ΑΡΡΩΣΤΟΦΟΒΙΑ - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 13 FirstFirst 123412 ... LastLast
Results 16 to 30 of 183
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    119
    Ανα τακτα χρονικα διαστηματα,ναι. Επισης σε εντονο βαθμο το περασε προσφατα ενας φιλος μου. Εμπαινε στο ιντερνετ διαβαζε συμπτωματα, πηγαινε δυο φορες στην εβδομαδα στον ιδιο γιατρο, ετρεχε πηγαινε σε αλλους, του ελεγαν οτι δεν εχει τιποτα και πηγαινε σε αλλες εξετασεις και παμε ξανα. Στο τελος πηγε σε μια ψυχιατρο, του εγραψε αντικαταθληπτικα και ξεκινησε κανονικα συνεδριες, γιατι καταλαβαινε και ο ιδιος οτι πραγματικα τιποτα δεν συμβαινει κι οτι πηγαζει απο αλλου.
    Οσο για μενα ,πια.. απλως στρεφω το μυαλο μου αλλου. Προσφατα ας πουμε καπως μου εκατσε οτι εχω ανευρισμα. Ειπα απο μεσα μου οτι θα παω να το κοιταξω, κι επειτα εστρεψα την προσοχη μου σε κατι αλλο που πρεπει να κανω στην καθημερινοτητα μου. Οπως μου ηρθε ,εφυγε και εφυγαν και αυτα που θεωρουσα συμπτωματα του ανευρισματος.
    Πιο παρελθοντικο μου ειχε κολλησει οτι εχω κονδυλωματα. Ο γυναικολογος να μου λεει κοριτσι μου δεν εχεις τιποτα και λοιπα και λοιπα κι εγω να μην τον πιστευω. Να θελω κι αλλες εξετασεις. Στον ιδιο κιολας! χαχα.. ειρωνεια. Τελος παντων, αποφασισα να αφησω τον ελεγχο στους γιατρους. Συγκεκριμενα στο γυναικολογο μου. ο οποιος ειναι ομιλητικος και μου δημιουργησε κλιμα εμπιστοσυνης.

  2. #17
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    7
    Και εγω τα ιδια περναω και χειροτερα, μεσα στη μερα νομιζω οως θα τρελαθω και φιλτραρω καθε μικρη κινηση που κανω, αισθανομαι πραγματικα οτι εχω αποξενωθει απ τον εαυτο μου σε ενα βαθμο, βεβαια αυριο αρχιζω παλι ψυχαναλυση πραγμα που μου δινει μια μικρη ελπιδα. Γενικα ησυμβουλη μου ειναι να μην αποκλησεις το ενδεχομενο να παρεις αντικαταθληπτικα (προφανως δεν ειναι πρωτη επιλογη) τα οποια μαζι με τη ψυχααναληση ειναι αυτο που ενδεικνυται απ τους γιατρους το οποιο προυποθετει πως θα βρεις εναν ψυχιατρο που εμπιστευεσαι. Οσον αφορα τη καταθληψη που λες ειναι λογικο να σε βασανισει - κουραζει το ολο θεμα με την αρρωστοφοβια αλλα και παλι μη κανεις αυτοδιαγνωση.

  3. #18
    Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    43
    Εσυ πως το περνας ολο αυτο? Εχεις και εσυ διαφορα ψυχοσωματικα?

  4. #19
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    7
    Το πληθος των ψυχοσωματικων τους τελευταιους 2 μηνες ( γιατι απο τοτε εχει αρχισει το καθημερινο θεμα) ειναι μεγαλο. Ξεκινισα με εναν πονοκεφαλο ο οποιος δεν υποχωρησε με ντεπον πραγμα που με ανησυχησε αρκετα και πηγα σε νοσοκομειο στο οποιο εκανα μια αξονικη που ηταν καθαρη. Την επομενη μερα και για αλλες15 πιστευα πως δεν ενιωθα τα δεξια ακρα το ιδιο με τα αριστερα και σε συνδιασμο με τον επιμονο πονοκεφαλο και καποια μουδιασματα στο χειλος ημουν σιγουρος πως εχω παθει καποιο εγκεφαλικο η καποιο καρκινο. Αφου ετρεξα σε δυο νευρολογους και εκανα μια μαγνιτηκη ηρεμησα για 2-3 μερες. Το χειροτερο ωστοσο ηταν το μετα διοτι τελειωσαν τα "πρακτικα" ψυχοσωματικα και ηρθαν επιμονα αγχη γυρω απ τη ψυχικη υγεια του στυλ αισθανομαι πως τρελενομαι, οτι εχω καταθληψη η ακομη οτι εχω καποια αλλη διαταραχη. Το μονο που με κανει να βλεπω καθαρα τα πραγματα ειναι καποια μικρα διαστηματα μες στη μερα που χαλαρωνω τελειως( τυχαιες συνθηκες, ακομη δεν εχω βρει πως να το κανω μεσα στη μερα μου συνειδητα ). Γενικα η υπομονη και οι στιγμες " νυφαλιοτητας" βοηθανε στο να την παλευεις μεσα τη μερα αλλα το γεγονος η αρρωστοφοβια μου βρισκετε σε εξαρση σε περιοδο που ειχα κανει break με τον ψυχιατρο ( ψυχαναλυση καναμε ) μονο τυχαιο δεν το θεωρω

  5. #20
    Πω πω ρε παιδιά αυτά τα ψυχοσωματικα δεν υπάρχουν κάθε φορά κάθε μέρα και κάτι άλλο. Πολύ δυσκολο

  6. #21
    Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    43
    Εγω σχεδον καθε μερα ειμαι και με κατι καινουριο. Παιδια παρα πολυ επώδυνο. Φτανεις σε σημειο τρελας.

  7. #22
    Ακριβώς κι εγώ έτσι μόνο μερικά μου κράτησαν αρκετές μέρες μετά κάθε μέρα και κάτι καινούργιο.εσυ τώρα τι έχεις?
    Quote Originally Posted by Alexandramaria96 View Post
    Εγω σχεδον καθε μερα ειμαι και με κατι καινουριο. Παιδια παρα πολυ επώδυνο. Φτανεις σε σημειο τρελας.

  8. #23
    Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    43
    Τωρα όπως σας ειπα επειδη μου εκει κολλησει οτι κατι εχω στο κεφαλι
    Επισης σου εχει τυχει ποτε να εχεις εμβοες στα αυτια? Σα να κανει για λιγο τουκ τουκ μεσα στο αυτο?

  9. #24
    Ναι μου έχει τύχει κ με τα αυτιά θέματα και με τα ματια
    Quote Originally Posted by Alexandramaria96 View Post
    Τωρα όπως σας ειπα επειδη μου εκει κολλησει οτι κατι εχω στο κεφαλι
    Επισης σου εχει τυχει ποτε να εχεις εμβοες στα αυτια? Σα να κανει για λιγο τουκ τουκ μεσα στο αυτο?

  10. #25
    Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    43
    Τι ειναι αυτο με το αυτι? Ειναι σα να ακουω τους χτύπους της καρδιας μου στο αυτί
    Χαχαχαχσεσυ τ ειχες?

  11. #26
    Κι εγώ έτσι άκουγα τους χτύπους της καρδιάς, βουηζανε, ότι να ναι χαχαχαχαχ
    Quote Originally Posted by Alexandramaria96 View Post
    Τι ειναι αυτο με το αυτι? Ειναι σα να ακουω τους χτύπους της καρδιας μου στο αυτί
    Χαχαχαχσεσυ τ ειχες?

  12. #27
    Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    43
    Εσυ τι φαση περνας τωρα? Τι εχεις αυτητη περιοδο?

  13. #28
    Αυτή την περίοδο έχω το στομάχι μ πόνους δυσπεψία με χτύπησε κι εκεί περνώ μια θεραπεία αλλά δεν με έχει πιάσει και μ είπε ο γιατρός αν δεν σε πιάσει σημενει ότι είναι από το άγχος μου. Πριν από αυτο είχα θέμα με μάτια με αυτιά όπως σου είπα με καρδιά με μυικουσ πόνους ζαλαδες. Τα πάντα όλα εσύ είσαι στην φάση με το κεφάλι τώρα ε?
    Quote Originally Posted by Alexandramaria96 View Post
    Εσυ τι φαση περνας τωρα? Τι εχεις αυτητη περιοδο?

  14. #29
    george1520
    Guest
    Αυτό το ότι αν δεν πιάσει η θεραπεία είναι από το άγχος δεν ισχύει..

  15. #30
    Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    43
    Ρανια αυτο με τα πεπτικα και τα γεστρεμτερικα παιζει πολυ μεγαλο ρολο το αγχος. Το περασα σε μεγάλο βαθμο. Ναι και εχω και κατι ηπιους πονοκεφαλους
    Ρε συ λες να πρέπει να παω παλι για μαγνητική? Δε ξερω ειναι μακρυα το 6μηνο που εκανα ξανα?

Page 2 of 13 FirstFirst 123412 ... LastLast

Similar Threads

  1. Αρρωστοφοβια
    By nenh in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 16
    Last Post: 13-10-2019, 14:50
  2. Αρρωστοφοβια
    By Sonataa in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 10
    Last Post: 07-07-2018, 20:37
  3. Αρρωστοφοβια
    By Χριστίνα 95 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 4
    Last Post: 04-07-2018, 22:51
  4. αρρωστοφοβία
    By balzac in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 2
    Last Post: 23-05-2012, 06:58
  5. Αρρωστοφοβια
    By kyknos25 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 3
    Last Post: 09-05-2012, 22:43

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •