Αγαπη και ψυχωση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    324

    Αγαπη και ψυχωση

    Είναι πιθανό να νιώσει κανεις με ψυχωση έντονη ερωτική έλξη και αγαπη; Απο τοτε που νοσησα, νιωθω πως έχει εξανεμιστει αυτό το συναίσθημα. Μπορεί να είναι λόγω καταστολής ντοπαμινης;
    Νιώθω απλά μια έλξη, μια συμπάθεια. Όμως οχι κάτι πιο βαθύ.. Η αγάπη είναι βαθύ συναίσθημα και ίσως να διαδραματίζουν οι ορμόνες το ρόλο τους σε αυτό.
    Η χαρά, η ευφορία έρχονται κατά καιρούς σαν εκλάμψεις αλλα τα αρνητικά συναιθηματα και οι αρνητικές σκέψεις υπερτερούν.. Όχι μίσος, αλλά συναισθήματα κενού και ματαιοδοξίας.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,504
    κοιτα οταν βιωνεις ενα σοβαρο προβλημα υγειας οπως η ψυχωση το ψυχωτικο επεισοδιο τοτε πολλα πραγματα της καθημερινοτητας χανουν την αξια τους, σιγα σιγα πρεπει να πορευομαστε να ζουμε ξανα κανονικα τη ζωη μας αλλα αυτο δεν ειναι ευκολο, το ψυχωτικο επισοδειο απο μονο του ειναι βαρια τραυματικη εμπειρια, και χανουμε την ικανοτητα να ζουμε ανεξαρτητα, απο το επεισοδιο και υστερα ζουμε καθημερινα με φαρμακευτικη αγωγη..... ειμαστε εξαρτημενη με τη καθημερινη θεραπεια, δυστηχως που χωρος για ερωτες οταν ζουμε καθημερινα με προβληματα....

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    324
    Και ο έρωτας ειναι το αλατοπίπερο της ζωής. Σιγουρα υπαρχουν προβληματα λειτουργικα, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι παύουμε να υπάρχουμε σαν οντότητες ολοκληρωτικά. Είμαστε εδώ, έχουμε υπόσταση, σκέψη, αντίληψη, όσο μπορούμε και όσο μας το επιτρέπει η κατάσταση.
    Δεν μπορεί κάποιος να μας απαγορεύσει να κάνουμε σχέσεις ή οικογένεια.θέλει περισσότερη προσπάθεια, ίσως.
    Δεν μου αρέσει να νιώθω αποκομμένη από τις χαρές της ζωής. Θα πιέσω τον εαυτό μου ως εκεί που με παίρνει.
    Άλλωστε κανεις δεν ξέρει μέχρι που μπορεί να εξελιχθεί κανεις, ανεξάρτητα την ασθένεια.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,504
    απο μας μονο το 10% λενε κανει οικογενεια το 90% δεν κανει παιδια, για αυτο λενε αν ηταν κληρωνομικη η ψυχωση θα ειχαι εξαφανιστη...... λιγη τα καταφερνουν και κανουν οικογενεια, τους περισσοτερους τους τρωει η μοναξια.. και εγω μαλλον μονος μου θα ζησω......

  5. #5
    Mrgilleas
    Guest
    καλησπερα girl1988 συμφωνω με Παυλο οτι οι ψυχωτικοι σπανια βρισκουν αγαπη και κανουν οικογενεια ειδικα οι ανδρες δυσκολα βρισκουν συντροφο.οι γυναικες ψυχωτικοι σε αυτο το κομματι ειναι πιο τυχερες ειδικα αν ειναι ομορφες και μπορουν να βρουν καποιον.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,351
    Για όποιον έχει όρεξη να διαβάσει:

    Ο Έρωτας είναι ψύχωση, η αγάπη είναι λογική

    https://www.healingeffect.gr/2017/11...ne-logiki.html

    κι ένα σχετικό τραγουδάκι

    https://www.youtube.com/watch?v=_X6Sff40XKg

  7. #7
    Mrgilleas
    Guest
    Quote Originally Posted by pavlosla View Post
    απο μας μονο το 10% λενε κανει οικογενεια το 90% δεν κανει παιδια, για αυτο λενε αν ηταν κληρωνομικη η ψυχωση θα ειχαι εξαφανιστη...... λιγη τα καταφερνουν και κανουν οικογενεια, τους περισσοτερους τους τρωει η μοναξια.. και εγω μαλλον μονος μου θα ζησω......
    ναι ετσι ειναι Παυλο γνωριζω γυναικες ψυχωτικες που εχουν σχεση με υγιή ατομα και καποιες εχουν παντρευτει για μας τους ανδρες ψυχωτικους δεν υπαρχει ελπιδα να βρουμε μια γερη να μας θελει μονο αν εχει και αυτη ψυχωση γινεται η σχεση ειδαλλως αν δεν εχει ψυχωση δεν μας προτιμα ακομα και καταθλιψη να εχει η κοπελα παλι ακυρο θα φαμε.φταιμε εμεις που αρρωστησαμε οχι βεβαια αλλα η ψυχωση θεωρειται απο τις πιο στιγματισμενες νοσους παγκοσμιως.το στιγμα μας σκοτωνει οχι η αρρωστια.Απο την μια στιγμη στην αλλη αρρωστησα με ψυχωση ειχα βαρια γενικευμενη αγχωδης διαταραχη και εκδηλωθηκε μετα η ψυχωση ειναι αθλιοι αυτοι που λενε οτι θα το περνουσα ουτως η αλλος ο αδερφος μου γιατι δεν εχει ψυχωση μεχρι στιγμης και αυτος απο τους ιδιους γονεις γεννηθηκαμε.περασα αρκετα δυσκολα και εζησα αρκετη βια στο πετσι μου οταν ημουν παιδι και γι αυτο εκδηλωθηκε η ψυχωση
    https://www.iatronet.gr/eidiseis-nea...-psyxwsis.html
    αλλα παρολο ταυτα επειδη ημουν υπακουος και δεν εβλαπτα κανεναν και τα κραταγα ολα μεσα μου και εκδηλωθηκε πρωτα η βαρια αγχωδης διαταραχη και μετα η ψυχωση ως απολετεσμα αλλεπαληλων τραυματικων γεγονοτων που εζησα στην παιδικη και εφηβικη ηλικια.παρολα ταυτα με τιμωρει καθημερινα η κοινωνια για μια ασθενεια που υπαρχει απο την αρχαιοτητα και δεν φταιω εγω σε κατι γιατι δεν πηρα ουτε ουσιες για να το εμφανισω οποτε θα ειχα μεριδιο ευθυνης και απο την αλλη δεν ημουν βιαιος να ασκω βια σε αλλους για να βγαζω τα αποθυμενα οπως εκαναν οι αλλοι σε μενα με αποτελεσμα να γιγαντωνονται τα προβληματα και να εμφανισω τελικα τη ψυχωση μιας και δεν αντεξα αλλο

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,504
    εμενα εκδηλώθηκε πρώτα η κατάθλιψη, μεγάλωσα δυσλεκτικός χωρίς αποδοχή απο οικογένεια και σχολείο, τότε και καλά δεν ξέρανε , σαχλαμάρες εγώ έχω βρει παλιά βιβλία και τα γράφανε ολλα πριν 30-20 χρονια........ δεν με αφηνανε να φυγω απο το σχολείο που μου κάναν μπουλινγκ οι καθηγητές, θελαν να ειμαι σαν τον αδερφο μου, χωρίς προφορικές εξέτασης ολλα γραπτά, έπρεπε να επιβιώσω μέσα στο εκπαιδευτικό σύστημα μόνος μου..... τελικά έμαθα από τη τηλεόραση 21 χρονών οτι είμαι δυσλεκτικός και μετά απο 2 χρονια πιστοποίησα τη δυσλεξία στο πανεπιστήμιο και το έβγαλα με προφορικά, ταυτόχρονα πήγα σε ενα ψυχίατρο και έκανα θεραπεία για κατάθλιψη και μετά απο λίγα χρόνια έπαθα το ψυχωτικό επεισόδιο, άλλα δεν ήταν σίγουρο ότι θα το πάθαινα? με τέτοια ζωη, χωρίς πλάκα σε ενα παλιό βιβλίο ψυχιατρικής έλεγε οτι οι δυσλεκτικοί κάνουμε 30 % ψύχωση σχιζοφρένεια, 30% αλκοόλ ναρκωτικά, και 20% εγκληματικότητα φύλακες, και μόνο ένα 20% ζει κάπως κανονικά, δηλαδή η ζωή μου ήταν προδιαγεγραμμένη, αφού μεγάλωσα χωρίς αποδοχή απο σπίτι σχολείο κοινωνία..

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    Quote Originally Posted by girl1988 View Post
    Είναι πιθανό να νιώσει κανεις με ψυχωση έντονη ερωτική έλξη και αγαπη; Απο τοτε που νοσησα, νιωθω πως έχει εξανεμιστει αυτό το συναίσθημα. Μπορεί να είναι λόγω καταστολής ντοπαμινης;
    Νιώθω απλά μια έλξη, μια συμπάθεια. Όμως οχι κάτι πιο βαθύ.. Η αγάπη είναι βαθύ συναίσθημα και ίσως να διαδραματίζουν οι ορμόνες το ρόλο τους σε αυτό.
    Η χαρά, η ευφορία έρχονται κατά καιρούς σαν εκλάμψεις αλλα τα αρνητικά συναιθηματα και οι αρνητικές σκέψεις υπερτερούν.. Όχι μίσος, αλλά συναισθήματα κενού και ματαιοδοξίας.
    Φυσικά και είναι πιθανό.
    Αλλα πρέπει πρώτα να έχει περάσει το στάδιο της ψυχωσης και να είναι στς ανάρρωσης και μετά. Διότι, εαν έχει ακόμα παραισθήσεις, δεν έχει όρεξη για τέτοια πράγματα, νιώθει ένα κενό.
    Η εξέλιξη ενός ψυχωτικού έχει δουλειά και πολύ δρόμο, αρκεί να μην τα παρατήσει στην πορεία.

    Εσυ λες οτι νιωθεις μια ελξη μια συμπαθεια, με ποσα ατομα το εχεις παθει αυτο? Σου αρεσαν οταν βγηκες μαζι τους? προσπαθησες να δεθεις? ηταν για καιρο?

    Παιζουν πολλα ρολο, και εκτος αυτου οσο μεγαλωνεις τα συναισθηματα ειναι πιο μαζεμενα.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    Πραγματικα ρε μαγκες δεν μπορω να σας βλεπω τοσο απαισιοδοξους.
    Και εγω πρωην ψυχωτικος ειμαι, και ζω μια εντελως φυσιολογικη ζωη.
    Το ξεπερασα ολο αυτο. Με αγωγη και με πολυ προσωπικη προσπαθεια. Γιατι ηθελα να ζησω μια φυσιολογικα ζωη.
    Ολο αυτο ομως απαιτει χρονο, δρομο, κοπο, θεληση..και πανω απ' ολα να μαθουμε τον εαυτο μας καλα.
    Γενικοτερα η αρνητικη ψυχολογια δεν βοηθαει.
    Λιγη αισιοδοξια δεν βλαπτει να βαλετε στην ζωη σας.
    Δεν ειμαστε διαφορετικοι απ τους υπολοιπους ανθρωπους.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    324
    Ναι, εννοούσα εφόσον έχουν καταλαγιάσει φυσικά τα συμπτώματα. Δεν το εξέφρασα σωστά. Αλλά είναι κι αυτό που λες ότι όσο μεγαλώνεις μαζεύονται τα συναισθήματα. Εχω βρει συντρόφους που με δέχτηκαν με την πάθηση μου κατά καιρους. Περισσότερα δεν θέλω να γράψω. Αλλά έχω από τα 25 που νοσησα να νιώσω πολύ έντονα συναισθήματα..

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Εγω αρχικα θελω να ερωτευτω την ζωη και να ειμαι καλα με μενα.
    Η σχεση δεν μου λεει κατι αν δεν συμβαινουν τα 2 παραπανω.
    Τι να την κανω την σχεση; Για υποκαταστατο της μοναξιας μου; Για την ελλειψη σεξ;
    Δεν θελω να κοροϊδεψω καποια οταν εγω δεν παταω στα ποδια μου. Πιστευω στην ευτυχια του συντροφου. Αν δεν μπορεις να το πετυχεις αυτο κ αλληλοφαγωνεσαι κ υποκρινεσαι δεν λεει.
    Ειμαι κ σε μια ηλικια που αν υπηρχε κοπελα πιθανον υστερα απο καποια χρονια θα ηθελε επισημοποιηση αν καταφερνα να την διατηρησω.
    Αυτο το διαστημα δεν ειναι ρεαλιστικο κατι τετοιο.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  13. #13
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by girl1988 View Post
    Είναι πιθανό να νιώσει κανεις με ψυχωση έντονη ερωτική έλξη και αγαπη; Απο τοτε που νοσησα, νιωθω πως έχει εξανεμιστει αυτό το συναίσθημα. Μπορεί να είναι λόγω καταστολής ντοπαμινης;
    Νιώθω απλά μια έλξη, μια συμπάθεια. Όμως οχι κάτι πιο βαθύ.. Η αγάπη είναι βαθύ συναίσθημα και ίσως να διαδραματίζουν οι ορμόνες το ρόλο τους σε αυτό.
    Η χαρά, η ευφορία έρχονται κατά καιρούς σαν εκλάμψεις αλλα τα αρνητικά συναιθηματα και οι αρνητικές σκέψεις υπερτερούν.. Όχι μίσος, αλλά συναισθήματα κενού και ματαιοδοξίας.
    γεια σου ρε Δεσποιναραααααααααααααααα !

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    Quote Originally Posted by girl1988 View Post
    Ναι, εννοούσα εφόσον έχουν καταλαγιάσει φυσικά τα συμπτώματα. Δεν το εξέφρασα σωστά. Αλλά είναι κι αυτό που λες ότι όσο μεγαλώνεις μαζεύονται τα συναισθήματα. Εχω βρει συντρόφους που με δέχτηκαν με την πάθηση μου κατά καιρους. Περισσότερα δεν θέλω να γράψω. Αλλά έχω από τα 25 που νοσησα να νιώσω πολύ έντονα συναισθήματα..
    Ενταξει μπορει να μην βρηκες καποιον να σε εμπνευσει.
    Μην αγχωνεσαι, θα ερθει και αυτο.
    Αμα ηταν με το καθε ατομο που θα γνωριζαμε στην ζωη μας να νιωθουμε εντονα συναισθηματα, τοτε δεν θα ηταν τοσο ωραιο και μοναδικο.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Στο ερωτημα σου αν μπορει να αγαπησει κ να ερωτευτει.
    Σιγουρα η παθηση κ τα αντιψυχωσικα δημιουργουν
    αμβλυνση των συναισθηματων αλλα δεν πιστευω πως βρισκεσαι στην ακραια μορφη της παθησης κ ο λογος που πιθανον δεν ετυχε νσ ερωτευτεις ισως ειναι παραγοντας κοινωνικος (μπορει να ελαττωθηκαν οι επαφες κ οι εξοδοι), σταθεροτητας κ ανεξαρτησιας καθως κ διαθεσης αν σε κατακλυζουν αρνητικες σκεψεις κ δημιουργουν μειωμενη αυτοεκτιμηση.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Αγαπη!!!
    By andreas86 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 28
    Last Post: 06-09-2017, 08:28
  2. ΑΓΑΠΗ...
    By NADINE_ed in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 34
    Last Post: 11-01-2013, 05:07
  3. αγαπη
    By tomasliak in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 16-05-2009, 23:57
  4. Αγάπη
    By Arsi in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 91
    Last Post: 30-04-2009, 19:41
  5. Αγάπη μου....
    By heaven in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 13-10-2006, 01:44

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •