Τοξικότητα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Member
    Join Date
    Nov 2019
    Location
    Ρόδος, Ελλάδα
    Posts
    47

    Τοξικότητα

    Πώς μπορώ να καταπολεμησω κάποια τοξική μου συμπεριφορά;

  2. #2
    Αρχικά την εντοπίζεις. Εντοπίζεις δηλαδή ποια είναι αυτή η τοξική συμπεριφορά που έχεις. Παρατηρείς σε ποιον φέρεσαι τοξικά. Παρατηρείς σε ποια κατάσταση / φάση φέρεσαι τοξικά και αναρωτήσου το γιατί. "Γιατί φέρομαι έτσι αυτή τη στιγμή" ; "Τι νιώθω "; Αναρωτήσου και συλλογίσου. Όταν παρατηρείς τον εαυτό σου, όταν έχεις αυτογνωσία, όταν ξέρεις τι νιώθεις και γιατί νιώθεις έτσι, όταν παραδέχεσαι ότι φέρεσαι τοξικά , τότε είναι πιο εύκολο να το αντιμετωπίσεις και να αποφύγεις αυτή τη συμπεριφορά,να τη σταματήσεις.

  3. #3
    Member
    Join Date
    Nov 2019
    Location
    Ρόδος, Ελλάδα
    Posts
    47
    Quote Originally Posted by Optimistic mind View Post
    Αρχικά την εντοπίζεις. Εντοπίζεις δηλαδή ποια είναι αυτή η τοξική συμπεριφορά που έχεις. Παρατηρείς σε ποιον φέρεσαι τοξικά. Παρατηρείς σε ποια κατάσταση / φάση φέρεσαι τοξικά και αναρωτήσου το γιατί. "Γιατί φέρομαι έτσι αυτή τη στιγμή" ; "Τι νιώθω "; Αναρωτήσου και συλλογίσου. Όταν παρατηρείς τον εαυτό σου, όταν έχεις αυτογνωσία, όταν ξέρεις τι νιώθεις και γιατί νιώθεις έτσι, όταν παραδέχεσαι ότι φέρεσαι τοξικά , τότε είναι πιο εύκολο να το αντιμετωπίσεις και να αποφύγεις αυτή τη συμπεριφορά,να τη σταματήσεις.
    Έχω μια αρνητικότητα στην συμπεριφορά μου νομίζω . Νιώθω ότι φερομαι λάθος σε κάποιος ανθρώπους . Δεν ξέρω πώς να αντιμετωπίσω την αρνητικότητα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    ρεαλισμοσ λεγεται η αρνητικοτητα οχι τοξικοσ προσγειωση και ρεαλισμοσ εχεισ παρατηρησει ποσο αερα εχουν μεσα τα κεφαλια εσυ δεν εισαι τοξικη εγω ειμαι τωρα γτ μην το ψαχνεισ λογω ηλικιασ ειμαι εγω αυτα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  5. #5
    Quote Originally Posted by ΕιρηνηΠαναγιωτα View Post
    Έχω μια αρνητικότητα στην συμπεριφορά μου νομίζω . Νιώθω ότι φερομαι λάθος σε κάποιος ανθρώπους . Δεν ξέρω πώς να αντιμετωπίσω την αρνητικότητα
    Η αρνητικότητα έχει να κάνει με σένα. Το πως σκέφτεσαι εσύ για αυτούς τους ανθρώπους. Θέλεις να μας πεις γιατί βγάζεις αρνητικότητα σε κάποιους ανθρώπους; Φταίει η συμπεριφορά τους ; Έχει συμβεί κάτι ανάμεσα σας;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    εγω ειμαι πατερασ ενοσ κοριτσιου απο χαρακτηρα ο καραμαλακασ ολα οτι θεσ πεσ αγαπη μου εμαθα τισ γυναικεσ δεν μπορεισ να τουσ λεσ περαστε να γαμησετε εχεις αξια αγαπη κ σκυλα να γινεισ κι οτι θεσ σε μεγαλυτερεσ ηλικιεσ που ειμαι εγω αυτο εννοειται δεν το διαπραγματευομαστε αυτο
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  7. #7
    Member
    Join Date
    Nov 2019
    Location
    Ρόδος, Ελλάδα
    Posts
    47
    Quote Originally Posted by Optimistic mind View Post
    Η αρνητικότητα έχει να κάνει με σένα. Το πως σκέφτεσαι εσύ για αυτούς τους ανθρώπους. Θέλεις να μας πεις γιατί βγάζεις αρνητικότητα σε κάποιους ανθρώπους; Φταίει η συμπεριφορά τους ; Έχει συμβεί κάτι ανάμεσα σας;
    Δεν ξέρω νιώθω ότι βλέπω αρνητικά τους πάντες και τους απωθω. Σαν να έχω υψώσει ένα τοίχος . Αλλά νιώθω ότι δεν έχει να κάνει με αυτούς πλέον αλλά με κάτι μέσα μου. Σαν να βγάζω από μέσα μου θυμό δεν ξέρω . Είναι λες και τα έχω βάλει με κάποιον η κάτι.

  8. #8
    Quote Originally Posted by ΕιρηνηΠαναγιωτα View Post
    Δεν ξέρω νιώθω ότι βλέπω αρνητικά τους πάντες και τους απωθω. Σαν να έχω υψώσει ένα τοίχος . Αλλά νιώθω ότι δεν έχει να κάνει με αυτούς πλέον αλλά με κάτι μέσα μου. Σαν να βγάζω από μέσα μου θυμό δεν ξέρω . Είναι λες και τα έχω βάλει με κάποιον η κάτι.
    Από την απάντηση σου μου φαίνεται ότι κάποιος , κάτι , σε πλήγωσε και το έχεις ακόμα μέσα σου. Βίωσες κάποια προδοσία από κάποιο άτομο ;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    τα εχεισ βαλει με την κατασταση δεν τουσ βλεπεισ πωσ ειναι καλικαντζαρακια με θολοκουλτουρα εσυ απο την αλλη εχεισ ανυσηχιεσ και ονειρα τα οποια δε θα πραγματοποιηθουν ποτε γτ δεν υπαρχει η βαση στην αλλη πλευρα αυτη ακριβωσ την πουστια σασ κανουν στο μεγαλωμα οτι δλδ χρειαζεστε τον αλλον μουφα μεγαλη μπορεισ να πασ οποτε θεσ να ρωτησεισ την κολλητη μου που ειναι η μουφα τησ τα ξηγησα ολα χαρτι κ καλαμαρι ολεσ το ιδιο αρα δεν ειναι τυχαιο αυτο εψαχνα τοσα χρονια δω μεσα να βρω την πουστια που σασ κανανε αυτο ειναι που σ λεω
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    οταν γνωρισα την κολλητουλα μου νομιζε οτι ηταν καλικαντζαρακι δεν ειχε ωραιο σωμα κλπ και σιγα σιγα τα φτιαξαμε ολα ακομα σοκαρισμενοσ ειμαι απο το πωσ μεγαλωνετε βρεσ την κολητη μου μαθε γτ εγω δεν μπορω να στα εξηγησω
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    ευχαριστω κουκλα να εισαι παντα καλα και να ομορφαινεισ φιλακια πολλα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  12. #12
    Member
    Join Date
    Nov 2019
    Location
    Ρόδος, Ελλάδα
    Posts
    47
    Quote Originally Posted by Optimistic mind View Post
    Από την απάντηση σου μου φαίνεται ότι κάποιος , κάτι , σε πλήγωσε και το έχεις ακόμα μέσα σου. Βίωσες κάποια προδοσία από κάποιο άτομο ;
    Βίωσα, βιώνω βασικά κάποια θέματα με τις παρέες μου.

  13. #13
    Quote Originally Posted by ΕιρηνηΠαναγιωτα View Post
    Βίωσα, βιώνω βασικά κάποια θέματα με τις παρέες μου.
    Καταλαβαίνω. Έχω κάνει και εγώ ένα θέμα για τις φιλίες και τις παρέες. Μπορώ να καταλάβω τι εννοείς.

  14. #14
    Member
    Join Date
    Nov 2019
    Location
    Ρόδος, Ελλάδα
    Posts
    47
    Quote Originally Posted by Optimistic mind View Post
    Καταλαβαίνω. Έχω κάνει και εγώ ένα θέμα για τις φιλίες και τις παρέες. Μπορώ να καταλάβω τι εννοείς.
    Ναι αυτό. Αλλά θέλω να αντιμετωπίσω την αρνητικότητα και την όλη φάση γενικά

Similar Threads

  1. Replies: 8
    Last Post: 08-10-2019, 12:07

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •