Η εμπειρία από ψυχοθεραπεία !
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1

    Η εμπειρία από ψυχοθεραπεία !

    Καλησπέρα σας, σίγουρα έχουν γίνει και άλλα τέτοια θέματα, αλλά θα κάνω και εγώ ένα δικό μου. Όσοι έχετε πάει σε ψυχολόγο ή ψυχοθεραπευτή και έχετε κάνει ψυχοθεραπεία, σας βοήθησε; Ήταν χρονοβόρο; Πως ήταν η εμπειρία; Είδατε αλλαγές στον εαυτό σας και στη ζωή σας ; Όσοι θέλετε, γράψτε μου την εμπειρία σας.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,682
    αμα εισαι ψυχοθεραπευτρια πρεπει να τουσ μαθεισ διαχειριση προσωπων κ καταστασεων και δε χρειαζετε τιποτα αλλο μονο διαχείριση καταστασεων αυτα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Member
    Join Date
    Nov 2019
    Location
    Ρόδος, Ελλάδα
    Posts
    47
    Quote Originally Posted by Optimistic mind View Post
    Καλησπέρα σας, σίγουρα έχουν γίνει και άλλα τέτοια θέματα, αλλά θα κάνω και εγώ ένα δικό μου. Όσοι έχετε πάει σε ψυχολόγο ή ψυχοθεραπευτή και έχετε κάνει ψυχοθεραπεία, σας βοήθησε; Ήταν χρονοβόρο; Πως ήταν η εμπειρία; Είδατε αλλαγές στον εαυτό σας και στη ζωή σας ; Όσοι θέλετε, γράψτε μου την εμπειρία σας.
    Έχω κάνει "θεραπεια" τρεις μήνες περίπου με ψυχολόγο για θέματα που αφορούν τον αυτοτραυματισμο. Αξίζει πραγματικά να το δοκιμάσεις . Εμένα με βοήθησε, απλά μπορεί να μην δεις άμεσα αποτελέσματα. Εγώ ας πούμε αυτά που λέγαμε τότε δεν τα καταλάβαινα. Σχεδόν ένα χρόνο μετά μπορώ να καταλάβω τι ήθελε να πει και ίσως να βελτιώνεται κιόλας η κατάσταση.

  4. #4
    Quote Originally Posted by ΕιρηνηΠαναγιωτα View Post
    Έχω κάνει "θεραπεια" τρεις μήνες περίπου με ψυχολόγο για θέματα που αφορούν τον αυτοτραυματισμο. Αξίζει πραγματικά να το δοκιμάσεις . Εμένα με βοήθησε, απλά μπορεί να μην δεις άμεσα αποτελέσματα. Εγώ ας πούμε αυτά που λέγαμε τότε δεν τα καταλάβαινα. Σχεδόν ένα χρόνο μετά μπορώ να καταλάβω τι ήθελε να πει και ίσως να βελτιώνεται κιόλας η κατάσταση.
    Θέλει αρκετό χρόνο απ ότι κατάλαβα για να αλλάξεις κάποια πράγματα και να τα συνειδητοποιήσεις. Αλλά εάν είναι αποτελεσματικό, τότε αξίζει.

  5. #5
    Member
    Join Date
    Nov 2019
    Location
    Ρόδος, Ελλάδα
    Posts
    47
    Quote Originally Posted by Optimistic mind View Post
    Θέλει αρκετό χρόνο απ ότι κατάλαβα για να αλλάξεις κάποια πράγματα και να τα συνειδητοποιήσεις. Αλλά εάν είναι αποτελεσματικό, τότε αξίζει.
    Εξαρτάται πως το βλέπεις . Εγώ αν και πήγαινα δεν ήμουν ανοιχτή στο να αλλάξω , όμως όταν το αποφάσισα κατάλαβα ότι όσα είχα συζήτηση με την ψυχολόγο μου βοήθησαν

  6. #6
    Εγω πηγα αποφασισμενη να αλλαξω. Αν κα ειχα διαβασει Yalom και διασπαρτα αρθρα και αναλυσεις οταν βρεθηκα στη θεση του θεραπευομενου καταλαβα πως η γνωση ηταν στο μυαλό μου αλλά οχι στη καρδια μου. Κοπανιστος αερας. Ως συνηθως εχοντας την αισθηση κινδυνου και ελλειψης χρονου ( μεσα μου ) σε καθε συνεδρια ημουν 100% εκει. Οταν για 1 φορα συνδεθηκα με τα αισθηματα μου εντος συνεδριας απλα εκλαιγα. Δεν μιλουσα. Επιτελους ομως ξεμουδιασα και ημουν σε προστατευτικο περιβάλλον. Με βοηθησε παρα πολυ το να δω μια νεα Υγιη οπτικη θεαση ζωης αλλά να νιωθω και μια νεα φωνη μεσα μου που μου εκανε καλο. Ασε που εβαζα σε σιγαση πια τις κακοποιητικες φωνες. Λογω οικονομικων δυσκολιων σταματησα. Δεν εκανα ψυχαναλυση ( χρονοβορα αναλυση ). Ξεκλειδωσα στη 4η συνεδρια και μετα ηρθαν τα δυσκολα. Το να δεσμευτω στις αλλαγες. Καλη της ωρα.
    Σταματησα να με βλεπω ως θυμα και να λεω σε αυτους που αγαπαω μονο Ναι. Προσπαθησα να μειωσω τη συνεξαρτηση με ενα ανθρωπο και αρχισα να καταλαβαινω πως πρεπει να φιλτραρω καλα αυτα που ακουω πριν γινουν δηλητηριο μεσα μου. Μου ειπε βεβαια πως ειμαι δυσκαμπτη σε ορισμενα ζητηματα ( ισχυει ) γενικως δεν ενιωθα πως με" δουλευει " απλα για να παιρνει τα φραγκα και αιντε να περασει ο επομενος. Ειναι και αλλα που τα κρατω για τον εαυτο μου. Ως θεραπευτρια δεν χαιδευε αυτακια... ακουσα και ξυπνησα. Το σοκαριστικο ηταν οταν περιεγραφα ενα σκηνικο και εκεινη φανηκε θλιμμενη... και εκει καταλαβα πως αυτο που για εμενα εμοιαζε αστειο ή αδιαφορο ουσιαστικά ηταν θλιβερο. Ημουν κακοποιητικη προς τον εαυτο μου και νομιζα πως " ενταξει δεν συνεβη και κατι ιδιαιτερο ". Ενιωσα πολυ ιδιαιτερα και το εχω κρατησει ζωντανο μεσα μου. Δεν αφηνω να ξεθωριασει η σχεση θεραπευτη θεραπευομενου. Εχω αναγκη τεραστια απο κρατηματα. Δεν εξιδανικευω. Απλως αφεθηκα στην νοσταλγια...
    Last edited by Constantly curious; 11-11-2019 at 20:54.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  7. #7
    Πες το μου και αυτό
    Guest
    Quote Originally Posted by Optimistic mind View Post
    Καλησπέρα σας, σίγουρα έχουν γίνει και άλλα τέτοια θέματα, αλλά θα κάνω και εγώ ένα δικό μου. Όσοι έχετε πάει σε ψυχολόγο ή ψυχοθεραπευτή και έχετε κάνει ψυχοθεραπεία, σας βοήθησε; Ήταν χρονοβόρο; Πως ήταν η εμπειρία; Είδατε αλλαγές στον εαυτό σας και στη ζωή σας ; Όσοι θέλετε, γράψτε μου την εμπειρία σας.
    Καλησπέρα!
    Πήγαινα παλιότερα για ψυχοθεραπεία δύο χρόνια με έχει βοηθήσει πολύ, κάποια στιγμή πίστευα ότι ήμουν καλύτερα και σταμάτησα.
    Πριν ένα μήνα περίπου ξεκίνησα ξανά, βλέπω ότι έχω ποοοολυ δρόμο ακόμη, πολλές φορές δεν θέλω να πάω καν αλλά πηγαίνω..
    Με βοηθάει πιστεύω αλλά θέλει να κάνεις πολύ δουλειά με τον ευατο σου.
    Το σημαντικό είναι να το πάρεις απόφαση :)

  8. #8
    george1520
    Guest
    Το ποσό χρόνο χρειάζεται για τον καθένα έχει να κάνει με τα τραύματα του (πόσο βαθιά και πόσο χρονών ειναι) και με την θέληση του "ασθενή". Κανω ψυχοθεραπεία από το 18 και έχω δει τεράστια αλλαγή στον τρόπο που σκέφτομαι, αντιδρώ και μιλώ. Σου δίνει την δυνατότητα να μάθεις τον εαυτό σου και να μην επηρεαζεσαι από τους άλλους..

Similar Threads

  1. H εμπειρία μου
    By mindcrime in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 47
    Last Post: 25-03-2016, 17:28
  2. Η εμπειρία μου από την ΙΔΨ
    By Sunny! in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 15-01-2015, 00:13
  3. H ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΟΥ
    By GER in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 06-10-2010, 15:00
  4. ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΑΠΟ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΚΑΙ ΓΑΔ
    By IASWN in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 02-05-2010, 21:52
  5. Η ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΟΥ
    By nikh1 in forum Παχυσαρκία
    Replies: 11
    Last Post: 31-05-2007, 10:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •