Δίδυμη αδερφή - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 5 FirstFirst ... 345
Results 61 to 67 of 67
  1. #61
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by stellagla89 View Post
    Γεια σας. Λοιπόν τον γιατρό της αδερφής μου μου τον σύστησε ο γιατρός μου. (Πάλι βοήθεια της έδωσα). Είναι φίλοι. Γνκ ποτέ δεν με είπε ο δικός μου γιατρός ούτε ο δικός της να συζητήσουν οι δυο τους. Ούτε κ εγώ θέλω πόσο μαλλον αυτή. Εννοώ κουραστηκα. Ο δικός μ γιατρός λέει θα την βοηθήσεις μόνο αν την κάνεις εισαγγελική και όρια. Εγώ αρρώστησα πολύ και δεν ξέρω πως ν βάλω όρια γτ όπως σας είπα υπερκολλησε πάνω μου και δεν μπορεί να βγει έξω χωρίς εμένα. Εγώ μια ζωή την βοηθούσα γ να αποκτήσει αυτοπεποίθηση και να πάρει τα πάνω της με τους φίλους μου κτλπ. Που να ξερά ότι θα μου γύριζε μπούμερανγκ. Όσο γ την κλινική εγώ δεν ανακατεύομαι. Ας κάνουν ότι θέλουν οι γονείς. Εγώ κουράστηκα. Ειναι μεν πολύ άρρωστη άλλα παιδιά βολεύτηκε και από την κατασταση. Να της κάνουμε όλες τις χαρές και να την συγχωρούμε
    αν ειναι πολυ αρρωστη βρε στελλα, τι βολεμα, βολευτηκε;λες να μην υποφερει;
    αλλα το οτι ειναι αρρωστη και δεν φταιει για την αρρωστια της, δεν σημαινει οτι φταις εσυ, ουτε πρεπει να καταστρεψεις εσυ την ζωη σου και την υγεια σου.

    ο γιατρος φυσικα δεν εχει δουλεια να σου πει να μιλησει στον αλλον.ΕΣΥ ελεγες οτι εχεις να του πεις πραγματα για να του ανοιξεις τα ματια και πιθανα να της αλλαξει και αγωγη αν τα ακουσει αυτα τα φοβερα πραγματα. αυτα δεν μας ελεγες;
    ε, ζητα απ τον γιατρο σου να του μεταφερει αυτα που θελεις να του πεις.
    αν ειναι και φιλος του και τον συστησε, ενας λογος παραπανω να εχει την ανεση να μεσολαβησει.

    τα ορια που δυσκολευεσια να βαλεις, εγω βλεπω να τα βαζεις οταν αποκτησεις ανεξαρτητη απο εκεινην προσωπικη ζωη.
    δλδ, βρεις δουλεια, ενδεχομενως και μια σχεση. αν βγαινεις με το αγορι σου δλδ θα ερχεται να ρκαταει το φαναρι;; με εκεινον θα αποτραβηχτεις σιγα-σιγα .
    αν δεν υπαρχει σχεση, βρισκοντας δουλεια, θα κανεις και γνωριμιες απο εκει. θα βγεις μαζι τους. δεν θα της πεις. τι ειναι, τσαντακι για να την κουβαλας σε ξεκαρφωτες δικες σου γνωριιες; δλδ θα σου πει καποιος απο την δουλεια να πας σπιτι του για ποτο και θα προσκαλεσεις μονη σου και την αδερφη σου;

  2. #62
    Στελλα καλησπερα. Ο δικος σου ψυχιατρος... φανταζομαι σου εξηγησε τη νοσο της αδελφης σου και την νοσηλεια ως λυση. Σωστα; Εχει λογικη αυτο. Ψυχολογικα ομως δεν αισθανεσαι σιγουρη να ζητησεις εισαγγελικη παρεμβαση. Ουσιαστικά θα την υποχρεωσουν να μην ξεχναει φαρμακα αλλά και ισως να διαχειριστει τα ξεσπασματα της. Σιγουρα ολα τα χρονια απο αγαπη εκανες υπομονη. Εχει παρανοΐκη σχιζοφρενεια; γνωριζεις; υπαρχουν ψυχολογοι που υποστηριζουν πως δεν ειναι υποχρεωμενος ο αλλος ( αδελφος / αδελφη ) να κανει κατ οικον νοσηλεια ειδικα οταν κινδυνευει η υγεια του. Να σηκωθεις να φυγεις μονο δεν αλλαζει πολλα. Καποια στιγμη τσουπ παλι πισω θα γυρισεις. Εσυ εισαι σε αντικαταθλιπτικη αγωγη; με συγχωρεις αν τα εχεις αναφερει ηδη.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  3. #63
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    161
    Με είπε ο γιατρός να πάρω αλλά δεν θέλω. Δεν μπορώ να διανοηθω ότι άφησα την κατάσταση να εξελιχτεί έτσι και αρρώστησα. Έχει σχιζοφρένεια

  4. #64
    Quote Originally Posted by stellagla89 View Post
    Με είπε ο γιατρός να πάρω αλλά δεν θέλω. Δεν μπορώ να διανοηθω ότι άφησα την κατάσταση να εξελιχτεί έτσι και αρρώστησα. Έχει σχιζοφρένεια
    Αν δεν βοηθησεις τον εαυτο σου δε ξερω πως θα βοηθησεις την κατασταση να βελτιωθει για εσενα. Τα αντικαταθλιπτικα δεν ειναι εξαρτησιογονα. Με σταδιακη μειωση απαλασσεται κανεις. Τελος παντων. Εφοσον δεν παιρνεις αγωγη γιατι κρατας επαφη με τον δικο σου ψυχιατρο;; ειναι ιδιαιτερο το δεσιμο των διδυμων και δε ξερω κατα ποσο μπορω να σε κατανοησω σε αυτα που περνας. Επειδη δε παιρνουν θεση και οι γονεις σου δυστυχως πεφτει ο κληρος σε εσενα. Καταλαβαινω αυτο που λες για τη συμπεριφορα του βολεματος ( ή της εκμεταλευσης ορισμενων γεγονοτων ). Παντως αν πας σε ψυχολογο να σε βοηθησει να παρεις μια αποφαση θα σε ρωτησει τί ρολο θελεις να εχεις στη ζωη της.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  5. #65
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    26
    Ρε Στελιτσα να σε ρωτήσω κάτι... Την αγωγή της την δίνεται εσείς?? Την παίρνει μόνη της?? Εννοώ είστε σίγουροι ότι την παίρνει???

  6. #66
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    28
    Στέλλα μου, οι γιατροί σας σας έχουν βρει αδύναμες & σας παίζουν μπάλα!

    Αν συνεχίσετε έτσι, πολύ γρήγορα θα καταστραφείτε & οι 2 εξ' ολοκλήρου!

    Προσπάθησε να μην νοιώθεις αρνητικά συναισθήματα για την αδερφή σου & για κανέναν.
    Αν είναι να νοιώσεις κάτι αρνητικό, καλύτερα νοιώσε θλίψη παρά μίσος/οργή/αηδεία/αποστροφή/άγχος/φρίκη/πανικό.

    Πολλές φορές νομίζουμε ότι κάνουμε στον άλλον καλό & μόνο καλό δεν του κάνουμε.
    Δεν έχει νόημα να προσπαθείς να κάνεις καλό στην αδερφή σου αν δεν ξέρεις τι είναι όντως καλό γι' αυτήν.

    Κράτα τις αποστάσεις που χρειάζεται από την αδερφή σου & διαλογίσου μέχρι να σας κατανοήσεις & τις 2!

    Σ' αυτούς τους 2 γιατρούς μην ξαναμιλήσεις ποτέ!

  7. #67
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    161
    Πολύ γιατρούς εννοείς Άκη; Εμένα είναι πολύ καλός

Page 5 of 5 FirstFirst ... 345

Similar Threads

  1. Η αδελφή μου έχει σχιζοφρένεια
    By stellagla89 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 160
    Last Post: 14-07-2021, 08:51
  2. με ζηλεύει η αδερφή μου;
    By Anna Mar in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 52
    Last Post: 28-04-2016, 21:57
  3. Η ΑΔΕΡΦΗ ΜΟΥ ΚΙ ΕΓΩ
    By void in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 16
    Last Post: 19-11-2014, 23:51
  4. Η αδερφή μου
    By αλεχ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 03-01-2013, 08:24
  5. Για την αδερφη μου..
    By Αριαδνη in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 53
    Last Post: 04-08-2012, 19:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •