σκεψεις εν ωρα πανικου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    thessaloniki
    Posts
    31

    σκεψεις εν ωρα πανικου

    "γραφε αυτα που νιωθεις την ωρα του πανικου" μου ειπε η ψυχολογος. λεω να γραψω λοιπον. πως νοιωθω; χαλια!ζαλη ,ταχυπαλμια,ασταθεια...τα γνωστα. ο φοβος με εχει κυριευσει για τα καλα.ολοι μου λενε να αντισταθω, να το παλεψω να μην το αφησω να με νικησει....ΜΑ ΠΑΛΕΥΩ! αισθανομαι οτι κανω υπερανθρωπες προσπαθειες και οι αλλοι το βλεπουν σαν τιποτα; ειναι δυνατον;
    τι να κανω δηλαδη αφου φοβαμαι ακομα και να σηκωθω απο το κρεβατι ωρες-ωρες.να κατεβω 2 οροφους με τα ποδια να παω στο γκαραζ.πως θα παω αραγε στην δουλεια γαμωτο!
    ποτε θα γινω οπως ημουν; γιατι με ξαναεπιασε μετα απο 9 χρονια; με πιανει τρομος." μην το σκεφτεσαι" μου λενε.
    ΠΩΣ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΑΦΟΥ ΤΟ ΝΙΩΘΩ! προσπαθω να παρω το αυτοκινητο να παω 6 χλμ στους γονεις μου και φοβαμαι.θελω καποιον συνεχως διπλα μου αλλα και παλι δεν αισθανομαι καλα. αρχισα τα seroxat πριν 4 μερες: μισο χαπι για μια βδομαδα και μετα 1 για 3 μηνες και βλεπουμε.ΠΟΤΕ ΘΑ ΑΡΧΙΣΟΥΝ ΝΑ ΕΝΕΡΓΟΥΝ ΓΑΜΩΤΟ? θα γινω καλα; κι αν γινω θα μπορω να τα κοψω; ολα φαινονται σκατα.νιωθω σαν αναπηρη. δεν μπορω να παω πουθενα μονη μου.γιατι ρε γαμωτο! τι εκανα λαθος; γιατι ειμαι τοσο αδυναμος χαρακτηρας...βλεπω τους αλλους να γελανε και μου ερχεται να τους πλακωσω στο ξυλο.........

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,156
    Το μυστικό είναι τελικά να κάνεις αυτό που νομίζεις πως δεν μπορείς να το κάνεις..Να κατέβεις τους ορόφους , να περπατήσεις , να τρέξεις , να οδηγήσεις. Αρκεί να επιβληθείς εσύ στη φοβία και να μην σκέφτεσαι πως κάτι μπορεί να σου συμβεί, το μεγάλο βήμα είναι να νικήσεις το φόβο...

    4 ημέρες για το seroxat είναι λίγες για να δεις κάποια βελτίωση.. Αποτελέσματα για το συγκεκριμένο φάρμακο αναμένονται μετά τις πρώτες 7 ημέρες και σε κάποιες περιπτώσεις φτάνει και 2-3 εβδομάδες.

    Υπομονή και πάλι εδώ είμαστε για ν\' ακούσουμε νέα σου...

    Καλή δύναμη

  3. #3

    ...κι εγω Μαρθα!

    κι εγω Μαρθα τα ενιωθα αυτα,και γω δεν μπορουσα να παω πουθενα,κι εγω φοβομουν τα παντα και μετα απο 2 χρονια ακομα το σκεφτομαι,δεν θα ηθελα να ξαναγυρισω πισω σε αυτο.
    δεν λεω οτι η δικη μου περιπτωση ειναι η ιδια με την δικη σου ουτε κι οτι μπορεις να το ξεπερασεις απο την μια μερα στην αλλη.
    αλλα χρειαζεσε βοηθεια,τους γονεις σου,το γιατρο σου.
    δεν θα ειναι παντα ετσι...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    157
    ΜΟΛΙΣ ΣΥΝΗΛΘΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΚΡΙΣΗ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΕΝΤΟΝΗ ΚΑΙ ΚΡΑΤΗΣΕ ΑΡΚΕΤΗ ΩΡΑ.ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΡΔΙΑΚΗ ΠΡΟΣΒΟΛΗ Η ΕΓΚΕΦΑΛΙΚΟ..ΦΟΒΑΜΑΙ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΜΟΥ ΤΡΕΜΟΥΝ,ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ ΒΑΡΑΙΝΟΥΝ..ΚΑΙ ΟΛΟ ΤΟ ΠΡΩΣΟΠΟ ΜΟΥ ΝΙΩΘΕΙ ΜΙΑ ΕΝΤΟΝΗ ΠΙΕΣΗ Κ ΜΕ ΜΟΥΔΙΑΖΕΙ ΟΛΗ Η ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΠΛΕΥΡΑ.ΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΚΑΝΩ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΟΣΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ Κ ΝΑ ΚΑΝΩ ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ.

  5. #5
    Member
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    32
    marth73 όταν γράφεις \"ζαλη ,ταχυπαλμια,ασταθεια...τα γνωστα. ο φοβος με εχει κυριευσει για τα καλα¨τι σημαίνει ? Τι ακριβώς φοβάσαι ? Φοβάσαι κάτι συγκεκριμμένο ή φοβάσαι τα συπτώματα και ότι θα οδηγήσουν σε χειροτέρευση της υγείας σου?
    Εγώ τελευταία στη δουλεία νιώθω παρόμοια συμπτώματα όταν μου δίνουν κάποιες εντολές. Κάτι σαν συναγερμό για γρήγορη και καλή εκτέλεση της δουλειάς μου. Πιστεύω πως είναι κρίση άγχους ή πανικού δεν ξέρω. Δεν φοβάμαι όμως κάτι κατα τη διάρκεια αυτης της κρίσης. Στην πραγματικότητα δεν φοβάμαι ούτε τον προϊστάμενό μου ούτε τίποτε άλλο . Ισως και επειδή λόγω μονιμότητας δεν μπορεί να απολυθώ από τη θέση εργασίας μου...
    Σε ρωτώ για να καταλάβω ακριβώς τι συμβαίνει με αυτές τις κρίσεις άγχους, πανικού ή δεν ξέρω πως να τις πώ...

  6. #6
    Member
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    thessaloniki
    Posts
    31
    ζαλη και φοβος γενικως...και το αντιστροφο φοβος και ζαλη
    φαυλος κυκλος........ακινητοποιηση.... αστα
    μου κανει και παρενεργειες το seroxat : εντονη συμπτωματολογια: ελαφρια ζαλη,φοβος,κριση πανικου,ριγος,ξηροστομια,ε� �τολη ανησυχια κλπ

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,156
    Originally posted by martha73
    ζαλη και φοβος γενικως...και το αντιστροφο φοβος και ζαλη
    φαυλος κυκλος........ακινητοποιηση.... αστα
    μου κανει και παρενεργειες το seroxat : εντονη συμπτωματολογια: ελαφρια ζαλη,φοβος,κριση πανικου,ριγος,ξηροστομια,ε� �τολη ανησυχια κλπ
    Αν διαβάσει κάποιος που υποφέρει από φοβία τις παρενέργειες του seroxat, κατά 90 % θα του συμβούν γιατί πείθεται πως θα του συμβούν..Μην μασάς..Σε 1 εβδομάδα θα είσαι μια χαρά, εδώ θα είμαστε...

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    27
    Παιδιά να ρωτήσω κάτι; Όταν σας πιάνει κρίση πανικού πόση ώρα σας κρατάει; Γιατί εγώ είμαι εδώ και 10 μέρες σε μια φοβερή ένταση, με το μυαλό κολλημένο σ\'αυτό που συνέβη και το μόνο που σκέφτομαι είναι γιατί να έρθει να με τυρρανήσει για άλλη μια φορά. Σκέφτομαι ότι δεν είμαι καλά, δεν έχω καθόλου όρεξη για φαγητό και φοβάμαι ότι αυτό το τέρας δεν θα φύγει ποτέ. Έχω ξεκινήσει Seroxat & Xanax εδώ και 10 μέρες αλλά δεν βλέπω καμιά μεγάλη αλλαγή. Ξέρετε να μου πείτε πότε θα καλυτερεύσουν τα πράγματα και αν θα καλυτερεύσουν; Σας ευχαριστώ πολυ!!!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    696
    η κρίση πανικού μπορεί να κρατήσει από μερικά λεπτά έως και λίγες ώρες από ότι έχω διαβάσει βέβαια εμένα κρατούσαν σχεδόν μία ώρα.μην σκέφτεσαι αρνητικά κάνε μόνο θετικές σκέψεις ειδικά την ώρα της κρίσης και όλα θα περάσουν.υπάρχουν άνθρωποι που το ξεπέρασαν.απλά μην βιάζεσαι δώσε χρόνο στα φάρμακα μα πάνω από όλα στον θετικό εαυτό σου να ενεργήσουν.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    939
    Angie παράλληλα με τα φάρμακα κάνεις και ψυχοθεραπεία ή όχι?
    Το τέρας που λες ίσως να μην είναι τέρας αλλά εσύ, απο ό, τι καταλαβαίνω, δεν τολμάς να γυρίσεις να το κοιτάξεις, παρά τρέχεις όσο πιο μακριά του μπορείς. Φαντάζει πράγματι πάρα πολύ τρομακτικό αλλά ίσως και να μην είναι τόσο αν γυρίσεις να το δεις.
    Είμαι σίγουρη οτι τα πράγματα θα καλυτερέψουν και σύντομα, αρκεί να ασχοληθείς μαζί τους ενεργά. Απλά η προσωπική μου γνώμη, όντας μάρτυρας της καλυτέρευσης άλλων ανθρώπων.
    Μάκια...

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    27
    Ίσως έχεις δίκιο Φοίβη μου. Βρίσκω λογικά αυτά που λες, αν κρίνω από το γεγονός ότι έχω έναν άνθρωπο που πηγαινοέρχεται στο νοσοκομείο για αιμοκάθαρση και άλλο ένα άτομο στην οικογένεια που πάσχει από άνοια. Το τελευταίο μάλιστα ήταν υπεύθυνο για τις νέες κρίσεις πανικού. Ναι! οφείλω να πω ότι δεν αντέχω τις ασθένειες, ούτε τα νοσοκομεία, αλλά δυστυχώς αυτά έχω κερδίσει από τη ζωή μου... Λάθος επιλογές; Αυτό μάλλον είναι το πιο σίγουρο. Α! να μην το ξεχάσω. Όχι, δεν κάνω ψυχοθεραπεία. Θα ήθελα όμως να ξεκινήσω, αρκεί να βρω έναν καλό ψυχαναλυτή. Σ\'ευχαριστώ που απάντησες στο μήνυμά μου!

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    11
    angie μην φοβασαι κατι και μην το βαζεις κατω.ημουν ακριβως ετσι λιγους μηνες πριν.ξεκινησα ακριβως με την ιδια θεραπεία!χαναχ και seroxat.Τα φαρμακα βοηθούν πραγματικα αλλα θελουν το χρόνο τους.το αντικαταθλιπτικο θελει γυρω στις 2 εβδομάδες να δράσει.Μην απελπίζεσαι και μην κανεις αρνητικές σκεψεις οσο μπορείς.Μπορεί να σου φανταζει με ζουγκλα η ολη κατασταση ,αλλα πιστεψε με δεν προκειται να παθεις κατι.Οταν συμβαίνει το οτιδηποτε προσπαθησε να εστιασεις σε κατι αλλο.Απολαυσε και εστιασε στο καθε τι που κανεις.Οσο και αν ειναι δυσκολο κανε κατι να απασχολεις τον εαυτο σου(ακομα και αν δεν εχεις την παραμικρη διαθεση)Το ξερω οτι φανταζει βουνο..
    Ξυπνα καθε πρωι και χαμογελα.σκεψου θετικα πραγματακια !Μην κατηγορεις τον εαυτο σου για κατι.Μην εισαι ανυπομονη με τη θεραπεια.Σιγα σιγα θα δεις οτι θα αισθανθεις καλυτερα και θα δυναμωσεις.Οτι θελεις μπορεις να μου πεις.Ακομα και αν συμβαινει παρε ανασα και χαμογελα και θα δεις.Ο φοβος επιδεινωνει τα παντα...
    Ολα καλα θα πανε....

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    27
    Σ\'ευχαριστώ πολύ iaveria. Πραγματικά αυτό προσπαθώ να κάνω. Να εστιάσω σε κάτι άλλο, ευχάριστο. Μόνο που πολλές φορές δεν τα καταφέρνω... Πραγματικά φοβάμαι και ξέρω ότι αυτό είναι το χειρότερο, γιατί έτσι καταστρέφω τη διάθεσή μου...Απλά το μυαλό μου πολλές φορές κολλάει στην ίδια σκέψη... Ότι περνάω αυτό το λούκι, πότε θα τελειώσει, γιατί δεν φεύγει επιτέλους να ηρεμήσω κ.α. Αλλά θα προσπαθήσω ν\'ακολουθήσω τη συμβουλή σου... Να χαμογελάω και να σκέφτομαι ευχάριστα πράγματα. Να είσαι καλά! Σ\'ευχαριστώ!

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    11
    Angie μου οσο το σκεφτομαστε γινεται εμμονη και μας βασανιζει συνεχεια.Κανε χαζα πραγματα να ξεχνιεσαι!!Ακουγεται παραλογο αλλα βοηθάει!Αλλαξε χρωμα σε ενα δωματιο.Αλλαξε διακοσμηση.Ακου μουσικη.Βρες ενα καλο και αστειο βιβλιο.Κανε κατι που αισθανεσαι οτι θα σε ευχαριστησει.Κατι που θα σε ανεβασει

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    939
    Originally posted by Angie
    Ίσως έχεις δίκιο Φοίβη μου. Βρίσκω λογικά αυτά που λες, αν κρίνω από το γεγονός ότι έχω έναν άνθρωπο που πηγαινοέρχεται στο νοσοκομείο για αιμοκάθαρση και άλλο ένα άτομο στην οικογένεια που πάσχει από άνοια. Το τελευταίο μάλιστα ήταν υπεύθυνο για τις νέες κρίσεις πανικού. Ναι! οφείλω να πω ότι δεν αντέχω τις ασθένειες, ούτε τα νοσοκομεία, αλλά δυστυχώς αυτά έχω κερδίσει από τη ζωή μου... Λάθος επιλογές; Αυτό μάλλον είναι το πιο σίγουρο. Α! να μην το ξεχάσω. Όχι, δεν κάνω ψυχοθεραπεία. Θα ήθελα όμως να ξεκινήσω, αρκεί να βρω έναν καλό ψυχαναλυτή. Σ\'ευχαριστώ που απάντησες στο μήνυμά μου!
    Δηλαδή συσχετίζεις τις κρίσεις πανικού σου με την αρρώστια και τα νοσοκομεία. Η ζωή και οι επιλογές σου σε έχουν φέρει αντιμέτωπη με τέτοιου είδους καταστάσεις τις οποίες δεν αντέχεις. Μου φαίνεται οτι οι πανικοί σου είναι μια προσπάθεια του εαυτού σου να ανταπεξέλθει σε αυτές τις καταστάσεις, όσο παράξενο και αν ακούγεται αυτό.
    Απο την άλλη, εσύ είσαι ο μοναδικός άνθρωπος που μπορεί να ανακαλύψει τι έχουν να σου πουν αυτοί οι πανικοί, για ποιό λόγο υπάρχουν στη ζωή σου, ποιό κουδουνάκι σου χτυπάνε και θέλουν να τους ακούσεις. Το έχω πει ξανά και θα το πω πάλι. Πιστεύω οτι έχουν έρθει για έναν πολύ καλό λόγο στη ζωή σου και θέλουν να τους ακούσεις.
    Πιστεύω επίσης οτι με έναν καλό ψυχοθεραπευτή θα μπορέσεις εσύ η ίδια να ανακαλύψεις και αποκρυπτογραφήσεις το μήνυμα που φέρνουν στη ζωή σου.
    Μάκια...

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •