Είμαι εγώ;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    24

    Είμαι εγώ;

    Γεια σας παιδια! Εδω και καποια χρονια με απασχολει κατι. Παρενθεση οτι τα τελευταια 8 χρονια μου εχουν συμβει πολυ ασχημες καταστασεις (θανατος του πατερα μου απο als,Σχιζοσυναισθηματικη διαταραχη η αδερφη μου και 5 θανατοι απο θειους-ες - γιαγιαδες. Επειδη ειμαι ατομο που ''παιζει'' πολυ με το μυαλο του και εννοω οτι προσπαθω παντα να βρω μια λογικη εξηγηση σε κατι ενω μπορει να μην υπαρχει εξηγηση, οπως σε πολλα πραγματα, εγω προσπαθω να βρω κατι πολυ κοντα σε αυτο που μπορει να αντιλιφθει ο εγεφαλος μου για να προχωρησω στον επομενο προβληματισμο μου και ξανά μανά. Παρεπιπτωντος μου αρεσει πολυ και διαβαζω για υπαρξιακα ζητηματα, για το συμπαν που το αγαπω, δεν ξερω γιατι τοσο πολυ αλλα πιστευω πολυ σε αυτο και με βοηθαει με τον τροπο του! Ασχολουμαι επισης full με συνωμοσολογικα και τα γουστάρω πολυ η αληθεια ειναι. Απο τα 17-18 αρχισα να διαβαζω για συνωμοσιες, πειραματα,ατυχηματα, live δολοφονιες με πολυ αποτροπαιο τροπο,(δεν ξερω γιατι) αστρικα ταξιδια,(το οποιο εχω κανει χωρις να το πρασπαθησα και να το γνωριζω) μασονια, μυστηρια πραγματα κλπ κλπ. Παντα μου αρεσαν και ακομα μου αρεσουν χωρις ομως να επηρεαζει καπου, ολα αυτα τα μυστηρια! Εννοω οτι εχω την δουλεια μου(επαφη με κοσμο καθημερινα, την σχεση μου πολλα χρονια και ολα καλα. Καπου εδω να αναφερω οτι κανω χορτο απο τα 19 μεχρι και τωρα 32 με αποχη 5 χρονια σε αυτο το διαστημα και καθημερινη χρηση τα τελευταια 2 με μικρες παυσεις. Παντα skunk εντωμεταξυ μονο βραδυ αλλα 1-2 τσιγαρα σιγουρα. Γενικα σχεδον ολες τις φορες με χαλαρωνει και μου κανει καλο.Τουλαχιστον ετσι το αντιλαμβανομαι αλλα περναω καλα! Υπαρχουν ομως καποιες φορες που νιωθω οτι το μυαλο μου φευγει και παει αλλου, κατι σαν να παει να ξεκλειδωσει νεες δυνατοτητες. Η σκεψη μου σαν να βαθαινει καπως.Σαν να μπαινω σε πιο βαθιες σκεψεις και να ανακαλυπτω νεα μονοπατια χωρις ομως να μπορω να τα διαβω. Εχω δοκιμασει μανιταρια,lsd,μεσκαλινη,τρυπ ακι,mdma και καποια αλλα.Επειδη ειχα ενα bad trip σε νεαρη ηλικια απο καθαρη σταγονα Lsd απο τοτε ηταν νομιζω που αλλαξε η ζωη μου προς το καλο.Το λεω με την εννοια οτι απο τοτε συνηδητοποιησα το ποσο κακο μπορει να μου κανει και να με αφησει με κανα κουσουρι. Εννοειτε πως απο τοτε δεν ξαναδοκιμασα τιποτα παραισθησιογονο! Ο λογος ηταν καθως αρχησε να με πιανει η επηρεια του lsd ο εγκεφαλος μου δεν μπορουσε να αποδεχτει οτι βλεπει πχ. να αλλαζει χρωμα ο τοιχος, οι δεικτες του ρολογιου να ειναι κολλημενοι στην ιδια ωρα ενω περναει ο χρονος,να βλεπω οτι το πατωμα αναβαινει να νιωθω σαν να ειμαι σε μικρογραφια και να με βλεπω σε ενα μερος του εγκεφαλου μου καπου βαθια ομως και να σκεφτομαι οτι ειμαι εγκλωβισμενος και θα παραμεινω για παντα εδω μεσα και δεν θα μπορεσω να εξηγησω σε κανεναν μετα πως το επαθα. Σαν να ειχα μεινει ''νοητικα αναπηρος'' αλλα συνηδητα καπου εκει βαθια στον εγκεφαλο μου ημουν εγω με πληρη συνειδηση το τι εχω κανει απλα δεν θα μπορουσα να το πω σε κανεναν.Για να το φανταστητε καπως γιατι ειναι πολυ δυσκολο να το εξηγησω σκεφτητε οτι ειστε μια μινιατουρα και εχετε μπει μεσα στο σωμα σας, πισω απο τα ματια σας και βλεπετε προς τα εξω τον κοσμο μεσα απο τα ματια σας δλδ και ταυτοχρονα να βλεπεις οτι δεν μπορεις να ελενξεις το σωμα σου ουτε την ομιλια σου. Και κοιτας τον φιλο σου που εχεις απεναντι σου που σε ρωταει εισαι καλα;και δεν μπορεις να του απαντησεις γιατι νιωθεις οτι εισαι εγκλωβισμενος μεσα στο σωμα σου και θα παραμεινεις εκει για παντα! Αλλη φρικη. Τελος παντων απο τοτε εχει αλλαξει κατα πολυ το πως αντιλαβανομαι τα πραγματα γυρω μου και τους γυρω μου. Ειναι σαν να εχω αποκτησει μεγαλυτερη ενσυναισθηση και μπορω πιο ευκολα να μπω στη θεση του αλλου και να τον καταλαβω στο πως νιωθει ή τι αισθανεται. Το ερωτημα μου ειναι. Ειμαι αυτος που ημουν πριν δοκιμασω το lcd και βιωσω ολη αυτη την πολυωρη τρελα που βιωσα και απλα με εκανε να κανω αποχη απο αυτα και να συνεχισω την ζωη μου και χωρις χορτο για 4-5 χρονια ή απο τοτε και μετα μου εχει μεινει οντως καποιο κουσουρι που ναι μεν μπορει να ειναι καλο προς το παρον αλλα μηπως δημιουργειται σιγα σιγα καμια διαταραχη χωρις να το καταλαβαινω;Γενικα εχω σκεφτει πολλες φορες μηπως ειμαι τρελος και το παιζω φυσιολογικος..
    Last edited by Alexandros tsi; 02-03-2020 at 20:11.

  2. #2
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by Alexandros tsi View Post
    Γεια σας. γττττ
    Την διάβασα την ιστορία σου μέχρι ένα σημείο. Μετά μπήκα να την συνεχίσω..

    Γιατί την έσβησες?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    24
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Την διάβασα την ιστορία σου μέχρι ένα σημείο. Μετά μπήκα να την συνεχίσω..

    Γιατί την έσβησες?
    Καλημερα! δεν την εσβησα. Πηγα να κανω διορθωση και κατι εγινε και μετα δεν ειχα το κουραγιο να την ξαναγραψω!πφφ μπορω να σβησω αυτο το post και να το ξαναγραψω?

  4. #4
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by Alexandros tsi View Post
    Καλημερα! δεν την εσβησα. Πηγα να κανω διορθωση και κατι εγινε και μετα δεν ειχα το κουραγιο να την ξαναγραψω!πφφ μπορω να σβησω αυτο το post και να το ξαναγραψω?
    Το πρώτο κάνε επεξεργασία και γράψε.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    24
    παλι καλα τo ειχα κανει copy και δεν ειχα κλεισει το pc και αποθηκεύτηκε :D
    Last edited by Alexandros tsi; 02-03-2020 at 20:11.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    247
    Όλα Normal φιλε μου σε σένα, είσαι μια χαρά

    απλά να προσέχεις απο εδώ και πέρα γιατί αν περάσεις ποτέ ψυχωσικό επεισόδιο υπάρχει σε σένα η μαγιά ώστε αυτό να εξελιχθεί πολύ άσχημα

    Για παράδειγμα εγώ στο ψυχωσικό μου ένιωθα ότι είμαι ψυχικό βαμπίρ

    και αυτό γιατί είχα παλιά μια εμπειρία που την παρερμήνευσα ως υπερφυσική. Εκεί που δούλευα με πλησίασε ένας και με ρούφηξε με ένα βλέμμα μπήκα μέσα στα μάτια του και είδα ουράνιες σφαίρες και ένα βάθος ασύληπτο. Στο τέλος έχασα τις αισθήσεις μου και δεν κατάλαβα πως και πότε έφυγε.

    Αυτό το περιστατικό το αφηγήθηκα σε έναν στο ιντερνετ και εκείνος μπορεί για χαβαλέ, μου είπε ότι έγινε σε μένα αστρική προβολή.

    Μετά απο 10 περίπου χρόνια όταν έπαθα το ψυχωσικό εκείνη η εμπειρία ήταν καθοριστική για να παρερμηνεύω τον κόσμο

    Ευτυχώς που έκοψες τα drugs γιατί πραγματικά θα σε οδηγούσαν σε βέβαιο ψυχωσικό

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    24
    Quote Originally Posted by petros81 View Post
    και αυτό γιατί είχα παλιά μια εμπειρία που την παρερμήνευσα ως υπερφυσική. Εκεί που δούλευα με πλησίασε ένας και με ρούφηξε με ένα βλέμμα μπήκα μέσα στα μάτια του και είδα ουράνιες σφαίρες και ένα βάθος ασύληπτο. Στο τέλος έχασα τις αισθήσεις μου και δεν κατάλαβα πως και πότε έφυγε.
    Πως εξηγεις ομως αυτο που αισθανθηκες και βιωσες εκεινη την στιγμη? Οτι απλα ο εγκεφαλος σου σαν να λαγκαρε ας πουμε για λιγο? Εννοω πως εγβαλες το συμπερασμα οτι το παρερμηνευσες?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,693
    στημενο ηταν αυτον τον βασανισαν
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    247
    Όχι καθόλου δεν την παρερμήνευσα όταν συνέβη γιατι δεν ασχολήθηκα ιδιαίτερα, η εμπειρία αυτή απωθήθηκε και δεν το έψαξα

    μετά απο 5 χρόνια τυχαία το ανέφερα στο ιντερνετ έτσι στο χαλαρό και έτσι για πρώτη φορά έγινε μια συζήτηση με κάποιον που δεν τον γνώριζα

    όταν έπαθα όμως τη ψύχωση 10 χρόνια μετά απο την εμπειρία, τότε η εμπειρία αυτή ήταν ένα για μένα ένα χειροπιαστό επιχείρημα ώστε να παρερμηνεύω τον κόσμο

    Στη ψύχωση Θεωρούσα ότι το πρόσωπο εκείνο δεν ήταν θνητό και ότι έχω κάποιες ιδιαιτερότητες γιαυτό επικοινώνησε μαζί μου. ότι εν πάση περιπτώσει είμαι ψυχικό βαμπίρ και ότι οι μυστικές υπηρεσίες το γνωρίζουν και με κυνηγούν για να με βλάψουν, ότι παρακολουθείται ακόμη και η σκέψη μου με τεχνολογικά μέσα αλλά εγώ δεν τρέφομαι απο άλλους θνητούς αλλά απο το σύμπαν, νόμιζα ότι ρουφάω κοσμική ενέργεια απο τον ήλιο και τη σελήνη με το βλέμμα μου. . Οτι μέσα μου μπαίνουν πνεύματα και πρόσωπα απο την αρχαία παράδοση και ότι ο ίδιος είμαι παιδί των Ολυμπίων. Αν δεν βαριέσαι μπορώ να σου πω ένα κατεβατό παραληρηματικών σκέψεων που επιβεβαιώνονταν απο φωνές ανθρώπινες ή υπερφυσικές. Οπότε το παρερμήνευσα στο ψυχωσικό επεισόδιο μετά απο πολλά χρόνια απο το συμβάν

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    24
    Αρα ειναι πολυ ευκολο μια δυνατη εμπειρια που μπορει να βιωσουμε καποια στιγμη στην ζωη μας να μας γυρισει μπουμερανγκ και να δημιουργηθει ψυχωση ή ψυχωσικο επεισοδιο..

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    247
    Ναι αυτό ήθελα να σου πω, μιας και ρώτησες αν είσαι φυσιολογικός, εγώ πιστεύω ότι είσαι μια χαρά γιατί τα εκλογικεύεις όλα. Εάν όμως "περαχτεί" ο εγκέφαλος, αρχίζουν να γίνονται διάφορα παιχνίδια με τη χημεία του και οι συνάψεις τραβήξουν για σκοτεινά μονοπάτια, τότε - εάν ειδικά είσαι και χρήστης- χάνεις τον έλεγχο απο μια δύναμη που θεωρείς ότι είναι μαγική και έξω απο σένα, οπότε αναγκαστικά η δυνατή αυτή εμπειρία σε κάνει να παρερμηνεύεις και να χάνεις τις νόρμες που είχες συνηθίσει στο μυαλό σου. Άρα εγώ θα έλεγα ότι μια βλάβη στον εγκέφαλο οδηγεί στη ψύχωση και απο εκεί και πέρα οι εμπειρίες του παρελθόντος την δυναμώνουν. Δεν είναι τόσο οι εμπειρίες που δημιουργούν τη ψύχωση απλά αυτές συμβάλουν στην ανάπτυξή της άπαξ και προκληθεί

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    247
    Η Ψύχωση είναι κάτι το οργανικό και δεν είναι δυνατόν να ευθύνονται μόνο κάποιες σκέψεις ή εμπειρίες έτσι απλά. Στη ψύχωση εγώ αισθανόμουν ότι ο εγκέφαλος μου είχε μια ηλεκτροφόρα υπόσταση, ένιωθα ότι τα ενεργειακά καλώδια μέσα στο κεφάλι μου σε πλήρη λειτουργία. Φωνές σκέψεις ιδέες ήταν απλά κάποιοι αυτοματισμοί που αναπτύσσονταν με ταχύτητα φωτός σαν κάποιος να πατούσε κάποια κουμπιά και να έτρεχε ένα λογισμικό μέσα μου. και εγώ ήμουν ένας απλός παρατηρητής χωρίς να μπορώ να τα ελέγξω ή να τα κατευθύνω. ένιωθα ότι κατέρρευσε το εγώ μου και οτι υπήρχε ξένη κατοχή στο σώμα μου που σκοπό είχε να με φθείρει εκ των έσω και να με διαλύσει. Αυτά όλα τα ένιωθα σε μια προχωρημένη φάση της ψύχωσης, στην αρχή της ψύχωσης πάλευα να κρατήσω το εγώ μου ακόμα και με ιδέες μεγαλομανίας αλλά η ψύχωση είναι ένα τέρας που τελικά σε καταπίνει. Είναι κάτι σαν να έχεις μπλέξει με μαύρη μαγεία και να χάνεις τον έλεγχο

Similar Threads

  1. Είμαι 39 χρονών είμαι μεγάλη για σπουδές;
    By δελφίνι in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 32
    Last Post: 31-01-2019, 12:17
  2. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΜΑΙ ΟΡΙΑΚΗ,ΔΙΠΟΛΙΚΗ,ΜΑΝΙΟΚΑΤΑΘ ΛΗΠΤΙΚΗ...ΤΙ ΕΙΜΑΙ??
    By tokokkinofoustani in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 7
    Last Post: 16-02-2012, 09:22
  3. Ειμαι χειροτερα απ ολους.Ειμαι τελειωμενη απλα
    By maria921 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 10-02-2012, 12:18
  4. ειμαι σε κατασταση εκτακτου αναγκης ειμαι σε μια φαση τραγικη
    By kapios in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 25-11-2008, 11:36
  5. Γιατί είμαι έτσι όπως είμαι...
    By Manos88 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 5
    Last Post: 08-07-2008, 13:37

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •