Αρθρα που σας κινησαν το ενδιαφερον ψυχολογικα.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23
  1. #1

    Αρθρα που σας κινησαν το ενδιαφερον ψυχολογικα.

    "Make sure your worst enemy isn't you"

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    αξιολογο αρθρο!
    ,,για πες μας! εσενα, η μαμασου σου εδειξε την αγαπη που επρεπε? ηταν στοργικη απενντησου? και εσυ, ενιωθες οτι σε αγαησε ? αλλα και εσυ, εισουν αγαπιτη απο μεριας της?

  3. #3
    Panou καλημερα Ελπιζω να μη το γυρισουμε το θεμα σε αλληλο σπαραγμο και ως συνηθως ξεφυγει η κατασταση. Εμενα η Μανα μου ηταν εργαζομενη νοικοκυρα ερωτευμενη συζυγος και τελειομανης. Αυτα εχω να πω αυτη τη στιγμη και στο παρον Thread.
    * Αν βρω σχεση Μανας Γιου ή Πατερα Γιου παλι θα το ανεβασω.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  4. #4
    http://www.i-psyxologos.gr/sxesi-patera-giou/
    Δυστυχως εχει πολλες διαφημισεις και το πρωτο μισο ειναι κλισεδια. Κραταω και παραθετω αυτο "Ο ρόλος του φορέα πειθαρχίας και τιμωρίας, ιδιαίτερα στη διάρκεια της εφηβείας, είναι πολύ δύσκολος και, αν αποτελεί συνέχεια μιας ανάλογης στάσης από παλιά, είναι σχεδόν βέβαιο πως θα δημιουργήσει ψυχικό πόνο και έντονες συγκρούσεις ανάμεσα σε πατέρα και γιο.

    Ο ρόλος αυτού που κυρίως τιμωρεί την ανεπιθύμητη και επιβραβεύει αποκλειστικά την εκάστοτε επιθυμητή συμπεριφορά μόνο άγχος, φόβο απόρριψης και χαμηλή αυτοεκτίμηση δημιουργεί στο παιδί, δημιουργώντας ταυτόχρονα εντός του και μία απειλητική πατρική εικόνα που θα το καταδιώκει σε όλη τη διάρκεια της ζωής του…"

    Δηλαδη, τι να το κανεις να μαθεις ορια και σωστους τροπους αν δεν μπορεις να μοιραστεις στιγμες αυθορμητες, επικοινωνια βαθυτερη, γενικα να καλλιεργησεις εαυτο. Δυστυχως αρκετοι πατερες ή ευνουχιζουν τον γιο " δεν ξερεις. Μη το κανεις αυτο. Παλι μ@@@κια εκανες, χειροδικουν αβερτα, ή απομακρυνονται σιωπηλοι. Δεν ξερω αν συμφωνεις ή διαφωνεις panou.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  5. #5
    Καλο μας μηνα. Οποιος εχει ορεξη και αντοχη για διαβασμα αν θελει το κοιτα. https://therapynetwork.eu/articles/6...iki-sxesi.html
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    765
    Ωραίο θέμα!


    Εγώ θα βάλω αυτό, και θα απομονώσω κιόλας μια φρασούλα

    https://www.awakengr.com/i-ypotimime...DTWBvNVxpI1xA8

    Μία τέτοια γκουρού, η Brené Brown έκανε μια δήλωση που άλλαξε δραστικά τον τρόπο σκέψης μου: «Δεν θεωρώ πλέον την εξάντληση ως σύμβολο τιμής».


    Η αυτοπεποίθηση βασίζεται σε επιτεύγματα λένε. Η αυτοεκτίμηση όμως; 2 δουλειές, 14ωρα, σχολή/διαβάσματα, αυπνίες μερών, διατροφή σκατά για να μπορεί το σώμα να αντέξει το πρόγραμμα. Ο οργανισμός ήταν συνέχεια άρρωστος. Επί μήνες. Άντεξε, μπορείς. Έτσι μετρούσα την αξία μου. Έτσι ανέβαινα. Και ουσιαστικά κατέβαινα συνεχώς σκαλοπάτια, κατέρρεα λίγο λίγο κάθε μέρα μέχρι που κατάλαβα πως η υγεία μας είναι το σημαντικότερο αγαθό και πως αν δεν με αγαπήσω και δεν μου το δείξω με την φροντίδα προς ΕΜΕΝΑ, κανείς δεν θα το κάνει για μένα και θα είμαι πάντα άρρωστη. Σωματικά, ψυχικά, πνευματικά.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Πολλα αρθρα και βιβλια μουχουν κινησει το ενδιαφερον , μενδιαφερει οτιδηποτε εχει να κανει με την ανθρωπινη φυση , ( οχι τα στυλ ' how to ' ) η βιβλια αυτοβελτιωσης , αυτα τα διαβαζα μεταξυ 20 και 30 χρ , οπως και πατερικα βιβλια ..........γι αυτο εχω διαβασει δεκαδες βιβλια ( και λιγα λεω ) πανω στο θεμα , και δεν εχω διαβασει ουτε ενα μυθιστορημα .....ποτέ ......εχω διαβασει πολλα βιβλια με αποφθεγματα ,ρησεις , τα θεωρω συμπυκνωμενη σοφια .......και ρησεις / αποφθεγματα χωρια ...................................
    αν εξαιρεσουμε τον Καβαφη , που ειναι ωραια τα ποιηματα του , αλληγορικα ομως .....δεν μαρεσει αλλος ποιητης .....

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by blackbird View Post
    Ωραίο θέμα

    Μία τέτοια γκουρού, η Brené Brown έκανε μια δήλωση που άλλαξε δραστικά τον τρόπο σκέψης μου: «Δεν θεωρώ πλέον την εξάντληση ως σύμβολο τιμής».


    Η αυτοπεποίθηση βασίζεται σε επιτεύγματα λένε. Η αυτοεκτίμηση όμως; 2 δουλειές, 14ωρα, σχολή/διαβάσματα, αυπνίες μερών, διατροφή σκατά για να μπορεί το σώμα να αντέξει το πρόγραμμα. .
    μα εννοειται οτι η εξαντληση δεν ειναι φορος τιμης .........

    τωρα η αυτοπεποιθηση εχει να κανει καθαρα με το ποσο αγαπη και αποδοχη δεχθηκες μικρος ..... σε ανταμοιβει οταν περασουν τα χρονια ......

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    765
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    μα εννοειται οτι η εξαντληση δεν ειναι φορος τιμης .........

    τωρα η αυτοπεποιθηση εχει να κανει καθαρα με το ποσο αγαπη και αποδοχη δεχθηκες μικρος ..... σε ανταμοιβει οταν περασουν τα χρονια ......
    Εγώ το "νόμιζα"/πίστευα με την έννοια πως όσα περισσότερα πράγματα κάνεις και πεισμώνεις να τα αντέχεις, τότε περισσότερο θα εκτιμάς τον εαυτό σου για όσα καταφέρνεις. Ε μέχρι που καταλήγεις να χάνεις την υγεία σου και να αναθεωρείς.

    Η αυτοπεποίθηση χτίζεται. Δεν έρχεται από την μια μέρα στην άλλη και ούτε έχει να κάνει τόσο με την ηλικία. Από τις εμπειρίες όμως και τα κατορθώματα, ναι, φτάνει να έχεις και λίγο καλά με τον εαυτό σου. Μπορείς να ανατρέψεις τα πράγματα.

  10. #10
    Brene Brown Εχω ακουσει ομιλιες στο tedx. Ποσο συμπαθης και αληθινη !!! Οταν ψαχνουμε παντως δεν ειναι ομορφο που βλεπουμε ποσοι ανθρωποι απο εμας στο πλανητη γη βρηκαν κατι, συνεχιζουν να αγωνιζονται. Δεν ειναι ολοι ψυχροι εκτελεστες ορθολογισμου. Παντως στο αρθρο πιο πανω ο Ψυχιατρος αναφερει το αυτονοητο ποσο καλυτερο θα ηταν οι ανθρωποι με διαγνωση σχιζοφρενειας να ειναι σε ομαδες με αντικειμενα απασχολησης και οχι ετσι απλα διχως αγωγη χρημα να τους κατηγορουν. Λεει και αλλα πολλα για τις ψυχικες κατηγοριες αλλά μακαρι να ακουγονταν πιο συχνα !!!
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by blackbird View Post

    Η αυτοπεποίθηση χτίζεται. Δεν έρχεται από την μια μέρα στην άλλη και ούτε έχει να κάνει τόσο με την ηλικία. Από τις εμπειρίες όμως και τα κατορθώματα, ναι, φτάνει να έχεις και λίγο καλά με τον εαυτό σου. Μπορείς να ανατρέψεις τα πράγματα.

    Μπορει ναναι κι ετσι , αλλα πολυ το αμφισβητω ...... θαχεις παντα ενα απωθημενο, κατα την γνωμη μου , παντα .....

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by blackbird View Post
    Εγώ το "νόμιζα"/πίστευα με την έννοια πως όσα περισσότερα πράγματα κάνεις και πεισμώνεις να τα αντέχεις, τότε περισσότερο θα εκτιμάς τον εαυτό σου για όσα καταφέρνεις. Ε μέχρι που καταλήγεις να χάνεις την υγεία σου και να αναθεωρείς.
    Εσυ λες το ' οτι δεν σε σκοτωνει , σε κανει πιο δυνατο ' , με το οποιο ειμαι απολυτως συμφωνος ......

  13. #13
    https://www.o-klooun.com/anadimosief...-i-katathlipsi
    Εμενα ολα αυτα μου τα ελεγε. Και αλλα πολλα επισης. Μεχρι που καποια στιγμη της πηγα κοντρα της ειπα πως ακομα και να επιμενει θα σηκωθω απο το κρεββατι. Ελπιζω να δωσει ενθαρρυνση το κειμενο. Καλη κυριακη μας.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  14. #14
    Αχ Μαλβίνα... Μορφη !!! https://www.o-klooun.com/anadimosief...ia-pros-ti-zoi
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Quote Originally Posted by blackbird View Post
    Ωραίο θέμα!


    Εγώ θα βάλω αυτό, και θα απομονώσω κιόλας μια φρασούλα

    https://www.awakengr.com/i-ypotimime...DTWBvNVxpI1xA8

    Μία τέτοια γκουρού, η Brené Brown έκανε μια δήλωση που άλλαξε δραστικά τον τρόπο σκέψης μου: «Δεν θεωρώ πλέον την εξάντληση ως σύμβολο τιμής».


    Η αυτοπεποίθηση βασίζεται σε επιτεύγματα λένε. Η αυτοεκτίμηση όμως; 2 δουλειές, 14ωρα, σχολή/διαβάσματα, αυπνίες μερών, διατροφή σκατά για να μπορεί το σώμα να αντέξει το πρόγραμμα. Ο οργανισμός ήταν συνέχεια άρρωστος. Επί μήνες. Άντεξε, μπορείς. Έτσι μετρούσα την αξία μου. Έτσι ανέβαινα. Και ουσιαστικά κατέβαινα συνεχώς σκαλοπάτια, κατέρρεα λίγο λίγο κάθε μέρα μέχρι που κατάλαβα πως η υγεία μας είναι το σημαντικότερο αγαθό και πως αν δεν με αγαπήσω και δεν μου το δείξω με την φροντίδα προς ΕΜΕΝΑ, κανείς δεν θα το κάνει για μένα και θα είμαι πάντα άρρωστη. Σωματικά, ψυχικά, πνευματικά.
    Νομιζουμε οτι θα μας αγαπησουν αν διακριθουμε. Συλλαμβανω καμια φορα τον εαυτο μου να φανταζεται οτι εκανε καποιο επιτευγμα και τον εδειξαν στην τηλεοραση. Και τοτε καποιος με βλεπει και λεει α τον ξερω αυτον και οταν με ξαναδει μου μιλαει με συμπαθεια γιατι ειμαι εκεινος που εκανε το σημαντικο επιτευγμα και οχι ο αναξιος εαυτος μου.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ΝΕΑ,ΕΙΔΗΣΕΙΣ,ΑΡΘΡΑ,ΠΟΥ ΙΣΩΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ
    By NADINE_ed in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 390
    Last Post: 27-10-2017, 21:03
  2. Replies: 0
    Last Post: 27-03-2015, 01:30
  3. Αρθρα και αυτοβοηθεια
    By Marley in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 05-11-2008, 01:30
  4. Αρθρα ψυχολογιας
    By Marley in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 5
    Last Post: 19-09-2008, 04:05
  5. Άρθρα για την Αρμονική ζωή
    By bee in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 27-02-2008, 01:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •