Δίδυμη αδερφή
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 67
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    161

    Δίδυμη αδερφή

    Είμαστε 30 ετών. Η αδερφή μου πάσχει από μανιοκατάθλιψη και σχιζοφρένεια με αγωγή. Μια ζωή αλλά και μικρές μου έκανε κακο. Μέχρι που έφτασα 18 κ είπα τέλος. Μόνη τώρα. Έλα π την λυπομουν κ την επερνα μ τις παρέες μου. Κ κόλλησε πιο πολύ πάνω μου. Φτάσαμε τώρα στα 30 και έπαθα κατάθλιψη, δύσπνοια πολλά. Παιδιά είναι χειριστικη και πολύ κακια. Δεν νομίζω να ναι μόνο άρρωστη. Θέλει το κακό μου. Έχω αφιερώσει όλη μου την ζωή σε αυτήν και πάτωσα. Κάνω συνεδρίες κ μου λέει όρια κ χάπια. Δεν μπορώ να βάλω όρια. Πώς συνεχίζω αυτήν την ζωή. Δεν θέλω άλλο να την βοηθώ. Την σιχαθηκα

  2. #2
    Καλή σου μέρα. Από την στιγμή που βλέπεις ότι δεν σου κάνει καλό η επαφή μαζί της πρέπει να ξεκόψεις, ας είναι και η ίδια σου η αδερφή. Πρέπει να κοιτάξεις και τη δική σου ψυχική υγεία. Μην την λυπάσαι καθόλου, εκεί της δίνεις πάτημα. Να της βάλεις όρια και να κοιτάξεις τη ζωή σου όσο σκληρό και αν ακούγεται. Μόνη σου λες ότι θέλει το κακό σου. Να αφιερώσεις χρόνο στον εαυτό σου πια. Να απομακρυνθείς από εκείνη αν τη θεωρείς τοξική για σένα. Όποτε βλέπεις ότι γίνεται χειριστική, να της το λες κατάμουτρα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    161
    Έχει κάνει επανωτα κακά από το καλοκαίρι και μετά. Δηλαδή και παλιότερα φυσικά. Και πάντα την βοηθούσα σινεμά ήθελε, καφεδες ήθελε μέχρι κ σεζόν δεν πήγα γ ν μαστε μαζί και τώρα είμαι αφραγκη. Με ξεφτιλισε έξω και μου μιλούσε πολύ κακα. Τώρα επειδή δεν έχει κανέναν άλλον κ βολεύτηκε λέει δεν θα μ ξανακάνει τπτ αλλά εγώ την σιχαθηκα

  4. #4
    Quote Originally Posted by stellagla89 View Post
    Έχει κάνει επανωτα κακά από το καλοκαίρι και μετά. Δηλαδή και παλιότερα φυσικά. Και πάντα την βοηθούσα σινεμά ήθελε, καφεδες ήθελε μέχρι κ σεζόν δεν πήγα γ ν μαστε μαζί και τώρα είμαι αφραγκη. Με ξεφτιλισε έξω και μου μιλούσε πολύ κακα. Τώρα επειδή δεν έχει κανέναν άλλον κ βολεύτηκε λέει δεν θα μ ξανακάνει τπτ αλλά εγώ την σιχαθηκα
    Φαίνεται ξεκάθαρα καλή μου ότι της έχεις δώσει πάτημα και θάρρος να σου μιλάει όπως θέλει, χωρίς σεβασμό, σου έχει πάρει τον αέρα και της κάνεις όλα τα χατίρια. Αυτό μόνο κακό μπορεί να σου κάνει. Σοβαρά βάλε όρια και απομακρύνσου.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    127
    Πραγματικά δύσκολη κατάσταση. Και πως θα την αφήσεις μόνη; αδερφή σου είναι. Οι γονείς σου τι λένε; πως το βλέπουν το όλο θέμα;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    161
    Τι λέτε τώρα. Και τι σημαίνει που είναι αδερφή μου. Εδώ σας λέω με κατέστρεψε την ζωή. Δεν μπορώ να χαμογελάσω να ζησω. Ζει με γονείς. Την μαμά την τρέλανε. Ήταν που ηταν χάλια τώρα αποτρελαθηκε. Ο μπαμπάς πάει να καταρευσει 73 ετων άντρας. Τα έχουν παίξει και παρατήσει

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Θέλει όρια όπως λέει ο ψυχολόγος σου. Να αναλάβει υποαχρεώσεις στο μέτρο του δυνατού, όχι να έχει μόνο δικαιώματα και να γίνεται χειριστική. Π.χ. θυμάμαι έγραψες κάθεται μέσα στο σπίτι, πίνει καφέδες, καπνίζει. Δουλειές μέσα στο σπίτι κάνει; Βοηθάει κάπου; Κι αν όχι, γιατί; Παράλληλα προσπαθήστε να της βρείτε ασχολίες εκτός σπιτιού σε κάποιο ασφαλές περιβάλλον. Και ναι, καιρός να απομακρυνθείς, στο έγραψα και στο άλλο σου θέμα, δεν θα χαντακωθείς εσύ για τον οποιονδήποτε κι ας είναι στενός συγγενής. Αν καταρρεύσεις εντελώς, μεθαύριο που οι γονείς θα φύγουν από τη ζωή, τι θα απογίνει κι αυτή;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    161
    Εγώ τα παρατάω. Κ ας πεθάνουν οι γονείς εγώ δεν την βοηθω κ ας μείνει μόνη. Όλη μου την ζωή αφιέρωσα σε αυτήν. Τα ρίχνει όλα στην αρρώστια της. Εγώ είμαι αρρωστη και για αυτό τα έκανα αυτα. Ε όχι εγώ τα έδωσα όλα μέχρι και σκυλί της πήρα γ να χαμογελάσει και μου το επέστρεψε πίσω. Δεν πιστεύω είναι μόνο αρρώστια αλλά βολεύτηκε από τις πολλές χαρες. Ειναι και κακία. Δεν βοηθά πουθενά. Είναι πολύ αρρωστη. Παίρνει πολλά χάπια. Την βοηθούσα φουλ. Δεν πήγα να δουλέψω αναπληρωτρια στην Αθήνα γ να μείνω μαζι της κ τώρα είμαι άνεργη, δεν πήγα σεζόν γ αυτήν κ τώρα είμαι αφραγκη. Την πήγαμε παντού. Σε πολλούς ψυχιάτρους, δραστήριοτητες, σχολές παντού την έπαιρνα μαζί μου. Κ μόνο κακό μου βγήκε αυτο

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Δεν λέμε κάτι διαφορετικό. Ότι είναι καιρός να θέσετε όρια λέμε.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,599
    Quote Originally Posted by stellagla89 View Post
    Εγώ τα παρατάω. Κ ας πεθάνουν οι γονείς εγώ δεν την βοηθω κ ας μείνει μόνη. Όλη μου την ζωή αφιέρωσα σε αυτήν. Τα ρίχνει όλα στην αρρώστια της. Εγώ είμαι αρρωστη και για αυτό τα έκανα αυτα. Ε όχι εγώ τα έδωσα όλα μέχρι και σκυλί της πήρα γ να χαμογελάσει και μου το επέστρεψε πίσω. Δεν πιστεύω είναι μόνο αρρώστια αλλά βολεύτηκε από τις πολλές χαρες. Ειναι και κακία. Δεν βοηθά πουθενά. Είναι πολύ αρρωστη. Παίρνει πολλά χάπια. Την βοηθούσα φουλ. Δεν πήγα να δουλέψω αναπληρωτρια στην Αθήνα γ να μείνω μαζι της κ τώρα είμαι άνεργη, δεν πήγα σεζόν γ αυτήν κ τώρα είμαι αφραγκη. Την πήγαμε παντού. Σε πολλούς ψυχιάτρους, δραστήριοτητες, σχολές παντού την έπαιρνα μαζί μου. Κ μόνο κακό μου βγήκε αυτο
    γι αυτα που σε εφεραν σε απογνωση, δεν φταιει εκεινη, αλλα εσυ.
    μαθε να ξεχωριζεις τις δικες σου ευθυνες απο αυτες της αρρωστης αδερφης σου.
    ας πηγαινες.

    δεν ωφελει να νοιωθεις οτι θυσιαζεσαι οταν κανεις κατι λαθος. το να παρατας την ζωη σου και την δουλεια σου, ειναι λαθος και δεν βοηθαει ουτε εναν αρρωστο, ουτε εσενα. δεν εισαι γιατρος, ουτε μπορεις να γινεις.
    οποτε μην τον παριστανεις κιολας. εχεις ευθυνες πρωτιστως απεναντι στον εαυτο σου.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    26
    Τα χει 400 αφού σας κάνει όλους ότι θέλει. Εκείνη "διατάζει" και εσείς υποκλίνεστε. Κόψτε της τα φάρμακα και ας την κλείσουν στο τρελάδικο να κάνεις την ζωή σου.

    Για σένα έτρεξε ποτέ κανείς??? Μάλλον όχι.... Φτιάξε βαλιτσουλα λοιπόν και όπου φύγει φύγει.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    161
    Φυσικά φταίω εγω. Αλλά και αυτή δεν εκτίμησε τίποτα κ συνεχίζει μέχρι σήμερα να με διατάζει και να με καταπιέζει

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    161
    Ο μπαμπάς μου και η μεγάλη μου αδερφή με βοήθησαν πολύ. Αλλά και αυτοί παράτησαν την αδερφή μου κ ήρθε πάνω μου όλη η ευθύνη

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    26
    Quote Originally Posted by stellagla89 View Post
    Ο μπαμπάς μου και η μεγάλη μου αδερφή με βοήθησαν πολύ. Αλλά και αυτοί παράτησαν την αδερφή μου κ ήρθε πάνω μου όλη η ευθύνη
    Καλή μου ότι έκανες για εκείνη έκανες. Πρέπει να φτιάξεις την ζωή σου τα χρόνια περνάνε. Αργότερα δεν θα μετανιώσεις για το ότι βοήθησες την αδερφή σου αλλά για το ότι δεν κοίταξες εσένα.
    Ξεκαθάρισε το με τους γονείς σου ότι το σχοινί τεντωθηκε και κόπηκε έχεις και εσύ τα "θέλω" σου πάρε την ζωή σου στα χέρια σου. Το να σου λένε όλοι "φύγε" είναι εύκολο το καταλαβαίνω η πράξη είναι δύσκολη. Εσύ όμως πρέπει να το κάνεις οπωσδήποτε.
    Φαντάζομαι πως με αυτήν την κατάσταση δεν σου έχει δωθει "χρόνος " "ευκαιρία" (δεν ξέρω πως να το πω) να κάνεις μια σχέση έναν δεσμό κάτι???

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    161
    Είχα μια σχέση στ 18 με πίεζε να έρχεται κ αυτή έξω μαζί μου. Μετά στα 20 για 8 χρόνια κράτησε η μεγάλη μου με χωρισμούς συνεχής γτ είχα ψυχολογικά κ δεν με άφηνε να κοιμάμαι μαζί του ούτε ταξίδια κ έτσι μαλωναμε κ χωρίσαμε οριστικά. Τώρα κάνω προσπάθειες γ σχέση αλλά νομίζω δεν έχω δύναμη. Εκαντοντάδες τηλ κ μνμ με στέλνει κ αυτά με τρελαίνουν

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Η αδελφή μου έχει σχιζοφρένεια
    By stellagla89 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 160
    Last Post: 14-07-2021, 08:51
  2. με ζηλεύει η αδερφή μου;
    By Anna Mar in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 52
    Last Post: 28-04-2016, 21:57
  3. Η ΑΔΕΡΦΗ ΜΟΥ ΚΙ ΕΓΩ
    By void in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 16
    Last Post: 19-11-2014, 23:51
  4. Η αδερφή μου
    By αλεχ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 03-01-2013, 08:24
  5. Για την αδερφη μου..
    By Αριαδνη in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 53
    Last Post: 04-08-2012, 19:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •