απεξάρτηση απο τα xanax
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    42

    απεξάρτηση απο τα xanax

    σήμερα έκλεισα 10 μέρες διακοπής από τα xanax, αφού τα είχα ξεκινήσει 4 μήνες πριν με 3 την ημέρα, έφτασα στο 1,5.... και παπαλα...
    τα αντικατέστησα με lexotanil, 0,5/0,5/1 την ημέρα.
    Το τι πέρασα τις πρώτες μέρες το έχω αναφέρει και σ\' αλλο μήνυμά μου... φριχτές καταστάσεις στέρησης και υπέρμετρου άγχους, νόμιζα ότι είχα πισωγυρίσει και θα με ξανάπιαναν οι κρίσεις πανικού.
    Μίλησα με τη γιατρό μου, με συμβούλευσε να αυξήσω σε 1 το πρωϊνό επειδή σηκωνόμουν έχοντας τρομερές ταχυπαλμίες, αφού είχα περάσει μιά εφιαλτική νύχτα ξυπνώντας κάθε τρεις και λίγο. Δεν το έκανα, προτίμησα να περιμένω και να υπομένω, σκεφτόμενη ότι ίσως (ίσως λέω) ξαναπεράσω μιά απο τα ίδια σταματώντας κάποια στιγμή και τα lexotanil. Τελικά καλώς έπραξα, τώρα είμαι κάπως καλύτερα, εξαντλημένη μεν αλλά όχι τόσο πιά εξαρτημένη και φοβισμένη.
    Προχθές έκλαψα μετά από 4 μήνες, ξέσπασα και ανακουφίστηκα

  2. #2
    Member
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    63
    ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ PΑΝΙCΚ για την πρόοδο που σημείωσες!λες στο τέλος ότι έκλαψες μετά από 4 μήνες,γιατί δεν μπορούσες να κλάψεις? απάντησε μου γιατί με ενδιαφέρει!Γιατί και εγώ δυσκολέυομαι να εκφράσω συναισθήματα για αυτό σου το λέω!

  3. #3
    Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    42
    κατ\' αρχή να πω ότι είμαι υπερευαίσθητο άτομο, αλλά σπάνια έκλαιγα... το θεωρούσα αδυναμία... πριν εκδηλωθούν οι κρίσεις πανικού κι έχοντας περάσει άσχημες καταστάσεις με κατάθλιψη, χωρίς ιατρική ή άλλου είδους βοήθεια, έκλαιγα συνέχεια και χωρίς λόγο!!!
    Αρχίζοντας τη θεραπεία με αντικαταθλιπτικά και αγχολυτικά, σταμάτησαν κι αυτές οι εξάρσεις...
    εγώ όμως που και που ανακουφίζομαι κλαίγοντας, εντάξει μη με περάσετε για καμιά κλαψιάρα ε, και προχθές γράφοντας μιά ανεπίδοτη επιστολή στη μητέρα μου που έχει \"φύγει\" εδώ και 13 χρόνια, μου βγήκε όλο αυτό σε ένα βουβό κι ατέρμονο παρηγορητικο κλάμα...
    είμαι όμως καλύτερα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    127
    Γεια σου PAnick
    και συγχαρητήρια για τη δύναμή σου. Εγώ σου προτείνω να αλλάξεις και το όνομά σου,γιατί δε σε αντιπροσωπεύει πλέον... Είναι καλό το κλάμα κάποιες φορές,γιατί ξεσπάς,ξεθυμαίνεις και μετά ηρεμείς. Και το γράμμα στη μητέρα σου είναι μια πολύ ωραία κίνηση,να εκφράσεις,όσα ένιωσες και να πεις ένα γλυκό αντίο!!
    Κitty,
    δε ξέρω,εγώ δε μπορώ να κλάψω,όταν εχω φτάσει στον πάτο και δεν υπάρχει πιο κατω. Όταν λιγο ηρεμώ και σκεφτώ,όλα όσα μου συμβαίνουν,τότε μου βγαίνει. Αυτό όμως είναι προσωπικό..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    101
    χαίρομαι πολύ που τα πηγαίνεις καλύτερα!
    μου αρέσει αυτόπ που διάβασα! Δεν το έκανα, προτίμησα να περιμένω και να υπομένω,Δεν το έκανα, προτίμησα να περιμένω και να υπομένω, επόμενω είανι να εισαι εξαντλημένη αλλά είναι πολύ καλό το οτι όχι τόσο πιά εξαρτημένη και φοβισμένη.
    να ξέρεις οτι σιγά σιγά, και αυτά θα περάσουνε!
    φιλικά
    libido

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    13
    Originally posted by kitty
    ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ PΑΝΙCΚ για την πρόοδο που σημείωσες!λες στο τέλος ότι έκλαψες μετά από 4 μήνες,γιατί δεν μπορούσες να κλάψεις? απάντησε μου γιατί με ενδιαφέρει!Γιατί και εγώ δυσκολέυομαι να εκφράσω συναισθήματα για αυτό σου το λέω!
    Η μόνη μέθοδος απεξάρτησης είναι να βγαίνεις έξω,να περπατάς,να αθλείσαι,να επικοινωνείς! Τα φάρμακα δεν είναι λύση,διαρκούν λίγο... Αν νιώθεις εξαρτημένη αυτό είναι μόνο ψυχολογικό! Βρες στήριξη σε άτομα που σε αγαπούν και σε νοιάζονται! Είναι σημαντικό,μη το αφήνεις έτσι...ελπίζω να σε βοήθησα!

  7. #7
    Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    42
    δεν έχω πιά καμία κρίση πανικού, εδώ και μήνες... το μόνο που μου έχει μείνει είναι ο άσχημος ύπνος, και φυσικά η κατάθλιψη, αλλά αυτό δεν είναι προϊόν του πανικού, είναι η μεγάλη και χρόνια αιτία του... φυσικά μιλάω εκ του ασφαλούς, γιατί ακόμα δεν έχω ξαναδουλέψει μετά τις κρίσεις πανικού που έπαθα το καλοκαίρι, αλλά απ\' τη στιγμή που μπορώ και κάνω πράγματα, όπως να βγαίνω έξω, να ξανατρώω, να μπαίνω στο τρένο, να νοιώθω σωματικά πιό δυνατή, πιστεύω ότι θα καταφέρω να ξεπεράσω κι αυτό... εννοείται πως συνεχίζω να παίρνω δύο ladose την ημέρα κι ένα lexotanil το βράδυ... ψιλοπράγματα δηλαδή

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    327

    εισαι ΦΟΒΕΡΗ!!!!!

    καλα ε γαματο?ετσι εκοψα και εγω τα φαρμακα....εκανα υπομονη και υπομενοντας τις παρενεργειες και τελικα βιολογικα ισσοροπουσα μπραβο ρε συ ελεικρινα.αυτο ειναι το μυστικο της επιτυχιας!!!!!!!!!:P

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    bravo sou gia thn upomonh kai thn epimonh...sou eyxomai na ta kataferneis olo kai kalytera me to perasma tou xronou! to enstikto mou etsi mou leei, apaitei megalh dunamh kai thelisi olo ayto pou ekanes!!!!!
    me suginhse ayto pou ekanes gia thn mhtera sou. ki emena h dikia mou exei \"fugei\" edo kai 13 xronia...gia fantsasou!!! mou edoses mia kalh idea na ekfraso ayta pou thelo ki ego))
    na proxwras panta me kouragio..
    filakia

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494
    Panick, να είσαι σίγουρη ότι η μαμά σου καμαρώνει για σένα πάντα και τώρα ακόμα πιο πολύ! Η ψυχή της είναι πιο γαλήνια τώρα! Αυτό να σου δίνει δύναμη και για το μέλλον! Μπράβο!

  11. #11
    Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    42
    σας ευχαριστώ όλους, ειλικρινά, που γράψατε δυό καλά λόγια...
    πραγματικά, θέλει δύναμη να μη σε πάρει από κάτω, αν την ανακαλέσεις από μέσα σου (όλοι έχουμε) και υπομονή φυσικά...
    δεν είμαι πιά θύμα του πανικού, σκεφτείτε ότι εχτές ούτε καν σηκώθηκα όταν έγινε σεισμός :P
    μήπως αρχίζω και αναισθητοποιούμαι γιατρέ μου;
    μπα, ακόμα σε τεντωμένο σχοινί περπατάω, το τίμημα των υπερευαίσθητων...
    να είστε όλοι καλά

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    394
    PAnick μπραβο για αυτο που εχεις καταφερει!!Συνεχισε την προσπαθεια σου κ ολα θα πανε καλα!!!φιλακια

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Πολίτης του Σύμπαντος
    Posts
    512

    Η θέληση

    και πιστη στις δυνάμεις μας το καλύτερο ¨κοκτέιλ\" για τη θεραπεία μας!

    Μπράβο panick ! Αύριο όλα θα είναι ακόμα καλύτερα!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    327
    ουτε εγω σηκωθηκα απο το κρεβατι οταν εγινε σεισμος!!!!!!αληθεια...βαριομ� �υναειπα απο μεσα μου \"αφου δεν ακους πραγματα να πεφτουν δεν υπαρχει προβλημα\"μπραβο παντως που τα εκοψες ειλικρινα χαρικα παρα παρα πολυ.παιδια τα μνμτα ειναι θετικα ολα θα φτιαξουν θα το δειτε!!!εχουμε ο εννας τον αλλον δεν ειμαστε μονοι μας!!!λιγη προσπαθεια οπως αυτο το αστερι θελει

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •