Αποπνικτικό κλίμα στο σπίτι.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    14

    Αποπνικτικό κλίμα στο σπίτι.

    Πριν πολύ καιρό είχα δημοσιεύσει και είχα ξαναπεί για την μητέρα μου η οποία έχει ψύχωση με την καθαριότητα.Το κλίμα από τότε είχε ηρεμήσει σχετικά και ήμουν πολύ ήρεμη,και πιο συγκεντρωμένη στον στόχο μου,να περάσω τις πανελληνιες εξετάσεις οι οποίες για μένα είναι κρίσιμες για να φύγω από αυτό το σπίτι.
    Τώρα όμως,ξαναγύρισε όλο αυτό το αποπνικτικό κλίμα,να ξέρω ότι τα πράγματα μου ουσιαστικά δεν είναι προσωπικά μου.Δηλαδη,όταν φεύγω απ το σπίτι,που είναι πολλές ώρες,βρισκει την ευκαιρία και την δικαιολογία 《Καθαρίζω》,και ψάχνει τα πράγματα μου. Καλώς ή κακώς είχα αρχίσει το κάπνισμα. Όχι συστηματικά προς θεού, ξέρω ότι αυτό το πράγμα είναι σκοτωστρα,απλά μέσα σε όλη αυτή τη πίεση θεώρησα ότι ίσως βοηθήσει κι εμένα όπως βοηθάει τον πατέρα μου,και τον οποιονδήποτε καπνιστή. "Βοηθαει",ηρεμεί σε γενικές γραμμές. Γενικά θεωρώ ότι είμαι αρκετά συνειδητοποιημένη πάνω στο θέμα και πλέον ούτε καπνίζω,απλά τα έχω μαζί μου γιατί τα λυπάμαι να τα πετάξω τόσα χρήματα.Ολο και κάποιος θα τα θέλει.Ελα που όμως τα ανακάλυψε μέσα από την τσάντα μου.Ελα μου όμως που η τσάντα μου δεν σηκώνει δικαιολογίες για καθαριότητες. Νομίζει ότι είναι τόσο σωστή και τόσο έξυπνη. Εγώ θεωρώ το αντίθετο.Απο μια οπτική τη θεωρώ χαζή, και παρά πολύ λάθος.Οταν δεν υπάρχει εμπιστοσύνη από το παιδί σου σε εσένα, σου ζητάει άπειρες φορες άφησε με λίγο μόνη, θέλω δικό μου χώρο και τα σχετικά και δεν το κάνεις,χάνεις την μπάλα.προφανώς και δεν θα της έλεγα μετά για τα τσιγάρα,ούτε για τα προβλήματα μου.
    Μου έκανε και παρατήρηση ότι ξοδεύω τα λεφτά μου παίρνοντας δώρα στο αγόρι μου.Που ανάθεμα να του χω πάρει 2 δώρα όλα κι όλα.Κι αυτός να έχει δώσει διπλάσια χρήματα για εμενα από αυ τα που έδωσα εγω.Και πραγματικά δεν καταλαβαίνω.Νομιζει ότι τα ξερει ολα ,νευριαζει οταν της λεω ψεμματα,απαιτεί να της μιλάω και να προσπαθεί να μου κάνει τα σωστά παραδείγματα ενώ αυτή δεν κάνει το πιο βασικό.Να με αφήσει λίγο να ηρεμήσω και να έχω δικό μου χώρο.
    Δηλαδή,φοβάμαι πλέον να μιλήσω μέσα σε αυτό το σπίτι.
    Θέλω να πάω σε ψυχολόγο γιατι απλά αυτή η γυναίκα μου έχει καταστρέψει την ψυχολογία κι μαζί με αυτή χάνω και τους στόχους που έχω θέσει. απλά θέλω να το ξέρει μόνο ο πατέρας μου.Δεν ξέρω πώς θα το καταφέρω αυτό αλλά γενικά νιώθω τόσο χάλια.Και επειδή είμαι στην εφηβεία και περνάνε πολλά από το μυαλό μου, φοβάμαι μην κάνω κάτι ηλίθιο και κακό

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Ωραια γραφεις παντως. Πιστευω θα σου εκανε καλο αν περναγες σε αλλη πολη. Επισης αν ο πατερας σου δεν εχει τα ιδια μυαλα με τη μανα σου θα μπορουσες να του μιλησεις και να του ζητησεις να βαλει φρενο στη μανα σου. Απο μονη της παντως δε θα σταματησει, θα σου ψαχνει τα πραγματα για παντα οπως κανει και η δικια μου.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    αυτα να ηταν τα προβληματα θα καναμε παρτυ θα σ θεσω ενα προβλημα απο πιο μετα το προβλημα επιβιωσησ που θα βρουμε λεφτα να παρουμε δωρα θα πρεπει να δουλεψουμε κλπ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    26
    Γράψε σε ένα χαρτί όλα όσα νιώθεις για εκείνη και όσα θες να της πεις χωρίς να δείξεις ότι το "γράμμα" προορίζεται για εκείνη γραψτο σε στιλ ότι μιλάς σε μια φίλη σου (ελπίζω κατάλαβες τι θέλω να πω). Άστο σε σημείο που ξέρεις ότι θα το βρει. Πιστεύω ότι έτσι θα καταλάβει τι νιώθεις για εκείνη και θα σε πλησιάσει. Τόνισε στο "γράμμα" ότι στην ηλικία που είσαι θα ήθελες να είναι πιο κοντά σου σαν φίλη και όχι να σε κάνει να μην θέλεις να την βλέπεις.
    Ελπίζω να πετύχει.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Αγαπητή μου οι μητέρες δύσκολα καταλαβαίνουν αυτά τα περί προσωπικού χώρου και ότι υπάρχουν όρια ως το πόσο θα μπλέκονται στα του παιδιού τους στην Ελλάδα. Πρέπει κι εσύ να της δώσεις να καταλάβει με πράξεις ότι έχεις πλέον μια κάποια ηλικία. Αν καθαρίζεις η ίδια το δωμάτιό σου, δεν θα έχει πάτημα να σου πει "καθαρίζω¨. Αν της έχεις μιλήσει και δεν καταλαβαίνει, όσο και να προσπαθήσεις να το συζητήσεις, δεν θα το καταλάβει. Να ξέρεις ότι στο μυαλό της της έδωσες μεγάλο πάτημα να ψάχνει τα πράγματά σου αφού βρήκε τα τσιγάρα και σίγουρα θα συνεχίσει να το κάνει. Το θέμα σου δεν είναι η εμμονή με την καθαριότητα όπως λες, αλλά το ότι η μάνα σου προσπαθεί να ελέγχει το παραμικρό. Πάντα ήταν έτσι ή τώρα τελευταία κάτι την έχει κάνει να ανησυχήσει για εσένα και ψάχνεται τόσο πολύ και προσπαθεί να σε ελέγχει;

    Αν θυμάσαι, είχα προτείνει να προσπαθείς να περνάς όσο μπορείς περισσότερο χώρο εκτός σπιτιού, όχι να γυρνάς στους δρόμους, αλλά να μελετάς στη βιβλιοθήκη ή έστω σε μία ήρεμη καφετέρια ή στο σπίτι κάποιοι φίλου όπου το κλίμα είναι καλύτερο και όντως συγκεντρώνεστε στο διάβασμα και δεν σαχλαμαρίζετε με άλλα πράγματα. Αφού οι πανελλήνιες είναι σημαντικός στόχος για εσένα, εκεί επικεντρώσου. Η σχέση με την μητέρα σου θέλει πολύ δουλειά, αλλά είναι δύσκολο να οριοθετήσεις τα πράγματα αυτή τη στιγμή και δεν νομίζω ότι πρέπει να είναι αυτή η προτεραιότητά σου. Αυτό που λέει η Irindrag είναι καλή μαγκιά, αλλά μην νομίζεις ότι θ αλλάξει η μάνα σου από τη μία μέρα στην άλλη.

    Δεν είμαι σίγουρη ότι οι επισκέψεις σε ψυχολόγο τη δεδομένη στιγμή θα σε βοηθήσουν. Μάλλον θα σε αποπροσανατολίσουν νομίζω, αλλά αυτή είναι απλά η γνώμη μου.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Και να βαλει κλειδαρια στο δωματιο της. Εγω αυτο εκανα. Στις βιβλιοθηκες ειναι ωραια για διαβασμα, συγκεντρωνεσαι.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    14
    Ο πατέρας μου είναι το ίδιο πράγμα απλά όταν νευριάσει γίνεται χαμός.Με κατηγορούν πάντα.Οτι δεν είμαι αυτή που ήμουν και ότι δεν σέβομαι τίποτα.Οτι όλη μέρα ειμαι έξω και δεν πατώ μέσα στο σπίτι ούτε διαβάζω.Ενω δεν είναι ποτέ εκεί για εμένα.Εμενα όμως.Οχι για να πληρώσουν τα φροντιστήρια μου και τα λοιπά μου.Ποτε.Νομιζουν ότι με το να με κρατήσουν ζωντανή και να μου προσφέρουν τα πάντα σε υλικά ότι είμαι ευτυχισμένη και ότι θα ήταν αχαριστία να έχω τέτοια μούτρα.Ενώ ούτε καν με ξέρουν.και το εννοώ.
    Και τα λίγα άτομα που πραγματικά με κάνουν ευτυχισμένη, και να γελάω και να ελπίζω οτι αυριο θα ειναι καλη μερα τα κατηγορούν ότι με αποσπούν και ότι είναι κακη επιρροή ουσιαστικά.Δεν αντέχω άλλο.Ολο αυτό με έχει καταστρέψει ψυχολογικά.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    14
    Επιπλέον, η ψυχολογία μου είναι χάλια κάθε φορά,επομένως δεν έχω δύναμη να διαβάσω όσο θέλω. Και κυνηγάω προφανώς να δω τους φίλους μου και το αγόρι μου που με ηρεμούν από όλη αυτή τη κατάσταση.Αλλα εγώ είμαι υπερβολική κάθε φορά.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Προσπάθησες η ίδια να τους ανοιχτείς λίγο παραπάνω ή προκαταβάλλεις ότι δεν υπάρχει συνεννόηση και ανοίγει περισσότερο το κενό επικοινωνίας που έχετε; Τους έχεις δείξει ποιές ανάγκες συναισθηματικές έχεις και ποιά ήταν η αντίδρασή τους; Εξήγησε μας αυτό το ότι δεν σε ξέρουν πραγματικά και δεν είναι ποτέ δίπλα σου αν θες. Δώσε μας κάποιο παράδειγμα.

    Πάντως να ξέρεις ότι η αλήθεια συνήθως είναι κάπου στη μέση και ότι σπάνια υπάρχει μεγάλη συνεννόηση σε αυτή την ηλικία. Δηλαδή μην περιμένεις το σκεπτικό των γονιών σου να είναι το ίδιο με των φίλων σου ή το δικό σου.Χάσμα γενεών λέγεται. Και εδώ που τα λέμε, σε κάποια πράγματα από τη μεριά τους τι περιμένεις να σου πουν; Μπράβο που άρχισες να καπνίζεις και που έχεις να δώσεις πανελλήνιες αλλά κυνηγάς το αγόρι και τους φίλους σου; Από τη δική τους οπτική λογικό είναι να ανησυχούν. Εσύ για να τους καθησυχάσεις πρέπει όντως να συγκεντρωθείς, αν τους πας πολύ καλούς βαθμούς π.χ. δεν θα έχουν να σου λένε ότι είσαι αμελής με τα μαθήματα.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    14
    Αυτό που εννοώ με το δεν με ξέρουν είναι ουσιαστικά ζητάνε πράγματα και περιμένουν πράγματα από ένα άτομο που νομίζουν ότι είμαι. Ίσως να θέλουν να είμαι. Επίσης το κάπνισμα δεν είναι σε καμία περίπτωση συστηματικό. Απλώς,έτυχε να καπνίσω κάποιες φορές γιατί νόμιζα ότι με ηρεμεί. Επιπλέον δεν τους κυνηγάω απλώς χρειάζομαι χρόνο με αυτούς περισσότερο από καθένα άλλο γιατί είναι οι μόνοι πιο ίσως με καταλαβαίνουν πραγματικά. Οι γονείς μου προφανώς θα αγχώνονται και θα θέλουν το καλύτερο.Όμως είναι υπερβολικοί και υπερπροστατευτικοι. Απαιτούν πράγματα τα οποία αν με γνώριζαν ξαναλέω καλύτερα, θα ήξεραν ότι ξεπερνούν εμένα και τις δυνατότητες μου.Και όχι δεν είναι για παρότρυνση θεωρώ.Έιναι πολλά στη μέση τα οποία δεν μπορώ να μοιραστώ γιατί θα είναι πολύ συγκεκριμένο παράδειγμα και δεν θέλω να δημιουργηθεί θέμα.

Similar Threads

  1. Αποπνικτικό κλίμα στο σπίτι.
    By AnonymousUser1 in forum Άλλες Διαταραχές Προσωπικότητας
    Replies: 0
    Last Post: 13-11-2019, 18:45
  2. Γυμναστική στο σπίτι
    By MangoTemptation in forum Διατροφή, Fitness-Ασκηση
    Replies: 10
    Last Post: 25-04-2014, 13:10
  3. Δουλεια στο σπιτι ;
    By nopanic in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 06-04-2012, 21:28
  4. Όλα ξεκινάνε από το σπίτι...
    By Asterix in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 123
    Last Post: 08-07-2010, 03:56
  5. Μονη στο σπιτι
    By melene in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 40
    Last Post: 22-08-2009, 16:53

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •