Αρρυθμίες. Δεν μπορώ να ηρεμήσω με τίποτα!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    243

    Αρρυθμίες. Δεν μπορώ να ηρεμήσω με τίποτα!

    Καλησπέρα και από εμένα. Είμαι 39 χρόνων και εδώ και 4 χρόνια περίπου ταλαιπωρουμαι πολύ με τις αρρυθμίες. Να πω πως υπήρχε θέμα από μικρή με υπερκοιλιακες ταχυκαρδιες και φέτος προχώρησα σε ablation μέχρι στιγμής φαίνεται επιτυχημένο. Όμως οι αρρυθμίες καλά κρατούν. Έχω βάλει χολτερ 2 φορές. Έχω πάει σε 4 γιατρούς. Έκανα ολόκληρο ηλεκτροφυσιολιγικο έλεγχο αλλά δεν μπορώ να ηρεμήσω με τίποτα. Όλα ξεκίνησαν πριν χρόνια με κρίσεις πανικού. Για ένα μεγάλο διάστημα συνήλθα αλλα τώρα δυστυχώς έχουν επιστρέψει πάλι οι φοβίες θανάτου. Τρομάζω γιατί έχω 3 παιδιά μικρά και μόνο στη σκέψη πως θα πάθω κάτι με πιάνει τρελα. Δεν ζω πλέον. Απλά υπάρχω καθημερινά. Ξυπνάω και κοιμάμαι με ταχυκαρδία και ένα τρελό αίσθημα άγχους. Θέλω να χαρώ μα δεν μπορώ. Κάνω μόνο άσχημες σκέψεις για το πότε θα με προδώσει η καρδιά μου και αυτό είναι άδικο και για εμένα και γθα τα παιδιά που δεν φταίνε σε τίποτα. Ζητώ συγνώμη για το σεντόνι. Σας διαβάζω χρόνια μα δεν έγραφα ποτε

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    εξεταση θυρεοειδη εγινε? ασβεστιο? αιματολογικες γενικα? επισης..ψυχοθεραπεια εχεις κανει?
    κατι πρεπει να κανεις να φυγει το αγχος...
    μηπως να ξεκιναγες ψυχοθεραπεια?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    243
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    εξεταση θυρεοειδη εγινε? ασβεστιο? αιματολογικες γενικα? επισης..ψυχοθεραπεια εχεις κανει?
    κατι πρεπει να κανεις να φυγει το αγχος...
    μηπως να ξεκιναγες ψυχοθεραπεια?
    Ναι εξέταση θυρεοειδής έχει γίνει. Όλα οκ. Και αιματολογικες. Ψυχοθεραπεια όχι δεν έχω κάνει και δυστυχώς δεν μπορώ γιατί τα οικονομικά μας είναι χάλια. Το μόνο που θα κάνω είναι να απευθυνθώ σε ψυχίατρο ξανά όπως έκανα κάποια χρόνια πριν. Προσπαθούσα καιρό να αποφύγω τα φάρμακα και να το παλέψω μονη μου. Πέρασα δύσκολες καταστάσεις και τα κατάφερα δίχως χάπια. Όμως μετά από ένα τραγικό συμβάν στην οικογένεια ξεκίνησαν πάλι όλα. Κάνω κακό στον εαυτό μου πρώτα που δεν πάω στο γιατρό το ξερω. Τρέχω σε καρδιολόγος και ακούω τα ίδια ενώ θα έπρεπε να απευθυνθώ αλλού. Κοιμάμαι και ξυπνάω με φόβο. Δεν γελάω στα παιδιά μου και είμαι μέσα στα νεύρα και την τσίτα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    αν σε εχει καταβαλλει νομιζω ναι..ηρθε ο καιρος ισως να πας ψυχιατρο.. μη φοβασαι οκ..δεν εγινε κ κατι..μερικες φορες δεν γινεται να το παλεψουμε μονοι.
    αποδοχη θελει..μολις το αποδεχτεις θα βρεις κ την λυση...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    243
    Ρε παιδιά να σας πω και κάτι ακόμα που με κρατάει πίσω. Την πρώτη φορά που πήρα θεραπεία αντικαταθλιπτικα μαζί με ζαναχ πήγε μια χαρά. Τώρα όμως που έχω τρελό φόβο με την καρδιά και τις αρρυθμίες φοβάμαι να ξεκινήσω πάλι θεραπεία που τόσο πολύ την έχω ανάγκη. Διάβασα κάπου ότι τα αντικαταθλιπτικα μπορεί να επιδεινωσουν τις έκτακτες και τρέμω στην ιδέα. Ήδη νιώθω τραγικά 24 ώρες ζω με το φόβο. Πρέπει κάτι να γίνει γιατι δεν αντέχω άλλο. Φοβάμαι να πάρω τα φάρμακα μήπως χειροτερεψω.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Quote Originally Posted by ΖΜΕ View Post
    Ρε παιδιά να σας πω και κάτι ακόμα που με κρατάει πίσω. Την πρώτη φορά που πήρα θεραπεία αντικαταθλιπτικα μαζί με ζαναχ πήγε μια χαρά. Τώρα όμως που έχω τρελό φόβο με την καρδιά και τις αρρυθμίες φοβάμαι να ξεκινήσω πάλι θεραπεία που τόσο πολύ την έχω ανάγκη. Διάβασα κάπου ότι τα αντικαταθλιπτικα μπορεί να επιδεινωσουν τις έκτακτες και τρέμω στην ιδέα. Ήδη νιώθω τραγικά 24 ώρες ζω με το φόβο. Πρέπει κάτι να γίνει γιατι δεν αντέχω άλλο. Φοβάμαι να πάρω τα φάρμακα μήπως χειροτερεψω.
    χρυσός κανόνας: ΔΕΝ διαβάζουμε τις παρενέργειιες των φαρμάκων, ακόμα και το depon γράφει διάφορα παλαβά. Ξεκίνα αμέσως τη θεραπεία σου. Αφού εξαρχής τα αντικαταθλιπτικά δεν σου προκάλεσαν κάτι, δεν θα σου προκαλέσουν καμία παρενέργεια ποτέ.
    Γιατρός δεν είμαι αλλά αφού δεν είσαι καρδιοπαθής δεν έχεις να φοβάσαι κάτι. Και η Coca Cola επιδεινώνει τις έκτακτες όπως και ο καφές. Πάρε την αγωγή και θα νοιώσεις καλύτερα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    243
    Quote Originally Posted by Nikolas73 View Post
    χρυσός κανόνας: ΔΕΝ διαβάζουμε τις παρενέργειιες των φαρμάκων, ακόμα και το depon γράφει διάφορα παλαβά. Ξεκίνα αμέσως τη θεραπεία σου. Αφού εξαρχής τα αντικαταθλιπτικά δεν σου προκάλεσαν κάτι, δεν θα σου προκαλέσουν καμία παρενέργεια ποτέ.
    Γιατρός δεν είμαι αλλά αφού δεν είσαι καρδιοπαθής δεν έχεις να φοβάσαι κάτι. Και η Coca Cola επιδεινώνει τις έκτακτες όπως και ο καφές. Πάρε την αγωγή και θα νοιώσεις καλύτερα.
    Ναι πρέπει κάτι να γίνει να ξεκινήσω. Να σηκωθώ μια φορα πιο αισιόδοξα δίχως αυτό το εσωτερικό τρέμουλο. Και νόμιζα πως είχα ξεπεράσει αυτό το στάδιο αλλά δυστυχώς αυτό απλά κοιμάται μέσα και χρειάζεται κάτι δυνατό να το ξυπνήσει.

Similar Threads

  1. ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΙΠΟΤΑ ΠΛΕΟΝ!!!
    By Stephie_22 in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 24
    Last Post: 28-03-2013, 13:04
  2. δεν μπορω να ηρεμησω σε μια αγκαλια
    By adriana in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 35
    Last Post: 19-03-2013, 11:22
  3. Δεν μπορω να ηρεμησω/χαλαρωσω καθολου :/
    By Atyxos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 11-01-2013, 12:53
  4. δεν μπορώ να κάνω τίποτα πια...
    By asi in forum Παχυσαρκία
    Replies: 12
    Last Post: 28-08-2011, 23:43
  5. Αρρυθμίες και φόβος του θανάτου, δεν μπορώ άλλο να ζω έτσι
    By panospeggy in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 05-11-2010, 23:40

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •