anafranil-κοινωνική φοβία-ιδψ-τη γνωμη σας!!!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    17

    anafranil-κοινωνική φοβία-ιδψ-τη γνωμη σας!!!!!

    Καλησπέρα!!

    Έχω μπερδευτεί...για χρόνια μου το μυαλό μου είχε κολλήσει σε καταστάσεις του παρελθόντος που τις αναπαρήγαγε συνεχώς σε άσχετες στιγμές και συν τοις άλλοις είχα και κοινωνική φοβία...το 2007 πήγα κατά λάθος σε ψυχίατρο ιατί νόμιζα ότι είναι ψυχολόγος και μου έγραψε anafranil...με το πρώτο χάπι άρχισα να νιώθω υπέροχα, άρχισα να γίνομαι πιο κοινωνική, πιο θετική, με περισότερη αυτοπεποίθηση, ζούσα στο απόλυτο παρόν και απολάμβανα την κάθε στιγμή...τα πήρα για μήνες μέχρι που τα σταμάτησα μόνη μου (η δόση μου δεν ξεπέρασε τα 40mg), και τότε στη ζωή μου γίναν διάφορα που με πλήγωσαν και ξανακύλησα στον προηγούμενο τρόπο σκέψης...μετά τα ξαναπήρα για λίγους μήνες από μόνη μου πάλι το θετικό πρότυπο σκέψης γύρισε, ο δυναμισμός, η αποδοχή του εαυτού αλλά όταν τα σταμάτησα και ξαναπογοητεύτηκα πάλι τα ίδια....

    το θέμα είναι ότι όταν ξαναπήγα σε ένα συμβουλευτικό κέντρο στο δήμο, πέτυχα πάλι ψυχίατρο και μου είπε ότι δεν χρειάζομαι χάπια, ειδικά anafranil που είναι παλιάς γενιάς και ότι με τόσο χαμηλή δόση ήταν πλασματική η αντίδραση του οργανισμού μου και ουσιαστικά placebo φάση...

    το κακό είναι ότι όποτε απογοητεύομαι το μυαλό ψιλοξανακολλάει και βγαίνουν όλες οι προηγούμενες φοβίες τι να κάνω;; κάνω συνεδρίες στο συμβουλευτικό κέντρο της σχολής αλλά δεν είναι αρκετό....πιστεύετε κάποια άλλα χάπια θα βοηθούσαν; έχω βαρεθεί τα πισωγυρίσματα ειδικά τώρα που είμαι σε μια υπέροχη φάση της ζωής μου!!! χαραμίζω όλη μου την ενέργεια σε χίμαιρες και τερατουργήματα του μυαλού μου...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Καλησπέρα αγαπητή φίλη!
    Μα φαίνεσαι πολύ συνειδητοποιημένη ως προς το πρόβλημα.
    Αν και το έχεις κατά καιρούς ξεπεράσει, φαίνεται να επιμένεις να κάνεις άλματα προς τα πίσω ανα εποχές και καιρούς δύσκολους.

    Η καλύτερη κατ\' εμε πορεία δεν είναι το να πάρεις χάπια, αλλα να μπεις σε συστηματική θεραπεία.
    Ετσι, θα δείτε μαζί με το θεραπευτή, για ποιο λόγο απαρνείσαι κάτι φορές, το ίδιο σου το παρόν και όλα τα βήματα που έχεις κάνει μέχρι τώρα, τα διαγράφεις, είναι λες και δεν ήσουν εσύ αυτή που τα έκανε, και επιμένεις να προσκολλάσαι πεισματικά στα άγχη και τις φοβίες που αν μη τι άλλο, είναι συμπτώματα που εσύ ελέγχεις και αναπαράγεις όταν θέλεις να αποφύγεις το παρόν. Οταν θέλεις να σταματήσεις να προχωράς και να εξελίσσεσαι, όταν θέλεις να κρυφτείς πίσω απο την κουρτίνα αντί να την ανοίξεις και να δεις πιο μακριά.... όταν θέλεις να σε τιμωρήσεις.. υποθέσεις κάνω.
    Τις αιτίες θα τις αποκαλύψετε μαζί με τον ειδικό!
    Ωρα να ξεμπέρδεύεις με το παρελθόν δεν νομίζεις?
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    αθηνα
    Posts
    451
    Η γνωμη μου ειναι να κανεις ψυχοθεραπεια με η χωρις φαρμακα-αυτο θα το κρινει ο γιατρος σου.Τα φαρμακα απο μονα τους δεν δινουν λυση.Η ψυχοθεραπεια μπορει.Στη δικη μου περιπτωση η ιψδ υποχωρησε πολυ μονο με ψυχοθεραπεια..

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    17
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, φίλε weird πέφτεις μέσα πολύ, στις συνεδρίες που έχω η ψυχολόγος μού είπε ότι κάνω ακριβώς αυτό, αυτοαναιρούμαι και αντί να κοιτάω τα επιτεύγματα εμμένω στο να τα σνομπάρω κατά κάποιο τρόπο...επίσης μου είπε ότι αντί να είμαι πιο δυνατή που ξεπέρασα την κατάθλιψη της εφηβείας μόνη μου, συνεχίζω να τιμωρώ τον εαυτό μου και να μην του αποδίδω την αξία που του αρμόζει...αλλά αυτό που ακόμα δεν έχω εντοπίσει είναι ΓΙΑΤΙ το κάνω αυτό...

    Πάντως ακριβώς έτσι νιώθω, ότι κάποια άλλη έκανε τα σημαντικά βήματα και ότι εγώ απλώς αναπαράγω συνεχώς παλιά πρότυπα και φοβίες ενώ είμαι η ίδια που ήμουν δυνατή και ξεπέρασα κατά καιρούς τις παγίδες του μυαλού μου! Και επίσης τώρα που το λες ανακαλύπτω ότι όντως όταν θέλω ν\' αποφύγω το παρόν κλείνω την κουρτίνα και βυθίζομαι στις φοβίες μου...και όσο πιο ευτυχισμένο το παρόν τόσο περίσότερο το κάνω είναι πολύ άδικο όμως και δεν ξέρω πώς να το διορθώσω....η θεραπεία στη σχολή είναι αρκετά καλή αλλά δεν φτάνει, μου λέει απλά να δεχτώ το παρόν, να μην αναιρώ τις νίκες μου, πράγματα που ήδη ξέρω πώς πρέπει να κάνω αλλά δεν ξέρω πώς να τα σταθεροποιήσω!!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Originally posted by diti
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, φίλε weird πέφτεις μέσα πολύ, στις συνεδρίες που έχω η ψυχολόγος μού είπε ότι κάνω ακριβώς αυτό, αυτοαναιρούμαι και αντί να κοιτάω τα επιτεύγματα εμμένω στο να τα σνομπάρω κατά κάποιο τρόπο...επίσης μου είπε ότι αντί να είμαι πιο δυνατή που ξεπέρασα την κατάθλιψη της εφηβείας μόνη μου, συνεχίζω να τιμωρώ τον εαυτό μου και να μην του αποδίδω την αξία που του αρμόζει...αλλά αυτό που ακόμα δεν έχω εντοπίσει είναι ΓΙΑΤΙ το κάνω αυτό...

    Πάντως ακριβώς έτσι νιώθω, ότι κάποια άλλη έκανε τα σημαντικά βήματα και ότι εγώ απλώς αναπαράγω συνεχώς παλιά πρότυπα και φοβίες ενώ είμαι η ίδια που ήμουν δυνατή και ξεπέρασα κατά καιρούς τις παγίδες του μυαλού μου! Και επίσης τώρα που το λες ανακαλύπτω ότι όντως όταν θέλω ν\' αποφύγω το παρόν κλείνω την κουρτίνα και βυθίζομαι στις φοβίες μου...και όσο πιο ευτυχισμένο το παρόν τόσο περίσότερο το κάνω είναι πολύ άδικο όμως και δεν ξέρω πώς να το διορθώσω....η θεραπεία στη σχολή είναι αρκετά καλή αλλά δεν φτάνει, μου λέει απλά να δεχτώ το παρόν, να μην αναιρώ τις νίκες μου, πράγματα που ήδη ξέρω πώς πρέπει να κάνω αλλά δεν ξέρω πώς να τα σταθεροποιήσω!!
    Ακουσε να δεις κοπέλα μου καλή.
    Τυραννίστηκα πολύ με φοβίες και τα συναφή.
    Μου χρειάστηκαν χρόνια ψυχοθεραπείας...
    Το ίδιο με εσενα το έκανα κι εγω. Δεν παει να είχα κάνει χιλια βήματα, αν ερχόντουσαν οι σκεψεις των παλιών, εβλεπα μόνο αυτές και τίποτε αλλο.Ξερεις, μόνη μου βρήκα τον τρόπο... Με λίγο σπρώξιμο απο τη θεραπεύτρια, αρχισα να μη πιστευω τις ίδιες μου τις σκεψεις..
    Σαν να εκατσα λίγο πιο μακριά τους και να τις κορόδευα... Κι έλεγα, κουκλες, τελειωσα μαζί σας, δεν εχετε καμια δυναμη πια πανω μου, δεν με πειθετε.. τόσο απλά.

    Το κακό με τους ψυχολόγους ξέρεις πιο είναι?

    Μπορεί να εχουν τη γνώση, αλλα οχι τα ταλέντο..
    Ωραία και καλά στα είπε η δικιά σου, αλλα το ζουμί δεν είναι αυτο.
    Το να στα πει....

    Η ουσία είναι να ΣΟΥ ΕΜΠΝΕΥΣΕΙ το τα ανακαλυψεις εσύ ΜΟΝΗ ΣΟΥ , μέσα απο το βίωμα στο οποίο σε υποβάλλει κατα την ώρα της συνεδρίας, με πολύ πολύ ελαφριές παρακινήσεις κι διευκολύνσεις... ίσα ίσα να σου ριχνει μια δεσμη φωτός όταν ΔΙΑΚΡΙΝΕΙ οτι το χρειάζεσαι..

    Πρόκειται για εξαιρετικά λεπτή δουλειά..
    και θελει και εξαιρετικά λεπτά χερια.

    Το οτι στα είπε,δεν σημαίνει τίποτα..
    Και για μένα όλα αυτά θα ήταν απλα ψυχολογικές αναλύσεις, ΑΝ ΔΕΝ ΤΑ ΕΙΧΑ ΖΗΣΕΙ. Κανεις δεν μου τα είπε, μόνη μου τα είδα να αναδύονται σαν συνειδητοποίηση μεσα απο το βίωμά μου.

    Και αυτό έιναι που κατα τη γνωμη μου κανει τη διαφορά στην ψυχοθεραπεία.

    Βρες καποιον καλό ειδικό.
    Και τοτε θα δεις, οτι αρκει και μονο η θεραπεια.
    παντως είσαι σε καλό δρόμο. Εχεις βρει τον τρόπο. Τωρα πρεπει να μαθεις και να διατηρεις το αποτέλεσμα...
    Υπομονη.
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    696
    η ψυχοθεραπεία γίνεται απαραίτητα μόνο με ψυχολόγο ή ψυχίατρο;ρωτάω γιατί εμένα με παρακολουθεί νευρολόγος και δεν ξέρω αν θα έπρεπε να συναντήσω και έναν ψυχολόγο και πόσο θα βοηθούσε αυτό.βέβαια και με τον νευρολόγο μιλάμε και μου δίνει διάφορους τρόπους για να ξεπεράσω το όποιο πρόβλημα αλλά βλέπω μέσα στο φόρουμ να γίνονται αναφορές μόνο σε ψυχολόγους και ψυχίατρους και όχι σε νευρολόγους.μήπως κάνω κάτι λάθος;

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    17
    Weird, μήπως με πμ έχεις να μου κάνεις κάποια καλή πρόταση ψυχοθεραπευτή; και γω το πιστεύω ότι ένας καλός ειδικός μπορεί να αποβεί σωτήριος γιατί αυτό που πρέπει να κάνω είναι να αποστασιοποιηθώ από όλο αυτό το πρότυπο φοβιών-άγχους που με πάει πίσω...και θέλω να το κάνω μέσα στα επόμενα χρόνια γιατί κάποια στιγμή θέλω να κάνω οικογένεια και παιδιά και όταν θα έχω παιδιά θέλω να έχω απαλλαγεί από όλα αυτά....

    Και επίσης έχεις κάποια τεχνική να μου προτείνεις τι μπορώ να κάνω τη στιγμή που σκάνε αυτές οι φοβίες; τι να κάνω ακαριαία ώστε να αποστασιοποιηθώ από τον παραλογισμό τους;

    χίλια ευχαριστώ για τις συμβουλές και όντως αυτό πρέπει να κάνω να ΜΑΘΩ να διατηρώ το αποτέλεσμα!!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Originally posted by diti
    Weird, μήπως με πμ έχεις να μου κάνεις κάποια καλή πρόταση ψυχοθεραπευτή; και γω το πιστεύω ότι ένας καλός ειδικός μπορεί να αποβεί σωτήριος γιατί αυτό που πρέπει να κάνω είναι να αποστασιοποιηθώ από όλο αυτό το πρότυπο φοβιών-άγχους που με πάει πίσω...και θέλω να το κάνω μέσα στα επόμενα χρόνια γιατί κάποια στιγμή θέλω να κάνω οικογένεια και παιδιά και όταν θα έχω παιδιά θέλω να έχω απαλλαγεί από όλα αυτά....

    Και επίσης έχεις κάποια τεχνική να μου προτείνεις τι μπορώ να κάνω τη στιγμή που σκάνε αυτές οι φοβίες; τι να κάνω ακαριαία ώστε να αποστασιοποιηθώ από τον παραλογισμό τους;

    χίλια ευχαριστώ για τις συμβουλές και όντως αυτό πρέπει να κάνω να ΜΑΘΩ να διατηρώ το αποτέλεσμα!!
    Δεν πιστευω στις τεχνικές που σουυποδεικνύει κάποιος άλλος...
    Εντάξει βέβαια κάποια στοιχειώση πράγματα για την αναπνοή μπορεί να στα πει ενας ειδικός, αλλα μεχρι΄εκεί πιστευω.

    Τα νήματα του παιχνιδιού,κινουνται απο εσενα και μόνο εσυ μπορεις να τα λύσεις όταν μπερδευονται...

    Αυτο πχ που σου είπα οτι έκανα με τις σκέψεις μου, που συνομιλούσα μαζί τους και αρχισα να τις αγνοω, σεσενα μπορεί να μην πιανει ( παιζει ρόλο και το οτι στο έιπε τρίτος).. θα πρεπει να εφευρεις εναν τρόπο δικόσου!

    Εχε εμπιστισυνη, αφου ξερεις να το στήνεις το σκηνικό των φοβιών, ξερεις και να το ξεστήνεις...

    Αν είσαι Θεσ/νίκη, μπορω να σου προτεινω την θεραπευτρια μου.


    Αυτό είναι το στάδιο που βρίσκεσαι καλή μου και η ίαση δεν είναι μακριά.
    Να μαθεις να βλέπεις ΠΟΤΕ και ΠΩΣ ( πχ. με ποιες σκεψεις ) πισωγυρνας
    αλλα και ποτε και πως επιστρεφεις στο παρόν!

    Ολα θα πανε καλα,
    εκει που εισαι βρεθηκα
    κι εδω που είμαι θα ρθεις

    ο θεωρω πολυυπευθυνο που θελεις πρωτα να δουλεψεις με τον εαυτο σου για να κανεις μετα παιδια..
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Originally posted by λίτσα
    η ψυχοθεραπεία γίνεται απαραίτητα μόνο με ψυχολόγο ή ψυχίατρο;ρωτάω γιατί εμένα με παρακολουθεί νευρολόγος και δεν ξέρω αν θα έπρεπε να συναντήσω και έναν ψυχολόγο και πόσο θα βοηθούσε αυτό.βέβαια και με τον νευρολόγο μιλάμε και μου δίνει διάφορους τρόπους για να ξεπεράσω το όποιο πρόβλημα αλλά βλέπω μέσα στο φόρουμ να γίνονται αναφορές μόνο σε ψυχολόγους και ψυχίατρους και όχι σε νευρολόγους.μήπως κάνω κάτι λάθος;
    Εσυ είσαι ικανοποιημένη απο αυτόν?
    Ειχα επισκεφτει καιεγω μια φορά απογνωσης εναν νευρολόγο - ψυχίατρο. Συνήθως οι νευρολόγοι έχουν και την ειδικότητα του ψυχιάτρου( χορηγουν αντιστοιχα φαρμακα)
    Τωρα οδικός σου μπορεί να έχει και εκείνη του ψυχοθεραπευτη, που κανει δηλ. \"ομιλιτικη θεραπεία\"

    1. Γιατι δεν του θετεις τον προβληματισμο σου?
    2. Αν εισαι ικανοποιημενη δενβλεπω λόγο να αλλαξεις..
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    17
    Σ\' ευχασριτώ ΠΑΡΑ πολύ για τις συμβουλές weird!!! Μα πάρα πολύ!! Δυστυχώς είμαι Αθήνα, αν έχεις msn θα θελα πολύ να μιλήσουμε κάποια στιγμή και μου δίνει δύναμη ότι υπάρχουν και άλλοι εκεί έξω που νίκησαν το μυαλό τους και κατάφεραν να χαλιναγωγήσουν τις φοβίες τους!! Και ναι, το θεωρώ ΥΨΙΣΤΗΣ σημασίας να απελευθερωθώ από όλα τ\' αρνητικά πρότυπα του μυαλού μου για να κάνω παιδιά, θέλω να είμαι ψυχικά υγιής για να φέρω και άλλες ψυχικά υγιείς ψυχές στον κόσμο

    θα σου στείλω το msn μου με πμ αν θελήσεις να με κάνεις add και να τα πούμε κάποια στιγμή

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Originally posted by diti
    Σ\' ευχασριτώ ΠΑΡΑ πολύ για τις συμβουλές weird!!! Μα πάρα πολύ!! Δυστυχώς είμαι Αθήνα, αν έχεις msn θα θελα πολύ να μιλήσουμε κάποια στιγμή και μου δίνει δύναμη ότι υπάρχουν και άλλοι εκεί έξω που νίκησαν το μυαλό τους και κατάφεραν να χαλιναγωγήσουν τις φοβίες τους!! Και ναι, το θεωρώ ΥΨΙΣΤΗΣ σημασίας να απελευθερωθώ από όλα τ\' αρνητικά πρότυπα του μυαλού μου για να κάνω παιδιά, θέλω να είμαι ψυχικά υγιής για να φέρω και άλλες ψυχικά υγιείς ψυχές στον κόσμο

    θα σου στείλω το msn μου με πμ αν θελήσεις να με κάνεις add και να τα πούμε κάποια στιγμή
    Να είσαι καλά κορίτσι μου..

    Ακομα δεν εχω βαλει νετ σπιτι, αλλα καποια στιγμη θα βαλω...

    Μπηκα για να σου γράψω κάτι το θεωρω εκπληκτικη συμπτωση, γιατι βλεπω πως σε ωφελησαν τα λεγόμενα μου κι αρα και η δουλεια που εκανα με τη θεραπευτρια μου..

    λοιπόν, καποτε η θεραπευτρια μου μου αφιέρωσε, την φράση της υπογραφής σου!!!
    Απιστευτο ε?
    Οποτε μας νιώθω ήδη συνδεδεμένους, σε εναν κύκλο αγαπης και δύναμης..
    Στειλε μου το μειλ σου αν θες.
    Φιλια.
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    17
    Σοβαρά μιλάς; είναι από τις πιο δυνατές εκφράσεις που έχω διαβάσει!! πραγματικά σήμερα με κινητοποίησες πάρα πολύ!! Έχω ΠΟΛΥ δουλειά ακόμα αλλά πιστεύω αφού τις νίκησα μία θα τις νικήσω πάλι απλά θα σιγουρευτώ ότι τις έχω συνθλίει για τα καλά αυτή τη φορά!!

    Θα σου στείλω το e-mail Μου, να σαι καλά για την έμπνευση!!!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    ))))
    Το έλαβα.
    Να σαι καλα κοπέλα μου.
    ΕΜΠΝΕΥΣΗ = βάλσαμο,
    για τους καλλιτεχνικούς τύπους σαν εμάς
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    17
    \"για τους καλλιτεχνικούς τύπους σαν εμάς\" χιχι έτσι!! Μεγάλη κουβέντα είπες πάλι!!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •