Πρώτη φορά αντικαταθλιπτηκα απορίες!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 28
  1. #1

    Πρώτη φορά αντικαταθλιπτηκα απορίες!!

    Καλημέρα παιδιά πρώτη φορά ξεκίνησα αντικαταθλιπτηκα και έχω μεγάλο φόβο με διαφορά πράγματα που διαβάζω για εθισμούς σε αυτά και είμαι σε αδιέξοδο
    Όλα ξεκίνησαν πριν δυο μήνες όπου είχα τρομερό άγχος δεν μπορούσα να φάω κάπου κάπου είχε εμετούς αϋπνίες δεν μπορούσα να ηρεμήσω με λίγα λόγια και όλα αυτά ξεκίνησαν απο τρομερή πίεση που είχα σε μια παλιότερη δουλειά που έκανα και όταν ήταν να ξανά πάω πάλι στην ίδια την δουλειά μου έγιναν όλα αυτά τα ψυχοσωματικα
    Απο τον φόβο μπήκαν στο ίντερνετ διάβασα διαφορά πράγματα έγινα χειρότερα το άγχος μου έγινε ακόμα μεγαλύτερο η ψυχολογία μου ποιο χάλια προσπαθούσα για 1 μήνα να το παλέψω μόνος μου έβγαινα συνέχεια έξω με παρέες μιλούσα στην οικογένεια μου όπου ήταν δίπλα μου και προσπαθούσε να με βοηθήσει αλλά μόλις έμενα λίγο μόνος μου με τς σκέψεις μου τα έκανα θάλασσα πάλι άγχος
    Δεν άντεξα ξεκίνησα ψυχοθεραπεία και φαρμακευτική αγωγή φανταστείτε δεν άντεξα 1 μήνα όλο αυτό ποιο πολύ με ταλαιπορουσε η αϋπνία και ότι δεν μπορούσα να φάω
    Ξεκίνησα φαρμακευτική αγωγή sandoz εσιταλοπραμη 10mg της 10 πρώτες μέρες ήμουν πολύ χάλια μετά καλύτερα τώρα είμαι στν 32 μέρα το μόνο πρόβλημα είναι ότι δεν κοιμάμαι και πολύ καλά δεν έχω καθόλου άγχος αλλά πολλές σκέψεις ρε παιδιά θα πρέπει να παίρνω αυτά τα χάπια για πάντα; ο ψυχίατρος μου είπε για 6 μήνες αλλά μετά θα πάθω πάλι τσ ίδια; αν τα κόψω;;
    Επίσης θα αλλάξω δουλειά θα κάνω μια δουλειά που μου αρέσει γιατί απο εκεί ξεκίνησαν τα προβλήματά με την δουλειά μου. Πάντα ήμουν αγχώδης αλλά όχι σε τέτοιο βαθμό και τώρα είμαι πολύ μπερδεμένος με αυτά που βλέπω περί εθισμού
    Αν έχει κάποιος παρόμοια εμπειρία ας βοηθήσει συγγνώμη για το μεγάλο κείμενο ευχαριστώ!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    ΕΡΩΤΗΣΗ..τι σε ενοχλει αν παρεις αυτο το χαπι για παραπανωαπο 6 μηνες?
    γτ απλα δεν αποδεχεσαι την κατασταση?
    επειδη ξεκινησες αγωγη δεν σημαινει οτι θα εθιστεις..
    αντιμετωπισε με ωριμοτητα το προβλημα σου, βοηθησε τον εαυτο σου με ο.τι μπορεις..
    παιρνε το χαπακι κ κανε ψυχοθεραπεια...
    ακομα βιωνεις παρενεργειες...οταν ξεκινησει να κανει επιπεδα θα νιωσεις ομορφα..πιο δυνατος κ χαλαρος...
    ξεκολλα απο τα ταμπου... δεν υπαρχουν τετοια ταμπου στις μερες μας.
    πρωτη φορα το παιρνεις που σημαινει οτι οταν γινεις καλα θα μπορεις ανετα να το κοψεις.
    κ ισως να μην υποτροπιασεις κ ποτε ξανα..αλλα σιγουρα οχι στους 6 μηνες..ειναι μικρο διαστημα..φαντασου οτι ακομα κ στους 6 μηνες το χαπι τα δινει ακομα ολα..
    αποδοχη, κατανοηση, θεραπεια κ ο.τι σε ενοχλει διωξτο..
    ο.τι νιωθεις οχι αναλυση...
    το α κ το ω ειναι αυτο..μην αναλυεις κ μη σκεφτεσαι το μελλον
    ζησε στο παρον..
    τωρα νιωθεις ασχημα ναι οκ..δεν θα εισαι για παντα ετσι...θα μπει σε υφεση.
    δυναμη!

  3. #3
    Σε ευχαριστώ πολύ για την δύναμη που μου δίνεις με αυτό το μήνυμα δεν με ενοχλεί να το πάρω παραπάνω επίσης δεν είχα παρανεργεις απλά διαβάζω κάποια πράγματα στον ίντερνετ και μου ρίχνουν την ψυχολογία ώρες ώρες ενώ είμαι πολύ καλά το τελευταίο διάστημα δεν πρέπει να σκέφτομαι το μέλλον αλλά το τώρα σε αυτό έχεις δίκιο.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    καταρχιν γτ διαβαζεις στο νετ? εδω εγω το παθαινω 22 χρονια κ οταν δω προταση στο νετ που φαινεται τρομακτικη το κλεινω.. μηδεν νετ . το κοβεις αμεσως..
    τα αντικαταθλιπτικα ειναι συνηθισμενα χαπια δεν ειναι κατι σοβαρο κ καθεσαι κ διαβαζεις κατι το οποιο μπορει να ειναι αναληθες, ανακριβες κ γραμμενο απο ατομο που πχ πασχει κ απο κατι αλλο...
    αντικαταθλιπτικα δυστυχως παιρνει ο μισος πλανητης..λες να εισαι ο μονος που θα παθεις μεγαλο κακο απο αυτα??? τι εισαι? αλιεν?
    κουλαρε... ζησε το τωρα κ μη σε νοιαζει.ασε το χαπι να κανει την δουλεια του.
    και μαλιστα δεν ειχες κ παρενεργειες, τι να πω εγω που με το που ξεκιναω χαπι την τριτη μερα βιωνω ολες τις παρενεργειες του κοσμου...
    κουλαρε

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    επισης στις 32 μερες ειναι ακομα νωρις..γι αυτο εχεις κ σκεψεις..οταν χαλαρωσεις πληρως δεν θα σε νοιαζει αν παιρνεις το χαπι , η για ποσο θα το παιρνεις..απλα θα χαιρεσαι που εισαι καλα...ο εμμονικος τροπος σκεψης δειχνει οτι το χαπι εχει βελτιωσει τα υπολοιπα, αλλα ακομα δουλευει την σκεψη..
    κ γω πχ ειμαι σε αυξηση δοσης του ζολοφτ ..εχει βελτιωσει το αγχος ..αλλα οι σκεψεις κ λιγο ο φοβος ακομα ειναι εδω..θελουν χρονο αυτα..μη βιαζεσαι

  6. #6
    Αυτό θα κάνω θα προσπαθήσω να μν σκέφτομαι αρνητικά και να μν διαβάζω διαφορά που μου κάνουν κακό και ελπίζω ολα να τα πάνε καλάαα και απο εδώ και πέρα να χαλαρώσω λίγο
    Θέλουν χρόνο όντως είναι λίγο νωρίς ακόμαα

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    φυσικα κ ειναι νωρις...εμενα κανουν γυρω στις 50 μερες να κανουν επιπεδα..ανεκαθεν...να νιωσω εντελως ασφαλης εννοω..σιγουρα υπαρχει βελτιωση στις 30 μερες αισθητη..ομως εντελως σιγουρη μετα τις 50 μερες..τουλαχιστον εγω..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    σταματα να διαβαζεις για τα φαρμακα.... κανε οτι σου πει ο γιατρος σου.......

    τα αντικαταθλιπτικα βοηθανε το 30%

    αν ενα αντικαταθλιπτικο ομως δεν σου κανει... γιατι το καθε ενα εχει και αλλη δραστικη ουσια... μπορει να σε κανει χειροτερα.. σε αυτη την περιπτωση θα το καταλαβεις μεσα στης 15 μερες... και δεν μιλαω για μια ναυτια γιατι αυτο ειναι πολυ συνηθες στην αρχη της θεραπειας με αντικαταθλιπτικα.. εγω λεω για παρενεργειες η οποιες θα ειναι πολυ ενοχλιτικες... πρεπει να δωσεις χρονο 1 μηνα στο περιπου για να δεις πως ειναι σε εσενα το αντικαταθλιπτικο... τωρα για μακροχρονια δεν θελω καν να σου μιλησω.... κανονικα ειναι λαθος που τα δινουν για πανω απο 1 χρονο αυτα τα φαρμακα... η σωστη θεραπεια ειναι 1 χρονος παραληλα με ψυχοθεραπεια... ετσι θα βρεις ξανα τον ευαυτο σου...!!!

    σου ευχομαι τα καλυτερα φιλε μου... και οπως σου ειπα μην διαβαζεις για τα φαρμακα τι παρενεργειες εχουν στον καθενα γιατι σε εσενα μπορει να σε πιασει και να εισαι πολυ καλα...!!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    φυσικα κ ειναι νωρις...εμενα κανουν γυρω στις 50 μερες να κανουν επιπεδα..ανεκαθεν...να νιωσω εντελως ασφαλης εννοω..σιγουρα υπαρχει βελτιωση στις 30 μερες αισθητη..ομως εντελως σιγουρη μετα τις 50 μερες..τουλαχιστον εγω..
    απο επιστημονικες ερευνες θα σου πω οτι απο της πρωτες 5 μερες ξεκινανε την δραση τους μεχρι να συγκεντρωθει καπια ποσοτητα στο αιμα θελει απο 15 μερες εως και 1 μηνα...!

    η 50 μερες που λες ειναι καθαρα placebo...!

    καλο απογευμα..!!!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    ναι τωρα με την αυξηση στις 7 ενιωσα καποια διαφορα προς το καλυτερο...ακομα ομως ειμαι ευαλωτη στις 15 μερες...δεν εχω αγχος ολημερις (εκτος κ αν με ταραξει κατι)...
    δεν ξερω αν ηταν πλασιμπο ξεπλασιμπο..εγω στις 52 μερες σηκωθηκα βαφτηκα στολιστηκα κ ενιωθα να παταω γερα στα ποδια μου....κ φιλοι μου επισης καπου τοσες μερες εκαναν να νιωσουν ασφαλεις..εξαρταται κ απο τι προσδοκιες εχει ο καθενας..

  11. #11
    Εμένα το άγχος μου έφυγε πολύ γρήγορα γύρω στς 10 μέρες και ανέβηκε η ψυχολογία μου πολύ με της 20 μέρες αλλά έχω ενα θεματακη με τον ύπνο μου είπε η ψυχίατρος ότι σιγά σιγά θα βελτιωθεί και αυτό δεν χρειαστεικε να πάρω xanax καθόλου απλά θέλω να καθαρίσει λίγο η σκέψη τι εννοώ με αυτό; κάθομαι διαβάζω διαφορά πράγματα και μου πέφτει λίγο η ψυχολογία απο εδώ και πέρα δεν το ξανά κάνω το ίδιο λάθος θα κοιτάζω μπροστά
    Είχε κάποιος θέμα με τον ύπνο παιδιά;;
    Μερικές μέρες κοιμάμαι καλά μερικές μέρες 4 ώρες το πολύ της τελευταίες μέρες βλέπω μια μικρή βελτίωση ελπίζω να κοιμάμαι όπως πριν πάθω ολο αυτό!!

  12. #12
    Δεν μπορω να καταλαβω. Τι ακριβως καθεσαι και διαβαζεις;;;
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    ναι τωρα με την αυξηση στις 7 ενιωσα καποια διαφορα προς το καλυτερο...ακομα ομως ειμαι ευαλωτη στις 15 μερες...δεν εχω αγχος ολημερις (εκτος κ αν με ταραξει κατι)...
    δεν ξερω αν ηταν πλασιμπο ξεπλασιμπο..εγω στις 52 μερες σηκωθηκα βαφτηκα στολιστηκα κ ενιωθα να παταω γερα στα ποδια μου....κ φιλοι μου επισης καπου τοσες μερες εκαναν να νιωσουν ασφαλεις..εξαρταται κ απο τι προσδοκιες εχει ο καθενας..
    σημασία έχει να πιστεύεις θετικά..! σε ότι και να κανεις... απλα στην Ελλαδα πολλα ατομα με ανχος εχουνε την ευκολη λυση τα φαρμακα..... ενω η δύναμη του μυαλού Μπορει να κανει θαυματα......!! ο ανθρωπινος εγκεφαλος μπορεί να εγκρίνει εγκεφαλικά κύματα Που εδω μιλαμε για το το αποτέλεσμα της ηλεκτρικής δραστηριότητας του εγκεφάλου... εγω κιταω περισσοτερο στην ψυχοθεραπεια και οχι στα φαρμακα....!!!

    Υπάρχουν πέντε κύριες συχνότητες εγκεφαλικών κυμάτων : Βήτα, Άλφα, Θήτα, Δέλτα και Γάμα. Ο εγκέφαλος παράγει σταθερά κύματα σε όλες τις συχνότητες. Οτιδήποτε κάνουμε ρυθμίζεται από τη συχνότητα των εγκεφαλικών κυμάτων. Όταν μιλάμε με άλλους για παράδειγμα, το μυαλό μας λειτουργεί στα κύματα Βήτα.
    Τα κύματα Βήτα έχουν συχνότητα 14-28 κύκλους ανά δευτερόλεπτο. Βήτα είναι η κατάσταση κατά την οποία είμαστε ενεργοί και σε ετοιμότητα.

    Στη κατάσταση Άλφα, τα κύματα του εγκεφάλου μας κινούνται με συχνότητα 7-14 κύκλους ανά δευτερόλεπτο. Η συχνότητα Άλφα είναι μια ψυχική κατάσταση βαθιάς χαλάρωσης και διαλογισμού. Τα κύματα Άλφα είναι η γέφυρα μεταξύ των κυμάτων Βήτα και Θήτα. Τα κύματα Άλφα διέπουν τις ονειροπολήσεις, τη φαντασία και δηλώνουν μια συνειδησιακή κατάσταση αποσπασμένη και χαλαρή. Οι άνθρωποι που έχουν προβλήματα με αυτή τη συχνότητα, δυσκολεύονται να θυμηθούν. Για παράδειγμα , αν έχουμε δει ένα ιδιαίτερο όνειρο ή έχουμε κάνει έναν βαθύ διαλογισμό αλλά δεν θυμόμαστε τα στοιχεία τους αντίστοιχα. Αυτό συμβαίνει διότι δεν έχει δημιουργηθεί η γέφυρα μεταξύ του συνειδητού και του υποσυνείδητου , δηλαδή δεν έχει λειτουργήσει αρκετά ο εγκέφαλος στα κύματα Άλφα.

    Θήτα είναι η κατάσταση του μυαλού κατά την οποία θεωρείται ότι μπορούμε να δημιουργήσουμε τα πάντα και να αλλάξουμε την πραγματικότητα στιγμιαία.


    Η κατάσταση Θήτα είναι μια κατάσταση πολύ βαθιάς χαλάρωσης. Χρησιμοποιείται στην ύπνωση και κατά τη διάρκεια του ύπνου REM. Τα κύματα του εγκεφάλου επιβραδύνονται με συχνότητα 4-7 κύκλους ανά δευτερόλεπτο. Για τον λόγο αυτό, οι άνθρωποι διαλογίζονται διαδοχικά για ώρες, προκειμένου να επιτύχουν αυτή τη κατάσταση και να έχουν πρόσβαση στην απόλυτη ηρεμία.

    Τα εγκεφαλικά κύματα Θήτα μπορούν να θεωρηθούν ως το υποσυνείδητο. Κυβερνούν το μέρος του νου που βρίσκεται ανάμεσα στο συνειδητό και το ασυνείδητο και διατηρεί μνήμες και συναισθήματα. Επίσης κατευθύνουμε τις πεποιθήσεις μας και τη συμπεριφορά μας.


    Τα κύματα Θήτα χαρακτηρίζονται από δημιουργικότητα, έμπνευση και μεγάλη πνευματικότητα.

    Αυτή η ψυχική κατάσταση μας επιτρέπει να ενεργούμε συνειδητά.

    Η θήτα κατάσταση είναι το πρώτο στάδιο της ονειρικής φάσης.

    Δέλτα είναι η κατάσταση του νου όταν βρισκόμαστε σε βαθύ ύπνο. Στην κατάσταση Δέλτα τα κύματα του εγκεφάλου επιβραδύνονται και η συχνότητά τους κυμαίνεται από 0-4 κύκλους ανά δευτερόλεπτο. Είναι η συχνότητα που χρησιμοποιούμε όταν χτυπάει το τηλέφωνο και γνωρίζουμε ήδη ποιος καλεί.

    Η εναλλαγή των εγκεφαλικών κυμάτων είναι η κατάσταση στην οποία βρισκόμαστε όταν μαθαίνουμε και επεξεργαζόμαστε πληροφορίες. Η ποικιλία των κυμάτων διεγείρει την απελευθέρωση των βήτα-ενδορφινών.



    Τα κύματα Γάμα φαίνεται πως συμμετέχουν στην υψηλότερη εγκεφαλική δραστηριότητα, στην οποία συμπεριλαμβάνονται η αντίληψη και η συνείδηση. Σε αυτή τη φάση ο εγκέφαλος λειτουργεί με 30-70 κύκλους ανά δευτερόλεπτο.

    Συχνότητες του εγκεφάλου και θεραπεία
    Οι επιστήμονες έχουν ανακαλύψει ότι ορισμένες συχνότητες του εγκεφάλου (ειδικότερα τα κύματα Άλφα και Θήτα) μπορούν :

    1) Να απελευθερώσουν το άγχος και να προωθήσουν μια διαρκή και ουσιαστική μείωσή του στους ανθρώπους που είναι επιρρεπείς σε καταστάσεις άγχους.

    2)Να διευκολύνει μια βαθιά φυσική χαλάρωση και διανοητική σαφήνεια.

    3)Να αυξήσει τη λεκτική ικανότητα αλλά και την απόδοση IQ ( λεκτική ).

    4)Να καλυτερεύσει τον συγχρονισμό των δύο ημισφαιρίων του εγκεφάλου.

    5)Να ανακαλέσουμε νοητές ζωντανές εικόνες και να έχουμε αυθόρμητο, φανταστικό, δημιουργικό συλλογισμό.

    6) Να μειώσουν τον πόνο, να προωθήσουν την ευφορία και να τονώσουν την απελευθέρωση των ενδορφινών.

  14. #14
    Ψυχοθεραπεία συνεχίζω κανονικά γιατί πιστεύω θα με βοηθήσει στο άγχος και πως να το αντιμετωπίζω στν δουλειά μου γιατί εκεί είναι το πρόβλημα μου εκεί μου δημιούργειτε

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    546
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    καταρχιν γτ διαβαζεις στο νετ? εδω εγω το παθαινω 22 χρονια κ οταν δω προταση στο νετ που φαινεται τρομακτικη το κλεινω.. μηδεν νετ . το κοβεις αμεσως..
    τα αντικαταθλιπτικα ειναι συνηθισμενα χαπια δεν ειναι κατι σοβαρο κ καθεσαι κ διαβαζεις κατι το οποιο μπορει να ειναι αναληθες, ανακριβες κ γραμμενο απο ατομο που πχ πασχει κ απο κατι αλλο...
    αντικαταθλιπτικα δυστυχως παιρνει ο μισος πλανητης..λες να εισαι ο μονος που θα παθεις μεγαλο κακο απο αυτα??? τι εισαι? αλιεν?
    κουλαρε... ζησε το τωρα κ μη σε νοιαζει.ασε το χαπι να κανει την δουλεια του.
    και μαλιστα δεν ειχες κ παρενεργειες, τι να πω εγω που με το που ξεκιναω χαπι την τριτη μερα βιωνω ολες τις παρενεργειες του κοσμου...
    κουλαρε
    δεν θεωρω οτι ειναι κακο να υπαρχει ενημερωση για το τι πινουμε,προσεχοντας τις πηγες μας,και με μετρο

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Πρωτη σας φορα!!!
    By archangel in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 12
    Last Post: 04-04-2018, 15:49
  2. Η πρωτη μου φορα..
    By Ο εαυτος μου και εγω in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 04-11-2017, 05:58
  3. πρώτη φορά
    By TTK in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 16-11-2010, 17:48
  4. η πρώτη φορά
    By geiasas in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 13
    Last Post: 06-08-2008, 12:50
  5. Πρώτη μου φορά
    By siga_siga in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 214
    Last Post: 31-03-2008, 11:45

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •