Τι να κάνω;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25
  1. #1
    Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    33

    Τι να κάνω;

    Είμαι με ένα αγόρι εδώ και 1 χρόνο και 7 μήνες. Ήρθε συγκατοικήσαμε και κάνουμε σχέδια στους επόμενους μήνες να παντρευτούμε. (Αυτός 28 εγώ 25)
    Με νευριάζει παρά πολύ διότι στη συγκατοίκηση δηλαδή τους τελευταίους 5 μήνες βλέπω συμπεριφορές που δεν μου αρέσουν. Μια φορά που ήρθε ο κολλητός του από εξωτερικό βγήκε 2 η ώρα το βράδυ που σχόλασε από δουλειά και γύρισε 8 γίναμε μπουρλότο! Γενικότερα βλέπω ότι έχει την ανάγκη να βλέπει συχνά τους φίλους του μπορεί και 2-4 φορές την εβδομάδα όχι βράδυ αλλά γενικώς. Δεν τα εκφράζω από ζήλια απλά θεωρώ ότι όταν συγκατοικεις σέβεσαι τον άνθρωπο που ζείτε και αλλάζεις κάποια δεδομένα. Πάλι για παράδειγμα αποφάσισε να πάει μια μονοήμερη με τους φίλους του (αντροπαρέα προφανώς δεν με κάλεσε) και να γυρίσει πριν τις 9 το βραδυ. Νομίζω ότι δεν καταλαβαίνει ότι έχουμε άλλες πραγματικότητες και αυτή η υπερβολική ανάγκη για τους φίλους του καταντά αηδια. 2-3 φορές κοντεψαμε να τα τινάξουμε όλα στον αερα, δεν χτίζεις σπίτι έτσι ! Έδωσα λίγο χρόνο στον εαυτό μου πριν αποφασίσω. Οι γονείς μου πάλι όχι μόνο μου λένε ότι γιατί έχει τόσο πολύ ανάγκη τους φίλους του.. τώρα που είμαστε και στην αρχή θα πρεπε να μαστε πιο αγαπημένοι και τετοια. Εγώ του έχω ξεκαθαρίσει αν δεν είναι έτοιμος κλπ να αλλάξουμε να τα μαζέψουμε και να ψάξω αλλον, εκεί αυτός. Γι'αυτό είπα να δώσω περιθώριο 1 μήνα και να δω πόσες φορές θα τους δει και πόσο λογικό ειναι . Και να τα μαζεψω. Γιατί από την μια να είναι το σωστό καλό παιδί και από την άλλη να ψοφαει να βγει σαν λαιμούριος είτε για φαγητό είτε για βόλτα ε οκ δηλαδή, ενώ σαν ζευγάρια θα μπορούσαμε να βγουμε ξέρω γω.

    Θα ήθελα να ακούσω τι πιστεύετε αρκετοί
    Last edited by Kapa; 11-12-2019 at 10:55.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,599
    απο την συχνοτητα που περιγραφεις (2-4 φορες την εβδομαδα, κλπ), δεν νομιζω να βγαινετε αλλες τοσες φορες και εσεις, γιατι δενε χει αλλες μερες.. δλδ τι ακριβως συμβαινει; κανει τις εξοδους και τις εκδρομες με τους φιλους του κι εσυ καθεσαι σπιτι να τον περιμενεις; το πρωι η βραδυ δεν ξερω γιατι το αναφερεις, ο,τι γινεται το βραδυ, μπορει μια χαρα να γινει και πρωι, (αν μιλας για εξαπατηση πχ...).
    δεν αναφερεις πολλες λεπτομερειες, αλλα ο φιλος σου δινει εικονα οτι ψαχνεται, αφου εχει αναγκη να βγαινει τοσο πολυ χωρις εσενα. μπορει να μην ειστε τπτ βρεφη, αλλα δεν βλεπω να ειστε για συγκατοικηση και οικογενεια, οπως λες..
    καποιοι μπορει να ειναι ετοιμοι στα 25 και 28. αλλοι, δεν ειναι.

  3. #3
    Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    33
    Η αλήθεια είναι ότι έχεις δίκιο όπως το προσεγγίζεις. Σε ευχαριστώ για την απάντηση

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    Quote Originally Posted by Kapa View Post
    Είμαι με ένα αγόρι εδώ και 1 χρόνο και 7 μήνες. Ήρθε συγκατοικήσαμε και κάνουμε σχέδια στους επόμενους μήνες να παντρευτούμε. (Αυτός 28 εγώ 25)
    Με νευριάζει παρά πολύ διότι στη συγκατοίκηση δηλαδή τους τελευταίους 5 μήνες βλέπω συμπεριφορές που δεν μου αρέσουν. Μια φορά που ήρθε ο κολλητός του από εξωτερικό βγήκε 2 η ώρα το βράδυ που σχόλασε από δουλειά και γύρισε 8 γίναμε μπουρλότο! Γενικότερα βλέπω ότι έχει την ανάγκη να βλέπει συχνά τους φίλους του μπορεί και 2-4 φορές την εβδομάδα όχι βράδυ αλλά γενικώς. Δεν τα εκφράζω από ζήλια απλά θεωρώ ότι όταν συγκατοικεις σέβεσαι τον άνθρωπο που ζείτε και αλλάζεις κάποια δεδομένα. Πάλι για παράδειγμα αποφάσισε να πάει μια μονοήμερη με τους φίλους του (αντροπαρέα προφανώς δεν με κάλεσε) και να γυρίσει πριν τις 9 το βραδυ. Νομίζω ότι δεν καταλαβαίνει ότι έχουμε άλλες πραγματικότητες και αυτή η υπερβολική ανάγκη για τους φίλους του καταντά αηδια. 2-3 φορές κοντεψαμε να τα τινάξουμε όλα στον αερα, δεν χτίζεις σπίτι έτσι ! Έδωσα λίγο χρόνο στον εαυτό μου πριν αποφασίσω. Οι γονείς μου πάλι όχι μόνο μου λένε ότι γιατί έχει τόσο πολύ ανάγκη τους φίλους του.. τώρα που είμαστε και στην αρχή θα πρεπε να μαστε πιο αγαπημένοι και τετοια. Εγώ του έχω ξεκαθαρίσει αν δεν είναι έτοιμος κλπ να αλλάξουμε να τα μαζέψουμε και να ψάξω αλλον, εκεί αυτός. Γι'αυτό είπα να δώσω περιθώριο 1 μήνα και να δω πόσες φορές θα τους δει και πόσο λογικό ειναι . Και να τα μαζεψω. Γιατί από την μια να είναι το σωστό καλό παιδί και από την άλλη να ψοφαει να βγει σαν λαιμούριος είτε για φαγητό είτε για βόλτα ε οκ δηλαδή, ενώ σαν ζευγάρια θα μπορούσαμε να βγουμε ξέρω γω.

    Θα ήθελα να ακούσω τι πιστεύετε αρκετοί
    Κοπελια αλλαξε μυαλα γιατι θα τον χασεις.
    Ο καθε ενας εχει δικαιωμα να βγαινει και με τους φιλους του. Ποσο μαλλον ενας αντρας.
    Οι αντροπαρεες ειναι ιερες.
    Να πεις οτι εβγαινε 4 φορες την εβδομαδα βραδυ και πηγαινε σε παρτυ να το δεχτω. να σου ελεγα ψαχνεται..
    Αλλα π.χ αν πηγαινει για καφεδακι η αραζει με φιλαρακια τι προβλημα υπαρχει?
    Ν ξερεις οτι σε αυτη την ηλικια μην περιμενεις να αφησει τους φιλους του.

    Εσεις σαν ζευγαρι βγαινετε εξω?

  5. #5
    Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    33
    Δουλεύω κάθε μέρα 1-9 οπότε όταν γυρνάω λόγω ορθοστασίας είμαι πτωμα άρα το Σάββατο/Κυριάκο θα βγούμε όταν βγούμε. Εσύ x-factor είσαι άντρας να φανταστώ για τον τρόπο που απαντας ;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    Quote Originally Posted by Kapa View Post
    Δουλεύω κάθε μέρα 1-9 οπότε όταν γυρνάω λόγω ορθοστασίας είμαι πτωμα άρα το Σάββατο/Κυριάκο θα βγούμε όταν βγούμε. Εσύ x-factor είσαι άντρας να φανταστώ για τον τρόπο που απαντας ;
    Ωραια αυτος βγαινει τις ωρες που δουλευεις η οταν εισαι σπιτι?.
    Ναι αντρας ειμαι.

  7. #7
    Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    33
    Και τα δύο προφανώς για να ενοχλούμαι

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    Quote Originally Posted by Kapa View Post
    Και τα δύο προφανώς για να ενοχλούμαι
    Κοιτα, φταιει και η ηλικια να ξερεις ειναι ακομα 28 οπως γραφεις....
    Φανταζομαι οτι ειναι δεμενος με τα φιλαρακια του και θελει να περναει χρονο μαζι τους.
    Ισως να πιεστηκε και απο τον γαμο, ισως πρεπει να τον φρεναρεται λιγο καιρο να δειτε...

    Οταν δεν εισαι σπιτι και βγαινει γιατι ενοχλείσαι?

  9. #9
    Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    33
    Θεωρώ ότι αν βγαίνει τόσο συχνά δεν τον γεμίζω σαν άνθρωπο. Άρα αν κάτσω σε αυτή τη κατάσταση αύριο μεθαύριο με αυτή τη συχνότητα σίγουρα θα βρει κάποια άλλη αν βγαίνει συνέχεια. Δεν σου φαίνεται λογικό ; Δεν θα εκτιμάει αυτό που εχουμε.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Όπως το βλέπω εγώ, συγκατοικείς για να δεις αν σου κάνει ο άλλος, αν τα βρίσκετε και όχι συγκατοικείτε γιατί σκοπεύετε να παντρευτείτε. Σκοπεύεις να παντρευτείς όταν ταιριάζεις πάρα πολύ με τον άλλον, τον έχεις ζήσει, θέλετε τα ίδια πράγματα, τα βρίσκεστε και βρίσκεστε στην ίδια φάση.

    Εσύ φαίνεται ότι βρίσκεσαι σε άλλη φάση με τον φίλο σου. Πρέπει να βρείτε κάποιες ισορροπίες στην καθημερινότητά σας και να είστε και οι δύο ευχαριστημένοι από την σχέση σας και τον τρόπο ζωής σας. Εσύ ας πούμε επειδή βρήκες σύντροφο μπορεί να μην έχεις τόσο ανάγκη παρέες και εξόδους. Αυτός έχει. Προφανώς με τον τρόπο που ζείτε ευχαριστημένος φαίνεται, εσύ δεν είσαι. Αν δεν σου τη σπάει όπως βλέπει αυτός τα πράγματα και δεν είναι θα είναι ευτυχισμένος όπως τον θες και δεν θέλει να αλλάξει, δεν θα αλλάξει με τελεσίγραφα και με το ζόρι.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    Quote Originally Posted by Kapa View Post
    Θεωρώ ότι αν βγαίνει τόσο συχνά δεν τον γεμίζω σαν άνθρωπο. Άρα αν κάτσω σε αυτή τη κατάσταση αύριο μεθαύριο με αυτή τη συχνότητα σίγουρα θα βρει κάποια άλλη αν βγαίνει συνέχεια. Δεν σου φαίνεται λογικό ; Δεν θα εκτιμάει αυτό που εχουμε.
    Κοιτα θα σου πω οτι απο τις εμπειριες μου ειμαι καπου στην μεση.
    Καταλαβαινω τον φιλο σου....γιατι και εγω μια απο τα ιδια εκανα σε ολες μου τις σχεσεις...Με μια σημαντικη διαφορα βεβαια...ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΤΑΞΕΙ ΓΑΜΟ.
    Ηθελα να βγαινω, δεν ηθελα λουρι....αυτο Βεβαια προυποθετει οτι θα φλερταρεις, θα αφησεις λιγο πιο πισω την σχεση σου και αλλα. Δεν λεω οτι θα σε κερατωσει ομως.
    Δλδ καταλαβαινω τον φιλο σου, και την αναγκη του να βγαινει.

    Απο την αλλη καταλαβαινω και εσενα, που θες ασφαλεια και θες τον ανθρωπο σου διπλα σου και φοβασαι στο μελλον μην κανει τα ιδια.

    Το θεμα ομως ειναι να τον πεισεις να το κανει επειδη το θελει, δλδ να περιορισει τις εξοδους σε 2 π.χ.
    Εαν το κανεις με το ζορι εχεις χασει ηδη το τρενο.


    Τωρα του εχεις μιλησει για την κατατσταση αυτη? οτι δεν σ αρεσει?

  12. #12
    Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    33
    Ναι και μου λέει λες και βγαίνω συχνα. Δεν αντιλαμβάνεται δηλαδή...

  13. #13
    Miliva21
    Guest
    Quote Originally Posted by Kapa View Post
    Είμαι με ένα αγόρι εδώ και 1 χρόνο και 7 μήνες. Ήρθε συγκατοικήσαμε και κάνουμε σχέδια στους επόμενους μήνες να παντρευτούμε. (Αυτός 28 εγώ 25)
    Με νευριάζει παρά πολύ διότι στη συγκατοίκηση δηλαδή τους τελευταίους 5 μήνες βλέπω συμπεριφορές που δεν μου αρέσουν. Μια φορά που ήρθε ο κολλητός του από εξωτερικό βγήκε 2 η ώρα το βράδυ που σχόλασε από δουλειά και γύρισε 8 γίναμε μπουρλότο! Γενικότερα βλέπω ότι έχει την ανάγκη να βλέπει συχνά τους φίλους του μπορεί και 2-4 φορές την εβδομάδα όχι βράδυ αλλά γενικώς. Δεν τα εκφράζω από ζήλια απλά θεωρώ ότι όταν συγκατοικεις σέβεσαι τον άνθρωπο που ζείτε και αλλάζεις κάποια δεδομένα. Πάλι για παράδειγμα αποφάσισε να πάει μια μονοήμερη με τους φίλους του (αντροπαρέα προφανώς δεν με κάλεσε) και να γυρίσει πριν τις 9 το βραδυ. Νομίζω ότι δεν καταλαβαίνει ότι έχουμε άλλες πραγματικότητες και αυτή η υπερβολική ανάγκη για τους φίλους του καταντά αηδια. 2-3 φορές κοντεψαμε να τα τινάξουμε όλα στον αερα, δεν χτίζεις σπίτι έτσι ! Έδωσα λίγο χρόνο στον εαυτό μου πριν αποφασίσω. Οι γονείς μου πάλι όχι μόνο μου λένε ότι γιατί έχει τόσο πολύ ανάγκη τους φίλους του.. τώρα που είμαστε και στην αρχή θα πρεπε να μαστε πιο αγαπημένοι και τετοια. Εγώ του έχω ξεκαθαρίσει αν δεν είναι έτοιμος κλπ να αλλάξουμε να τα μαζέψουμε και να ψάξω αλλον, εκεί αυτός. Γι'αυτό είπα να δώσω περιθώριο 1 μήνα και να δω πόσες φορές θα τους δει και πόσο λογικό ειναι . Και να τα μαζεψω. Γιατί από την μια να είναι το σωστό καλό παιδί και από την άλλη να ψοφαει να βγει σαν λαιμούριος είτε για φαγητό είτε για βόλτα ε οκ δηλαδή, ενώ σαν ζευγάρια θα μπορούσαμε να βγουμε ξέρω γω.

    Θα ήθελα να ακούσω τι πιστεύετε αρκετοί
    Εγώ πιστεύω ότι δεν είναι κακο που θέλει να βγει ο άνθρωπος........Μπορεί να είναι από τους ανθρώπους που δεν του αρέσει να κάθεται σπίτι και να μιζεριαζει....θέλει να κάνει πράγματα θέλει να βγαίνει για καφέ θέλει να κρατάει τις φιλικές του σχέσεις.....

    Δεν βλέπω κάτι παράλογο........θα ήθελες δηλαδή να είναι κολλημένος πάνω σου συνέχεια και να μην κάνετε βήμα ο ένας από τον άλλο;; το θεωρείς πιο φυσιολογικό αυτό;

    Αφού συγκατοικειτε κάθε μέρα και κάθε νύχτα μαζί δεν είστε;;; περνάτε χρόνο μαζί...

    Δωσε στον σύντροφό σου το χωρο του και πάρε και εσύ τον δικό σου χώρο....Έτσι θα πάει καλά η σχέση.....αν πέσετε με τα μούτρα ο ένας πάνω στον άλλο θα ρουτινιασετε πιο γρήγορα και θα βαρεθείτε......

    Βρες και εσύ τους φίλους σου ....έχε τη ζωή σου και τις ασχολίες σου ώστε να μην κρεμεσαι από πάνω του

  14. #14
    Miliva21
    Guest
    Εδώ παίζει ρόλο και η εμπιστοσύνη.....

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Location
    en chute libre
    Posts
    114
    Quote Originally Posted by Xfactor View Post
    Ποσο μαλλον ενας αντρας.
    Η αλήθεια να λέγεται!

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Δεν ξερω γιατι μου το κανω..αλλα το κανω και ειναι κουραστικο!
    By Μητσάκος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 10-12-2020, 18:20
  2. Τι να κάνω...
    By john37 in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 14
    Last Post: 28-06-2017, 17:05
  3. Replies: 4
    Last Post: 31-03-2017, 21:27
  4. Τι να κάνω;
    By Jorge in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 152
    Last Post: 26-06-2016, 11:41
  5. Ποιά διαφορά υπάρχει ανάμεσα στη φράση "κάνω έρωτα " και "κάνω σεξ" ή δεν υπάρχει?
    By liberchild in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 55
    Last Post: 25-12-2011, 13:44

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •