ΑΡΡΩΣΤΟΦΟΒΙΑ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 13 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 183
  1. #1
    Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    43

    ΑΡΡΩΣΤΟΦΟΒΙΑ

    Καλησπέρα και απο μενα. Θα σας πβ καποια πραγματα για να εχετε μια ιδεα.γενικα σαν ανθρωπος επειδη μενω και απο μικρη μονη μου ημουν παντα αγχωδης και περνουσα αρκετα συχνα περιοδους εντονου αγχους. το πρωτο επεισοδιο με αρκετο ψυχαναγκασμο μπορω να πω ηταν πριν 4 χρονια οπου ειχα μια σχεση και βρεθηκα να πιεζομαι μεσα σε αυτη γιατι ηθελε να κανουμε παιδι και ολο αυτο ειχε φτασει σε σημειο τρελας ενω εγω δεν ηθελα καθολου και το γνωριζε. ξεκινησαν καποια θεματα και πλεον δεν ειχα καμια διαθεση για επαφη και γενικοτερη αρνηση, για δουλεια και για διαφορες ασχολιες, εως ουτο αυτο εφτασε σε ενα σημειο που εγω καθε μηνα εκανα τεστ εγκυμοσυνης και β χοριακη για να επιβεβαιωσω πως ολα ηταν καλα. μονο τοτε υπηρχε λιγο χαρα. αποφασισα και εκανα καποιες συνεδριες με μια ψυχολογο οπου δεν ενιωσα και πολυ βοηθεια. παρολα αυτα αυτο κρατησε 6 μηνες. υποχωρησε μονο του. με αυτον τον ανθρωπο συνεχισα για καιρο μαζι του οπου τελικα μετα απο ενα χρονο για πολλους και διαφορους λογους χωρισαμε. γενικα νιωθω οτι κατα καιρους με πιανουν ψυχαναγκασμοι αλλα οχι σε σοβαρο βαθμο. απο το μαιο ξεκινησε μια ιστορια οπου ειχα καποια σωματικα συμπτωματα και ολο αυτο ηταν ενας φαυλος κυκλος για να γινω πραγματικα υποχονδρια με τις ασθενειες. εχω κανει οτι μπορεις να φανταστεις απο εξετασεις. και εχω επισκεπτει απειρους γιατρους. κανω μονιμα κακες σκεψεις και τι θα γινει αν αρρωστησω. και θελω να ζησω τη ζωη μου. και καταληγω οτι δεν εχω χρονο και οτι σιγουρα κατι θα παθω. πλεον για οτιδηποτε εχω η βγαζω πανω και το οποιοδηποτε συμπτωμα ειναι σιγουρα καμπανακι για κατι πολυ σοβαρο. ξεκινησε με σκληρυσνη κατα πλακας και περασε σε οτι καρκινο μπορεις να φανταστεις. αυτοεξεταζομαι μονη μου και πλεον εχω γινει εμμονικη. για παραδειγμα αν βγαλω μια αφθα στο στομα τη κοιταω 50 φορες την ημερα για να δω σε τι σημειο ειναι και αν περναει. με το που δω κατι επανω μ κατευθειαν οι σκεψεις λειτουργουν με το χειροτερο τροπο και μεχρι να περασει ειμαι μαυρα πανια. στα περιγραφω πολυ περιλιπτικα. η κατασταση ειναι εντελως φευγατη με αυτο. μου δημιουργει προβλημα στη δουλεια μου και στα παντα καθως ειναι παντα στο μυαλο μου η αρρωστοφοβια ασχετα με το τι αλλο κανω. εκανα καποιες συνεδριες με μια ψυχολογο οπου δε βοηθηκα καθολου και μη γινετα καθε μερα και χειροτερο. εχω μια σχεση που με στηριζει παρα πολυ σε αυτο καθως και ολοι οι δικοι μου ανθρωποι. αλλα ολο αυτο δε παει αλλο. υπαρχουν μερες, πολλες μερες που δε θελω να κανω τπτ. μονο καναπε και υπνο. εχω κουραστει υπερβολικα παρα πολυ και αληθεια ειναι οτι πρεπει να το λυσω αλλιως θα χαζεψω ειναι το μονο σιγουρο. προφανως μεσα σε ολα αυτα ειχα παντα στο πλευρο μου το ιντερνετ. Καταλαβαινω οτι υπαρχει καποιας μορφης καταθλιψης και οτι δεν ειμαι μονο αρρωστοφοβια ολο αυτο. θελω να το λυσω και να συνεχισω τη ζωη μου. Περιμένω απαντησεις σας. Θα ηθελα να απαντησει κάποιος αν περναει αντίστοιχες καταστάσεις

  2. #2
    Περνάω ακριβώς τα ίδια όλα από το άγχος είναι. Τι σωματικά έχεις?

  3. #3
    Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    43
    Quote Originally Posted by rania86 View Post
    Περνάω ακριβώς τα ίδια όλα από το άγχος είναι. Τι σωματικά έχεις?
    Οτι μπορεις να φανταστεις καθε φορα και κατι διαφορετικό
    Αυτες τις μερες ας πουμε ασχολουμαι με το οτι νομιζω οτι βλεπω θολα και μου εχει μπει στο μυαλο για ογκο στο κεφαλι φυσικα
    Εκανα πριν 6 μήνες μαγνητικη στο κεφαλι
    Πιστευεις οτι υπαρχει περιπτωση να εχει εμφανιστεί κατι αυτο το διάστημα?

  4. #4
    Όχι δεν πιστεύω κάτι τέτοιο να φανταστείς εμένα ξεκίνησαν και ποναγα ε τα αυτιά μου πήγα σε ωρλ δεν ήταν τίποτα μετά το ξέχασα αυτό ασχολιοσουν με τα μάτια μου αυτό που λες κι εσύ έβλεπα θολά και νόμιζα ότι δεν βλέπω καλά μακριά πάω σε οφθαλμίατρο όλα καλά. Μετά ζαλαδες πάω σε ορθοπαιδικοι για αυχένα, ηλεκτρομηογραφημα όλα κομπλέ τώρα με έχει πιάσει πόνος στο στομάχι πάω σε γαστρεντερολογο μου βρίσκει μια ήπια γαστριτιδα αλλά τίποτα το σοβαρό... Να δω τι άλλο σωματικό θα αποκτήσω. Μην αγχώνεσαι πάντως όλα είναι στο μυαλο
    Quote Originally Posted by Alexandramaria96 View Post
    Οτι μπορεις να φανταστεις καθε φορα και κατι διαφορετικό
    Αυτες τις μερες ας πουμε ασχολουμαι με το οτι νομιζω οτι βλεπω θολα και μου εχει μπει στο μυαλο για ογκο στο κεφαλι φυσικα
    Εκανα πριν 6 μήνες μαγνητικη στο κεφαλι
    Πιστευεις οτι υπαρχει περιπτωση να εχει εμφανιστεί κατι αυτο το διάστημα?

  5. #5
    Επίσης να σου πω κάτι? Αφού έχεις κάνει τόσες εξετάσεις που λες γτ δεν το περνεισ απόφαση ότι ψυχοσωματικα? Ξέρω είναι δύσκολο και στο λέω εγώ που πραγματικά έχω περάσει παααρα πολλά σωματικά και προσπαθώ. Απλά όταν μου έρχεται κάτι δεν δίνω σημασία πια

  6. #6
    Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    43
    Απο τη μια δε χαιρομαι καθολου που υπαρχουν ανθρωποι που περνουν αντιστοιχα πραγματα γιατι ξερω πολυ καλα ποσο ψυχοφθόρο ειναι και απο την αλλη χαιρομαι λιγο γιατι μπορει κάποιος να με καταλαβει και να ανταλλάσουμε σκεψεις και προβληματισμους. Σχετικα με αυτο που λες για το στομαχι
    Να ξερεις οτι το αγχος προκαλει παρα πολλα πραγματα. Εγω πριν καιρο αρχισα να εχω διαροιες και ακουγα συνεχεια το εντερο μου να γουργουριζει. Πηγα σε γαστρεντερολογο και η απαντηση ηταν ευρεθηστο εντερο. Θελω πολυ να ξεκινήσω ψυχοθεραπεία ξανα ομως τα χρηματα αυτη τη στιγμη δε μου φτανουν ουτε για τα βασικα και δυστυχώς ενας ψυχολογος θα μου κοστισει πολυ αυτη τη στιγμη

  7. #7
    Έχω παρατηρήσει ότι όσο είμαι ήρεμη και δεν του δίνω σημασία μου περνάει αλλά κάθε μέρα εδώ και ένα χρόνο έχω κάτι γτ πολύ απλά ψάχνομαι όλη την ώρα. Κι εγώ αισθάνομαι καλύτερα όταν περνάνε κι άλλοι το ίδιο με μένα γτ δεν νιώθω μόνη. Αν και είναι πολύ δύσκολο πράγμα για όσους το περνάνε... Κι εγώ λόγω χρημάτων δεν πάω ψυχολόγο προσπαθώ μόνη μ όσο μπορώ κάθε μέρα και λίγο. Πόσο χρονών είσαι?

  8. #8
    Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    43
    24 ειμαι
    Εσυ?

  9. #9
    Εγώ 32. Υπομονή κορίτσι μου θα φύγουν όλα κάποια στιγμή αρκεί να προσπαθήσουμε κι εμείς. Θέλει δουλεια

  10. #10
    george1520
    Guest
    Η άρρωστο φοβία είναι παιχνίδι του μυαλού. Μην δίνετε περιθώριο στο μυαλό να μεγαλοποιει την κάθε φοβία. Το έχω περάσει σε έντονο βαθμό τώρα είμαι πολύ καλύτερα. Θα βάζετε τα πράγματα κάτω με την λογική.. Να αποφεύγετε το διαδίκτυο... Κακό σύμβουλος..

  11. #11
    Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    43
    Απλα παιζει πολυ με το μυαλό
    Ειλικρινά οταν κολλαει με κατι δε φευγει με τιποτα
    Εμενα πλεον μοη εχει γινει καθημερινοτητα παιδια ξυπναω και κοιμαμαι με αυτο
    Ελπιζω τελικα η μαγνητική που εκανα πριν 6 μηνες στο κεφαλι να ειναι κατι που πρεπει να με καθησυχάζει
    Αν κ σκέφτομαι οτι μπορει να εχει δημιουργηθεί κατι μετα τη μαγνητικη.
    Αφηστε μια τρελα η κατάσταση

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    119
    Αφου δεν θες να κοψεις του γιατρους.. εχεις σκεφτει να αφιερωνεις οσο χρονο σου παιρνει σε αυτους και στην παρατηρηση των σωματικων συμπτωματων, στο να αφιερωνεις αλλο τοσο γραφοντας τι ειναι αυτο που σε αγχωνει;
    Καταλαβαινω οτι ο ψυχολογος ειναι ακριβο αθλημα, γιαυτο και σου κανω την παραπανω ερωτηση. Σιγα σιγα με υπομονη και πιστη, θα δεις, θα καλυτερευουν τα πραγματα.

  13. #13
    Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    43
    Νομιζω οτι ειναι κατι που χριεαζεται βοηθεια απο ειδικό και οταν θα ειμαι οικονομικα σε φάση σιγουρα θα κανω κατι
    Προσπαθω να χαλαρωνω ομως τις περισσοτερες φορες δε τα καταφερνω
    Συνεχιζω τη ζωη μου τη δουλεια μου και τα σχετικα ομως αυτο υπαρχει παντα εκει.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    119
    Η προταση "Σιγα-σιγα...." πηγαινε στην περιπτωση που προσπαθησεις να το εξερευνησεις λιγο μονη σου , γιατι οπως ειπες, δεν παιζουν χρηματα τωρα.
    Δεν αμφιβαλλω για το ποσο επιτακτικο η μεγαλο ειναι το προβλημα σου. Αλλα με αυτα τα δεδομενα, το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι αφενος να εχεις ΕΝΑΝ παθολογο που να πηγαινεις μονο εκει τακτικα κι οχι σε πολλους , κι οταν αυτος θεωρησει οτι οντως χρηζεις εξετασεων να πηγαινεις, και αφετερου να δεις γιατι εκεινη τη στιγμη σε πιανει η αρωωστοφοβια που ειναι αποτελεσμα του αγχους σου. Αρα να δεις τι ακριβως ειναι αυτο που ΣΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΣΕ ΑΓΧΩΝΕΙ.

  15. #15
    Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    43
    Σε ευχαριστω για το χρονο και τις απαντήσεις σου
    Εχθες περασει κατι αντίστοιχο??

Page 1 of 13 12311 ... LastLast

Similar Threads

  1. Αρρωστοφοβια
    By nenh in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 16
    Last Post: 13-10-2019, 15:50
  2. Αρρωστοφοβια
    By Sonataa in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 10
    Last Post: 07-07-2018, 21:37
  3. Αρρωστοφοβια
    By Χριστίνα 95 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 4
    Last Post: 04-07-2018, 23:51
  4. αρρωστοφοβία
    By balzac in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 2
    Last Post: 23-05-2012, 07:58
  5. Αρρωστοφοβια
    By kyknos25 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 3
    Last Post: 09-05-2012, 23:43

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •