ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΑΝΤΙΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΑ ΓΙΑ ΓΑΔ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    11

    ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΑΝΤΙΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΑ ΓΙΑ ΓΑΔ

    Παιδιά καλησπέρα. Απόφάσισα έπειτα από 4 χρόνια ψυχοθεραπείας να πάω σε ψυχίατρο και μου έγραψε το Ratice (αντικαταθλιπτικό ssri νομίζω, τώρα τα μαθαίνω και εγώ). Έχει κάποιος κάποια εμπειρία σχετική με το Ratice και τη ΓΑΔ; Η έστω εμπειρία ssri με ΓΑΔ; Έχω φοβηθεί λίγο τις παρενέργειες, γιατί ήδη διένυσα περίοδο με υπερένραση ψυχοσωματικά κλπ και δεν μπορώ πάλι να έχω θέματα με το στομάχι και τον ύπνο. Επίσης διάβασα για μόνιμες βλάβες στον εγκέφαλο και στην λίπιντο καθώς δίνεις στον οργανισμό σου μία ξένη ουσία. Απλά έχω φρικάρει λίγο, δε θέλω να χειροτερέψω την κατάσταση της ζωής μου και άλλο. Βοηθάει στη ΓΑΔ; Σε εσάς πότε άρχισε να φεύγει αυτός ο κυκεώνας άγχους; Και εν τέλει φεύγει ποτέ;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Το Ratice έχει ως βασική ουσία την εσκιταλοπράμη που είναι εκλεκτικός αναστολέας της επαναπρόσληψης της σεροτονίνης. Κυκλοφορεί και με άλλα εμπορικά ονόματα όπως Cipralex, Entact, Enlift, Espoza, Raldon κλπ. Θα κάνει καμιά εβδομάδα να πιάσει αλλά θα νοιώσεις καλύτερα. Ξέχνα τις παρενέργειες. Και το depon αν διαβάσεις τί γράφει στις παρενέργειες θα τρομάζεις που θα αντικρίζεις το κουτί! Δεν θα πάθεις τίποτα. Κοντινό μου πρόσωπο παίρνει το Entact 20 χρόνια και δεν έπαθε τίποτα. Είναι καλά, από όσο βλέπω ο εγκέφαλος λειτουργεί και έκανε και παιδί. Κουράγιο και όλα θα πάνε καλά!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    187
    Καλησπέρα, θέτεις πολλά ερωτήματα, για αρχή ίσως χρειαστείς κάποιο ηρεμιστικό όπως ζάναξ μέχρι να πιάσει το αντικαταθλιπτικό. Αν ο γιατρός δεν σου έχει δώσει ρώτησε τον σχετικά με αυτό. Το αντικαταθλιπτικό θα σε πιάσει σε 1-2 μήνες, στην αρχή μπορεί να κάνει παρενέργειες, αν τις αντέχεις σε συνεργασία με το γιατρό συνεχίζεις κανονικά. Το αν θα σε πιάσει το συγκεκριμένο δεν το ξέρει κανείς, θα το δεις στην πράξη, αν όχι πας σε άλλη ουσία μέχρι κάποιο να σε πιάσει.
    Το πιο πιθανό είναι να σε πιάσει και να βοηθήσει στο άγχος. Γενικά, προσωπική μου γνώμη, κάποιος θα πάει στα αντικαταθλιπτικά όταν έχει πρόβλημα και δεν μπορεί να βοηθηθεί αλλιώς, οπότε ζυγίζοντας και τις πιθανές παρενέργειες κρίνει με το γιατρό του αν αξίζει να τα πάρει. Καλή συνέχεια και καλό κουράγιο.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    11
    Τα πήρα χθες για πρώτη φορά. Ψέματα δε θα πω ειμαι φουλ ψαρωμένος και περιμένω να μου συμβουν τα χειρότερα όσον αφορά τις παρενέργειες, οπότε πολύ πιθανό να αυθυποβάλω και τον εαυτό μου σε συμπτώματα. Βράδυ τα παίρνω οπότε γρήγορα πήγα για ύπνο. Σε κάποια φάση απλά ξύπνησα με λίγη υπερένταση (που δε με πείραξε το περίμενα) απλά τρόμαξα γιατί όταν σηκώθηκα να πάω τουαλέτα ένιωσα λίγο πιο μετά ένα τεράστιο κρύο κύμα να με διαπερνάει (πρώτη φορά νιώθω κάτι τέτοιο) και μου έπεσε η πίεση και κατευθείαν πήγα να ξαπλώσω γιατί τρόμαξα. Και είμαι λίγο τώρα σε επιφυλακή, φοβάμαι να βγω από το σπίτι μήπως και το ξαναπάθω. Με όλα αυτά που απασχολώ το κεφάλι μου πάντως σίγουρα δε νιώθω άγχος. Έχω όλη την προσοχή μου στο σώμα μου. Και παίρνω και μισό χάπι υποτίθεται. Οι παρενέργειες σε χτυπάνε όλη μέρα ή 2-3 ώρες μετά το χάπι;
    Last edited by i_want_to_break_free; 21-11-2019 at 15:28.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    εμενα οταν ξεκιναω χαπι, οι παρενεργειες με πιανουν την 3η μερα..αρχιζω κ εχω τρεμουλα κ ταραχη... κ παιρνω ζαναξ μεχρι να το συνηθισω..
    δλδ παιρνω το χαπι μου μαζι με λιγο ζαναξ ...για κανα μηνα..μεχρι να το συνηθισω.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    θα σου συμβούν τα καλύτερα όσον αφορά τις ενέργειες του φαρμάκου. Σε λίγες μέρες θα νοιώσεις μεγάλη διαφορά προς το καλύτερο και θα έρθεις στα ίσια σου.
    Αφού υπάρχει ενδεχόμενο αυθυποβολής, στρέψτην προς το θετικό, οτι σύντομα θα έρθουν καλύτερες στιγμές, επειδή αυτά τα φάρμακα καλό κάνουν όταν υπάρχει πρόβλημα, διαφορετικά δεν τα έπαιρνε κανείς. Το τεράστιο κύμα που ένιωσες και η παροδική υπόταση (αν ήταν υπόταση) ήταν από το φόβο σου και όχι από το φάρμακο.
    Αν κάποιο φάρμακο φέρνει παρενέργειες, τις προκαλεί αμέσως και όχι κατόπιν εορτής. Εμένα για παράδειγμα τα αντιφλεγμονώδη με χτυπάνε στο στομάχι στο πρώτο μισάωρο. Γνωστός μου έβγαλε εξανθήματα στα χέρια λόγω κάποιας αντιβίωσης με την πρώτη δόση. Όλα πάνε καλά και θα πάνε ακόμα καλύτερα! Αυθυποβολή προς τα θετικά και μόνο!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Τα ssri βγάζουν παρενεργειες μεχρι να κάνουν επίπεδα γτ 30 μερες συλλέγουν την σεροτονινη που έχουμε, την μαζεύουν στους νευρώνες κ ετσι εμεις νιωθουμε χειροτερα ..εκει λοιπον την χτιζουν την σεροτονινη κ μετα απο 30 μερες την αφήνουν απλόχερα στον εγκέφαλο κ κει ο ανθρωπος ξεκινα να νιωθει ηρεμια κ χαλαρωση.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    11
    9η μέρα λοιπόν και αύξηση δόσης στα 10mg από προχθές. Ναι είχα παρενέργειες, αλλά προσωπικά έχω περάσει χειρότερα ζώντας με αγχώδη διαταραχή οπότε τα διαχειρίστηκα. Νιώθω μια ασφάλεια ωστόσο. Μία ενδόμυχη ηρεμία ότι είναι για καλό όλο αυτό. Συμπερασματικά θα πω όλα καλά παιδιά. Το θέμα είναι να βελτιώσουμε την ποιότητα της ζωής μας, εκεί ποντάρω και ας υπάρχει ναυτία-υπνηλία-ξηροστομία και όλα αυτά τα ωραία. Βέβαια η υπνηλία με το που αυξήθηκε η δόση έφυγε και ήρθε ανυσηχία στον ύπνο και γενικά μια ανησυχία, αλλά το προτιμώ γιατί τουλάχιστον δεν είμαι σαν ζόμπι την υπόλοιπη ημέρα και έχω ενέργεια. Και δε νιώθω τόσο άγχος όσο ένιωθα πριν τα χάπια, μειώνεται σιγά σιγά. Αυτά. Για να δούμε πως θα πάει. Είμαι πολύ θετικός και χαρούμενος θα έλεγα.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    404
    Γεια σου!!! παιρνω κι εγω Ratice , εχω εικοσι μερες τωρα δεν εχω δει κατι ιδιαιτερο κι εγω ειμαι στα 10 Mg . Πρωτη φορα αντικαταθλιπτικο κι εγω ,εκανα μια αποπειρα με zoloft δεν το αντεξα . Μεχρι στιγμης δεν εχω καποιες εντονες παρενεργειες . Συνεχίζω.. Καλη δυναμη και ευχομαι να μας πανε όλα καλα!!!!!

Similar Threads

  1. πρωτη φορα με αντικαταθλιπτικα
    By rontiven in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 8
    Last Post: 31-07-2019, 23:16
  2. Πρωτη σας φορα!!!
    By archangel in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 12
    Last Post: 04-04-2018, 15:49
  3. Η πρωτη μου φορα
    By makedreams in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 13
    Last Post: 29-04-2013, 15:51
  4. πρώτη φορά
    By TTK in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 16-11-2010, 17:48
  5. η πρώτη φορά
    By geiasas in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 13
    Last Post: 06-08-2008, 12:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •