Πόνος στο κεφάλι, σαν να με πονάει φλέβα. Βοήθεια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    300

    Πόνος στο κεφάλι, σαν να με πονάει φλέβα. Βοήθεια

    Παιδιά σας παρακαλώ αν κάποιος ξέρει κάτι ας το γράψει.

    Νιώθω ένα τράβηγμα πάνω στην κορυφή του κεφαλιού δεξιά, κατά μήκος να ξεκινάει από την ευθεία πάνω από το δεξί μου μάτι και να πηγαίνει προς τα πίσω.

    Στην αίσθηση νιώθω σαν να με πονάει μια φλέβα κατά μήκος του κεφαλιού μου από μπροστά προς τα πίσω

    Είναι κάτι κακο;;;

    Επίσης κάθε βαθειά ανάσα που παίρνω το νιώθω περισσότερο.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    ακούγεται σαν ημικρανία, "βοηθάει" και ο καιρός σε αυτό, μπορεί να είναι και η έναρξη ενός κρυολογήματος. Πάρε ένα depon/panadol, και πέσε να κοιμηθείς το μεσημέρι.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    300
    Quote Originally Posted by Nikolas73 View Post
    ακούγεται σαν ημικρανία, "βοηθάει" και ο καιρός σε αυτό, μπορεί να είναι και η έναρξη ενός κρυολογήματος. Πάρε ένα depon/panadol, και πέσε να κοιμηθείς το μεσημέρι.
    Καλησπέρα, δεν έχει την ένταση της ημικρανίας, τουλάχιστον όπως την έχω ακούσει.

    Με πονάει υποφερτα αλλά περισσότερο όταν κινούμαι προς τα δεξιά και αναπνέω βαθειά κατά την εισπνοή της ανάσας.

    Ευχαριστώ για την απάντηση, θα το κάνω.αλλα θεωρείτε ότι θα μπορούσε να είναι κάτι πιο σοβαρό και να το αμελω, γιατί μου συνέβη εντελώς ξαφνικά, χωρίς να σηκώσω κάτι ή να πιέστω.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Quote Originally Posted by Layla123 View Post
    Καλησπέρα, δεν έχει την ένταση της ημικρανίας, τουλάχιστον όπως την έχω ακούσει.

    Με πονάει υποφερτα αλλά περισσότερο όταν κινούμαι προς τα δεξιά και αναπνέω βαθειά κατά την εισπνοή της ανάσας.

    Ευχαριστώ για την απάντηση, θα το κάνω.αλλα θεωρείτε ότι θα μπορούσε να είναι κάτι πιο σοβαρό και να το αμελω, γιατί μου συνέβη εντελώς ξαφνικά, χωρίς να σηκώσω κάτι ή να πιέστω.
    ο πονοκέφαλος δεν έχει πάντα την ίδια ένταση και τα ίδια χαρακτηριστικά και ούτε προκαλείται αναγκαστικά χωρίς να σηκώσεις κάτι ή να πιεστείς.. Κυκλοφορούν διάφορες βρώμικες ιώσεις τις τελευταίες μέρες που προκαλούν και πονοκέφαλο. Εγώ είμαι συναχωμένος και προχθές το βράδυ που ήταν η πιο δύσκολη μέρα μαζί με έναν ενοχλητικό πονοκέφαλο που ένοιωθα μια φλέβα μπροστά στο μέτωπο, είχα και ναυτία. Πολύ απλά δεν έδωσα σημασία.
    Ένας γνωστός μου, και αυτός συναχωμένος, είχε δυνατό πονοκέφαλο και έκανε και εμετούς και έτρεξε ο αφελής σε ιδωτική κλινική όπου δεν έχασαν την ευκαιρία να του αδειάσουν το πορτοφόλι βάζοντας τον να κάνει .....μαγνητική εγκεφάλου λόγω υποψίας εγκεφαλικής αιμορραγίας!!!! Φυσικά η μαγνητική βγήκε πεντακάθαρη και ο τύπος επέστρεψε σπίτι του με...άδειες τσέπες.
    Πάρε ένα απλό παυσίπονο και στην απίθανη περίπτωση που δεν ανακουφιστείς πήγαινε το απόγευμα σε ένα παθολόγο.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    300
    Μου πέρασε πριν λίγο. Έχω φοβηθεί πολύ, γιατί είναι πόνος που με πιάνει συχνά πυκνά.
    Μοιάζει με νεραλγια τριδυμου, και διάβασα ότι η νεραλγια τριδυμου μπορεί να προκληθεί ή από σκλήρυνση κατά πλάκας ή από όγκο. Έχω τρομοκράτηθει περισσότερο από ποτέ νομίζω.

    Σας ευχαριστώ για την απάντηση σας όμως ειλικρινά.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    έχω καλά νέα για εσάς.
    Η νευραλγία τριδύμου προκαλείται στην πλειονότητα από:

    Το βούρτσισμα των δοντιών
    Η μάσηση της τροφής , η κατάποση ή η ομιλία
    Το ξύρισμα
    Η επαφή του προσώπου με το νερό κατά τη διάρκεια του μπάνιου
    Η επαφή δοντιού ή χειλιού με την γλώσσα
    Το αίσθημα από ένα ελαφρύ αεράκι στο πρόσωπο
    Μερικές φορές τίποτα από όλα αυτά.

    Αν ήταν όγκος, δυστυχώς εκεί ο πονοκέφαλος δεν πάει και έρχεται, η σκλήρυνση από την άλλη είναι πολύ ύπουλή ασθένεια με χίλια δύο άσχεται συμπτώματα. Αν πιστεύεις οτι μια επίσκεψη σε νευρολόγο θα σε κάνει να νοιώσεις καλύτερα, κάντο.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    300
    Σας ευχαριστώ αλήθεια με ένα τρόπο ανακουφιζομαι. Πιστεύω τη σκλήρυνση γιατί έχω και χασιμωτο και ξέρω πως συνήθως τα αυτοανοσα πάνε δύο δύο , έχω κακη ψυχολογία σχεδόν δύο χρόνια με κρίσεις πανικού και αρρωστοφοβια, και έχω μέσα στην ημέρα μουδιάσματα στα άκρα πολύ συχνά, καμία φορά και κατά τη διαρκεια της νύχτας και έχω και τον συγκεκριμένο πόνο που πάει και έρχεται αρκετά συχνά.

    Αυτό θα ήθελα να κάνω, μια επίσκεψη σε νευρολόγο, αλλά φοβάμαι. Δεν ξέρω αν με καταλαβαίνετε, με έχει πάρει από κάτω και θεωρώ ότι θα ακούσω αυτό που φοβάμαι και δεν θα το αντέξω.
    Έχω δημιουργήσει στο μυαλό μου την εντύπωση ότι δεν εξηγείται αλλιώς πάρα μόνο έτσι και φοβάμαι πολύ, με έχω σχεδόν πεισει πως είναι αυτό.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Την διάγνωση δεν την κάνουμε μόνοι μας, ούτε με βάση ότι διαβάζουμε στο διαδίκτυο, η διάγνωση γίνεται αποκλειστικά από γιατρό. Τα μουδιάσματα και ο συγκεκριμένος πόνος μπορεί να είναι ψυχοσωματικές εκφράσεις των κρίσεων πανικού και της αρρωστοφοβίας.
    Σήμερα μπορεί να φοβάστε για σκλήρυνση ή όγκο, αύριο ο ίδιος πόνος και το μούδιασμα μπορεί να σε πείσουν οτι έχετε ανεύρυσμα, μεθαύριο εγκεφαλικό και τον επόμενο μήνα εγκεφαλική αιμορραγία.
    Αλλιώς είναι να πείθεις τον εαυτό σου οτι δεν έχεις τίποτα, και αλλιώς είναι να στο λέει γιατρός.
    Εγώ από μικρό παιδί έχω ταχυπαλμίες, αρρυθμίες, πίεση/πόνο στο στήθος, όλα αυτά λόγω ΓΑΔ. Αν 5-6 καρδιολόγοι και άλλα τόσα καριδιογραφήματα και τρίπλεξ καρδιάς δεν μου είχαν πει οτι παθολογικώς δεν έχω κάτι εγώ θα φοβόμουν συνέχεια οτι μπορεί να έχω μαρμαρυγή, ανεπάρκεια, στεφανιαία νόσο, οτι παθαίνω έμφραγμα, ανακοπή και όλα τα συναφή. Συνεχίζω να έχω τέτοια συμπτώματα, είναι μεν ενοχλητικά αλλά πλέον δεν με ανησυχεί τόσο, ξέρω οτι δεν υπάρχει κίνδυνος.
    Για αυτό θεωρώ σημαντικό να βάλετε τη φοβία στην άκρη και να ακούσετε έναν γιατρό να σας λέει κατάμουτρα οτι δεν έχετε τίποτα από όλα αυτά, ούτε σκλήρυνση, ούτε όγκο. Τον πόνο και το μούδιασμα πιθανόν να συνεχίζετε να τα νοιώθετε αλλά πλέον θα ξέρετε οτι δεν είναι κάτι επικίνδυνο.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    243
    Πόσο ίδια νιώθω. Αρρυθμίες ταχυκαρδιες νομίζω πως θα σταματήσει η καρδιά. Μπράβο σου που δεν φοβάσαι τόσο!! Εγώ μετά από τόσους γιατρούς ηλεκτροφυσιολογικο ελεγχο! Και πάλι είμαι στα χειρότερα μου

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Quote Originally Posted by ΖΜΕ View Post
    Πόσο ίδια νιώθω. Αρρυθμίες ταχυκαρδιες νομίζω πως θα σταματήσει η καρδιά. Μπράβο σου που δεν φοβάσαι τόσο!! Εγώ μετά από τόσους γιατρούς ηλεκτροφυσιολογικο ελεγχο! Και πάλι είμαι στα χειρότερα μου
    να το συνηθίσεις...και κυριως προσπάθησε να βρεις το λόγο ή τους λόγους που τα προκαλούν αυτά...και αν δύναται να απαλλαγείς από αυτά

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    243
    Quote Originally Posted by Nikolas73 View Post
    να το συνηθίσεις...και κυριως προσπάθησε να βρεις το λόγο ή τους λόγους που τα προκαλούν αυτά...και αν δύναται να απαλλαγείς από αυτά
    Είναι μαζεμένα χρόνων.. Συνήλθα πριν λίγα χρόνια. Έκανα τα παιδιά μου.. Όμως μέσα μου μάζευα. Μετά το χαμό της γιαγιάς μου που αυτοκτόνησε πριν 3 μήνες έχω γίνει άλλος άνθρωπος. Τρόμος και φόβος όλη μέρα από την ώρα που θα ανοίξω τα μάτια μου. Μόνο την καρδιά μου σκέφτομαι ποτε θα με αφήσει.. Άσε τι να πω. Και φοβάμαι να ξεκινήσω αγωγή. Άνοιξα τοπικ γιαυτό μην κάνω κατάχρηση εδώ στο θέμα της κοπελας

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    300
    Quote Originally Posted by Nikolas73 View Post
    Την διάγνωση δεν την κάνουμε μόνοι μας, ούτε με βάση ότι διαβάζουμε στο διαδίκτυο, η διάγνωση γίνεται αποκλειστικά από γιατρό. Τα μουδιάσματα και ο συγκεκριμένος πόνος μπορεί να είναι ψυχοσωματικές εκφράσεις των κρίσεων πανικού και της αρρωστοφοβίας.
    Σήμερα μπορεί να φοβάστε για σκλήρυνση ή όγκο, αύριο ο ίδιος πόνος και το μούδιασμα μπορεί να σε πείσουν οτι έχετε ανεύρυσμα, μεθαύριο εγκεφαλικό και τον επόμενο μήνα εγκεφαλική αιμορραγία.
    Αλλιώς είναι να πείθεις τον εαυτό σου οτι δεν έχεις τίποτα, και αλλιώς είναι να στο λέει γιατρός.
    Εγώ από μικρό παιδί έχω ταχυπαλμίες, αρρυθμίες, πίεση/πόνο στο στήθος, όλα αυτά λόγω ΓΑΔ. Αν 5-6 καρδιολόγοι και άλλα τόσα καριδιογραφήματα και τρίπλεξ καρδιάς δεν μου είχαν πει οτι παθολογικώς δεν έχω κάτι εγώ θα φοβόμουν συνέχεια οτι μπορεί να έχω μαρμαρυγή, ανεπάρκεια, στεφανιαία νόσο, οτι παθαίνω έμφραγμα, ανακοπή και όλα τα συναφή. Συνεχίζω να έχω τέτοια συμπτώματα, είναι μεν ενοχλητικά αλλά πλέον δεν με ανησυχεί τόσο, ξέρω οτι δεν υπάρχει κίνδυνος.
    Για αυτό θεωρώ σημαντικό να βάλετε τη φοβία στην άκρη και να ακούσετε έναν γιατρό να σας λέει κατάμουτρα οτι δεν έχετε τίποτα από όλα αυτά, ούτε σκλήρυνση, ούτε όγκο. Τον πόνο και το μούδιασμα πιθανόν να συνεχίζετε να τα νοιώθετε αλλά πλέον θα ξέρετε οτι δεν είναι κάτι επικίνδυνο.
    Έχετε απόλυτο δίκιο, θα μαζέψω κουράγιο θα κλείσω ραντεβού και θα το κάνω. Σας ευχαριστώ πάρα πολύ.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    300
    Καμία κατάχρηση, αν είναι όλα ψυχολογικά είναι και αλληλένδετα. Ελπίζω να απαλλαγείτε γρήγορα

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    243
    Quote Originally Posted by Layla123 View Post
    Καμία κατάχρηση, αν είναι όλα ψυχολογικά είναι και αλληλένδετα. Ελπίζω να απαλλαγείτε γρήγορα
    Ευχαριστώ πολυ και σε εσάς τα καλύτερα!

Similar Threads

  1. Πόνος στο κεφάλι όταν κουνάω το κεφάλι
    By ελενη0 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 4
    Last Post: 05-07-2019, 01:34
  2. Πονος στο κεφαλι
    By Evangelia in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 28-04-2019, 22:41
  3. Πόνος στο κεφάλι
    By hagard in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 03-11-2018, 15:42
  4. Replies: 3
    Last Post: 15-10-2018, 01:23
  5. Πόνος και σφύξιμο στο κεφάλι
    By Vicky in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 26-09-2018, 08:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •