ΕΜΜΟΝΕΣΣΣΣ - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 28 of 28
  1. #16
    Banned
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    657
    _____--------

  2. #17
    Πρόσφατα διάβασα ότι μόλις το 1 τις 100 των πασχόντων από ocd αυτοκτονούν... Είναι κρίμα να ανήκουμε σ αυτό το θλιβερό ποσοστό... Και το λέω γιατί το έχω σκεφτεί κι εγώ κάποιες φορές

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    404
    Ιωαναααα εισαι εδω? Σε παρακαλω μην κανεις τετοιες σκεψεις . Παιρνεις καποια αγωγη? Εχω δυο παιδακια στο φασμα του αυτισμου που εχουν κι αυτα εμμονες και ξερω πως ειναι . Λυπαμαι πολυ για τη μαμα σου , εχασα κι εγω τη δική μου πριν ενα χρόνο απο την ίδια αιτία και την υπεργαπουσα . Θέλω να είσαι δυνατή!! Μην χανεις την ελπίδα σου . Κάνεις ψυχοθεραπειες ?

  4. #19
    Banned
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    657
    Quote Originally Posted by Demi71 View Post
    Ιωαναααα εισαι εδω? Σε παρακαλω μην κανεις τετοιες σκεψεις . Παιρνεις καποια αγωγη? Εχω δυο παιδακια στο φασμα του αυτισμου που εχουν κι αυτα εμμονες και ξερω πως ειναι . Λυπαμαι πολυ για τη μαμα σου , εχασα κι εγω τη δική μου πριν ενα χρόνο απο την ίδια αιτία και την υπεργαπουσα . Θέλω να είσαι δυνατή!! Μην χανεις την ελπίδα σου . Κάνεις ψυχοθεραπειες ?
    σε ευχαριστώ πολυ για τη συμπαρασταση ξεκινησα προσφατα και κανω με μια πολυ καλη νομιζω κατι παει να γινει μακαρι θα δειξει.. καλο κουραγιο κ σε σενα κ τα παιδια σου

  5. #20
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    2
    κανε υπομονη εχω περασει και εγω απο τη φαση σου και νομιζα οτι δεν θα τελειωσει ποτε. Σκεφτομουν και εγω να αυτοκτονησω αλλα δεν το εκανα γιατι σκεφτομουν την οικογενια μου που ηταν παντα διπλα μου.Τα χαπια δεν μου εκαναν τιποτα, επερνα 3 φορες την μερα risperdal των 3 και για 3 χρονια ημουν κλεισμενος στο σπιτι, εχω παρει οτι αντιψυχωσικο κυκλοφορει μεχρι και leponex χωρις αποτελεσμα. Καποια στιγμη εφτασα τοσο πατο που εστω και τα μικρα πραγματα μου προσφεραν κατι θετικο, τωρα εχω κανει οικογενεια εχω ενα γιο 9 χρονων και μια κορη 2.5 ζω μια σχεδον φυσιολογικη ζωη προσαρμοσμενη σε εμενα και σιγα σιγα οι εμονες ξεθοριαζουν. Ακομα υπαρχουν, αλλα ψαχνω και βρισκω τροπους να μην ερχομαι αντιμετωπος μαζι τους. Ξεχνα τους φιλους σου που περναν καλα και συγκεντρωσου να προσαρμοσεις τη ζωη σου στον εαυτο σου και να δεις τι μπορεις να κανεις για εσενα, εστω και μικρα πραγματα. Μην σκεφτεσε τους αλλους και τη σχολη σου, ξεκινα απο το μηδεν και αν δεν εισαι ετοιμη ακομα παρε το χρονο σου, αλλα οπως μου ειχε πει και ο ψυχιατρος μου ο οργανισμος βρισκει απο μονος του τροπους να ξεπερναει τοις επωδεινες καταστασεις. Κανε υπομονη, μην εχεις μεγαλες προσδοκιες απ τον εαυτο σου και ξεκινα απ την αρχη. (Αυτα δουλεψαν σε εμενα αλλα μπορει κατι απο ολα αυτα να σε βοηθησει) ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ!!!

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    546
    Quote Originally Posted by NIKOR View Post
    κανε υπομονη εχω περασει και εγω απο τη φαση σου και νομιζα οτι δεν θα τελειωσει ποτε. Σκεφτομουν και εγω να αυτοκτονησω αλλα δεν το εκανα γιατι σκεφτομουν την οικογενια μου που ηταν παντα διπλα μου.Τα χαπια δεν μου εκαναν τιποτα, επερνα 3 φορες την μερα risperdal των 3 και για 3 χρονια ημουν κλεισμενος στο σπιτι, εχω παρει οτι αντιψυχωσικο κυκλοφορει μεχρι και leponex χωρις αποτελεσμα. Καποια στιγμη εφτασα τοσο πατο που εστω και τα μικρα πραγματα μου προσφεραν κατι θετικο, τωρα εχω κανει οικογενεια εχω ενα γιο 9 χρονων και μια κορη 2.5 ζω μια σχεδον φυσιολογικη ζωη προσαρμοσμενη σε εμενα και σιγα σιγα οι εμονες ξεθοριαζουν. Ακομα υπαρχουν, αλλα ψαχνω και βρισκω τροπους να μην ερχομαι αντιμετωπος μαζι τους. Ξεχνα τους φιλους σου που περναν καλα και συγκεντρωσου να προσαρμοσεις τη ζωη σου στον εαυτο σου και να δεις τι μπορεις να κανεις για εσενα, εστω και μικρα πραγματα. Μην σκεφτεσε τους αλλους και τη σχολη σου, ξεκινα απο το μηδεν και αν δεν εισαι ετοιμη ακομα παρε το χρονο σου, αλλα οπως μου ειχε πει και ο ψυχιατρος μου ο οργανισμος βρισκει απο μονος του τροπους να ξεπερναει τοις επωδεινες καταστασεις. Κανε υπομονη, μην εχεις μεγαλες προσδοκιες απ τον εαυτο σου και ξεκινα απ την αρχη. (Αυτα δουλεψαν σε εμενα αλλα μπορει κατι απο ολα αυτα να σε βοηθησει) ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ!!!
    απ ααντικαταθλιπτικα σε βοηιησε κανενα?

  7. #22
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    18
    Πας σε γιατρο?

  8. #23
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    2
    Την περιοδο που ημουν ασχημα οχι, τα τελευταια 2 χρονια με μια αγχοδη διαταραχη που περασα ξεκινησα με ζολοτριν μετα ενλιφτ και τωρα εφεξορ. Κοιτα νομιζω με εχουν βοηθησει αλλα γενικα πριν παρεις ενα φαρμακω ειναι πολλα που παιζουν ρολο που εμεις δεν τα ξερουμε. Καλο παντα ειναι να σου τα δινει γιατρος και οχι καποιος απο εδω μεσα. Τελος παντων να ξερετε οτι ο χρονος ειναι ο καλυτερος γιατρος, καντε υπομονη και τα πραγματα θα πανε καλυτερα. Και εγω ηθελα να αυτοκτονησω, νομιζα οτι δεν θα τελειωσει ποτε, τωρα πανε περιπου 10 χρονια και εχω επανελθει στο 90%. Παρτε το χρονο σας μακρια απο ανθρωπους που δεν σας επηρεαζουν θετικα, μακρια απο τυψεις και ενοχες και δωστε αξια στον εαυτο σας. Σε καποιους μπορει να αργησει λιγο αλλα θα περασει!!!!!

  9. #24
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Εισαι πολυ πικραμενη κ θυμωμενη γι αυτο μιλας ετσι..με την θεραπεια θ αρχισεις να νιωθεις καλυτερα κ θα δεις οτι κανενας θεος δε φταιει.Ακομα κ υπο αυτες τις συνθηκες εχεις την επιλογη που ναι μεν ειναι επωδυνη κ θελει δυναμη αλλα υπαρχει η επιλογη να τ αλλαξεις ολα.το θεμα ειναι αν το θες κ ποσο το θες...πρεπει ν αναλαβεις την ευθυνη της ζωης σου κ να μην ριχνεις αλλου το φταιξιμο για τα κακα της μοιρας σου.εισαι πολυ κοντα στο προβλημμα σου κ δεν καταλαβαινεις αν μπορουσες ν απομακρυνθεις λιγο κ απο μακρυα να δεις το δικο σου προβλημμα μεσα στα τοσα προβλημματα του κοσμου ισως τοτε να λεγες κ ευχαριστω θε μου γιατι η ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη μπορει να γινει διαχειρισιμη με ψυχοθεραπεια κ φαρμακευτικη αγωγη κ ο πασχων να εχει μια ικανοποιητικη κ λειτουργικη καθημερινοτητα

  10. #25
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ο καθε ανθρωπος ειναι υπευθυνος για τον εαυτο του και αν οι αλλοι του γινονται εμονηηη το θεμα το εχει ο ιδιος και χρηζει θεραπειας πηγενε σε ενα γιατρο ψυχολογο να σε κανει καλα αλλα το να διχνεις τους αλλους για τα δικα σου θεματα αυτο σημενει οτι θες να πασαρεις την ευθυνη αλλου ενω ειναι ολη δικη σου οι αλλοι δεν ειναι υποχρεωμενοι να κανουν οτι γουσταρειςς αλλιως βρες εναν υποτακτικης ψυχολογιας να ειναι οπως τον θες.

  11. #26
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by Demi71 View Post
    Ιωαναααα εισαι εδω? Σε παρακαλω μην κανεις τετοιες σκεψεις . Παιρνεις καποια αγωγη? Εχω δυο παιδακια στο φασμα του αυτισμου που εχουν κι αυτα εμμονες και ξερω πως ειναι . Λυπαμαι πολυ για τη μαμα σου , εχασα κι εγω τη δική μου πριν ενα χρόνο απο την ίδια αιτία και την υπεργαπουσα . Θέλω να είσαι δυνατή!! Μην χανεις την ελπίδα σου . Κάνεις ψυχοθεραπειες ?
    καταρχην να εχετε υποψη σας οτι εγω και να εκφερω γνωμη σε θεμα υγειας δε θα εισακουστω καν ειπα την αποψη μου μεχρι που βαρεθηκα και δε τη ξαναειπα και προσεξτε δε σκεφτομαι αν συμπαθω καπιον η οχι οτι με ρωτουν απαντω αν δε τους νιαζει η γνωμη μου ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΟΥΣ

  12. #27
    Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    31
    Ιωάννα σου εύχομαι υπομονή και καλή δύναμη. Ο Θεός είναι πάντα δίπλα σου και παρακολουθεί το μαρτύριο σου!
    Κάποτε λέει υπήρχε ένας άνθρωπος που ήταν πολύ ευτυχισμένος και παρατήρησε ότι όποτε περπατούσε στον δρόμο έβλεπε δίπλα του βήματα ενός αοράτου ανθρώπου, να συμβαδίζει μαζί του. Όταν τον ρώτησε ποιος ήταν, του απάντησε 'εγώ είμαι ο Χριστός και πάντα θα συμβαδιζω μαζί σου!' Ηρθαν λοιπόν κάποτε μεγάλες δυσκολίες στη ζωή του ανθρώπου αυτού. Πέθαναν τα παιδιά του και έμεινε ολομόναχος. Απελπισμένος καθώς ήταν, πρόσεξε ότι πλέον τα βήματα του Χριστού είχαν εξαφανιστεί από δίπλα του όταν περπατούσε στο ίδιο μονοπάτι! Έβλεπε μόνο τα δικά του βήματα στο έδαφος. Γεματος απελπισία σήκωσε τα μάτια στον ουρανό και είπε 'Θεέ μου όταν ήμουν καλά και τα είχα όλα ήσουν δίπλα μου, τώρα που οι δυσκολίες έχουν βρει τη ζωή μου γιατί με εγκατέλειψες?? Την ίδια νύχτα, του παρουσιάστηκε στον ύπνο του ο Χριστός, και του είπε' Παιδί μου, τα βήματα στο έδαφος που βλέπεις δεν είναι τα δικά σου, αλλά τα δικά μου! Στην αγκαλιά μου σε έχω και περπατώ!

    Μη χάνεις ποτέ την ελπίδα και την πίστη σου. Ο Θεός σε ξέρει πολύ καλά, ότι περνάς το γνωρίζει και στέκεται δίπλα σου στον αγώνα σου. Επιτρέπει κάποια πράγματα για το πνευματικό μας καλό. Όλοι οι άνθρωποι με κάτι παλεύουν!

    Μη χάνεις ποτέ την πίστη σου για κανένα λόγο, ότι και να συμβαίνει. Αν θέλεις, (και εμένα με βοήθησε πάρα πολύ) υπάρχει ένας άγιος άνθρωπος στο μοναστήρι του Αγίου Γεράσιμου Ιορδανιτη, ο γέροντας Χρυσόστομος, μπορείς να του τηλεφωνήσεις μετά τις 6 το απόγευμα, και θα σε βοηθήσει πολύ. Στη δικιά μου περίπτωση, που πονουσα πολύ το κεφάλι μου και την κοιλιά μου και φοβόμουν για όγκους και καρκίνους, μόλις τον πήρα τηλ και χωρίς να του πω το οτιδήποτε μου είπε 'άγχος έχεις παιδί μου, τίποτα δεν είναι!' το μόνο που του είπα είναι καλησπέρα γέροντα μου, με λένε Γιώργο και είμαι από Κύπρο!! Και πράγματι μετά από άπειρες εξετάσεις οι γιατροί μου είπαν γενικευμένη αγχώδης διαταραχή. Αν ενδιαφέρεσαι, μπορώ να σου στείλω το τηλ του, γράψε μου στο [email protected].

    Εύχομαι γρήγορα να γίνεις καλά, Γιωργος

  13. #28
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    αυτο μου το ειχε πει ενας ξαδερφος μου τωρα που το ξερεις μονο εσυ ξερεις αλλα να σου πω δε με νιαζει και ολας.. ομως σας υπενθυμιζω οτι η θρησκεια ειναι για λογους ΠΙΣΤΗΣ και οχι για ατομα που θελουν απλα διαλογισμο χωρις να πιστευουν το να παει ενας ασχετος σε ενα ιερεα μονο για να συζητισει το πιο πιθανο ειναι να τον δυσαρεστησει με οτι του πει αν πιστευει καπιος φυσικα και να παει αλλιως δεν εχει νοημα η συζητιση με ενα ιερεα δεν ειναι για να αναλυσει καπιος τα ψυχολογικα του αλλα για να ερθει πιο κοντα στο θεο να συζητισει με ενα εκπροσωπο του θεου πχ το νοημα της θειας κοινωνιας ειναι να γνωρισει ενας πιστος το πως κοινωνουσε ο Χριστος τους μαθητες του

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •