ΤΡΙΧΟΦΥΙΑ ΈΝΤΟΝΗ-ΣΆΣ ΈΧΕΙ ΤΎΧΕΙ?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    178

    ΤΡΙΧΟΦΥΙΑ ΈΝΤΟΝΗ-ΣΆΣ ΈΧΕΙ ΤΎΧΕΙ?

    Καλησπέρα στην ομάδα!

    Εδώ και χρόνια αντιμετωπίζω ένα θέμα τριχοφυιας.ξεκινησε από την εφηβεία. Δεν μου αρεσε να βλέπω στο κορμί μου τριχες.οπότε οπου εβλεπα τριχες τις ξυριζα.

    Μέχρι εδώ φυσιολογικα όλα. Αρχισαν όμως να με ενοχλουν οι τριχες στην κοιλια στα φρύδια στο ελαχιστο μουστάκι γιατί δεν είχα κάτι φοβερα εντονο όπως όλες οι γυναίκες.

    Με τα χρόνια όμως αυτή η υπερβολική ενασχοληση με τις τρίχες τις εκανε ακόμη πιο εντονες.έχω φτάσει σε σημειο να βγαζω φρυδια κάθε μέρα και έχω εμφανισει με τα χρονια τρίχες στο σαγονι και στην περιοχή γύρω από το στηθος καθως κάποια στιγμη είχα μια τρίχα και την ξυρισα εκεί και εκτοτε εβγαλε αρκετες.

    Πιστεύω ότι το καθημερινο βγαλσιμο των φρυδιων είναι υπερβολικο και σπαταλω αρκετο χρονο με αυτήν την εμμονη μου.

    Φοβάμαι μήπως είναι κάτι σαν ψυχαναγκασμος δεν ξέρω πως αλλιώς να το πω κι αν το λέω σωστα.

    Υπάρχει κάποια γυναίκα να έχει και αυτη τριχες σε διάφορα σημεία σωματος που δεν θα έπρεπε να έχει πχ μουστακι σαγονι στηθος?θα ήθελα να ακούσω και γνωμες ανδρων αν έχουν εμπειρία από κάποια συντροφο τους.ευχαριστώ

  2. #2
    Πως και δεν το googlaρες;;; Η υπαρξη της τριχοφυΐας αναγεται απο παλαιωωωωθεν που επρεπε ο ανθρωπος να επιβιωσει στη φυση. Κοριτσια και αγορια μοιραζομαστε καποια κοινα εμφανισιακα στοιχεια. Η μεθοδος αποτριχωσης με ξυραφι παντα τις κανει πιο δυνατες. Πηγαινε και σε ενα ενδοκρινολογο για ελεγχο.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    657
    δν ειναι κατι ειναι ιψδ προσπαθησε να μην το ακνεις αν θες να απαλλαγεις αν κ να μην απαλλαγεις δν τρεχει κ κτ ειναι σχετικα ελαφρυ σε σχεση με αλλα εκτος αν σ τρωει πολυ χρονο απο την καθημερινοτητα τουλ θα σαι παντα ομορφη κ περιποιημενη:ρ

  4. #4
    Πες το μου και αυτό
    Guest
    Σαν αισθητικός θα σου μιλήσω, όχι δεν είναι φυσιολογικό να βγάζεις κάθε μέρα τα φρύδια σου. Μια φορά τον μήνα, αντε στις 15 μέρες.
    Το ξυράφι είναι η πιο εύκολη και φθηνή λύση αλλά η χειρότερη όσο αφορά την τρίχα..δεν αφαιρεί την ρίζα της τρίχας.
    Εχεις ψάξει καθόλου για λέιζερ; ειδικά στα σημεία που αναφέρεις το λέιζερ είναι η μόνη λύση εκτός από την αποτρίχωση, αλλά με τίποτα ξυράφακι.
    Υπάρχουν πολύ οικονομικά πακέτα λέιζερ.
    Last edited by Πες το μου και αυτό; 16-11-2019 at 22:29.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    178
    Quote Originally Posted by Πες το μου και αυτό View Post
    Σαν αισθητικός θα σου μιλήσω, όχι δεν είναι φυσιολογικό να βγάζεις κάθε μέρα τα φρύδια σου. Μια φορά τον μήνα, αντε στις 15 μέρες.
    Το ξυράφι είναι η πιο εύκολη και φθηνή λύση αλλά η χειρότερη όσο αφορά την τρίχα..δεν αφερει την ρίζα της τρίχας.
    Εχεις ψάξει καθόλου για λέιζερ; ειδικά στα σημεία που αναφέρεις το λέιζερ είναι η μόνη λύση εκτός από την αποτρίχωση, αλλά με τίποτα ξυράφακι.
    Υπάρχουν πολύ οικονομικά πακέτα λέιζερ.
    Και πως γίνεται στα φρυδια και στο σαγονι κάθε δύο μέρες να εμφανιζονται ξανά οι τριχες?η να βγαινουν καινουργιες?γιατί μου κάνει εντύπωση και μενα

  6. #6
    george1520
    Guest
    Σουλα γιατί δεν ανοίγεις ένα θέμα να μιλήσεις για την ζωή σου;

    Δεν θυμάμαι.. Είπες ποτέ αν σε παρακολουθεί ψυχολόγος;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    πολύ απλά είσαι ....ορίτζιναλ μεσογειακή γυναίκα! σήμερα η τριχοφυία στις γυναίκες θεωρείται αντιαισθητική, όμως πριν όχι πολλά χρόνια οι ιταλοί έλεγαν - και όχι για αστείο "donna baffuta, donna sempre piaciuta!", η γυναίκα με μουστάκι, πάντα γοητεύει!.
    Στο δια ταύτα, αν ξυρίζεσαι συχνά και έχεις το τσιμπιδάκι όλη μέρα στο χέρι, είναι φυσικό οι τρίχες να ανταποδίδουν την περιποίηση και να φυτρώνουν πιο συχνά και πυκνά! Αν και κοστίζει λίγο, με το laser θα ηρεμήσεις για καιρό.

  8. #8
    Νικολα μου αρεσε το σχολιο σου. Εν τω μεταξυ δεν ειχε γινει και ταση viral διασημες να σελφαρουν με αξυριστα σημεια σωματος;; παραπομπη σε δεκαετια οπου δεν ξυριζονταν οι γυναικες συν οτι θελουν να απομυθοποιησουν τί εστί αισθησιακο. Αν και ξεφυγαν λιγο παντως...
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    50
    ουτε το λειζερ αφαιρει την τριχα απο την ριζα

    εκανα λειζερ πανω απο δεκα συνεδριες στο μουστακι πιγουνι και λαιμο και παλι βγαινουν οι περισσοτερες σαν χνουδι αλλα τεραστιες που φαινονται ασχημα αλλα και οι σκληρες παντα βγαινουν σε μερικα σημεια

    ειναι στον καθε ανθρωπο

    μερικες εχουμε πολυ σκληρη τριχα

    δεν γινονται θαυματα

    και κατεληξα στο ξυραφι και τσιμπιδακι

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Το ξυραφάκι δεν κάνει τις τρίχες πιο πολλές, απλά πιο σκληρές, Κάτι ορμονικό παίζει. Και ο σωστός αισθητικός θα σου πει αν έχεις έντονη τριχοφυΐα ή έχεις δει αλλαγές τελευταία να πας σε ενδοκρινολόγο και γυναικολόγο πρώτα. Αν παίρνεις κάποια αγωγή μπορεί να σε επηρεάζει και αυτό.

    Το λέιζερ ανάλογα την περίπτωση είναι πολύ καλή λύση, αλλά αν ο οργανισμός σου για κάποιο λόγο δημιουργεί συνεχώς καινούριες ρίζες, θα πρέπει να κάνεις πιο συχνά.

  11. #11
    Πες το μου και αυτό
    Guest
    Quote Originally Posted by ΣΟΥΛΑ1986 View Post
    Και πως γίνεται στα φρυδια και στο σαγονι κάθε δύο μέρες να εμφανιζονται ξανά οι τριχες?η να βγαινουν καινουργιες?γιατί μου κάνει εντύπωση και μενα
    Ο ρυθμός ανάπτυξης της τρίχας διαφέρει από οργανισμό σε οργανισμό.
    Το καλύτερο είναι να πας σε έναν ενδοκρινολογο να κάνεις ορμονικές εξετάσεις μήπως υπάρχει κάποιο θέμα με κάποια ορμόνη σου.
    Αν και δεν είναι σπάνιο φαινόμενο το έχω συναντήσει πολλές φορές απλά πιστεύω ότι με το τσιμπίδακι και το ξυραφάκι επιδινωνεις την κατάσταση..
    Πήγαινε κάνε και μια ερώτηση σε έναν δερματολόγο για λέιζερ στα σημείο που θέλεις. Συνήθως υπάρχουν πακέτα με συνεδρίες αλλά μπορεί να χρειαστείς και περισσότερες.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,680
    βαζε εκεινο που τισ αλλαζει χρωμα και τισ κανει ξανθεσ πωσ λεγεται δε θυμαμαι
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    657
    καλα ρε παιδια με τριχες θα ασχολουμαζτε; [emoji14] asteiaki το προβλημα δν ειναι οι τριχες αλλα η εμμονη σου με αυτες. δν μπορει να σ βγαινουν τοσο γργ. προσπαθησε να ελλατωνεις το ρυθμο π τις βγαζεις

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    657
    ακομα κ τοσο γρηγορα να σου βγαινουν δν πρεπει να αγχώνεσαι βγαλτες απλα για να μην ειναι αντιαισθητικο.δοκιμασε και κερι για να μην παιδευεσαι βγαινουν αμεσως η χαλαουα
    και εγω εχω κατι σαν συνδρομο πολυκυστικων ωοθηκων μια ταδη κ εχω τριχες κ στο στηθος λιγες οποτε τις βγαζω κ εγω με τσιμπιδακι κ στο πηγουνι σχεδον δν φαινονται επισης τις βγαζω. αλλα καθε βδομαδα κ πιο αργα ισως δν θυμαμαι

Similar Threads

  1. Σας έχει τυχει ποτέ;
    By amitas in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 12-12-2018, 16:49
  2. Σας έχει τύχει?..
    By jock77 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 14-07-2017, 21:35
  3. Σας έχει τύχει ποτέ
    By Deleted-member250416 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 30
    Last Post: 27-06-2014, 22:41
  4. Σας εχει τυχει ποτε...
    By Eva1995 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 9
    Last Post: 09-12-2012, 23:51
  5. Σας εχει τυχει ποτε?
    By maria... in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 04-07-2008, 09:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •