κολαση και παραδεισος.....
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042

    κολαση και παραδεισος.....

    επειδη γεννηθηκα με καπια ιδιαιτερη φωτιση εχω καποια ικανοτητα να αντιλαμβανομαι πραγματα και επειδη ως τωρα εχω ακουσει οτι να ναι πραγματικα μπορω να σας πω και πως ειναι η κολαση και πως ο παραδεισος συμφωνα με τη δικη μου οπτικη για να σκεφτειτε μονοι σας τι ειναι προτημοτερο

    καταρχην για να μη μπερδευομαστε το πλανητη αυτο τον εφτιαξε ο εοσφορος ως αντιγραφη απ τον θεο για αυτο και στο πυρινα του εχει λαβα και το αποτελεσμα αυτου ηταν να φτιαξει ενα πλανητη που η τελικη του μορφη μετα τη μερα της κρισης θα ειναι σχεδον ομοια με τον παραδεισο με τη διαφορα οτι στο παραδεισο η εκφραση ηδονης στη κολαση θα ειναι εκφραση πονου και αυτο αντιστιχει στα στιχεια νερο και φωτια αντιστοιχα

    το ξερετε φανταζομαι οτι οταν κανετε μπανιο νιωθετε μετα μια ευχαριστηση ε καπως ετσι θα ειναι και ο παραδεισος...

    ο εοσφορος προσπασουσε να διαφοροποιησει το σχεδιο του θεου απο το μισος του γι αυτον με αποτελεσμα να το κανει παρομοιο αλλα αντιθετο με τον θεο πχ φανταστειτε το απολυτο φως και το απολυτο σκοταδι εχουν κατι κοινο την ενια του απολυτου.
    οπως λοιπον υπαρχει ο τριαδικος θεος ετσι υποθετω οτι θα υπαρχει και ο τριαδικος διαβολος
    γι αυτο το λογο και ο χριστος ειχε πει στους μαθητες του να μην εξαπατηθουν οταν θα δουν εναν ιδιον με αυτον στους αγιους τοπους
    τωρα αν καπιοι απαρνηθηκαν το πλανητη που θα τους προκαλει ηδονη για το πλανητη που θα τους προκαλει πονο δε μπορω να κανω κατι γι αυτο γιατι δε τους το προτεινα εγω εγω απλα τους λεω πως εχουν τα πραγματα ΣΗΜΕΡΑ
    και εγω απλα ειμαι θεατης των επιλογων τους και την αποψη μου την ειπα μετα δηλαδη κατοπιν εορτης

    σχετικα με τη μερα τις κρισης οποτε αυτη γινει κανενας δε το ξερει αυτο εκτος απ το θεο εχω τονισει πολες φορες οτι οι γραφες γραφουν ξεκαθαρα οτι ο Χριστος θα γινει πνευμα κακο για οσους προσκυνουν το θηριο και το χαραγμα του και τοσο καιρο που ψαχνω δεν εχω βρει σημειο που να λεει για αξιολογηση χαρακτηρα οστοσο βρηκα μια φραση που ελεγε διαλογη μαυρα προβατα απο ασπρα αλλα και παλι φαινετε σα να λεει για κατι πολυ χτυπητο και οχι χαρακτηρα

    εχω ακουσει καποιους να λενε οτι ειναι δυτσκολα αυτα που ελεγε ο χριστος καταρχην επιδη αυτη τη στιγμη ζουμε στο πλανητη του πυρος και ειναι σε πληρη δυσαρμονια με το θεο αυτο το καλο μας φαινετε δυσκολο και το κακο ευκολο ενω προσεξτε στο πλανητη του θεου θα συμβαινει το αναποδο
    Last edited by αλεξανδρος_77; 22-11-2019 at 04:39.

  2. #2
    Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    40
    όρε χώσιμο..
    αχχαχα

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ανελυσα το θεμα ως φιλοσοφικο γι μενα δεν υπαρχει το ενα η το αλλο γιατι η πορεια μου ειναι ΠΡΟΚΑΘΟΡΙΣΜΕΝΗ το οτι ζω και συνεχιζω αυτο οφειλετε στο οτι δηλωνω πιστη στο θεο και στην επιθυμια του να βρισκομαι στη γη αυτη για να βοηθησω οσους το επιθυμουν αλλα μη ξεχνατε οτι οι εξουσιες μου ειναι περιορισμενες στο να περιγραφω το ματς οπως ο παρουσιαστης οι παικτες και ο διαιτητης ειναι αλλος αρα η γνωμη σου ετσι και αλλιως δε με αφορα γιατι θα ηθελαν πολοι να εχουν τη θεση μου το σιγουρο ειναι το εξης διαβαστε την αποκαλυψη και διαβαστε τις αναλυσεις για το μελον των απιστων δε βλεπω πουθενα απ αυτο να προκυπτει οτι ο θεος ειναι μονο αγαπη πχ ξερετε ποιος ακολουθει κατα γραμα τι λεει ο θεος αυτος που δε θα ειχε προβλημα να μπει μπροστα απο τον αδελφο χριστιανο για να μη φαει τη μπουνια ο αδερφος του
    το να λες σε μενα να ξυπνησω ειναι σα να λες σε ενα ρομποτ προγραματισμενο απ το θεο να πει τι πιστευει για τη ζωη εμενα αυτη ειναι η φυση μου και δεν εχω προβλημα να τη παραδεχτω ας κανουν το ιδιο και οσοι υπηρετουν την αλλη πλευρα αν μπορουν οπου υπαρχουν τοτε θα τους παραδεχτω αυτη ειναι η διαφορα που εχει το φως απ το σκοταδι

    ο εωσφορος ειναι απλα αντιγραφεας ενω θελει να λατρευεται ως θεος απο ποτε η κοπια θελει να υπερβει το πρωτοτυπο

    προσωπικα δε με αποσχολει τι απαγορευουν και τι οχι το μονο που με ενδιαφερει ειναι τι θα πουν οσοι ελαβαν φωτιση απο μενα οτι αφηνω πισω δε με ενδιαφερει γιατι θα βρισκετε σε αλλο σημειο απο μενα

  4. #4
    favvel
    Guest
    Σημασία δεν έχει να διατηρήσουμε τη ζωή με όποιο κόστος πχ κάνοντας μεταμόσχευση οργάνου άλλου ανθρώπου με το κόστος να έχουμε και σκέψεις πολλές φορές του δωρητή του οργάνου και να μπερδευόμαστε (έχει συμβεί και αυτό, καθότι τα όργανα του σώματος ενός ανθρώπου δεν είναι άψυχα, κουβαλάνε ένα μέρος της ψυχής του ανθρώπου δωρητή).
    Και δεν έχει σημασία αυτό επίσης απ' τη στιγμή μάλιστα που κάποια στιγμή αναπόφευκτα θα πεθάνουμε. Δηλ το να διατηρήσουμε τη ζωή και την ψυχή μας λίγο ακόμα στη ζωή τι νόημα έχει όταν μπερδεύονται οι ψυχές, όταν μπερδεύονται τα υλικά δυο ανθρώπων ;
    Δεν είμαστε ρομπότ. Είμαστε έμψυχα όντα. Δεν είναι ανταλλακτικά τα όργανά μας.
    Οι επιστήμονες δεν πιστεύουν σε όλα αυτά, όμως έχει βρεθεί πως όταν ο άνθρωπος πεθαίνει κάτι αναδύεται προς τα πάνω και έχει φωτογραφηθεί κιόλας νομίζω. Αυτό είναι η ψυχή που λέμε, η ουσία του ανθρώπου.
    Εγώ αν και φοβάμαι το θάνατο δεν θα ήθελα να μου κάνουν μεταμόσχευση οργάνου γι' αυτό το λόγο. Για να μην έχω μέρος της ψυχής ενός άλλου ανθρώπου και πάθω σύγχυση μεγαλύτερη από αυτή που ήδη έχω σαν άνθρωπος με τη δικιά μου ψυχή.
    Βέβαια θα μπορούσε να πει κανείς πως όλα είναι μέρη ενός όλου, του Θεού, όλοι είμαστε εκδηλώσεις του Θεού, οπότε σε αυτήν την περίπτωση δεν είναι κακό το να γίνει μεταμόσχευση. Ίσως αυτό να ίσχυε για τους αγίους. Ίσως αυτοί αν έκαναν μεταμόσχευση επειδή είναι περισσότερο ενωμένοι με το όλον και το ένα (περισσότερο όχι τελείως εννοείται, αλλιώς θα ήταν θεοί), αυτοί ίσως να μην μπερδεύονταν ως πιο ανεξάρτητοι που είναι απ' την ύλη.
    Σε όλες τις άλλες περιπτώσεις για το καλό της ψυχής μας καλό είναι να μην γίνονται μεταμοσχεύσεις.
    Άσε που είναι γενικά η επεμβατική ιατρική με εγχειρήσεις κάπως ανατριχιαστική και αηδιαστική για μένα.
    Μακάρι, το εύχομαι να μην χρειαστεί ποτέ να κάνω εγχείρηση.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by favvel View Post
    Σημασία δεν έχει να διατηρήσουμε τη ζωή με όποιο κόστος πχ κάνοντας μεταμόσχευση οργάνου άλλου ανθρώπου με το κόστος να έχουμε και σκέψεις πολλές φορές του δωρητή του οργάνου και να μπερδευόμαστε (έχει συμβεί και αυτό, καθότι τα όργανα του σώματος ενός ανθρώπου δεν είναι άψυχα, κουβαλάνε ένα μέρος της ψυχής του ανθρώπου δωρητή).
    Και δεν έχει σημασία αυτό επίσης απ' τη στιγμή μάλιστα που κάποια στιγμή αναπόφευκτα θα πεθάνουμε. Δηλ το να διατηρήσουμε τη ζωή και την ψυχή μας λίγο ακόμα στη ζωή τι νόημα έχει όταν μπερδεύονται οι ψυχές, όταν μπερδεύονται τα υλικά δυο ανθρώπων ;
    Δεν είμαστε ρομπότ. Είμαστε έμψυχα όντα. Δεν είναι ανταλλακτικά τα όργανά μας.
    Οι επιστήμονες δεν πιστεύουν σε όλα αυτά, όμως έχει βρεθεί πως όταν ο άνθρωπος πεθαίνει κάτι αναδύεται προς τα πάνω και έχει φωτογραφηθεί κιόλας νομίζω. Αυτό είναι η ψυχή που λέμε, η ουσία του ανθρώπου.
    Εγώ αν και φοβάμαι το θάνατο δεν θα ήθελα να μου κάνουν μεταμόσχευση οργάνου γι' αυτό το λόγο. Για να μην έχω μέρος της ψυχής ενός άλλου ανθρώπου και πάθω σύγχυση μεγαλύτερη από αυτή που ήδη έχω σαν άνθρωπος με τη δικιά μου ψυχή.
    Βέβαια θα μπορούσε να πει κανείς πως όλα είναι μέρη ενός όλου, του Θεού, όλοι είμαστε εκδηλώσεις του Θεού, οπότε σε αυτήν την περίπτωση δεν είναι κακό το να γίνει μεταμόσχευση. Ίσως αυτό να ίσχυε για τους αγίους. Ίσως αυτοί αν έκαναν μεταμόσχευση επειδή είναι περισσότερο ενωμένοι με το όλον και το ένα (περισσότερο όχι τελείως εννοείται, αλλιώς θα ήταν θεοί), αυτοί ίσως να μην μπερδεύονταν ως πιο ανεξάρτητοι που είναι απ' την ύλη.
    Σε όλες τις άλλες περιπτώσεις για το καλό της ψυχής μας καλό είναι να μην γίνονται μεταμοσχεύσεις.
    Άσε που είναι γενικά η επεμβατική ιατρική με εγχειρήσεις κάπως ανατριχιαστική και αηδιαστική για μένα.
    Μακάρι, το εύχομαι να μην χρειαστεί ποτέ να κάνω εγχείρηση.
    για το καλο της ψυχης μας ομως! για φαντασου ποσο ομορφα θα νιωσουμε σαν ειμαστε εκει απανω!! και δουμε οτι ενα κομματι δικο μας, ενα μερος του κορμιου μας που θα ελιωνε στο χωμα ! ξαφνου δινει ζωη σε εναν αλλο συνανθρωπο μας!!! για φαντασου ποσο χαρα θα παρουμε?

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    δεν ειναι ολοι απο το ιδιο μερος αλλοι προερχονται απο τον κεντρο της γης και αλλοι απ τον ουρανο αυτο το ειχε πει ο Χριστος στους φαρισαιους εγω πιστευω οτι το να εχει καποιος κομπλεξ για το τι ειναι ειναι πολυ χειροτερο απ το να εχει ψυχολογικα προβληματα γιατι τι καλο μπορει να βρει καποιος οταν μειονεκτει? ολοι τρεμουν μηπως τους χαρακτηρισουν προβληματικους και φοβουνται και τον ισκιο τους εγω δε φοβαμαι τιποτα και δε με νιαζει αν με χαρακτηρισουν εδω ο Χριστος ειπε στους μαθητες του θα ειστε οι πιο μισητοι ανθρωποι τις εικουμενης επειδη πιστευεται σε μενα αλλα αυτος που θα επιμεινει ως το τελος θα σωθει μετα απ αυτο μπορει να περιμενει κανεις καλο απ τη κοινωνια? το να σε αγαπουν ολοι πιο πολυ καταρα ειναι παρα οφελος γιατι δε συμφωνει με οτι ειπε ο Χριστος οι παπαροκαδες πχ ελεγαν στα τραγουδια τους παρε οτι ποθεις απ το κοσμο αυτο και ζησε χωρις θεο και τι ζωη μπορει να υπαρξει χωρις θεο? χωρις θεο ο ανθρωπος ειναι χαμενος απο χερι καταδικασμενος σε θανατο αργο εγω δε φοβαμαι τιποτα ουτε κανενα θανατο και δε φοβαμαι να δηλωσω την ιδιοτητα μου ηρθα στη γη για να βοηθησω οσους χριστιανους το επιθυμουν να βρουν σωτηρια και αυτο με τιμα και δεν εχω κανενα λογο να μη το πω δεν επιδιωκω να γινω αρεστος επιδιωκω να κανω το χρεος μου στην ανθρωποτητα και απεναντι στο θεο ΠΟΥ ΜΕ ΕΜΠΙΣΤΕΥΤΙΚΕ το να μην ειμαι αρεστος γι αυτο το λογο ΕΙΝΑΙ ΤΙΜΗ ΜΟΥ ας με χαρακτηρισουν οπως θελουν η ας που οτι εχω το ακαταλογηστο δε με ενδιαφερει ομως ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΝΑ ΔΙΚΑΙΟΜΑ να προσπαθουν να παραπλανησουν τους αλλους δινοντας τους την εντυπωση οτι τους αγνοω και να με εμποδισουν να επιλεξω εγω το τι θα πω και σε πιον θα το πω γιατι αν δε με σεβονται ΟΥΤΕ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΑΞΙΖΟΥΝ ΤΟ ΣΕΒΑΣΜΟ και δε προκειται να σταματησω να το λεω αν δε με αφησουν ησυχο σε αντιθετη περιπτωση αν μου κανουν τη ζωη δυσκολη μια φορα εγω θα τους τη κανω δεκα εγω συνεχιζω το ιδιο και αυτοι μεχρι να δουμε ποιος θα γονατισει απ τους δυο και τους υπενθυμιζω οτι εγω δεν ενοχλουσα κανενα ΑΥΤΟΙ με ενοχλουν προσπαθοντας να μου κλεισουν το στωμα με το ετσι θελω οι καταπατητες δε δικαιουνται δικαιοσυνη γιατι τη δικαιοσυνη τη καταπατανε οι ιδιοι πχ ο χριστος ελεγε στους φαρισαιους προσκυνατε τους νομους και καταπατατε τους νομους ο σεβασμος προκυπτει πρωτα απο αυτον που τον ζητα ο ασεβεις δε μπορει να ζητα σεβασμο γιατι δε του αξιζει και να σημειωσουν οτι εγω ειμαι σε μονιμη αμυνα ενω αυτοι σε μονιμη επιθεση και αποδειξη οσως λεω οι φωτγραφιες που ανεβασα προσφατα στα κοινωνικα δικτυα αρα τωρα ποιος καταπατα ποιον? οι καταπατητες εχουν και δικαιοματα και ολας να με αφησουν ησυχο αν τους ενδιαφερει να τους αφησω ησυχους αλλιως θα μιλω ακαταπαυστα μεχρι να δουμε ποιος απ τους δυο θα επικρατησει.μου κυριξαν το πολεμο επεδη ειπα την αληθεια με τις βιομετρικες ταυτοτητες οπιος τις λαβει δεν θα εχει καμια σχεση με το Χριστο και δε θα σταματησω να το λεω οτι και αν κανουν ολα αυτα ΔΕ ΤΑ ΛΕΩ ΕΓΩ ΤΑ ΑΝΕΦΕΡΕ Ο ΑΓΙΟΣ ΠΑΙΣΙΟΣ ΣΕ ΙΔΙΟΧΕΙΡΗ ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΤΟΥ να αντιδρασετε αν θελησουν να σας δωσουν τετοιες ταυτοτητες ηταν τα λογια του η λογοκρισια δε θα περασει οσο προσπαθουν να με εμποδισουν τοσο περισσοτερα θα λεω και οσοι με ακουτε αυτο να κανετε οσο λετε αληθειες και προσπαθουν να τις εξαφανισουν να τις ανεβαζετε διπλες ο υπηρετης της αληθειας ειναι παντα γεναιος και αξιος και του αξιζει καθε στεφανι νικης αυτο να θυμαστε κανενας δε θα χαρακτηρισει αξιο ουτε τον προπαγανδιστη ουτε τους ακολουθους του και χαιρομαι που τωρα μου δειξατε ποιοι ειστε πραγματικα τωρα που ειπα την αληθεια ενω εσεις δε ξερατε πως να τη κρυψετε σας ευχαριστω που μου ανοιξατε τα ματια.

Similar Threads

  1. ΖΩ ΜΙΑ ΚΟΛΑΣΗ
    By ασπασια in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 1
    Last Post: 18-08-2015, 18:31
  2. Συμβίωση με τους γονείς... Κόλαση ή παράδεισος;
    By astimatnam in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 25
    Last Post: 05-12-2014, 00:02
  3. Η κόλαση και ο παράδεισος είναι εδώ
    By gmo in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 58
    Last Post: 22-07-2014, 01:47
  4. Ο παράδεισος δεν έχει θέση για τους πλούσιους
    By carrot in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 19
    Last Post: 07-12-2010, 12:21
  5. Παράδεισος ή κόλαση οι άλλοι;
    By Black Rose in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 10
    Last Post: 24-09-2006, 22:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •