Καρδιογραφημα - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 38 of 38
  1. #31
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by elis View Post
    κι εγω εχω προβλημα παιδια αλλα δε με εμποδισε να ζησω κανονικα ενοω με ολα ξυλο ποτα τσιγαρα κλπ εμεισ ετσι το εχουμε εδω
    Τι πρόβλημα αν επιτρέπεται;

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,842
    προπτωση μητροειδουσ ακινδυνο λεει ο ντοκ παιρνω φαρμακα ομωσ πλεον
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Γιατί; Με βλέπουν πολύ. Ο τελευταίος που πάω μου δημιουργεί περισσότερη ασφάλεια. Όχι δεν νομίζω ότι είναι αρρυθμιολογος, αλλά δεν έχουμε νομίζω εδώ στο νησί. Αν έβλεπε αρρυθμία φαντάζομαι θα με παρεπεμπε. Η ταχυπαλμια που κάνω μπορεί να ρυθμιστεί με b blocker αλλα προς το παρόν δεν θέλουν να μου γράψουν. Αυτά ρίχνουν συνήθως και την πίεση κι εγώ έχω πολύ χαμηλή.
    B blocker δεν θα σου δώσει με τίποτα το μόνο που μπορείς να πάρεις είναι το procolaran που δεν ρίχνει την πίεση αλλά κ πάλι δεν το δίνουν εγώ ανέβαζα πολύ περισσότερους 160. Έχω σχέση με ηλεκτροφυσιολογο δεν με άφησε να πάρω τίποτα. Η ορθοστατικη ταχυπαλμια δεν εχει θεραπεια συνήθως θέλει καλή ενυδάτωση άσκηση και υποχωρεί μόνη της.

  4. #34
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by vickie_victoria View Post
    B blocker δεν θα σου δώσει με τίποτα το μόνο που μπορείς να πάρεις είναι το procolaran που δεν ρίχνει την πίεση αλλά κ πάλι δεν το δίνουν εγώ ανέβαζα πολύ περισσότερους 160. Έχω σχέση με ηλεκτροφυσιολογο δεν με άφησε να πάρω τίποτα. Η ορθοστατικη ταχυπαλμια δεν εχει θεραπεια συνήθως θέλει καλή ενυδάτωση άσκηση και υποχωρεί μόνη της.
    Τυχερή είσαι, κι εγώ πλέον σκέφτομαι να αρχίσω να την πέφτω σε γιατρινες ή νοσοκόμες αλλά στα επείγοντα αλλάζουν δρόμο μόλις με βλέπουν ������

    Κι εμένα πήγαν σε μια φάση τόσο. Ενυδατωνομαι,τρώω παραπάνω αλάτι κλπ, έχω δει μικρή βελτίωση αλλά και πάλι δεν γίνεται να κάνω πχ κατι απλό όπως σκούπισμα στο σπίτι και να έχω 140 παλμούς. Με κουράζει πολύ. Τεσπά,το παρακολουθω,θα ξαναβαλω χολτερ να δω τι θα μου πουν πάλι.

    Μόλις έχω και το άλλο χολτερ,θα κάτσω να συζητήσω με το γιατρό τι λύσεις υπάρχουν. Αν μου δίνει το λόγο του ότι δεν κινδυνεύω από αυτή την ταχυπαλμια και ότι το καλύτερο είναι να πάρω τα αντικαταθλιπτικά,θα το κάνω. Αλλά προς το παρόν δεν μπορώ να ζήσω κανονικά την καθημερινότητα μου λόγω αυτών των συμπτωμάτων.

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Ξαναλέω για πολλοστή φορά :έχω σύνδρομο ορθοστατικης ταχυπαλμιας.
    και ξαναλεω και εγω για αλλη μια φορα οτι ο γιατροσ σου δεν νομιζω να σου ειπε να παρεις καρδιογραφο....!!!! απλα θελεις εσυ να να εισαι σιγουρος....... με αποτελεσμα να εχεις ανχος.... αυτες η συσκευες με 100 ευρω διχνουν πολλα λαθοι.....! τωρα αν εσυ θελεις να κανεις τα δικα σου ε τι να σου πω....!

    αυτο στο εχει πει γιατρος οτι το εχεις η μονος σου εκανες διαγνωση?

    επισης την διατροφη σου να προσεχεις αν οντως εχεις διαγνωση απο γιατρο οτι εχεις σύνδρομο ορθοστατικης ταχυπαλμιας

  6. #36
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by akis1 View Post
    και ξαναλεω και εγω για αλλη μια φορα οτι ο γιατροσ σου δεν νομιζω να σου ειπε να παρεις καρδιογραφο....!!!! απλα θελεις εσυ να να εισαι σιγουρος....... με αποτελεσμα να εχεις ανχος.... αυτες η συσκευες με 100 ευρω διχνουν πολλα λαθοι.....! τωρα αν εσυ θελεις να κανεις τα δικα σου ε τι να σου πω....!

    αυτο στο εχει πει γιατρος οτι το εχεις η μονος σου εκανες διαγνωση?

    επισης την διατροφη σου να προσεχεις αν οντως εχεις διαγνωση απο γιατρο οτι εχεις σύνδρομο ορθοστατικης ταχυπαλμιας


    Δεν με αγχωνει, μια ερώτηση έκανα την οποία την απάντησε μόνο ένα άτομο (ο geodim) Ίσα ίσα με έχουν βοηθήσει πολύ τα μηχανήματα που έχω σπίτι,από το να τρέχω στα επείγοντα ή να καλώ γιατρό απλα για να μου πάρει πίεση ή να μου μετρήσει το οξυγόνο, έχω οξυμετρο,πιεσόμετρο και καρδιογραφο για να έχω μια γενική ιδέα του τι γίνεται χωρίς να χρειάζεται να τρέχω με το παραμικρό στα επείγοντα. Έχει τύχει να αγχωθω με το πιεσόμετρο,αλλά δεν θεωρώ κακό που το πήρα.

    Η πίεση μου μέχρι πρόσφατα (πριν την ορθοστατικη) ήταν επτά η μεγάλη ,τέσσερα η μικρή. Ο γιατρός δεν με έπιασε να μου πει ξέρεις πάρε πιεσόμετρο, αλλά σαφώς και ήταν επικίνδυνα χαμηλή και δεν μιλάω για βράδυ και μέσα στη μέρα. Κοινή λογική έχω, αφού είχα κάποια συμπτ,πήρα κάποια αντίστοιχα όργανα,δεν περιμένω να μου το πει ο γιατρός.

    Με έχουν διαγνώσει με ορθοστατικη. Πέντε καρδιολογοι,ένας νευρολόγος και ένας γενικός ιατρός. Ο πρώτος μου είπε να μην ασχοληθώ περαιτέρω,με έβαλε απλά να κάνω εξέταση 24ωρα ούρα για VMA,βγήκε αρνητικό. Μου είπε να πάρω τα αντικαταθλιπτικά.
    Έβαλα δύο χολτερ από τότε που ξεκίνησαν τα συμπτώματα (από τον Σεπτέμβριο) αλλά επειδή φοβάμαι μην ανέβουν πολύ οι παλμοί μου συνήθως κάθομαι και δεν στέκομαι για ώρα ορθιος, άρα είναι πλασματικό το αποτέλεσμα. Το πρώτο είχε 85 μέσο όρο παλμών (ενώ πριν την ορθοστατικη μου είχε βγει μέσο όρο στο πρώτο 75 και στο δεύτερο 68) και το δεύτερο που ήταν 48ωρο 78 μέσο όρο παλμών. Έκτακτες ελάχιστες. Με τον νευρολόγο θα κάνουμε μια μαγνητική και με βλέπει και μια ενδοκρινολόγος για να δούμε κάποια περαιτέρω πραγματα.
    Πριν την ορθοστατικη είχα χαμηλούς παλμούς και ήμουν σε άριστη φυσική κατασταση,περπατούσα πολύ. Το πολύ να ανέβαιναν μέχρι 80 οι παλμοί μου. Τώρα με το που σηκωθώ πάνε 100. Σε κρίση πανικού είχα 80 παλμούς. Δεν είναι άγχος,είναι καθαρα ορθοστατικη ταχυπαλμια. Και έτυχε σε εμένα που είμαι φουλ καρδιοφοβικος.
    Μέχρι πριν ένα μήνα,καθιστός είχα 45 παλμούς. Πλέον έχω 75. Μόνο αν ξαπλώσω για βράδυ πέφτουν στους 55-60.
    Έχω αυξήσει αλάτι, ηλεκτρολύτες, φοράω κάλτσες συμπίεσης όπως μου είπαν, έχω δει πολύ μικρή βελτίωση όμως. Να κάνω τη ζωή που έκανα πριν δύσκολο αφού ήμουν πολύ δραστήριος και τώρα δεν μπορώ να κάνω κάτι τόσο απλό όσο να σκουπίσω χωρίς να έχω αυτή την άνευ λόγου ταχυπαλμια. Η πίεση μου έχει ρυθμιστεί κάπως,δεν πέφτει πια τόσο πολύ. Οι παλμοί όμως εξακολουθούν τα ίδια.

    Τη διατροφή μου την προσέχω σε γενικές γραμμές,έχω θέμα και με το στομάχι οπότε αναγκαστικά προσέχω. Υποψιάζομαι ότι κάτι τρέχει με το έντερο μου γιατί νιώθω συνέχεια πόνο. Αλλά φοβάμαι να κάνω κολονοσκοπηση.

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Τυχερή είσαι, κι εγώ πλέον σκέφτομαι να αρχίσω να την πέφτω σε γιατρινες ή νοσοκόμες αλλά στα επείγοντα αλλάζουν δρόμο μόλις με βλέπουν ������

    Κι εμένα πήγαν σε μια φάση τόσο. Ενυδατωνομαι,τρώω παραπάνω αλάτι κλπ, έχω δει μικρή βελτίωση αλλά και πάλι δεν γίνεται να κάνω πχ κατι απλό όπως σκούπισμα στο σπίτι και να έχω 140 παλμούς. Με κουράζει πολύ. Τεσπά,το παρακολουθω,θα ξαναβαλω χολτερ να δω τι θα μου πουν πάλι.

    Μόλις έχω και το άλλο χολτερ,θα κάτσω να συζητήσω με το γιατρό τι λύσεις υπάρχουν. Αν μου δίνει το λόγο του ότι δεν κινδυνεύω από αυτή την ταχυπαλμια και ότι το καλύτερο είναι να πάρω τα αντικαταθλιπτικά,θα το κάνω. Αλλά προς το παρόν δεν μπορώ να ζήσω κανονικά την καθημερινότητα μου λόγω αυτών των συμπτωμάτων.
    Αν εδινες κανα εικοσαευρο θα σου χαμογελουσαν. Ετσι ειχε κανει η μανα μου - στα κρυφα απο μενα - και νομισα οτι τις γοητευσα ολες.

  8. #38
    Antonis8
    Guest
    Ε σιγουρα, με λεφτά θα με δέχονταν με κόκκινα χαλιά. Αλλά είναι μια νοσοκόμα που είναι πόλη αγενης μαζί μου πάντα. Είχα σκοπο να κάνω πάραπόνο σε κάποιον υπευθυνο αλλά βαριομουν να ασχοληθω.

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Similar Threads

  1. Καρδιογραφημα
    By Vaper in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 11-10-2018, 00:34

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •