Θεοτητα και ψυχωση - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 11 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 164
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,690
    αδερφε να γνωριστουμε πρωτα και μετα μασ λεσ οτι θεσ εμεισ μιλαμε εδω δεκα χρονια κατσε να μασ γνωρισεισ να μασ πεισ οτι θεσ με τροπο οτι θεσ ολα με τροπο
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  2. #32
    Quote Originally Posted by elis View Post
    αδερφε να γνωριστουμε πρωτα και μετα μασ λεσ οτι θεσ εμεισ μιλαμε εδω δεκα χρονια κατσε να μασ γνωρισεισ να μασ πεισ οτι θεσ με τροπο οτι θεσ ολα με τροπο
    Αν αναφέρεσαι σε μένα συγνώμη αλλά δεν βλέπω κάτι μεμπτό στον τρόπο μου

  3. #33
    Mrgilleas
    Guest
    Μη τα γενικευουμε ολα σαφως θα υπαρχουν και αθεοι καλοι οπως και αθεοι κακοι.Οι αθεοι που ειναι φιλανθρωποι και δεν σκεφτονται κακο για τον συνανθρωπο τους ειναι απο τη φυση τους καλοι χωρις να προσπαθουν ιδιαιτερα αφου εχουν καλη φυση, ενω ενας που πιστευει πολυ στο Θεο και εχει ροπη για κλοπες(π.χ. κλεπτομανης) ή γενικα εχει ροπη για κακες πραξεις αλλα πιστευει πολυ στο Χριστο(το τονιζω αυτο) θα κανει μεγαλο αγωνα να γινει καλος και μπορει με τον αγωνα του να τα καταφερει και να απαλλαξει τη κακια που κραταει μεσα του για τον συνανθρωπο διοτι ο Χριστιανισμος διδασκει αγαπη και συγχωρεση.

    Το ιδιο συμβαινει και με τους γεννηθεντες μουσουλμανους εξαιρω τους εξισλαμισμενους (που ολοι σχεδον οι προσυλητοι μουσουλμανοι η εχουν ψυχολογικα προβληματα ΄ή εξαρτηση απο ουσιες ή ειναι παραβατικοι και στρεφονται στο εξτρεμισμο) το ιδιο συμβανει και με τους γεννηθεντες μουσουλμανους οτι για τους παραπανω λογους μπορει να γινουν και αυτοι εξτρεμιστες επιπλεον οτι εχουν κακη φυση δηλαδη εχουν το κακο μεσα τους ή τους εχει γινει πλυση εγκεφαλου απο μικρη ή και μεγαλη ηλικια δεν παιζει ρολο απλα οταν ειναι μικροι και πανε σε ισλαμικα σχολεια και τους κανουν μαθημα απο το πρωι εως το βραδυ οτι πρεπει να σκοτωνουν απιστους ειναι πιο ευκολο να το αφομειωσουν και να το κανουν γιατι ενα μικρο παιδι χειραγωγειται ευκολα και αρπαζει σαν σφουγγαρι αυτα που του λενε οταν ειναι μικρος

    Ενας π.χ. μουσουλμανος που δεν εχει κακη φυση ή ψυχολογικα προβληματα αλλα ουτε του ειχε γινει πλυση εγκεφαλου απο μικρο παιδι δεν θα παει στη Συρια ή στο Ιρακ και θα σφαζει τοσο ευκολα εναν ανθρωπο αλλα θα κοιταξει να εχει μια νομιμη δουλεια να ζησει την οικογενεια του.

    Μη κανουμε γενικευσεις οπως η Μερκελ ελεγε οτι ολοι οι Ελληνες ειναι τεμπεληδες.μπορει οντως μεγαλο ποσοστο των Ελληνων δεν κανει χειρωνακτικες εργασιες π.χ. μαζεμα ελιων οπως εκαναν τα παλια τα χρονια οι παππουδες μας αλλα δεν σημαινει οτι ειμαστε τεμπεληδες μπορει να εργαζονται σε αλλες δουλειές πολλες ωρες και να αποδιδουν πολυ καλα.

    ουτε ειναι ολοι οι Ελληνες λαμογια οπως το 2012 που ειχε ξεσπασει σαλος για τα μαιμου αναπηρικα επιδοματα και τις συνταξεις των πεθαμενων που τις επαιρναν οι ζωντανοι συγγενεις τους.Αυτα συμβαινουν σε ολες τις χωρες ακομα και στην Αμερικη.Στην Ιαπωνια λεγεται οτι εχει μεγαλο προσδοκιμο ζωης και πολλα ατομα ειναι πανω απο 100 ετων η μιση ειναι αληθεια και ξερετε γιατι?γιατι δεν δηλωνουν το θανατο οι συγγενεις τους για να συνεχιζουν να παιρνουν τη συνταξη τους αρα και κει γινονται λαμογιες δεν ειναι μονο εδω απλα δινω παραδειγματα για να μη γενικευουμε τα πραγματα και τους ανθρωπους

  4. #34
    Quote Originally Posted by Mrgilleas View Post
    Μη τα γενικευουμε ολα σαφως θα υπαρχουν και αθεοι καλοι οπως και αθεοι κακοι.Οι αθεοι που ειναι φιλανθρωποι και δεν σκεφτονται κακο για τον συνανθρωπο τους ειναι απο τη φυση τους καλοι χωρις να προσπαθουν ιδιαιτερα αφου εχουν καλη φυση, ενω ενας που πιστευει πολυ στο Θεο και εχει ροπη για κλοπες(π.χ. κλεπτομανης) ή γενικα εχει ροπη για κακες πραξεις αλλα πιστευει πολυ στο Χριστο(το τονιζω αυτο) θα κανει μεγαλο αγωνα να γινει καλος και μπορει με τον αγωνα του να τα καταφερει και να απαλλαξει τη κακια που κραταει μεσα του για τον συνανθρωπο διοτι ο Χριστιανισμος διδασκει αγαπη και συγχωρεση.

    Το ιδιο συμβαινει και με τους γεννηθεντες μουσουλμανους εξαιρω τους εξισλαμισμενους (που ολοι σχεδον οι προσυλητοι μουσουλμανοι η εχουν ψυχολογικα προβληματα ΄ή εξαρτηση απο ουσιες ή ειναι παραβατικοι και στρεφονται στο εξτρεμισμο) το ιδιο συμβανει και με τους γεννηθεντες μουσουλμανους οτι για τους παραπανω λογους μπορει να γινουν και αυτοι εξτρεμιστες επιπλεον οτι εχουν κακη φυση δηλαδη εχουν το κακο μεσα τους ή τους εχει γινει πλυση εγκεφαλου απο μικρη ή και μεγαλη ηλικια δεν παιζει ρολο απλα οταν ειναι μικροι και πανε σε ισλαμικα σχολεια και τους κανουν μαθημα απο το πρωι εως το βραδυ οτι πρεπει να σκοτωνουν απιστους ειναι πιο ευκολο να το αφομειωσουν και να το κανουν γιατι ενα μικρο παιδι χειραγωγειται ευκολα και αρπαζει σαν σφουγγαρι αυτα που του λενε οταν ειναι μικρος

    Ενας π.χ. μουσουλμανος που δεν εχει κακη φυση ή ψυχολογικα προβληματα αλλα ουτε του ειχε γινει πλυση εγκεφαλου απο μικρο παιδι δεν θα παει στη Συρια ή στο Ιρακ και θα σφαζει τοσο ευκολα εναν ανθρωπο αλλα θα κοιταξει να εχει μια νομιμη δουλεια να ζησει την οικογενεια του.

    Μη κανουμε γενικευσεις οπως η Μερκελ ελεγε οτι ολοι οι Ελληνες ειναι τεμπεληδες.μπορει οντως μεγαλο ποσοστο των Ελληνων δεν κανει χειρωνακτικες εργασιες π.χ. μαζεμα ελιων οπως εκαναν τα παλια τα χρονια οι παππουδες μας αλλα δεν σημαινει οτι ειμαστε τεμπεληδες μπορει να εργαζονται σε αλλες δουλειές πολλες ωρες και να αποδιδουν πολυ καλα.

    ουτε ειναι ολοι οι Ελληνες λαμογια οπως το 2012 που ειχε ξεσπασει σαλος για τα μαιμου αναπηρικα επιδοματα και τις συνταξεις των πεθαμενων που τις επαιρναν οι ζωντανοι συγγενεις τους.Αυτα συμβαινουν σε ολες τις χωρες ακομα και στην Αμερικη.Στην Ιαπωνια λεγεται οτι εχει μεγαλο προσδοκιμο ζωης και πολλα ατομα ειναι πανω απο 100 ετων η μιση ειναι αληθεια και ξερετε γιατι?γιατι δεν δηλωνουν το θανατο οι συγγενεις τους για να συνεχιζουν να παιρνουν τη συνταξη τους αρα και κει γινονται λαμογιες δεν ειναι μονο εδω απλα δινω παραδειγματα για να μη γενικευουμε τα πραγματα και τους ανθρωπους
    Σωστος και στα 2 σχολια αναλυσεις σου. Ποσα χρονια μελετας ;
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  5. #35
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by ayurveda13 View Post
    Really? Αυτό είναι το επιχείρημα σου? Πόσο χρονών είσαι 5?
    ο Χριστος ειχε πει οτι οποιος απαρνιεται ενα παιδι ειναι σα να απαρνιεται εμενα εκτος αυτου το μονο που πετυχαν οσοι μεγαλωσαν ειναι να ειναι δυστυχισμενοι αφου το μυαλο τους το μονο που τους προσφερει ειναι θλιψη

    προφανως μιλουσε για το αγιο πνευμα το οποιο συμβουλευοταν γιατι καπου διαβασα οτι καπιες φορες διαφωτιζοταν απ αυτο

    εκτος αυτου ο σατανας δε μπορει να νικησει το θεο γιατι δε κανει τιποτα αλλο απο κοπιες και αντιγραφες το μονο που μπορει να κανει ειναι να υπερεχει προσωρινα οπως και η ζωη αυτη που εφημερα υπερεχει

    αρα απ οτι φαινετε οσοι ενηλικιωθηκαν δε μπορουν να αντιμετωπισουν ουτε το αγιο πνευμα ουτε το Χριστο και αυτο σημαινει οτι οταν καπιος δε θελει να ενηλικιωθει ενω ειναι σε προχωρημενη ηλικια 30-40 ειναι σοφος αφου ακολουθει τα χναρια του θεου

    αλλα πολες φορες βλεπουμε το φαινομενο σοφοι να ειναι γεματοι ανασφαλειες και ασχετοι γεματοι αυτοπεποιθηση κατι που διχνει οτι οτι βλεπουμε ειναι ψευδαισθηση

    υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να υπαρχουν κρυπτοχριστιανοι και στις αραβικες χωρες και να το εχουν μυστικο επειδη εχουν συγγενεις και δε θελουν να ερθουν σε κοντρα με αυτους

    παντως εχουν προφητευσει οτι στη τουρκια το 1/3 θα εκχριστιανιστει για να γλιτωσει απ το θυμο του θεου ο οπιος δε νομιζω να εχει εμφανιστει ακομα γιατι δεν εχει γινει διαλογη οταν θα αρχισουν να ξεχωριζουν οι πιστοι απ τους απιστους θα ειμαστε πολυ κοντα στη πραγματικη απαντηση του θεου για οτι συμβαινει σημερα αρα οσο οι κακοι γινονται χειροτεροι και οι καλοι καλυτεροι απλως συντομευουν το εργο θεου του νομιζοντας οτι ετσι αντιμετωπιζουν τους αντιπαλους τους

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by joanna22 View Post
    ρε παιδια κοψτε την ενασχοληση με τη θρησκεια ασχοληθηκα πολυ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΟΣ ΠΙΣΤΕΨΤΕ ΜΕ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ Κ ΑΥΤΟ ΣΑΣ ΜΠΕΡΔΕΥΕΙ!ΑΛΛΑ ΟΧΙ Ο ΘΕΟΣ Κ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ Π ΟΤΙ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΘΕΟΣ ΕΙΜΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΒΕΒΑΙΑ ΜΗΝ ΧΑΝΕΤΕ ΤΗ ΖΩΗ ΣΑΣ ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΛΙΖ. ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΣΤΗΡΙΓΜΑ ΑΛΛΑ ΚΑΤΑΝΤΑΕΙ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΟ. ΗΜΟΥΝ ΠΟΛΥ ΠΙΣΤΗ Κ ΕΙΔΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ Κ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΟΤΙ ΔΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΛΙΖΖΖ ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΣΤΟ ΘΕΟ.
    Ελα βρε Joan , μα ο Θεος δεν ειναι καποιο ον στα ουρανια , με γενεια ασπρα , οπως μας τον παρουσιαζουν οι εκπροσωποι της εκκλησιας ......... ολοι εχουμε εναν μικρο Θεο μεσα μας ( αυτο εννουσε ο Χριστος οταν ειπε ' και ως Θεοι εσεσθε ' , πιστευω ) , και ολες οι θρησκειες του κοσμου πιστευουν σεναν Θεο , ο ιδιος ειναι , μια ανωτατη , ασσυληπτη για το πεπερασμενο ανθρωπινο μυαλο , ειτε τον λενε Βουδα , η Μωαμεθ , η ξερω γω πως .....................το ωραιο στην υποθεση ειναι οτι ακομη και να μην υπαρχει Θεος ,. ( οχι , δεν πιστευω οτι εδωσε τις 10 εντολες σε πετρα !!!, η ανοιξε την Ερυθρα θαλασσα στα δυο !!! , αυτα ειναι ανθρωπινα κατασκευασματα , οπως κι οι πρωτοπλαστοι ) , λοιπον , και να μην υπαρχει Θεος , λεμε τωρα , αν εσυ η εγω πιστευω σε Αυτον , με πολυ πιστη , ολα γινονται , ακομη και τα πιο ' κουφα ' , η αδιανοητα πραματα ( αν εχετε πιστη ως κοκκον σιναπεως , θα λετε σε αυτο το βουνο μετακινησου , και θα μετακινειται ) , η πιστη κανει την δουλεια ολη ........ και σενα δοντι σκυλου να πιστευεις , οπως λεει καπου χαρακτηριστικα το κορανι , παλι μπορει να γινει θαυμα , στα οποια πιστευω ακραδαντα .........κι εχω δει θαυμαστα πραματα στην ζωη μου να συμβαινουν ....... δεν εχω εξηγηση για τα παιδια που πεθαινουν απ την πεινα , οπως δεν εχω απαντησεις για παρα πολλα πραματα ...... οι επιστημονες γενικως , γιατροι πχ. , δεν πιστευουν σε τιποτα , κακο δικο τους .......... οσο για τον καθηγ. πανεπιστημιου σου , ειναι πνευμα αντιλογιας , η ενας συνηθισμενος καθηγητης ( οπως ο Σιβεν Χωκινς , ειπε το αμιμητο, 'για την απεραντοτητα και διαστολη του συμπαντος , εχουμε αποδειξεις , αρα υφισταται , για τον Θεο , δεν εχουμε τιποτα , αρα δεν υπαρχει ' !!!!!! δλδ τι ηθελε , να του παρουσιαστει η ανωτατη αυτη δυναμι στα ματια του ? και να του πει , ' ελα φιλε , με ζητησες ? ', ο βλαξ , με τις ηλιθιες θεωριες του περι μαυρων τρυπων , και χορδων του συμπαντος , που δεν ξερουμε απολυυυυυτως τιποτα γι αυτες ) τουλαχιστον ο Αινσταιν , ειπε ( ' το συμπαν ειναι πιο παραξενο , αποσο μπορει να φανταστει κι ο πιο ευφανταστος παρατηρητης , η δε θεωρια του της σχετικοτητας , εχει πλεον αποδειχθει , εβαλαν το ακριβεστατο ρολοι καισιου σενα αεροπλανο, που μετρα μεχρι πικοσεκοντς ( ενα εκατομμυριοστο του σεκοντ ) , και κανοντας με σχετικα υψηλη ταχυτητα γυρους της γης , ειχε χασει ( η κερδισει , δεν θυμαμαι ) καποια πικοσεκοντς , με το αντιστοιχο ρολοι που ηταν στην γη , δλδ. ειχε κανει ενα μικρο αλμα στον χρονο το airborn ρολοι ) , που κι αυτοι δεν πιστευουν παρα σε αυτα που διδασκουν , στην επιστημη τους παλι ..... , ολοι εχουμε την εμφυτη αναγκη να πιστευουμε καπου ......ασχετως θρησκειας , ολες δεκτες ειναι ......... για μενα τουλαχιστον, που δεν εχω σχεση με την εκκλησια , εκει μονο θρησκοληπτους βρισκεις , εγω πιστευω οτι εχω βαθια κι ακλονητη πιστη σε κατι ανωτατο , οπως προανεφερα ....... οχι σε συμπερασματα οικουμενικων συνοδων , και ολα τα κατασκευασματα ανθρωπων .....
    Last edited by Macgyver; 19-11-2019 at 00:51.

  7. #37
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ο λογος που δε βλεπετε πουθενα το θεο αυτη τη στιγμη ειναι γιατι δε εχουμε φτασει στα ακρα μολις εμφανιστουν καπιοι ανοητοι που νομιζουν οτι θα παταξουν τους χριστιανους τοτε θα εμφανιστει σχεδον αμεσως οι μαθητες του ειχαν ρωτησει το Χριστο ποιο θα ειναι το σημαδι τις επιστροφης του και αυτος τους ειπε οταν θα δειτε τον ψευδοπροφητη να στεκετε σε τοπο αγιο τοτε θα ξεκινησει η μεγαλη θλιψη που δεν εγινε ουτε θα ξαναγινει ηταν τα λογια του

    οστοσο επειδη πρεπει να ψαξει καπιος για να βρει ολα τα λογια που ειπε δε θυμαμαι τωρα ακριβως που το διαβασα αυτο απ τα πολα που διαβαζα αλλα υποθετω οτι ενοουσε το ψευδοπροφητη γιατι πρεπει να κανει καπιος σαφαρι για να τα βρει ολα αφου ειναι παρα πολα

    αλλα αυτο που σιγουρα θυμαμαι εναι οτι ειχε πει οτι δεν θα εμφανιστει πριν την ελευση του ψευδομεσια

    το πως θα εμφανιστει δε το ξερω αλλα υποθετω οτι θα ερθει απ την ιδια πυλη που ηρθαμε και εμεις στη διασταση αυτη

  8. #38
    Mrgilleas
    Guest
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Σωστος και στα 2 σχολια αναλυσεις σου. Ποσα χρονια μελετας ;
    Συνεχεια διαβαζω χρονια τωρα και εχω καλη μνημη γενικα,εβγαλα και μεταπτυχιακο παρολο την παθηση μου με πολυ καλο βαθμο.μου αρεσει να μαθαινω χρησιμα πραγματα και τον υπολογιστη γι αυτο τον εχω για να ενημερωνομαι για χρησιμα πραγματα περα απο λιγο διαστημα σε facebook και στο φορουμ εδω

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Mrgilleas View Post
    Συνεχεια διαβαζω χρονια τωρα και εχω καλη μνημη γενικα,εβγαλα και μεταπτυχιακο παρολο την παθηση μου με πολυ καλο βαθμο.μου αρεσει να μαθαινω χρησιμα πραγματα και τον υπολογιστη γι αυτο τον εχω για να ενημερωνομαι για χρησιμα πραγματα περα απο λιγο διαστημα σε facebook και στο φορουμ εδω

    Και πολυ καλα κανεις ....................................δεν ξερω αν εδω μαθαινεις κατι χρησιμο.........εγω οχι ......

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,132
    Quote Originally Posted by Nikolas73 View Post
    Στη Δύση και στην Ιαπωνία έχουν καλύτερους μισθούς, καλύτερη ιατροφαρμακευτική περίθαλψη, ψυχολόγους, λογοθεραπευτές και εργοθεραπευτές μέσα στα δημόσια σχολεία αντί να τρέχουν και να προσκυνάνε κάστανα και παντόφλες.
    Το sex είναι ένα σημαντικό κομμάτι της ζωής μας, μας κάνει να νοιώθουμε καλύτερα, μας ηρεμεί, μας φτιάχνει τη διάθεση, πάμε στη δουλειά χωρίς άγχος. Είναι έγκλημα να θεωρείται ταμπού ή ακόμα χειρότερα "αμαρτία" για την οποία θα τιμωρηθούμε σε κάποια άλλη ζωή. Κανείς και καμία δεν πρέπει να το στερείται, ειδικά στα νιάτα του όταν το αίμα βράζει. Καλές οι βόλτες, οι εκδρομές, τα βιβλία, αλλά δεν αρκούν μόνο αυτά. Ούτε μπορεί να αντικατασταθεί το σεξ με κάποια ψευδαίσθηση μιας επόμενης αιώνιας ζωής. Όλοι μας κάποια μέρα θα πεθάνουμε, και δεν θα μας φορέσουν ούτε παπούτσια επειδή πρήζονται τα πόδια. Ας γλεντήσουμε τη ζωή μας όσο είμαστε εδώ, μια φορά ζούμε. Όταν φτάσεις τα 45 και βάλε θα τα δεις αλλιώς....
    Φίλε μου, στην "απελευθερωμένη" και γεμάτη σεξ Δύση και Ιαπωνία η κατάθλιψη θερίζει, στα ψυχολογικά φόρουμ όπως αυτό γίνεται χαμός (ενώ- επειδή ξέρω τουρκικά- είχα μπει στο αντίστοιχο φόρουμ των Τούρκων, που είναι 80 εκατομμύρια, και έγραφαν ελάχιστοι και οι τελευταίες αναρτήσεις ήταν χρόνια πριν- ενώ η Τουρκία είναι "καταπιεσμένη" στο θέμα του σεξ). Σε Ιαπωνία και Δύση λοιπόν οι πενηντάρηδες λιώνουν στα video games, γενικά όλη αυτή η νοοτροπία με τις ηδονές της σάρκας μας κατέστρεψε, η λογική ότι "μια φορά ζούμε, κάνε ό,τι γουστάρεις". Δε μου λες, ΔΗΜΟΓΡΑΦΙΚΑ η Δύση πώς είναι? Μήπως δε θα υπάρχει μέχρι το 2100? Άλλος ένας θρίαμβος της σεξουαλικής απελευθέρωσης- όλοι ψάχνουν το σεξ και την ηδονή αλλά κανείς δεν ενδιαφέρεται να κάνει παιδιά. Για να μην πω για τους πλούσιους Δυτικούς που πάνε Ταιλάνδη και κάνουν σεξοτουρισμό με παιδιά- να πούμε κιεκεί ότι "μια φορά ζείτε, κάντε το ελεύθερα, μην καταπιέζεστε"?

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    [QUOTE=Eagle guy;1077662] (ενώ- επειδή ξέρω τουρκικά- είχα μπει στο αντίστοιχο φόρουμ των Τούρκων, που είναι 80 εκατομμύρια, και έγραφαν ελάχιστοι και οι τελευταίες αναρτήσεις ήταν χρόνια πριν- ενώ η Τουρκία είναι "καταπιεσμένη" στο θέμα του σεξ).

    Ας διατηρήσουμε την συζήτηση στα όρια της λογικής και της πραγματικότητας. Αναφέρεις ως παράδειγμα την Τουρκία, μια χώρα που ρίχνει κάθε τρεις και λίγο το twitter, που φοβάσαι να μιλήσεις και οι ψυχασθένειες θεωρούνται ταμπού και μεγάλη ντροπή να μιλήσεις για αυτά, από φόβο επειδή δεν υπάρχει ανωνυμία στο διαδίκτυο.
    Ευτυχώς ανήκουμε στη Δύση και πλέον δεν έχουμε τον τρελό του χωριού, τον δαιμονισμένο, τον σεληνιασμένο, τον νεραιδοπαρμένο, αυτόν που τον έχουν δέσει με μάγια κλπ (όπως πιστεύουν σε μεγάλο ποσοστό ακόμα στην Τουρκία) αλλά ανθρώπους με αναπτυξιακή διαταραχή, στο αυτιστικό φάσμα, με ΓΑΔ με ΙΨΔ, και ο κόσμος εκφράζεται πλέον ελεύθερα για τις φοβίες του και προσπαθεί να βρει τρόπους να το ξεπεράσει με βάση την επιστήμη. Επειδή δεν ντρέπεται πλέον να μιλήσει για αυτά και γνωρίζει οτι μπορεί να βοηθηθεί χωρίς να γίνει δαχτυλοδεικτούμενος.
    Μην έχεις την ψευδαίσθηση οτι επειδή τα στόματα είναι ερμητικά κλειστά για οποιοδήποτε θέμα, οτι το πρόβλημα, το οποιοδήποτε πρόβλημα δεν υφίσταται και μάλιστα μαζικά.....

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,132
    Έχεις δίκιο, δε λέω ότι η Δύση είναι συνολικά κακή, καλώς ανήκουμε στο Δυτικό κόσμο, αλλά υπάρχει μια υπερβολή στον υλισμό και αυτό είναι κακό. Φτάσαμε στο αντίθετο άκρο σε σχέση με παλιότερα.

  13. #43
    Quote Originally Posted by Eagle guy View Post
    Φίλε μου, στην "απελευθερωμένη" και γεμάτη σεξ Δύση και Ιαπωνία η κατάθλιψη θερίζει, στα ψυχολογικά φόρουμ όπως αυτό γίνεται χαμός (ενώ- επειδή ξέρω τουρκικά- είχα μπει στο αντίστοιχο φόρουμ των Τούρκων, που είναι 80 εκατομμύρια, και έγραφαν ελάχιστοι και οι τελευταίες αναρτήσεις ήταν χρόνια πριν- ενώ η Τουρκία είναι "καταπιεσμένη" στο θέμα του σεξ). Σε Ιαπωνία και Δύση λοιπόν οι πενηντάρηδες λιώνουν στα video games, γενικά όλη αυτή η νοοτροπία με τις ηδονές της σάρκας μας κατέστρεψε, η λογική ότι "μια φορά ζούμε, κάνε ό,τι γουστάρεις". Δε μου λες, ΔΗΜΟΓΡΑΦΙΚΑ η Δύση πώς είναι? Μήπως δε θα υπάρχει μέχρι το 2100? Άλλος ένας θρίαμβος της σεξουαλικής απελευθέρωσης- όλοι ψάχνουν το σεξ και την ηδονή αλλά κανείς δεν ενδιαφέρεται να κάνει παιδιά. Για να μην πω για τους πλούσιους Δυτικούς που πάνε Ταιλάνδη και κάνουν σεξοτουρισμό με παιδιά- να πούμε κιεκεί ότι "μια φορά ζείτε, κάντε το ελεύθερα, μην καταπιέζεστε"?
    Καλά εσύ μην κάνεις σεξ γιατί είναι αμαρτία και άσε εμάς τους αμαρτωλους που δεν ξέρουμε τι μας γίνεται να ευχαριστιομαστε το σεξ και τα πάμπολλα οφέλη του που είναι επιστημονικά αποδεδειγμένα.

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,132
    Quote Originally Posted by ayurveda13 View Post
    Καλά εσύ μην κάνεις σεξ γιατί είναι αμαρτία και άσε εμάς τους αμαρτωλους που δεν ξέρουμε τι μας γίνεται να ευχαριστιομαστε το σεξ και τα πάμπολλα οφέλη του που είναι επιστημονικά αποδεδειγμένα.
    Δεν είπα να μην κάνετε! Δεν έχεις δει όμως ότι και σε αυτό το φόρουμ και σε άλλα φόρουμ γράφουν διάφοροι και λένε "σήμερα η στύση μου δεν ήταν σκληρή στον αυνανισμό, είμαι χάλια", "δεν έχω κάνει σεξ, είμαι χάλια", "δε με ικανοποιεί στο σεξ ο σύντροφός μου, είμαι χάλια", "δε νιώθω όμορφη και ελκυστική, η ζωή μου δεν παλεύεται" κλπ κλπ? Δηλαδή αυτό το πράγμα έχει γίνει ψύχωση και εμμονή, αυτό λέω!

  15. #45
    Quote Originally Posted by Eagle guy View Post
    Δεν είπα να μην κάνετε! Δεν έχεις δει όμως ότι και σε αυτό το φόρουμ και σε άλλα φόρουμ γράφουν διάφοροι και λένε "σήμερα η στύση μου δεν ήταν σκληρή στον αυνανισμό, είμαι χάλια", "δεν έχω κάνει σεξ, είμαι χάλια", "δε με ικανοποιεί στο σεξ ο σύντροφός μου, είμαι χάλια", "δε νιώθω όμορφη και ελκυστική, η ζωή μου δεν παλεύεται" κλπ κλπ? Δηλαδή αυτό το πράγμα έχει γίνει ψύχωση και εμμονή, αυτό λέω!
    Aυτο είναι άλλο θέμα και συμφωνώ απλά αλλά έβγαλα από τα γραφόμενα σου

Page 3 of 11 FirstFirst 12345 ... LastLast

Similar Threads

  1. Υπάρχει θεός?
    By WhyAlwaysMe? in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 119
    Last Post: 29-08-2017, 17:56
  2. Υπάρχει Θεός;
    By Antonis76 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 152
    Last Post: 29-04-2017, 06:33
  3. με τιμωρεί ο θεός?
    By αννα_παπ in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 18
    Last Post: 07-03-2016, 10:04
  4. οποιος θεραπευτει απο ψυχωση γινεται μικρος θεος
    By ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 19
    Last Post: 20-12-2011, 17:37
  5. Θεος κ κολαση
    By Lou! in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 648
    Last Post: 10-04-2011, 01:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •