
  2. Γιατι αισθανομαι τοσο μονος...
    By Σάτυρος in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 22
    Last Post: 01-04-2012, 02:20
  3. γιατί τόσο άγχος και θλίψη?
    By zofi in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 11
    Last Post: 24-03-2011, 10:42
  4. Γιατί να είμαι τόσο μα τόσο πολύ δειλή;
    By tita1977 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 28
    Last Post: 07-02-2011, 15:34
  5. Γιατί κολλάει τόσο....η ζυγαριά???
    By Lydia_ed in forum Παχυσαρκία
    Replies: 18
    Last Post: 06-03-2008, 07:19

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •