Κάποιος να μου εξηγήσει!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1

    Κάποιος να μου εξηγήσει!

    Γειά σας! Επέστρεψα μετά από 1 χρόνο στο forum... Τον μισό χρόνο ήμουν σε αγωγή η οποία πήγε πάρα πολύ καλά! Στα μεσα καλοκαιριού άρχισα να νιώθω κάποια ελαφριά σωματικά συμπτώματα αλλά θες ότι είχα κατάλοιπα από την αγωγή, τα αντιμετώπισα πολύ καλά και πείστηκα ότι ήταν άγχος.. Εδω και 2.5 εβδομάδες όμως έχω αρχίσει πάλι και έχω έντονη ανησυχία και η αρρωστοφοβία μου χτύπησε την πόρτα.. Απο πόνο στην αριστερή πλευρά του κορμου ξεκίνησε (εχθές πήγα σε νευρολόγο, με εξέτασε και μου είπε πως είναι μυαλγια.. Κοινώς τύπου ψυξη και να μην ανησυχώ!).. Εγω όμως έχω πονακια και σε διάφορα σημεία.. Μια στους αγκώνες, μια στα γόνατα, στους ώμους, στο πρόσωπο.. Που και που σαν μυρμήγκιασμα στο δεξί πόδι..και σήμερα το δεξί μου χέρι είναι σαν να πιάνεται κάποιο νεύρο και νιώθω οτι είναι σαν τεντωμένη χορδή.. Δεν ξέρω που να το πάω και τι να κάνω... Εχω βάλει με το μυαλό μου το οτιδήποτε! Επίσης έχω δοκιμάσει παυσίπονα, αντιφλεγμονώδη, μυοχαλαρωτικα (όχι όλα μαζι) αλλά τίποτα δνε με ανακουφίζει.. Sos!! Εξηγήστε μου γιατί συμβαίνει πάλι αυτό? Νόμιζα πως είχα τελειώσει με όλα αυτά! Ημουν πραγματικά μια χαρά!!

  2. #2
    Quote Originally Posted by Lina_kik View Post
    Γειά σας! Επέστρεψα μετά από 1 χρόνο στο forum... Τον μισό χρόνο ήμουν σε αγωγή η οποία πήγε πάρα πολύ καλά! Στα μεσα καλοκαιριού άρχισα να νιώθω κάποια ελαφριά σωματικά συμπτώματα αλλά θες ότι είχα κατάλοιπα από την αγωγή, τα αντιμετώπισα πολύ καλά και πείστηκα ότι ήταν άγχος.. Εδω και 2.5 εβδομάδες όμως έχω αρχίσει πάλι και έχω έντονη ανησυχία και η αρρωστοφοβία μου χτύπησε την πόρτα.. Απο πόνο στην αριστερή πλευρά του κορμου ξεκίνησε (εχθές πήγα σε νευρολόγο, με εξέτασε και μου είπε πως είναι μυαλγια.. Κοινώς τύπου ψυξη και να μην ανησυχώ!).. Εγω όμως έχω πονακια και σε διάφορα σημεία.. Μια στους αγκώνες, μια στα γόνατα, στους ώμους, στο πρόσωπο.. Που και που σαν μυρμήγκιασμα στο δεξί πόδι..και σήμερα το δεξί μου χέρι είναι σαν να πιάνεται κάποιο νεύρο και νιώθω οτι είναι σαν τεντωμένη χορδή.. Δεν ξέρω που να το πάω και τι να κάνω... Εχω βάλει με το μυαλό μου το οτιδήποτε! Επίσης έχω δοκιμάσει παυσίπονα, αντιφλεγμονώδη, μυοχαλαρωτικα (όχι όλα μαζι) αλλά τίποτα δνε με ανακουφίζει.. Sos!! Εξηγήστε μου γιατί συμβαίνει πάλι αυτό? Νόμιζα πως είχα τελειώσει με όλα αυτά! Ημουν πραγματικά μια χαρά!!
    Κοριτσι μου χαλαρωσε... οταν στρεσαρεσαι σφιγγει ολο το σωμα και τσιτωνει. Οσο πιο πολυ δινεις σημασια τοσο θα σε ενοχλουν. Εφοσον πηγες στο γιατρο και σου ειπε οτι εισαι καλα μην αγχωνεσαι.. κι εγω που στο λεω ειναι ανα διαστηματα στο ιδιο τρυπακι. Εγω κανω εκτακτες και πανικοβαλλομαι. Οσο πανικοβαλλομαι τοσο χειροτερα ειναι και δεν μπορω να χαλαρωσω. Οταν ειμαι σε ηρεμη φαση σκεφτομαι διαφορετικα. Κανε κατι να απασχολεις το μυαλο σου.

  3. #3
    Νιώθω σαν σκουριασμενο σιδερο..ειμαι δυσκαμπτη και τα πονακια είναι εδώ από την ώρα που θα ξυπνήσω μέχρι που θα κοιμηθώ.. Ξυπνάω μες την νύχτα ταραγμένη..βέβαια γυρίζω πλευρό και κοιμάμαι πάλι.. Και το πρωί το γνωστό ακαριαίο ξύπνημα από νωρίς..ξαφνικά ανοίγουν τα μάτια και δεν ξέρω τι γίνεται.. Εσυ πόσο καιρό παλεύεις? Το θέμα είναι ότι αυτή τη φορά δεν ανέφερε ο γιατρός για άγχος.. Μάλλον το θεώρησε αυτονόητο.. Ειπε απλά να μην ανησυχώ..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Αφού τα έχεις ξαναπεράσει, ξέρεις πως όσο περισσότερη σημασία δίνεις, τόσο περισσότερο θα σε ενοχλούν πάσης φύσεως συμπτώματα. Οπότε...προσπάθησε να μην το σκέφτεσαι και κάνε τη ζωή σου. Εφάρμοσε τις τεχνικές που έμαθες την προηγούμενη φορά. Στον ψυχολόγο πας ακόμη?
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    117
    Lina_ kik κι εγώ μια απ τα ίδια. Πέρυσι τετοια εποχη ξεκίνησα με μυϊκή αδυναμία και ενοχλήσεις στο αριστερό χέρι και ποδι και φρικαρα γιατί έχω χάσει τη μαμα μου από νευρολογικη ασθένεια. Πήγα νευρολογο, έκανα μαγνητικές, ηλεκτρομυογραφηματα κλπ και δεν βρήκε τίποτα. Με έστειλε σε ψυχίατρο, πήρα αγωγή 8 μήνες αλλα τη σταμάτησα τον Αύγουστο γιατί μου δημιούργησε γυναικολογικα θέματα. 2 μήνες αφού σταμάτησα την αγωγή ξανά τα ίδια εκεί που δεν είχα τίποτα επί μηνες! Κοντεύω να φλιπαρω. Μυϊκή ένταση στο αριστερό χέρι και πόδι, πονάκια, μουδιασματα κλπ. Πήγα πάλι νευρολογο, πάλι μαγνητική, κλινική εξέταση κλπ όλα οκ. Σήμερα πήγα σε ένα φυσιοθεραπευτή μπας και δω φως στο τούνελ. Έχω εξαντληθεί, προσπαθώ να κρατηθώ από τη σκέψη ότι ίσως είναι ψυχοσωματικά αλλά τι να πω..

Similar Threads

  1. Ας μου εξηγήσει κάποιος απλά τι μου συμβαίνει ....
    By xristinaxrkd in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 20
    Last Post: 09-03-2015, 12:00
  2. Mπορεί κάποιος να μου εξηγήσει με πόσους πόντους μπαναρίζεσαι;
    By δελφίνι in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 38
    Last Post: 13-01-2015, 21:21
  3. ας μου πει καποιος..
    By dwra_ed in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 4
    Last Post: 17-11-2009, 00:03
  4. ΑΣ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ
    By Nora in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 2
    Last Post: 17-03-2009, 17:26
  5. καποιος που να το χει ξεπερασει?
    By glwssou in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 19
    Last Post: 25-01-2009, 08:51

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •