ομοιοπαθητικη βοηθαει?? - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 29 of 29
  1. #16
    Banned
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    657
    .-----______
    Last edited by joanna22; 17-11-2019 at 02:19.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    166
    Παιδιά το φόρουμ είναι για όσους έχουν πρόβλημα κ θέλουν να βρουν μια λύση δεν είναι παιδική χαρά έλεος @mike όλοι λένε ότι κάνουν γνωσιακή με έκθεση κ παρεμπόδιση αλλά στην ουσία κάνουν πολύ λίγοι.. Τι ακριβώς κάνεις στην ψυχοθεραπεία? Κανείς ασκήσεις?

  3. #18
    Banned
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    657
    εχεις δικιο σε αυτο προσπαθησα να τα σβησω αφου τα πα αλλα δν εχει τετοια επιλογη δυστυχως. μην νομιζεις οτι ολοι εδω ειναι καλα θα γινονται κ ευτράπελα ας το διορθωσει ο διαχειριστης
    Quote Originally Posted by eleni.p View Post
    Παιδιά το φόρουμ είναι για όσους έχουν πρόβλημα κ θέλουν να βρουν μια λύση δεν είναι παιδική χαρά έλεος @mike όλοι λένε ότι κάνουν γνωσιακή με έκθεση κ παρεμπόδιση αλλά στην ουσία κάνουν πολύ λίγοι.. Τι ακριβώς κάνεις στην ψυχοθεραπεία? Κανείς ασκήσεις?

  4. #19
    george1520
    Guest
    Κάνε επεξεργασία και βάλε κάτι άλλο..

  5. #20
    Banned
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    657
    ενταξει το κανα

  6. #21
    Banned
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    657
    εμενα παντωε μ χες πει οτι ο πατερας σ ελεγε οτι η ομοιοπαθητικη δν κανει τπτ

  7. #22
    Banned
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    657
    επδ κ εγω εχω δοκιμασει πολλα χαπια ο γιατρος μ εξαιρετικος μ λεει οτι δν βιηθανε θα επρεπε να με ειχαν βοηθησει γτ παιρνω ανωτερες δοσεις για ιψδ. αλλα πιστευω οτι δν εχει να κανει γτ πρεπει να εκτεθουμε στους φοβους μας κ μ πε γ ψυχαναλυση η οποια επδ ειναι ακιρβη δν μπορω να κανω.. φυσικα θελει ψυχοθεραπεια κ εγω ας πουμε δν ειναι μονο θεμα ουσιων κ χημικης ανισορροπιας ισως ειναι θεμα χαρακτηρα κ νοοτροπιας.
    και συμφωνησε κ ο γιατρος μ οτι πχ αν εισαι ναρκισιστης κιολας δν μπορεις να αλλαξεις

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    546
    Quote Originally Posted by joanna22 View Post
    επδ κ εγω εχω δοκιμασει πολλα χαπια ο γιατρος μ εξαιρετικος μ λεει οτι δν βιηθανε θα επρεπε να με ειχαν βοηθησει γτ παιρνω ανωτερες δοσεις για ιψδ. αλλα πιστευω οτι δν εχει να κανει γτ πρεπει να εκτεθουμε στους φοβους μας κ μ πε γ ψυχαναλυση η οποια επδ ειναι ακιρβη δν μπορω να κανω.. φυσικα θελει ψυχοθεραπεια κ εγω ας πουμε δν ειναι μονο θεμα ουσιων κ χημικης ανισορροπιας ισως ειναι θεμα χαρακτηρα κ νοοτροπιας.
    και συμφωνησε κ ο γιατρος μ οτι πχ αν εισαι ναρκισιστης κιολας δν μπορεις να αλλαξεις
    υπαρχουν κ οι διαταραχες προσωπικοτητας.....οπου εκει θελει ψυχαναλυση....δεν λεω για εσενα γενικα οταν δεν ειναι καποια ξεκαθαρη διαταραχη ή νοσοσς...και συνυθως τα φαρμακα δεν αρκουν
    Last edited by thanosP; 21-11-2019 at 01:53.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    546
    Quote Originally Posted by eleni.p View Post
    Παιδιά το φόρουμ είναι για όσους έχουν πρόβλημα κ θέλουν να βρουν μια λύση δεν είναι παιδική χαρά έλεος @mike όλοι λένε ότι κάνουν γνωσιακή με έκθεση κ παρεμπόδιση αλλά στην ουσία κάνουν πολύ λίγοι.. Τι ακριβώς κάνεις στην ψυχοθεραπεία? Κανείς ασκήσεις?
    μπορεις να περιγραψεις ενα παραδειγμα με εκθεση και παραιμποδιση?θελω να μαθω τι τεχνικη ειναι

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    166
    Πχ αν κάποιος έχει εμμονή με το πλύσιμο χεριων η έκθεση κ παρεμπόδιση εινσι να αντισταθείς κ να μη πλύνεις τα χέρια σου ώστε να μείνεις με το άγχος

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    339
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Έχω κάνει θεραπεία με ομοιοπαθητικη. Δεν ξέρω αν βοήθησαν. Ίσως ναι. Είχα θέμα με το στομάχι μου και μετά την θεραπεία σταμάτησε το πρόβλημα. Τώρα πάλι έχω αλλά έχει περάσει αρκετός καιρος. Είχα πάρει και χάπια για τις κρίσεις πανικού και αυτό είδα ότι κόπηκαν. Ή μάλλον θα έλεγα ότι τις ελέγχω.
    Κι εγώ έχω προβλήματα με το στομάχι μου και παθαίνω κρίσεις πανικού. Τα κλασικά φάρμακα για το στομάχι μου έφεραν παρενέργειες, δηλ ναυτία, ανορεξία, κόπωση, μυική αδυναμία και κατάθλιψη και παρά τη διακοπή τους τα συμπτώματα συνεχίζονται. Κατέληξα να παίρνω το Zyprexa για το άγχος, τις κρίσεις πανικού, την κατάθλιψη και τη ναυτία. Δυστυχώς επηρεάστηκε το συκώτι μου και πρέπει να το κόψω κι αυτό. Η διακοπή πολύ δύσκολη, ξαναέπαθα κρίση πανικού και εμετούς. Το σχόλιό σου μου τράβηξε την προσοχή. Μπορείς να πεις λεπτομέρειες;

  12. #27
    george1520
    Guest
    Καλησπέρα. Τώρα είδα το σχόλιο σου.. Το μόνο που μπορώ να σου πω είναι να πας σε ένα ομοιοπαθητικο να μιλήσεις μαζί του. Θα πεις τι αισθάνεσαι όσο αφορά το στομάχι σου αλλά και γενικά για την ζωή σου. Για κάθε άνθρωπο δίνουν διαφορετικό "φάρμακο". Δεν μπορώ να σου πω πάρε αυτό και θα εισαι μια χαρά. Όταν μου έδωσε αυτό που μου ταιριαζει έψαξα στο ίντερνετ χαρακτηριστικά του και σε ποιες περιπτώσεις το δίνουν. Εκεί περιέγραφε συμπεριφορές και ομολογώ πως οι περισσότερες ήταν σαν και καθρεφτιζε εμένα. Διάβασα και τα άλλα φάρμακα και δεν μου ταίριαζε κανένα τόσο πολύ..
    Δεν βάζω το χέρι μου στην φωτιά ότι βοηθάνε. Εχω πει πως εκείνη την περίοδο έκανα αρκετές αλλαγές για με βοηθήσω.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    546
    Quote Originally Posted by eleni.p View Post
    Πχ αν κάποιος έχει εμμονή με το πλύσιμο χεριων η έκθεση κ παρεμπόδιση εινσι να αντισταθείς κ να μη πλύνεις τα χέρια σου ώστε να μείνεις με το άγχος
    αα οκ θανξ.....αυτο το εχω κανει κ εγω μονος μου....αλλα το αποτελεσμα ποιο ειναι?το οτι δεν υποκυπτεις σε ψυχαναγκασμους?το θεμα ειναι οτι οι ιδεοληψιες δεν φευγουν ετσι

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    166
    Οι ψυχαναγκασμοι συντηρούν τις ιδεοληψιες υπάρχει ένας φαύλος κύκλος που πρέπει να σπάσει για να σταματήσουν κ οι ιδεοληψιες

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. τιποτα δεν βοηθαει
    By MikeStam 3 in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 14
    Last Post: 11-06-2019, 09:01
  2. ψυχοθεραπεία... βοηθάει?
    By καθρεπτης in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 2
    Last Post: 13-10-2014, 02:08
  3. Βοηθαει το τσιγαρο?
    By marina592 in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 6
    Last Post: 22-11-2012, 08:17
  4. ΤΙΠΟΤΑ δεν βοηθαέι...!
    By Sepia in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 16
    Last Post: 01-07-2010, 14:06
  5. Ενα βιβλίο που βοηθάει
    By shifter in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 11-06-2010, 23:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •