ΨΥΧΩΣΗ ΚΑΙ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1

    ΨΥΧΩΣΗ ΚΑΙ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑ

    Καλημέρα σας,

    ποια είναι η γνώμη σας για την ψυχοθεραπεία στις ψυχώσεις;

    Βοηθάει στην αναγνώριση των συμπτωμάτων και στην πρόληψη ή κάνει κακό το να αναλύει κάποιος την ψύχωση;

    Όταν συζητάς για πράγματα που δεν υπάρχουν , μήπως τους δίνεις αξία;

    Είναι καλύτερο να μιλάς μόνο για την πραγματικότητα;

    Τελικά , πως πολεμάς το <<παράλογο>> ; Το αναγνωρίζεις, το συζητάς, το αντιμετωπίζεις με σκοπό να το αποδυναμώσεις;

    Η' μιλάς και ζεις μόνο στην πραγματικότητα και θάβεις κάθετι μη - πραγματικό;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    165
    Για μενα η ψυχωση-σχιζοφρενεια κακως ανηκει στις ψυχιατρικες νοσους είναι καθαρα παθολογικο το ''θεμα'' στην χημεια του εγκεφαλου…
    οποτε η ψυχοθεραπεια είναι ακυρη για μενα στα ατομα με ψυχωση

    εγω πλεον είμαι 50-50!!! Συνεργάζομαι με την υπαρχουσα κοινωνια εδώ στην ελλαδα, το παιζω φυσιολογικος εχω δραστηριότητες κανεις δεν καταλαβαινει ότι εχω σχιζο, αλλα μεσα μου εχω ασπαστει οσα εχω βιωσει στα ψυχωσικα επεισοδια

  3. #3
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by myrto2019 View Post
    Καλημέρα σας,

    ποια είναι η γνώμη σας για την ψυχοθεραπεία στις ψυχώσεις;

    Βοηθάει στην αναγνώριση των συμπτωμάτων και στην πρόληψη ή κάνει κακό το να αναλύει κάποιος την ψύχωση;

    Όταν συζητάς για πράγματα που δεν υπάρχουν , μήπως τους δίνεις αξία;

    Είναι καλύτερο να μιλάς μόνο για την πραγματικότητα;

    Τελικά , πως πολεμάς το <<παράλογο>> ; Το αναγνωρίζεις, το συζητάς, το αντιμετωπίζεις με σκοπό να το αποδυναμώσεις;

    Η' μιλάς και ζεις μόνο στην πραγματικότητα και θάβεις κάθετι μη - πραγματικό;
    Μπράβο που έθιξες αυτό το θέμα. Την ίδια απορία έχω κι εγώ....
    Ας απαντήσει κάποιος που να γνωριζει

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,502
    κατα τη γνωμη μου υπαρχουν πολλα διαφορετικα πραγματα, αλλος μπωρει να ειναι σε ψυχωτικο επισοδειο μια βδομαδα οπως εγω και αλλος μπορει να ειναι χρονια....

    μετα αλλος μπορει να ειναι απο ναρκωτικα π.χ. και αλλος απο τραυματικες εμπειριες....... τωρα σε μενα ειμουν σε ψυχωτικο επισοδειο μια βδομαδα και μόλις πηρα θεραπεια μου εφυγαν τα θετικα συμπτωματα και ειχα μονο αρνητικα.... οποτε αναγνωριζω τη ψυχωση δεν χρειαζομαι βοηθεια να μου πει καποιος οτι η φωνές ηταν της ασθένειας και η ψευδαίσθησης επίσης.......

    αν καποιος ειναι χρονια εκει υπαρχει προβλημα και θελει στηριξει......
    μετα υπαρχουν και αυτη που πασχουν απο ανοσογνωσια και δεν αναγνωριζουν οτι ειναι ασθενεις με αποτελεσμα να μην παιρνουν τη θεραπεια τους και να ξαναπεφτουν σε ψυχωτικο επισοδειο κλπ.......
    Last edited by pavlosla; 19-11-2019 at 18:43.

  5. #5
    Mrgilleas
    Guest
    Quote Originally Posted by myrto2019 View Post
    Καλημέρα σας,

    ποια είναι η γνώμη σας για την ψυχοθεραπεία στις ψυχώσεις;

    Βοηθάει στην αναγνώριση των συμπτωμάτων και στην πρόληψη ή κάνει κακό το να αναλύει κάποιος την ψύχωση;

    Όταν συζητάς για πράγματα που δεν υπάρχουν , μήπως τους δίνεις αξία;

    Είναι καλύτερο να μιλάς μόνο για την πραγματικότητα;

    Τελικά , πως πολεμάς το <<παράλογο>> ; Το αναγνωρίζεις, το συζητάς, το αντιμετωπίζεις με σκοπό να το αποδυναμώσεις;

    Η' μιλάς και ζεις μόνο στην πραγματικότητα και θάβεις κάθετι μη - πραγματικό;
    κοιταξε βοηθαει η ψυχοθεραπεια στις ψυχωσεις αρκει να τηρει παραλληλα την αγωγη.γιατι χωρις τη αγωγη οση ψυχοθεραπεια και να κανει θα παει στραφι.η ψυχοθεραπεια στη ψυχωση βοηθαει στη διαχειριση και μειωση του αγχους, ο ιδιος ο ασθενης θα μπορει να λεει τους προβληματισμους του και θα εξωτερικευει φοβιες και συναισθηματα που τα εχει καταπιεσμενα ή δε τα εκφραζει.η ψυχοθεραπεια βλαπτει στις περιπτωσεις που γινεται απο ατομα αναρμοδια γι αυτη τη δουλεια και μπορει να φερει τα αντιθετα αποτελεσματα γι αυτο θελει καλο ψυχολογο γιατι αν πας σε κανεναν μαιμου περα που θα σου φαει ολα τα λεφτα θα κανει χειροτερα και το παιδι..

  6. #6
    ρε παιδια παρτε σωστα τα φαρμακα δεν ειστε θεοι αν και μεγαλομανια εχει πολυς κοσμος
    απο οτι βλεπω εξω στον κοσμο και στις τηλεορασεις η αναγκη να προβλυθουν για να βγαλουν ευκολα λεφτα σε μικρο χρονικο διαστημα ειναι παρα πολυς για παραδειγμα συζητουσα με τον γιατρο στο αχεπα οτι ολοι αυτοι οι πολιτικοι οι ποδοσφαιριστες αλλα και οτι αφορα αθλητισμο,πολιτικοι και επαγγελματα που εχουν χρηματικες αμοιβες μεγαλυτερες απο αυτες των ανθρωπων του λαου.υα μου πεις αν τα αξιζει καποιος τα δις ειμαι εγω και οχι αυτοι διοτι δεν ζητησα και πολλα πραγματα ακομα και σε αυτα π ζητησα απο το υπουργειο μακεδονιας θρακης ηταν πολι λιγα το αποτελεσμα ηταν να γαμηθουν τα παντα μεσα απο μια συνομιλια που ειχα απο καποιον υπευθηνο που μιλησα στο τηλεφωνο ειχαν εν το μεταξυ ακροβολιστοι 20 αστυνομικοι το αποτελεσμα ηταν να φυγω βυθισμενος στις σκεψεις μου.επι του παροντος εν ετη 2020 περιμενω να δω το χριστο φανταρο να γαμησει ολο το συμπαν γιατι δεν βγαζω ακρη με κανενα αλλα και με καμια ακομα κ με την ιδια την μητερα μ δεν καταλαβαινει αυτα π λεει απο το 2012 ολα αυτα συμαινουν.τωρα με τους ψυχιατρους που υπαρχουν και μιλαω ας καταλαβουν αυτοι τι κανουν και τι λενε ολο αυτα τα χρονια απο αρχες 2005 αλλα και δυο χρονια πριν 2003 γτ οι επιτροπες ολο για αυτην την ημερομηνια εχουν ως κομβικο σημειο τι εγινε εκεινο το διαστημα και αρχισα να αισθανομαι πιο σιγουρος για τον εαυτο μου αν και ο κοδον χτυπησε το 2005 και πηγα να δω ψυχιατρο και να μπω σε αγωγη με ζιπρεξα κ σεροξατ.τελος παντων οποιος καταλαβε καταλαβε

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    κανω χρονια ψυχοθεραπεια και εχω περασει απο διαφορους ψυχολογους

    πρωτα απο ολα τα φαρμακα να δουλευουν και μετα ψυχοθεραπεια αλλιως δεν μπορει να υπαρξει επικοινωνια.

    εμαθα να αναγνωριζω τι μου προκαλει επεισοδια.τις συνθηκες για να εμφανιστει ενα επεισοδιο
    πως να αναγνωριζω τι ειναι παραξενο σε αυτο που βιωνω σε σχεση με τους αλλους ανθρωπους - δε θα πω ψυχωτικο οπως λενε μεταξυ τους οι ειδικοι- .ξερω τι ειναι παραξενο τουλαχιστον κι ας τα πιστευω αυτα που λενε συμπτωματα.ειναι η δικη μου θεωρια.
    ξεχωριζω τα συμπτωματα σε γενικες γραμμες.

    μιλαω για οτι με απασχολει σε καποιον ο οποιος θα με ακουσει εστω για να μοιραστω τις δυσκολιες μου και δε θα με κατακρινει αλλα θα προσπαθησει να με βοηθησει..πολλες φορες δε μπορεις να μιλησεις σε καποιον αλλον.εμενα ειναι το αποκουμπι μου.

    θελει ηρεμια και προσεχτικη προσεγγιση χωρις εντονα συναισθηματα γιατι ετσι την πατησα 2-3 φορες και εκανα μεγαλα επεισοδια και τη σταματουσα κακην κακως με τη συμφωνη γνωμη του γιατρου.
    εμαθα να λεω ενα "αν δεν ειναι ετσι".μια χαραμαδα αμφιβολιας σε οτι περναω.μου πηρε 6-7 χρονια να το πω στον εαυτο μου αυτο το.."κι εαν δεν ειναι ακριβψς ετσι?"

    ειναι δυσκολο γιατι ειμαι με ψυχολογικα απο τα 13.5 και απο τα 16 ψυχωτικα.στα 24-25 πηγα γιατρο και ψυχολογο τωρα ειμαι 32..
    μου πηρε πολλα χρονια

    καταλαβα καποια χαρακτηριστικα του εαυτου μου, οτι ειμαι πολυ ενοχικη και αυστηρη με τον εαυτο μου.

    πραγματα για τους γονεις μου και τι γινεται μεσα στην οικογενεια μου.

    διαφορα.. μπορω να λεω με τις ωρες..


    αμα θελετε κατι πιο συγκεκριμενο ρωτηστε θα χαρω να βοηθησω αν μπορω
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    Quote Originally Posted by myrto2019 View Post
    Καλημέρα σας,

    ποια είναι η γνώμη σας για την ψυχοθεραπεία στις ψυχώσεις;

    Βοηθάει στην αναγνώριση των συμπτωμάτων και στην πρόληψη ή κάνει κακό το να αναλύει κάποιος την ψύχωση;

    Όταν συζητάς για πράγματα που δεν υπάρχουν , μήπως τους δίνεις αξία;

    Είναι καλύτερο να μιλάς μόνο για την πραγματικότητα;

    Τελικά , πως πολεμάς το <<παράλογο>> ; Το αναγνωρίζεις, το συζητάς, το αντιμετωπίζεις με σκοπό να το αποδυναμώσεις;

    Η' μιλάς και ζεις μόνο στην πραγματικότητα και θάβεις κάθετι μη - πραγματικό;
    Προσωπικη μου αποψη ειναι οτι η ψυχοθεραπεια δεν βοηθαει στην ψυχωση, αλλα βοηθαει στο να ανακαλυπτουμε πραγματα που δεν ξερουμε για τον εαυτο μας και επισης να επουλωσει τις "πληγες" που αφηνει μια ψυχωση.
    Για μενα αξιζει να το ατομο που υπεφερε απο την ψυχωση να παει για ψυχοθεραπεια καποια στιγμη στην ζωη του.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    247
    Η συντριπτική πλειοψηφία των γιατρών, ειδικά αυτοί που δουλεύουν σε δημόσια ιδρύματα, δεν υποστηρίζει την άποψη ότι μπορεί να γίνει ψυχοθεραπεία στη ψύχωση. Οι ιδιώτες ίσως το επιχειρούν γιατί υπάρχει και το οικονομικό όφελος στη μέση.

    Προσωπικά πήγα σε ιδιώτη γιατρό και μου συνέστησε ψυχοθεραπεία, όμως δεν έκανα καν κάποια αρχή μαζί του για πολλούς λόγους

    πρώτον δεν ένιωθα ότι έχουμε καλή επικοινωνία, γιατί ως άνθρωποι είχαμε διαφορετική φιλοσοφία και κοσμοθεωρία

    δεύτερον, ένιωθα ότι η ψύχωση με έχει αδειάσει απο προβλήματα, εντάσεις, αντιφάσεις, θυμό, επιθετικότητα, κίνητρα, φιλοδοξίες και απο αρνητικές σκέψεις και συναισθήματα. Μετά τη ψύχωση αποκαταστάθηκαν οι σχέσεις μου τόσο με την οικογένειά μου όσο και με τους γύρω μου αλλά με κάποιο κόστος, οι εντάσεις με έκαναν πριν κατα κάποιο τρόπο εξαιρετικά δημιουργικό, πετυχημένο και παραγωγικό και έδιναν ένα τόνο και ένα ρυθμό στη ζωή μου. Μου άρεζε να ξεπερνώ τις δυσκολίες και τον ευατό μου. Τώρα αυτά τα έχω χάσει , άρα ίσως και το νόημα της ζωής μου, νιώθω βυθισμένος σε μια μετριότητα.

    Άρα επι της ουσίας δεν ξέρω πως μια ψυχανάλυση θα μπορούσε να με βοηθήσει απο τη στιγμή που η απλότητα μέσα μου αντικατέστησε την πολυπλοκότητα

    Τρίτον, οι γιατροί δεν αγγίζουν τη ψυχωσική εμπειρία, δηλαδή δεν την λαμβάνουν καν υπόψη στη ψυχοθεραπευτική διαδικασία, τα θεωρούν όλα αυτά σκουπίδια. Είναι κρίμα γιατί πιστεύω ότι δεν είναι έτσι ακριβώς. Στη ψύχωση ίσως έρχονται στην επιφάνεια στοιχεία απο το υποσυνείδητο ή το ασυνείδητο, φοβίες, αμαρτίες, πεποιθήσεις που αν αποκωδικοποιηθούν και μπουν σε μια τάξη, είναι αναμφίβολα μια πράξη ψυχοθεραπευτική και ψυχαναλυτική.

Similar Threads

  1. ψυχοθεραπεια στη ψυχωση
    By boo in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 25
    Last Post: 15-10-2018, 00:05
  2. Ψυχοθεραπεια
    By elis in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 11
    Last Post: 11-08-2017, 23:41
  3. ψυχοθεραπεια κ ψυχωση
    By Soulfly in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 9
    Last Post: 25-05-2017, 17:58
  4. Ψυχοθεραπεία για την ψύχωση
    By ryan584 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 2
    Last Post: 17-12-2012, 21:23
  5. ψυχωση και ψυχοθεραπεια
    By aisiodoksia in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 2
    Last Post: 22-08-2011, 02:10

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •