ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ Η ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    3

    ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ Η ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ

    Παλεύω πολλά χρόνια με τη κατάθλιψη,ψάχνω την αιτία,το πρώτο καταθλιπτικό σοβαρό επεισόδιο ήταν στα 14,εμενα στο κρεβατι,δεν έκανα μπάνιο, εκλαιγα κ κράτησε 1 μήνα περίπου, ο λόγος τότε ήταν χαζός, ήταν γιατί είχα καταλάβει οτι οι γονείς μου είχαν ερωτικές επαφες κ το σεξ στο μυαλό μου ήταν απαγορευμένο,αυτό μου γκρέμισε το ψυχισμό. Με την ίδια αφορμή επανήλθε η κατάθλιψη άλλες 3 φορές ,η αντίδραση μου να βρίζω τους γονείς μου χωρίς να εξηγώ το λόγο κ να κλαίω.Πλέον έχω κρίσεις πανικού.Κουραστηκα κ λύση δεν βρίσκω

  2. #2
    Πες το μου και αυτό
    Guest
    Quote Originally Posted by Anta84 View Post
    Παλεύω πολλά χρόνια με τη κατάθλιψη,ψάχνω την αιτία,το πρώτο καταθλιπτικό σοβαρό επεισόδιο ήταν στα 14,εμενα στο κρεβατι,δεν έκανα μπάνιο, εκλαιγα κ κράτησε 1 μήνα περίπου, ο λόγος τότε ήταν χαζός, ήταν γιατί είχα καταλάβει οτι οι γονείς μου είχαν ερωτικές επαφες κ το σεξ στο μυαλό μου ήταν απαγορευμένο,αυτό μου γκρέμισε το ψυχισμό. Με την ίδια αφορμή επανήλθε η κατάθλιψη άλλες 3 φορές ,η αντίδραση μου να βρίζω τους γονείς μου χωρίς να εξηγώ το λόγο κ να κλαίω.Πλέον έχω κρίσεις πανικού.Κουραστηκα κ λύση δεν βρίσκω
    Καλησπέρα Άντα!
    Το σεξ σαν απογοητευμένο το είχες εσύ στο μυαλό σου ή στο είχαν περάσει οι γονείς σου αυτό;
    Τοσα χρόνια παλεύεις μόνη σου; δεν έχεις επισκεφτεί ψυχολόγο;

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    3
    Quote Originally Posted by Πες το μου και αυτό View Post
    Καλησπέρα Άντα!
    Το σεξ σαν απογοητευμένο το είχες εσύ στο μυαλό σου ή στο είχαν περάσει οι γονείς σου αυτό;
    Τοσα χρόνια παλεύεις μόνη σου; δεν έχεις επισκεφτεί ψυχολόγο;
    Εχω πάει κ σε ψυχολόγο κ σε ψυχίατρο εχω κάνει κ 2 θεραπείες.Κατα διαστήματα είμαι καλύτερα αλλά εξακολουθώ να εχω θέματα.Δεν εχω κάνει ποτέ σχέση ,με τρομάζει το σεξ κ νιώθω κ τύψεις που δημιουργούσα προβλήματα στους γονείς μου με τη συμπεριφορά μου.Δεν είχα κάνει ποτέ καμια συζήτηση με τους δικούς μου ποτέ,δεν ξερω γοατί είχε γιγαντωθεί έτσι στο μυαλο μου,τους σιχαινόμουν ανα διαστήματα ,άκουγα ενα θόρυβο κ έτρεχα κ τους άνοιγα τη πόρτα .Είχα αρχίσει να ψάχνω τα πράγματα τους κ όταν βρήκα ενα ερωτικό βοήθημα κ προφυλακτικά ήθελα να φυγω απ το σπίτι να παω σε ίδρυμα.Μετα το ξεχνούσα κ ηρεμούσα .Μέχρι να ξανααντιήφθώ κάτι κ να αρχίσω τα ίδια

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    252
    Quote Originally Posted by Anta84 View Post
    Εχω πάει κ σε ψυχολόγο κ σε ψυχίατρο εχω κάνει κ 2 θεραπείες.Κατα διαστήματα είμαι καλύτερα αλλά εξακολουθώ να εχω θέματα.Δεν εχω κάνει ποτέ σχέση ,με τρομάζει το σεξ κ νιώθω κ τύψεις που δημιουργούσα προβλήματα στους γονείς μου με τη συμπεριφορά μου.Δεν είχα κάνει ποτέ καμια συζήτηση με τους δικούς μου ποτέ,δεν ξερω γοατί είχε γιγαντωθεί έτσι στο μυαλο μου,τους σιχαινόμουν ανα διαστήματα ,άκουγα ενα θόρυβο κ έτρεχα κ τους άνοιγα τη πόρτα .Είχα αρχίσει να ψάχνω τα πράγματα τους κ όταν βρήκα ενα ερωτικό βοήθημα κ προφυλακτικά ήθελα να φυγω απ το σπίτι να παω σε ίδρυμα.Μετα το ξεχνούσα κ ηρεμούσα .Μέχρι να ξανααντιήφθώ κάτι κ να αρχίσω τα ίδια
    Ποσω χρονων εισαι?
    Εχεις αδελφια?

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    3
    Ειμαι 35 εχω μια αδεφή μικρότερη που δεν είχε τετοιες συμπεριφορες κ ειναι φυσιολογική

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    252
    Σε παρακολουθει καποιος ψυχολογος η ψυχιατρος

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    28
    Όταν τους άνοιγες την πόρτα, πως αντιδρούσαν οι γονείς σου;

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    συγνωμη ρεσυ Αντα, για να καταλαβω, ξενερωσες! και φρικαρες σε βαθμο ψυχοτικου επισοδειο επειδη αντιληφθεις οτι οι γονεις σου κανουν σεξ οταν εισουν 14????
    Δλδ αν ο πατερας σου τσακιζε στο ξυλο την μανα σου, θα εριχνες υπνους ως ροχαλιτου? συγνωμη για την λιθοβολιση του θεματος σου, αλλα ειναι φανερο οτι εχεις καποιο θεμα ψυχικης αρμονικης ιδεολυψιας! εν ολιγεις δεν μπορεις να βρεις την λογικη σε στιγμες οπου κανει κουμαντο το υποσυνηδιτο διοτις αν το επαθες την ωρα που εισουν ξαπλα ,τωτες εμπαινε σε λειτουργια το υποσεινυδιτο σου σιγα σιγα , αρα το θεμα ειναι καθαρα ψυχοθεραπευτικο κι οχι ψυχοφαρμκευτικο! νομιω οτι αρκετα χρονια το αφηες.
    αληθεια? στην ζωη σου εισαι φυσιολογικη? θελω να πω εχεις δικη σου οικογενεια? εχεις σεξουαλικες επαφες? δουλευεις? η σοματομορφησου ειναι υγειες?

Similar Threads

  1. Άγχος; Κατάθλιψη; Ασθένεια; Κάτι άλλο;
    By Nart in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 23-06-2019, 20:21
  2. ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΠΟΥ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ
    By lessing in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 2
    Last Post: 09-04-2017, 13:01
  3. Εχω καταθλιψη ή κατι αλλο?
    By Stavrosbmw in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 34
    Last Post: 01-04-2017, 23:29
  4. Μόνο κατάθλιψη η και κάτι άλλο
    By Anikan in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 27
    Last Post: 30-03-2016, 02:42
  5. δυσθυμία, κατάθλιψη ή κατι άλλο?
    By feli in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 56
    Last Post: 05-06-2006, 23:47

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •