3 χάπια μαζι? - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 24 of 24
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Γειά σου Άκη,
    Στην περίπτωση μου ήταν από το φάρμακο.
    Μόλις ύστερα από πολύ κόπο κατάφερα να το διακόψω, όλα επανήλθαν στα φυσιολογικά επίπεδα!
    Όσο ελαττωνα την δόση, τόσο και βελτιωνοταν.
    Σε ότι αφορά την εμπειρία μου από τους ψυχίατρος και τις συμβουλές τους,... μεγάλη απογοήτευση και δυστυχώς άγνοια.
    Δεν φταίνε βέβαια πολύ και αυτοί, γιατί δεν είναι γνωστός ο τρόπος δράσης αυτών των φαρμάκων, και η διαφορετική επίδραση των σε κάθε οργανισμό.
    Όμως αυτό που απεκόμισα ήταν, ότι πειραματιζονται προσπαθώντας να σε σταθεροποιησουν βραχυπροθεσμα, και αν προκύψει πρόβλημα σηκώνουν τα χέρια ψηλά, και είσαι ουσιαστικά μόνος σου.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    252
    Quote Originally Posted by kostas62 View Post
    Γειά σου Άκη,
    Στην περίπτωση μου ήταν από το φάρμακο.
    Μόλις ύστερα από πολύ κόπο κατάφερα να το διακόψω, όλα επανήλθαν στα φυσιολογικά επίπεδα!
    Όσο ελαττωνα την δόση, τόσο και βελτιωνοταν.
    Σε ότι αφορά την εμπειρία μου από τους ψυχίατρος και τις συμβουλές τους,... μεγάλη απογοήτευση και δυστυχώς άγνοια.
    Δεν φταίνε βέβαια πολύ και αυτοί, γιατί δεν είναι γνωστός ο τρόπος δράσης αυτών των φαρμάκων, και η διαφορετική επίδραση των σε κάθε οργανισμό.
    Όμως αυτό που απεκόμισα ήταν, ότι πειραματιζονται προσπαθώντας να σε σταθεροποιησουν βραχυπροθεσμα, και αν προκύψει πρόβλημα σηκώνουν τα χέρια ψηλά, και είσαι ουσιαστικά μόνος σου.
    Εγω προσφατα αρχισα ψυχοθεραπεια και φαρμακευτικη αγωγη
    και αυτο που λες μονο τρομαζει οσους εχουν εναποθεσει τις ελπιδες τους εκει

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Εφ όσον έχεις αρχίσει και ψυχοθεραπεία και δεν στηρίζεσαι μόνο στα φάρμακα, έχεις μεγάλη πιθανότητα να σταθεροποιηθεις.

    Εγώ σαν ισχυρογνωμονας, και άτομο που ζητούσε επιστημονικές εξηγήσεις για ολα, ήμουν ανεπιδεκτος ψυχοθεραπείας!


    Ας φροντίσεις μόνο να έχεις ευσυνειδητους επαγγελματίες ψυχικής αγωγής, αρωγους στην περίπτωση σου.

    Καθε περίπτωση είναι διαφορετική, και πολλοί είναι αυτοί που βοηθηθηκαν απο την σύγχρονη επιστήμη, έστω και βραχυπροθεσμα μέχρι να βρουν το δρόμο τους αργότερα μόνοι τους, όπως και εγώ.

    Σου εύχομαι κάθε επιτυχία στην προσπάθεια σου, και σε κάθε περίπτωση μην το βάζεις κάτω.
    Καλή συνέχεια.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    252
    Quote Originally Posted by kostas62 View Post
    Εφ όσον έχεις αρχίσει και ψυχοθεραπεία και δεν στηρίζεσαι μόνο στα φάρμακα, έχεις μεγάλη πιθανότητα να σταθεροποιηθεις.

    Εγώ σαν ισχυρογνωμονας, και άτομο που ζητούσε επιστημονικές εξηγήσεις για ολα, ήμουν ανεπιδεκτος ψυχοθεραπείας!


    Ας φροντίσεις μόνο να έχεις ευσυνειδητους επαγγελματίες ψυχικής αγωγής, αρωγους στην περίπτωση σου.

    Καθε περίπτωση είναι διαφορετική, και πολλοί είναι αυτοί που βοηθηθηκαν απο την σύγχρονη επιστήμη, έστω και βραχυπροθεσμα μέχρι να βρουν το δρόμο τους αργότερα μόνοι τους, όπως και εγώ.

    Σου εύχομαι κάθε επιτυχία στην προσπάθεια σου, και σε κάθε περίπτωση μην το βάζεις κάτω.
    Καλή συνέχεια.
    Και εγω εχω τις αμφιβολλιες μου
    μα δεν εχω αλλη λυση
    πες μου για την περιπτωση σου να παρω κουραγιο
    ειπες οτι τελικα βρηκες το δρομο σου

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Στο λεω κ γω παιδι μ..μολις πιασει το σσρι θα πετας...σοβαρα τωρα..πρωτη φορα παιρνεις σσρι? Αν ναι τοτε γλυκια μου σε 30 με 40 μερες θα σε πιασει γτ δεν εχεις ξαναπαρει...θα παθεις πλακα απο το ποσο κανονικα θα εισαι..κανε υπομονή. Ειναι η πρωτη σου φορα??

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    252
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    Στο λεω κ γω παιδι μ..μολις πιασει το σσρι θα πετας...σοβαρα τωρα..πρωτη φορα παιρνεις σσρι? Αν ναι τοτε γλυκια μου σε 30 με 40 μερες θα σε πιασει γτ δεν εχεις ξαναπαρει...θα παθεις πλακα απο το ποσο κανονικα θα εισαι..κανε υπομονή. Ειναι η πρωτη σου φορα??

    Ναι πρωτη
    θα σταματησουν οι εμμονες μου??
    οτι με
    μισουν ολοι οτι οτι?
    Πες μου αν δε σε κουραζω κατι εμψυχωτικο....

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Χαχαψ καλε εγω ειχα τρελλες εμμονες..ντρεπομαι να τις γραψω.
    Αληθεια..ειναι για ντροπη σοβαρα τωρα..
    Γι αυτο σου εδωσε ζολοτριν γτ ειναι κ για εμμονες...
    Μολις πιασει το χαπι θα αναγεννηθεις...εμπιστευσου με.
    Ειναι η πρωτη σου φορά κ εισαι πολυ τυχερη γτ θα σε πιασει πιο γρηγορα..εγω επειδη παιρνω 9 χρονια για να με πιασει χαπι κανει 2 μηνες.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    252
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    Χαχαψ καλε εγω ειχα τρελλες εμμονες..ντρεπομαι να τις γραψω.
    Αληθεια..ειναι για ντροπη σοβαρα τωρα..
    Γι αυτο σου εδωσε ζολοτριν γτ ειναι κ για εμμονες...
    Μολις πιασει το χαπι θα αναγεννηθεις...εμπιστευσου με.
    Ειναι η πρωτη σου φορά κ εισαι πολυ τυχερη γτ θα σε πιασει πιο γρηγορα..εγω επειδη παιρνω 9 χρονια για να με πιασει χαπι κανει 2 μηνες.

    Να σαι καλα αληθεια

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Γειά σου Νατάσα,
    Χαίρομαι που βλέπω ότι έχεις αρκετή ενθάρρυνση εδώ και παίρνεις κουράγιο.
    Σε κάθε περίπτωση το χρειάζεσαι!
    Εγώ δεν γράφω συχνά , παρά μόνο αν νομίζω πως έχω κάτι χρήσιμο να πω, κυρίως για τα νεαρά μέλη του Forum (εγώ είμαι πολύ μεγαλύτερος ηλικιακά!).
    Αφού όμως θέλεις να μάθεις μερικά πράγματα για μένα, εν περιλήψει έχουν ως εξής.
    Εγώ πριν 35 χρόνια σε ηλικία μόλις 29 ετών, πήρα απόσπαση από το ερευνητικό τμήμα της πολυεθνικής που εργαζόμουν στο Λονδίνο, και πεισθηκα να αναλάβω την διεύθυνση του εργοστασίου τους στη Ελλάδα.
    Στο νέο όμως περιβάλλον του management μιας επιχείρησης, που δεν χωρούν ευαισθησίες και συναισθηματισμοι, γρήγορα βρέθηκα σε σημαντική πίεση, όντας ένας ευαίσθητος χαρακτήρας.
    Αποτέλεσμα, μέσα σε 6 χρόνια, να καταλήξω σκιά του εαυτού μου!
    Αυπνος για εβδομάδες, με ζαλάδες, εξάντληση, μην μπορώντας να φάω τίποτα για μέρες!
    Ένα πρωί απλά δεν μπορούσα να σηκωθώ από το κρεβάτι μου, και αναγκάστηκα να επιστρέψω στους γονείς μου για να με βοηθήσουν.
    Ευτυχώς, με φρόντισαν όσο καλύτερα γινόταν, και επεζησα!
    Αλλεπάλληλες επισκέψεις και εξετάσεις σε γιατρούς όλων των ειδικοτήτων δεν είχαν κανένα αποτέλεσμα.
    Τελικά πήρα την απόφαση και επισκέφτηκα ψυχίατρο, σε μια εποχή που αυτοί ήταν δυσεύρετοι, και οι ψυχικές ασθένειες ταμπού στην Ελλάδα.
    Διαγνωστηκα με νευρική εξάντληση από εργασιακό άγχος, και μου χορήγησε ssri που τότε είχαν πρώτοκυκλοφορήσει.
    Με πολλούς δισταγμούς το πήρα, γιατί ήμουν σε κατάρρευση, και σε πληροφορώ ότι μέσα σε 2 μήνες ήμουν άλλος άνθρωπος!
    ( δεν συμβαίνει σε όλους, αλλά σε μένα φαίνεται ότι ταίριαξε το φάρμακο).
    Όμως οποτε προσπαθούσα να το σταματήσω, επέστρεφα στην προηγούμενη κατάσταση.
    Αυτο δεν ήταν αποδεκτό για εμένα, να στηρίζομαι σε ένα φάρμακο για να αισθάνομαι καλά, ενώ λόγω των σπουδών μου, ανησυχούσα και για τις μακροχρόνιες συνέπειες.
    Έτσι, πήρα απόφαση να αλλάξω ριζικά την ζωή μου, και να απεξαρτηθω από το φάρμακο.
    Πρώτα, υπέβαλα την παραίτηση μου και εν συνεχεία πήρα αποφάσεις για την προσωπική μου ζωή.
    Στο εργασιακό, τελικά μου πρότειναν να παραμείνω part time, και να εργάζομαι σε συγκεκριμένα project χωρίς μείωση μισθού.
    Το δεχθηκα, και συνέχισα έτσι χαλαρά και ήρεμα για 26 ακόμα χρονια.
    Στην ζωή, διεκοψα κάθε σχέση με άτομα που με προβληματιζαν, έκανα μόνο πράγματα που μου άρεσαν, διεκοψα τον προβληματικό δεσμό μου, αποφάσισα ότι δεν κάνω άλλους συμβιβασμούς, και αν πρόκειται να μείνω μόνος χωρίς σύντροφο ας είναι!
    Έτσι κατάφερα να διακόψω τελικά το φάρμακο, να τα έχω καλά με τον εαυτό μου, και να αισθάνομαι τώρα για πολλά χρονια, πλήρης, ήρεμος και ευχαριστημένος από την ζωή.
    Όσο αυτή διαρκέσει ακόμη!
    Είπα πολλά, και δεν θα επανέλθω, αλλά φαίνεσαι ευγενής και αξιόλογος άνθρωπος, και σκέφτηκα να μάθεις την δύσκολη περιπτωση μου, μήπως και βοηθησω.
    Σου εύχομαι ότι καλύτερο.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Χάπια...
    By kallia13 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 1
    Last Post: 25-02-2014, 03:33
  2. Χάπια & σεξ
    By Konstantinoss in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 25-01-2013, 15:01
  3. Ηρωινη και χαπια
    By redwood in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 6
    Last Post: 29-11-2012, 00:11
  4. ολα μαζί
    By peculiar in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 9
    Last Post: 01-05-2010, 23:09
  5. ΧΑΠΙΑ & ΧΑΠΙΑ
    By Sofia in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 61
    Last Post: 20-01-2007, 10:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •