Είναι οκ να νιώθεις καλά με τα ψυχολογικά σου?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    6

    Είναι οκ να νιώθεις καλά με τα ψυχολογικά σου?

    Καλησπέρα σας και καλώς ήρθα!!
    Ήθελα να εκφράσω την περίπτωση μου και να δω αν υπάρχουν άτομα που νιώθουν παρόμοια ώστε να μου πουν αν είναι λογικό ή απλά παιχνίδι του μυαλού και της προσωπικότητας μου.
    Γενικά έχω τις διαταραχούλες μου κ εγώ σαν άνθρωπος αλλά όχι κάτι βαρύ.. κυρίως ναρκισσιστικές τάσεις , με διακατέχει μια διπολικότητα και ειμαι λίγο οριακός και χειριστικος. Όλα αυτά σε ήπιο βαθμό όπως φαίνεται και αρκετά ελεγχόμενα πλέον. Το θέμα μου είναι ότι τα πάω καλά με τους δαίμονες μου και έχω αποδεχτεί τι έχω στο κεφάλι μου με αποτέλεσμα να μου αρέσουν τα ίδια μου τα ψυχολογικά και το ποιος είμαι και να μην έχω διάθεση να διορθώσω κάτι πέρα απ' τις προσπάθειες να μη με τρώει το άγχος στην καθημερινότητα μου.
    Η κύρια ερώτηση μου είναι το κατά πόσο είναι καλό που νιώθω οκ με όλο αυτό και αν απλά αφήσω την κατάσταση ως έχει υπάρχει πιθανότητα να γυρίσει μπούμερανγκ συναισθηματικά ?? Δεν ξέρω ίσως είμαι εθισμένος στα προβλήματα και δημιουργώ πολλά απ' αυτά μόνος μου μόνο και μόνο για να πάρω την ικανοποίηση μετά ότι τα ξεπέρασα και βγήκα πιο δυνατός αλλά έχω κουραστεί λίγο να αυτοκαταστρέφομαι ουσιαστικά.
    Ίσως τελικά να μην έψαχνα καν κάποια λύση για τα θέματα μου και ήθελα απλά να τα μοιραστώ διότι δυσκολεύομαι να μιλήσω σε κάποιο ειδικό γιατί την προηγούμενη φορά που το επιχείρησα ένιωσα ότι δε βγήκε κάτι ουσιαστικό πέρα απ' το να μου εξηγήσει επιστημονικά αυτά που ένιωθα και ήξερα ήδη!
    θα χαρώ να διαβάσω τις απόψεις σας!! (σόρρυ αν είναι σε λάθος τοπικ αλλά πραγματικά δεν ήξερα πού να το γράψω)

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Nikoleas View Post
    Καλησπέρα σας και καλώς ήρθα!!
    Ήθελα να εκφράσω την περίπτωση μου και να δω αν υπάρχουν άτομα που νιώθουν παρόμοια ώστε να μου πουν αν είναι λογικό ή απλά παιχνίδι του μυαλού και της προσωπικότητας μου.
    Γενικά έχω τις διαταραχούλες μου κ εγώ σαν άνθρωπος αλλά όχι κάτι βαρύ.. κυρίως ναρκισσιστικές τάσεις , με διακατέχει μια διπολικότητα και ειμαι λίγο οριακός και χειριστικος. Όλα αυτά σε ήπιο βαθμό όπως φαίνεται και αρκετά ελεγχόμενα πλέον. Το θέμα μου είναι ότι τα πάω καλά με τους δαίμονες μου και έχω αποδεχτεί τι έχω στο κεφάλι μου με αποτέλεσμα να μου αρέσουν τα ίδια μου τα ψυχολογικά και το ποιος είμαι και να μην έχω διάθεση να διορθώσω κάτι πέρα απ' τις προσπάθειες να μη με τρώει το άγχος στην καθημερινότητα μου.
    Η κύρια ερώτηση μου είναι το κατά πόσο είναι καλό που νιώθω οκ με όλο αυτό και αν απλά αφήσω την κατάσταση ως έχει υπάρχει πιθανότητα να γυρίσει μπούμερανγκ συναισθηματικά ?? Δεν ξέρω ίσως είμαι εθισμένος στα προβλήματα και δημιουργώ πολλά απ' αυτά μόνος μου μόνο και μόνο για να πάρω την ικανοποίηση μετά ότι τα ξεπέρασα και βγήκα πιο δυνατός αλλά έχω κουραστεί λίγο να αυτοκαταστρέφομαι ουσιαστικά.
    Ίσως τελικά να μην έψαχνα καν κάποια λύση για τα θέματα μου και ήθελα απλά να τα μοιραστώ διότι δυσκολεύομαι να μιλήσω σε κάποιο ειδικό γιατί την προηγούμενη φορά που το επιχείρησα ένιωσα ότι δε βγήκε κάτι ουσιαστικό πέρα απ' το να μου εξηγήσει επιστημονικά αυτά που ένιωθα και ήξερα ήδη!
    θα χαρώ να διαβάσω τις απόψεις σας!! (σόρρυ αν είναι σε λάθος τοπικ αλλά πραγματικά δεν ήξερα πού να το γράψω)
    καλησπερα.
    λιγο αντιφατικα αυτα που μας γραφεις.
    αν εισαι τσοο ικανοποιημενος απο την κατασταση σου, τι τους θελεις του γιατρους;
    κατσε στην ικανοποιηση σου. δεν ειναι υποχρεωτικος ο γιατρος.
    αλλα αν εισαι ικανοποιημενος γιατι αυτοαποκαλεισαι αυτοκαταστροφικος;
    σε αλλα νεα, βρισκω ενδιαφερον το οτι εχεις αναγνωρισει στον εαυτο σου τις συγκεκριμενες διαταραχες, γιατι συνηθως οι ανθρωποι που πασχουν απο αυτες δεν το αναγνωριζουν και αισθανονται οτι ολοι οι υπολοιποι φταινε.

    κατα τα αλλα εχεις κανονικη διαγνωση η αυτοδιαγνωσεις στο περιπου; καμια φορα οι σπαστικες συμπεριφορες μπορει να περιγραφονται σαν διαταραχες, αλλα να μην ειναι.
    στην ερωτηση αν μπορει να σου γυρισει μπουμερανγκ, δεν ξερω τι ακριβως εννοεις, αλλα αν δεν φερεσαι καλα στους γυρω σου, το αναμενομενο ειναι οτι θα απομακρυνονται.
    Last edited by Remedy; 12-11-2019 at 19:55.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    κι αμα τα ξεπερασεισ δικε μου θα εισαι εσυ ποιοσ θα ειναι καλα εισαι
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    6
    Quote Originally Posted by elis View Post
    κι αμα τα ξεπερασεισ δικε μου θα εισαι εσυ ποιοσ θα ειναι καλα εισαι
    Καλά τα λες και εσύ μπρο!

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    6
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    καλησπερα.
    λιγο αντιφατικα αυτα που μας γραφεις.
    αν εισαι τσοο ικανοποιημενος απο την κατασταση σου, τι τους θελεις του γιατρους;
    κατσε στην ικανοποιηση σου. δεν ειναι υποχρεωτικος ο γιατρος.
    αλλα αν εισαι ικανοποιημενος γιατι αυτοαποκαλεισαι αυτοκαταστροφικος;
    σε αλλα νεα, βρισκω ενδιαφερον το οτι εχεις αναγνωρισει στον εαυτο σου τις συγκεκριμενες διαταραχες, γιατι συνηθως οι ανθρωποι που πασχουν απο αυτες δεν το αναγνωριζουν και αισθανονται οτι ολοι οι υπολοιποι φταινε.

    κατα τα αλλα εχεις κανονικη διαγνωση η αυτοδιαγνωσεις στο περιπου; καμια φορα οι σπαστικες συμπεριφορες μπορει να περιγραφονται σαν διαταραχες, αλλα να μην ειναι.
    στην ερωτηση αν μπορει να σου γυρισει μπουμερανγκ, δεν ξερω τι ακριβως εννοεις, αλλα αν δεν φερεσαι καλα στους γυρω σου, το αναμενομενο ειναι οτι θα απομακρυνονται.
    Καταρχάς ευχαριστω για την απάντηση!
    Λοιπόν για αρχή είμαι ικανοποιημένος αλλά ξέρω που χωράει βελτιώση και θέλω να τα δουλέψω , διάγνωση έχω από γιατρό αλλά έχω κάποιες αμφιβολίες γιατί δεν έγινε σωστή δουλειά , απλά μου τόνισε το τι έχω και τι μπορώ να κάνω γι αυτα , δεν έμαθα ποτέ από πού πηγάζουν και στη συνέχεια δεν κύλησε σωστά και επαγγελματικά η σχέση μας.
    Η αυτοκαταστροφή έχει να κάνει καθαρά με το ότι μαυρίζω τις μέρες μου γιατί νιώθω μια έλξη στο να μην είμαι καλά , δεν ξέρω γιατί συμβαίνει αυτό απλά δυσκολεύομαι να βάλω όρια σε μένα για αυτό αγαπάω κ τις καταχρήσεις και απλά έχω στιγμές που βαρέθηκα να καταπίνω τα θέματα μου και θέλω να τους πάω κόντρα.
    Πάνω στο αν μπορεί να μου γυρίσει μπούμερανγκ, εννοώ ότι αν συνεχίσω να είμαι οκ και να συμβιβάζομαι υπάρχει πιθανότητα να αντιπαθησω εμενα ή απλά υπεραναλυω τα πράγματα και ισχύει ότι η υπεραναλυση γεννά εμμονές??
    Γενικά φέρομαι καλά στους γύρω μου ,ειδικά από τότε που δούλεψα την χειριστικοτητα υπέρ μου , οπότε δεν έχω θέμα με αυτό.

Similar Threads

  1. Replies: 34
    Last Post: 19-08-2019, 00:09
  2. Έχω πειστεί ότι όλα είναι ψυχολογικά. Μήπως δεν κάνω καλά;;
    By novia35 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 7
    Last Post: 16-11-2017, 18:21
  3. Νιώθω ψυχολογικά καλά αλλά το σώμα μου δεν αποκρίνεται..
    By eydokia in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 13-11-2015, 13:40
  4. αλυτα ψυχολογικα θεματα(παιδια ειναι μεγαλο διαβαστε το σας παρακαλω ειναι αναγκη)
    By the_definition_of_fear in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 30-03-2013, 02:07
  5. Συμπτώματα τα οποία μπορεί να είναι ψυχολογικά;
    By grtt in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 03-03-2009, 23:52

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •