Τι θα κάνω...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    3

    Τι θα κάνω...

    Καλησπέρα σας, θα ήθελα την συμβουλή σας στο εξής θέμα. Έχω μια σχέση 2 χρόνια τώρα. Εχθες πρώτη φορά είχαμε έναν μεγάλο καβγά που μέχρι και σήμερα έχουμε διαφορετικές απόψεις.
    Εκείνος θεωρεί πως αν είναι σπίτι και τον πάρει ένας φίλος του να βγουν και δεν μου αναφέρει πως θα βγει και τον πάρω τηλ και μάθω τότε πως είναι εξω ή μου το πει όταν γυρίσει πως δεν είναι θέμα και είναι απόλυτα φυσιολογικό.
    Από την άλλη εγώ αν αλλάξουν τα σχέδια του και δεν μ πει πως θα κάνει κάτι άλλο το θεωρώ παράλογο και παράξενο και πως δεν έχω σχέση είμαστε ότι ναναι.
    Ποια είναι η γνώμη σας πάνω σε αυτό το θέμα;
    Ευχαριστώ

  2. #2
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Γειά σου.
    Επειδή κάπου μπερδεύτηκα,εννοείς στην 1η περίπτωση πως μπορεί να σου έχει πει ψέματα και να το θεωρήσει φυσιολογικό?
    Και στην 2η περίπτωση,ότι το ίδιο πράγμα το θεωρείς παράλογο?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    3
    οχι για ψέματα. Για παράδειγμα έχουν σχέση ένα αγόρι και ένα κορίτσι. Το αγόρι δέχεται ένα τηλεφώνημα από τον φιλο του για να βγούνε για καφέ και ετοιμάζεται φεύγει και πάνε εν τέλη για καφέ αλλά δεν στέλνει μήνυμα στο κορίτσι να του πει ξέρεις κάτι με πήρε ο τάδε θα βγω για καφέ και το μαθαίνει το κορίτσι όταν τον πάρει τηλέφωνο πως ξαφνικά έχει βγει έξω.
    Και ρωτάω εγώ τώρα. Είναι φυσιολογικό σε μια σχέση να μην ξέρεις τι κάνει ο άλλος και που είναι και να το μαθαίνεις μόνο αν πάρεις τηλέφωνο ή το βράδυ που θα είστε πιο άνετοι και οι 2 και θα πείτε πως τα περάσατε μέσα στην ημέρα; Γιατί εγώ θεωρώ φυσιολογικό αν βγω έξω μετά την δουλειά να στείλω ένα μήνυμα και να πω θα βγω από το να με πάρει και να μάθει μετά πως είμαι έξω. Εμένα δεν μου αρέσει να παίρνω τηλέφωνο να ρωτάω που είναι και να μαθαίνω τότε πως έχει βγει.
    Ελπίζω να έγινα κατανοητή

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Οι σχέσεις είναι μια άσκηση στην εμπιστοσύνη και όχι στον έλεγχο. Εξ' ορισμου είναι αδύνατον να γνωριζεις τα πάντα και κάθε στιγμή. Γι'αυτό στις σχέσεις μαθαίνουμε πως να εμπιστευόμαστε το ταίρι μας και πως να μας εμπιστεύεται και αυτό.
    Αντί λοιπόν να αναλωνεσαι στο που είναι ο φίλος σου και τι κάνει κάθε ώρα και αν έχετε σχέση ή σε κοροϊδεύει, κάτσε σκέψου γιατί έχεις την ανάγκη πάντα να ξέρεις που είναι ο άλλος και τι κάνει.
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  5. #5
    Quote Originally Posted by Shadowburn View Post
    οχι για ψέματα. Για παράδειγμα έχουν σχέση ένα αγόρι και ένα κορίτσι. Το αγόρι δέχεται ένα τηλεφώνημα από τον φιλο του για να βγούνε για καφέ και ετοιμάζεται φεύγει και πάνε εν τέλη για καφέ αλλά δεν στέλνει μήνυμα στο κορίτσι να του πει ξέρεις κάτι με πήρε ο τάδε θα βγω για καφέ και το μαθαίνει το κορίτσι όταν τον πάρει τηλέφωνο πως ξαφνικά έχει βγει έξω.
    Και ρωτάω εγώ τώρα. Είναι φυσιολογικό σε μια σχέση να μην ξέρεις τι κάνει ο άλλος και που είναι και να το μαθαίνεις μόνο αν πάρεις τηλέφωνο ή το βράδυ που θα είστε πιο άνετοι και οι 2 και θα πείτε πως τα περάσατε μέσα στην ημέρα; Γιατί εγώ θεωρώ φυσιολογικό αν βγω έξω μετά την δουλειά να στείλω ένα μήνυμα και να πω θα βγω από το να με πάρει και να μάθει μετά πως είμαι έξω. Εμένα δεν μου αρέσει να παίρνω τηλέφωνο να ρωτάω που είναι και να μαθαίνω τότε πως έχει βγει.
    Ελπίζω να έγινα κατανοητή
    καλημερα.προφανως ειστε μικροι στην ηλικια και οι δυο.εγω δεν θεωρω κακο να τυχει ενας καφες πχ και να παει το αγορι μου και να μου το πει μετα.αλλωστε εχει γινει και πολλες φορες και δεν με ενοχλει.το βασικο ειναι αυτο που σου ειπε και ο geodim.χρειαζεται εμπιστοσυνη.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    127
    Αν δεν σου έχει δώσει κάποιο δικαίωμα γιατί να στήσεις καβγά; μπορεί να το θεωρεί αμελητέο να στο πει. Ούτε καν να το σκέφτηκε. Μπορεί να λειτουργεί έτσι το οποίο να μην σου αρέσει μεν αλλά δεν έκανε και κάτι παράλογο από τη στιγμή που είναι οκ μαζί σου.
    Χρόνος... Ο καλύτερος γιατρός κ εχθρός!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Βασικά εγώ με το αγόρι σου είμαι, εκτός κι αν σου έχει δώσει δικαιώματα και έχει χαθεί η εμπιστοσύνη, αλλά τότε για τι σόι σχέση μιλάμε;

    Είχα γκόμενους που κρεμόντουσαν πολύ από πάνω μου και που θεωρούσαν φυσιολογικό να τους δίνω αναφορά όλη την ώρα και φυσικά πήραν φύλλο πορείας σύντομα. Το ότι έχουμε σχέση δεν σημαίνει ότι δεν είμαστε και ξεχωριστοί, αυτόβουλοι άνθρωποι.

  8. #8
    Miliva21
    Guest
    Quote Originally Posted by Shadowburn View Post
    οχι για ψέματα. Για παράδειγμα έχουν σχέση ένα αγόρι και ένα κορίτσι. Το αγόρι δέχεται ένα τηλεφώνημα από τον φιλο του για να βγούνε για καφέ και ετοιμάζεται φεύγει και πάνε εν τέλη για καφέ αλλά δεν στέλνει μήνυμα στο κορίτσι να του πει ξέρεις κάτι με πήρε ο τάδε θα βγω για καφέ και το μαθαίνει το κορίτσι όταν τον πάρει τηλέφωνο πως ξαφνικά έχει βγει έξω.
    Και ρωτάω εγώ τώρα. Είναι φυσιολογικό σε μια σχέση να μην ξέρεις τι κάνει ο άλλος και που είναι και να το μαθαίνεις μόνο αν πάρεις τηλέφωνο ή το βράδυ που θα είστε πιο άνετοι και οι 2 και θα πείτε πως τα περάσατε μέσα στην ημέρα; Γιατί εγώ θεωρώ φυσιολογικό αν βγω έξω μετά την δουλειά να στείλω ένα μήνυμα και να πω θα βγω από το να με πάρει και να μάθει μετά πως είμαι έξω. Εμένα δεν μου αρέσει να παίρνω τηλέφωνο να ρωτάω που είναι και να μαθαίνω τότε πως έχει βγει.
    Ελπίζω να έγινα κατανοητή
    Έγινες απολύτως κατανοητή

    Εγώ νομίζω ότι το αγόρι σου με αυτό που σου λέει (ότι δηλαδή δεν πειράζει και να μην σου πει ότι πρόκειται να βγει έξω ) προσπαθεί να βάλει τα όρια του στη σχέση σας.

    Σε όλες τις σχέσεις μεταξύ των συντρόφων μπαίνουν κάποια όρια ώστε να νιώθουν και οι δύο καλά μέσα σε αυτή και να τσουλαει άνετα η σχέση....

    Αυτός από ότι φαίνεται θέλει να νιώθει πιο ελεύθερος να κάνει το πρόγραμμα του χωρίς να δίνει ραπόρτο συνέχεια με ποιους θα βγει ...που θα πάει και τι θα κάνει....θέλει να του έχεις εμπιστοσύνη
    Και αυτό δεν μου φαίνεται παράλογο....Είναι δικαίωμα του να βγει με τους φίλους του οπότε θελήσει και να κάνει ότι θέλει (με τη προϋπόθεση ότι θα είναι σωστός απέναντι σου)

    Εσύ όμως γιατί θες να τον ελέγχεις συνέχεια; ο σύντροφός μας δεν είναι κτήμα μας να του επιβάλλουμε τα θέλω μας και να τον περιορίζουμε σε στενά πλαίσια .....Αλλιώς γίνεσαι καταπιεστική και ο άλλος κάποια στιγμή θα βαρεθεί να είσαι ελεγκτική και να του κάνεις κουμάντο στη ζωή του

    Γιατί δεν τον εμπιστεύεσαι;; σου έχει δώσει δικαίωμα να μην τον εμπιστεύεσαι ή είναι ανασφάλεια δική σου και θες να ελέγχεις τη ζωή του επειδή φοβάσαι μήπως σε απατήσει ή σε αφήσει ;;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by Shadowburn View Post
    οχι για ψέματα. Για παράδειγμα έχουν σχέση ένα αγόρι και ένα κορίτσι. Το αγόρι δέχεται ένα τηλεφώνημα από τον φιλο του για να βγούνε για καφέ και ετοιμάζεται φεύγει και πάνε εν τέλη για καφέ αλλά δεν στέλνει μήνυμα στο κορίτσι να του πει ξέρεις κάτι με πήρε ο τάδε θα βγω για καφέ και το μαθαίνει το κορίτσι όταν τον πάρει τηλέφωνο πως ξαφνικά έχει βγει έξω.
    Και ρωτάω εγώ τώρα. Είναι φυσιολογικό σε μια σχέση να μην ξέρεις τι κάνει ο άλλος και που είναι και να το μαθαίνεις μόνο αν πάρεις τηλέφωνο ή το βράδυ που θα είστε πιο άνετοι και οι 2 και θα πείτε πως τα περάσατε μέσα στην ημέρα; Γιατί εγώ θεωρώ φυσιολογικό αν βγω έξω μετά την δουλειά να στείλω ένα μήνυμα και να πω θα βγω από το να με πάρει και να μάθει μετά πως είμαι έξω. Εμένα δεν μου αρέσει να παίρνω τηλέφωνο να ρωτάω που είναι και να μαθαίνω τότε πως έχει βγει.
    Ελπίζω να έγινα κατανοητή
    και τα δυο φυσιολογικα ειναι.
    και το να ειδοποιησει οτι με πηρε ο ταδε και παμε για καφε, ειναι μια χαρα, αλλα και το να ξεχαστει να το πει γιατι ετοιμαζεται, βγηκε αιφνιδιαστικα, η απλα βαριεται να ασχοληθει με το κινητο, μια χαρα φυσιολογικο ειναι.
    το "αφυσικο" ειναι να σου πει ψεματα για το που ηταν και για το που θα παει, η να τον πετυχεις εξω ενω σου ξεκαθαρισε οτι θα ειναι σπιτι και θα κοιμαται...
    αυτο που θελεις εσυ να πετυχεις ειναι η συνδεση σας και η εμπιστοσυνη σου, μεσω του πληρους ελεγχου.
    πρωτα απ ολα, πληρης ελεγχος δεν υπαρχει, γιατι αν θελει να σε εξαπατησει, μπορει, οσο και να τον ελεγχεις.
    δλδ αν σου πει οτι παει για καφε με τον πιπη και ειναι με την πιπιτσα, που θα το ξερεις;
    κι επειτα, κατανταει καταναγκασμος να ειναι κανεις υποχρεωμενος να δινει τοσο αναλυτικο λογαριασμο και οχι να ενημερωνει επειδη το θελησε ο ιδιος.
    και τελος, το αν ειστε καλα μεταξυ σας συναισθηματικα, ερωτικα και σαν δεσμος, δεν εχει καμια σχεση με το ποσο συχνα σου δινει αναφορα.

    ΑΝ ομως αυτο που σου φταιει δεν ειναι η αναφορα, αλλα το οτι εχεις την αισθηση οτι κρυβει πραγματα, οτι σε αποφευγει, οτι λεει ψεματα η ανακριβειες, οτι δεν σε θελει αρκετα, οτι δεν περνατε και τοσο καλα και προτιμαει αλλες παρεες, τοτε το προβλημα ειναι στην σχεση σας και οχι στο οτι δεν σε ενημερωνει αρκετα.

Similar Threads

  1. Δεν ξερω γιατι μου το κανω..αλλα το κανω και ειναι κουραστικο!
    By Μητσάκος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 10-12-2020, 18:20
  2. Τι να κανω ??
    By Vaper in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 06-12-2018, 12:45
  3. Replies: 4
    Last Post: 31-03-2017, 21:27
  4. Ποιά διαφορά υπάρχει ανάμεσα στη φράση "κάνω έρωτα " και "κάνω σεξ" ή δεν υπάρχει?
    By liberchild in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 55
    Last Post: 25-12-2011, 13:44
  5. τι να κανω???
    By empty in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 17
    Last Post: 06-07-2010, 16:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •