ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΕΣ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    0

    ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΕΣ

    Γεια σας. Ανοίγω ενα thread το οποίο έχει δημιουργηθεί και ξαναδημιουργηθεί ,με την ελπίδα οτι θα μάθω κατι παραπάνω.Θελω να δώσω εξετάσεις του χρόνου και σκεφτομαι και το φροντιστήριο πολυ σοβαρα.Θέλω να μάθω αν υπάρχει κανείς στην ίδια φάση,η κάποιος που έχει ήδημπεί με αυτόν τον τρόπο.Κάποια συμβουλή ισως.Διαβάζω παντού πόσο δύσκολο είναι να μπεις και απογοητεύομαι.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Location
    en chute libre
    Posts
    114
    Σε ποια σχολή θες να περάσεις; Εγώ κάνω δεύτερο πτυχίο και πέρασα με κατατακτήριες.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    0
    Ψυχολογία στο εκπα. Πάνω στη βιασύνη δε το έγραψα. Σε ποιο πτυχίο είσαι? Και πότε έδωσες?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Location
    en chute libre
    Posts
    114
    Νομίζω το φροντιστήριο είναι πέταμα χρόνου και χρημάτων. Εκτός αν δεν έχεις καμία σχέση με το αντικείμενο και είσαι χαμένη με την ύλη και τις θεωρίες. Είμαι στο παιδαγωγικό και πέρασα το 14-15. Αλλά μπορώ να σου δώσω πληροφορίες, καθώς το τμήμα που θέλεις είναι το πρώτο μου πτυχίο. Μπορείς όμως να πας κ από το πανεπιστημιο να παρακολουθησεις καμιά διάλεξη στα μαθήματα που εξετάζονται στις κατατακτήριες.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Quote Originally Posted by V for vendetta View Post
    Νομίζω το φροντιστήριο είναι πέταμα χρόνου και χρημάτων. Εκτός αν δεν έχεις καμία σχέση με το αντικείμενο και είσαι χαμένη με την ύλη και τις θεωρίες. Είμαι στο παιδαγωγικό και πέρασα το 14-15. Αλλά μπορώ να σου δώσω πληροφορίες, καθώς το τμήμα που θέλεις είναι το πρώτο μου πτυχίο. Μπορείς όμως να πας κ από το πανεπιστημιο να παρακολουθησεις καμιά διάλεξη στα μαθήματα που εξετάζονται στις κατατακτήριες.
    Τι μαθηματα εξεταζονται;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Location
    en chute libre
    Posts
    114
    Γνωστική ψυχ., νευροβιολογια, ψυχ. της προσωπικότητας

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    0
    Το πρώτο μου πτυχίο είναι νοσηλευτική και μου φαίνεται τόση χαοτική η ύλη. Αγόρασα τα βιβλία και έπαθα σοκ. Δε ξέρω από που να ξεκινήσω.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Location
    en chute libre
    Posts
    114
    Δε ξέρω αν έχουν δώσει λίστα με βιβλιογραφία για το κάθε μάθημα αλλά καλό θα ήταν να ξεκινήσεις με τα βιβλία που διδάσκονται στη σχολή. Και μετά αν έχεις χρόνο, ρίχνεις μια ματιά και σε άλλα βιβλία.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Location
    en chute libre
    Posts
    114
    Θα δώσεις αυτό τον Δεκέμβρη;

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    0
    Θα δώσω του χρόνου. Πήρα τη γνωστική του Ρούσσου τις θεωρίες pervin και βιολογία rosenwig(παίζει να τ γράφω λάθος). Δε προτείνουν βιβλιογραφία. Αλλά έψαξα λίγο ποια βιβλία παίζουν από άλλους που δινουν

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Quote Originally Posted by marouli06 View Post
    Το πρώτο μου πτυχίο είναι νοσηλευτική και μου φαίνεται τόση χαοτική η ύλη. Αγόρασα τα βιβλία και έπαθα σοκ. Δε ξέρω από που να ξεκινήσω.
    Nομιζω προλαβαινεις μεχρι του χρονου. Να μελετησεις και παλια διαγωνισματα. Με ενδιαφερει κι εμενα η ψυχολογια και η ψυχιατρικη γιατι ισως με τις γνωσεις αυτων των επιστημων θα μπορουσα να βρω τις αληθειες για τα ερωτηματα που με βασανιζουν. Ποιος ειχε δικιο μεσα στην οικογενεια μου; Ο πατερας μου, ο αδερφος μου, η μανα μου και οι θειοι μου που με λενε τρελο; ή εγω που λεω εκεινους τρελους; και ποια ειναι η παθηση τους;

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Location
    en chute libre
    Posts
    114
    Κακώς, έπρεπε να πας και φέτος να δεις θέματα. Εκτός αν έχεις βρει παλιότερα. Έχεις πολύ χρόνο να οργανώσεις το διάβασμα σου. Γνωστική και θεωρίες προσωπικότητας είναι μετρημένα κουκιά. Σκέψου ότι διδάσκονται στο πρώτο εξάμηνο της σχολής. Εγώ είχα διαβάσει 13 βιβλία για τις κατατακτήριες.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    0
    Δεν έχω ψάξει προηγούμενα θέματα. Υπάρχει πιθανότητα να τα βρω πουθενά? 13 βιβλία? Είμαι τυχερή τότε εγώ με τα 3.Αυτο που με αγχώνει είναι μήπως δε μπορέσω να συνδυάσω όλα αύτα που διαβάζω. Αλλά και τα φροντιστήρια είναι πανάκριβα. Και δουλεύω κ κυκλικό ωράριο σε νοσοκομείο και θα δυσκολευτώ με την παρακολούθηση σε ένα ένα φροντιστήριο

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Location
    en chute libre
    Posts
    114
    Ίσως να υπάρχει κάποιο φόρουμ του τμήματος για τους φοιτητές που να έχει και παλαιότερα θέματα. Εγώ δε ξέρω να σου πω γτ δεν ήμουν στο εκπα. Το φροντιστήριο είναι χάσιμο χρόνου σου λέω και δεν αξίζει τα χρήματα. Ξεκινα με γνωστική. Όσο διαβάζεις, τόσο καλύτερη εικόνα θα αποκτήσεις της ύλης και θα αξιολογεις ποια είναι τα σημαντικά και ποια όχι. Ασε που οι ερωτήσεις είναι λίγο απίθανο να είναι κριτικής σκέψης. Εγώ έχω 8 μάθηματα γνωστικής στο πτυχίο και διπλωματική στη γνωστική και ποτέ δεν ήταν εξεζητημένα τα θέματα.

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    0
    Θα ψάξω σε φόρουμ και πιστεύω κατι θα βρω. Ευχαριστώ πολύ για όλες τις απαντήσεις. Θα στρωθώ στο διάβασμα και θα καταγράφω και σημειώσεις.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Κατατακτήριες!
    By δελφίνι in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 15
    Last Post: 03-01-2017, 09:11
  2. Κατατακτήριες - Πάντειο
    By mariafil in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 05-06-2013, 13:48
  3. Κατατακτήριες- Παιδαγωγικό.
    By δελφίνι in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 9
    Last Post: 04-06-2013, 16:41
  4. ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΕΣ!!!
    By noutsi in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 29-07-2010, 17:45
  5. ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΕΣ ΣΤΟ ΦΠΨ
    By asximi26 in forum Σχολές Ψυχολογίας
    Replies: 3
    Last Post: 08-09-2005, 13:04

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •