Εξάρτηση από τους άλλους...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    462

    Εξάρτηση από τους άλλους...

    Εξάρτηση από τους άλλους ανθρώπους.... Και ναι, οι άλλοι βάζουν όρια στο πόσο θα τους πλησιάσει... αλλά εγώ κανένα.
    Χμμμ... κατι δεν πάει καλά... έχω αρχισει και καταλαβαίνω, ψάχνω και λύσεις όμως...

    κανείς ομοιοπαθής;;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    ξεκινωντας πες μας 2 πραγματακια για τον εαυτο σου.εχεις ανασφαλειες;να μεινεις μονη;ποιες αλλες.Η παντελης ελειψη εγωισμου φερνει συνηθως εξαρτηση απο αλλα ατομα.Εχεις εγωισμο;εσωτερικο η τον εκδηλωνεις.Αν οχι τι σε εχει κανει να τον κρατας επτασφραγιστο.εχεις συζητησει με τον εαυτο σου;να δεις τι θελει,ποιες ειναι οι αναγκες,οχι τι αλλοι θεωρουν αναγκες.ενα μεγαλο προβλημα ειναι οι κοινωνια να επιτασει τα θελω μας και τα πρεπει μας,επειδη το κανουν ολοι να το κανουμε και εμεις για να γινουμε αποδεκτοι.ισχυει κατι τετοιο σε σενα;φοβασαι πως οτι κανεις το κανουν αλλοι καλυτερα;και ψαχνεις την σιγουρια στους αλλους;οι αλλοι θα κοιταξουν τον εαυτο τους πρωτα και θα βαλουν εσενα σε δευτερη μοιρα,μεχρι να αποφασησεις να διεκδικησεις αυτο που σου αξιζει.Αυτα για αρχη ,απαντησε εσωτερικα σε μερικα απο αυτα τα ερωτηματα και επανερχομαστε ...και κατι ακομα,βαζοντας διαθεση σκατα δεν σε βοηθαει,αλλαξε την σε \"το προσπαθω και θα τα καταφερω\" δειχνει πως δεν εχεις παραδωσει τα οπλα.ισως να νοιωθεις ασχημα,να θελεις να πολεμησεις αλλα να μην ξερεις που ειναι ο εχθρος.η θετικη σκεψη βοηθαει παντα να ξεδιαυνουμε καταστασεις,στην αρχη ισως χασεις τον προσανατολισμο σου,αλλα με συνεχη αγωνα θα βρεις τον τροπο ...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Απο την Θεσσαλονικη με αγαπη
    Posts
    2,855
    Originally posted by Empneustns
    Η παντελης ελειψη εγωισμου φερνει συνηθως εξαρτηση απο αλλα ατομα.
    Καμια σχεση αυτο. Ισα ισα μπορει να ειναι ο αλλος τρομερα εγωιστης
    Παρεα με την μοναξια πως να περασει η βραδια, που να ΄σαι σημερα και νιωθω σιδερα να σφιγγουν την καρδια

    http://www.youtube.com/watch?v=ScnQDRkJpJI

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    462
    xmmm.... Καταρχήν πως ορίζουμε τον εγωισμό; Δεν ξερω... πραγματικα...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    462
    ας ξεκινήσουμε από το τι είναι εγωισμός για να δούμε αν έχω ή όχι... χμμμμ δεν ξέρω τι να πω...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    277
    Εγω τον εγωισμο θα τον οριζα ως ενα χαρακτηριστικο κατα το οποιο: σκεφτεσαι μονο τον εαυτο σου,οταν κανεις πραξεις που δεν σε ενδιαφερει τι επιπτωσεις θα εχουν στους αλλους και πραττεις μονο για το δικο σου συμφερον αδιαφορωντας αν κανεις κακο στον αλλον..Υπαρχει ομως κατ\'εμε κ καλος εγωισμος που ειναι στιγμες που χρειαζεται να τον εχεις!!ας συμπληρωσουν και αλλοι για την εννοια τυ εγωισμου...

    Παντως εγω νομιζω πως ολοι εχουμε αναγκη να εχουμε ατομα μεσα στην ζωη μας..Τωρα να εξαρτωμαστε υπαρχουν πολλοι τροποι αλλα η ψυχολογικη εξαρτηση απο ενα ατομο (που συνηθως ειναι παντα και το λαθος ατομο) ισως να οφειλεται στην χαμηλη αυτοπεποιηθηση..Ειναι καλο να νιωθουμε δυνατοι μονοι μας αλλα χωρις να αποξενωθουμε απο τον περιγυρο μας..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    αθηνα
    Posts
    451
    Ανασφαλεια, αγωνια να μην εισαι μονος,φοβος της ερημιας της μοναξιας, αναζητηση της χαμενης προσοχης...και εγω εχω την ταση να προσκολλομαι σε αλλους ανθρωπους και οταν αυτοι δεν μπορουν να ειναι συχνα διπλα μου λογω απλων υποχρεωσεων της ζωης(δουλεια, οικογενεια, κουραση) τοτε θυμωνω και πικραινομαι..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    εγωισμος ειναι η ταση να βαζουμε το εγω μας πανω απο οτιδηποτε αλλο.Υπαρχει ο υψηλος εγωισμος,πχ ατομα που δεν αντεχουν ουτε να τους προσπερασει αλλο αυτοκινητο στο δρομο γιατι υποβαθμιζεται το εγω τους και η ιδεα για τον εαυτο τους να ειναι πρωτοι.Υπαρχει και ο χαμηλος εγωισμος οπου θυσιαζεται το εγω του καθενα για καποιο αλλο σκοπο η για καποιο αλλο ατομο.συνηθως αν και οχι παντα ο εγωισμος συντροφευεται απο την αυτοπεποιθηση,\"θα κανω κατι καλα και κανενας αλλος δεν μπορει να το κανει καλυτερα απο μενα\".κατι που δεν ισχυει στα ατομα της αντιπαλης παραταξης.η ελειψη εγωισμου σημαινει ευαισθησια αλλα μπορει να σημαινει απλα ανασφαλεια.το ατομο ψαχνει να βρει στηριγματα και γραπωνεται σε αυτα μερικες φορες τα πνιγει κιολας.βεβαια ειναι και ευκολο να κοροιδεψεις η ακομα και να εκμεταλευτεις ατομα με χαμηλο εγωισμο γιατι ειναι πιο δεκτικα στις επιθυμιες των αλλων αφου τις θεωρουν πιο σπουδαιες απο τις δικιες τους ή δεν τους νοιαζει και το επιτρεπουν.Η ελειψη εγωισμου συνηφασμενη με αλλα ατομα μη εγωιστικα μπορει να φερει φοβερα αποτελεσματα,συντροφικοτη� �ας και αγαπης,γιατι επιτρεπει να λειτουργησουν 2 ατομα σαν μοναδα.Σε περιβαλλον ομως που ολοι οι υπολοιποι ειναι εγωιστες λειτουργει καταστροφικα.Το ποσο εγωιστης πρεπει να εισαι εξαρταται κατα τη γνωμη μου απο το περιβαλλον στο οποιο υπαρχεις.Αν μπορεις να το επιλεξεις τοτε ακομα καλυτερα,συνηθως δεν μπορεις ομως..

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    23
    Ο εγωισμός διατηρεί τον άνθρωπο όπως ο πάγος διατηρεί το κρέας.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    16
    γεια...νομιζω πως κ εγω τα εχω κανει σκατα στη ζωη μου....

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Ξέρω, οτι μια απο τις μεγαλύτερες ανάγκες μου, είναι η συντροφικότητα και το μοίρασμα.

    Οι άνθρωποι το νιώθουν, τους εκπεμπω οικειότητα, μου ανόιγονται μου λενε τα εσώψυχά τους.
    Ομως, δυσκολα και λιγοι είναι έτοιμοι να δεσμευτούν πραγματικά σε μια φιλική σχέση μαζί μου..ευτυχώς υπαρχουν 2 - 3 φίλοι με τους οποίους μπορώ να πω οτι με δενει μια σχεση βαθια και ουσιαστικη.
    Μα εχω πληγωθεί απο πολλα κι απο πολλους και σιγουρα εχω πληγωσει κι εγω.

    Νομίζω οτι φταιω κι εγω που είμαι αρκετά απαιτητική.. απο την άλλη, η ίδια η αναγκη για επαφη και αγαπη με κανει απαιτητικη και ευθικτη όταν δεν συγκεντρώνω την προσοχή που χρειάζομαι για να νιωθω πως δυο ματια με κοιτουν και δυο αυτια με ακούν.
    Κι έτσι, εκει που τόσο πολύ χρειάζομαι μια ουσιαστική σχέση, ίσως με όλη μου την αγωνία να την αποκτησω να απωθώ τελικά τον άλλο.
    Αλλα εχω δει οτι και οι άλλοι έχουν συχνά το πρόβλημα. Δεν είναι όλοι πρόθυμοι να δεσμευτουν με τον ίδιο τρόπο και συχνά δεν δείχνουν την αληθινή τους πρόθεση και θέλει να τους δοκιμάσεις.
    πολλοι αν και θα το ηθελαν, δεν είναι σε θέση να αναποκριθούν σε μια ουσιαστική φιλικη σχεση, οπου ο ενας θα ακουει τον αλλο, θα τον στηριζει και θα υπαρχει δεσμευση και επικοινωνια.
    αλλοι απλα δεν θελουν, δεν το εχουν το ίδιο αναγκη..

    Οσον αφορά τα όρια..
    Οταν καλυπτα τις αναγκες μου απο διάφορες σχεσεις και ενιωθα ενταξει σε πολλους τομεις του εαυτου και της ζωής μου, μπορούσα πιο εύκολα να λέω στοπ, μεχρι εδώ, ή να βλέπω τι δίνω και τι δίνει κι ο άλλος και αναλογα να τηρώ την απόσταση..

    οταν όμως μια αναγκη μεσα μου αιμορραγεί, δυσλειτουργώ.
    Συχνά τότε, το κενό με ελεγχει και γινομαι προσωρινά εστω, μεχρι να βρω τρόπους να την ικανοποιησω, ανημπορη να θεσω ορια και να με προστατευσω..
    τοτε, εκεινες τις στιγμες νιωθω σαν να ζητιανευω.
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Υπάρχει ο καλός εγωισμός και ο κακός εγωισμός...
    Ο καλός εγωισμός είναι σημάδι οτι αγαπούμε τον εαυτό μας και τον σεβόμαστε.
    Ο κακός εγωισμός είναι ενδειξη του αντιθετου, οτι δηλάδή δεν ξερουμε να αγαπουμε τον εαυτό μας και γι αυτό προσπαθούμε με κάθε τρόπο να διογκώσουμε το εγω μας.

    Το να χρησιμοποιώ τον άλλο κατα τις αναγκες μου, ειναι ο κακος εγωισμός στην ακραία του μορφή.

    Το να με χρησιμοποιεί ο άλλος κατά τις ανάγκες του είναι ο καλός μου εγωισμός που θα το αποτρέψει.
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    809
    Εξαρτηση εχω απο τον ιδιο μου τον εαυτο και επειδη δεν μπορει να το αντιληφθει αρχιζει η εξαρτηση μου απο τους αλλους,,,
    Και ειναι που χανεσαι τελειως.Γιατι οι αλλοι δεν ειναι τσιγαρο που οταν το θες το πινεις κατευθειαν...
    "...και θα πληρώνω σαν αντίτιμο στο χρόνο, την μοναξιά για όλα τα χάδια που ζητούσα."

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •