Κολονοσκοπηση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 37
  1. #1
    Antonis8
    Guest

    Κολονοσκοπηση

    Τελικά θα την κανω την Τετάρτη,που σημαίνει ότι θα πιω τα καθαρτικά την Τρίτη (την ημέρα που βγάζω το χολτερ).
    Υπαρχει περίπτωση :1. Να μου κάνει κάποια αλλεργική αντίδραση το καθαρτικό; 2. Βα κάνω αλλεργική αντίδραση στη μέθη; Σκέφτομαι να την κάνω χωρίς τίποτα, αλλά φοβάμαι μήπως πονάει.

    Δεν έχω ξανακάνει μέθη. Έχει κανείς εμπειρίες από την εξέταση γενικά; Πονάει; Μετά από πόση ώρα φάγατε; Σας είχε πέσει η πίεση;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    206
    Καλησπέρα Αντώνη!

    Είχα κάνει πέρσι! Δεν είναι τίποτα όπως και τίποτα από όλα αυτά που αναφέρεις δε θα συμβεί! Ιδιωτικά θα την κάνεις ή σε δημόσιο νοσοκομείο; Όταν ξυπνήσεις μπορείς να φας αμέσως εάν νοιωθεις καλά.
    Δε θα φας και μισή γουρουνόπουλα με ένα κιλό κρασί... λογικά πράγματα σπιτικά!
    Όλα καλά θα πάνε θα δεις ότι θα την κανείς και θα λες « τι αυτό ήταν»;;

  3. #3
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by kafedrakos View Post
    Καλησπέρα Αντώνη!

    Είχα κάνει πέρσι! Δεν είναι τίποτα όπως και τίποτα από όλα αυτά που αναφέρεις δε θα συμβεί! Ιδιωτικά θα την κάνεις ή σε δημόσιο νοσοκομείο; Όταν ξυπνήσεις μπορείς να φας αμέσως εάν νοιωθεις καλά.
    Δε θα φας και μισή γουρουνόπουλα με ένα κιλό κρασί... λογικά πράγματα σπιτικά!
    Όλα καλά θα πάνε θα δεις ότι θα την κανείς και θα λες « τι αυτό ήταν»;;

    Σε ιδιωτικό θα την κάνω.

    Πώς μπορώ να ξέρω σε τι είμαι αλλεργικος όμως; Μέθη δεν έχω ξανακάνει. Σκέφτομαι να την κάνω χωρίς καμία αναισθησία. Διαρκεί πολυ; Αν και περισσότερο φοβαμαι την προετοιμασια,γιατί ειμαι σίγουρος ότι θα νιώθω αδύναμος και θα ζαλιζομαι νηστικος και με διαρροια.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    206
    Μην αγχώνεσαι για τέτοια πράγματα. Θα υπάρχει αναισθησιολόγος εκεί που θα σου πάρει ιστορικό και θα είναι εκεί κατά τη διάρκεια της εξέτασης. Διαρκεί περίπου 40-45 λεπτά. Λογικά θα σου πάρει και βιοψίες για να είναι ολοκληρωμένη η εξέταση!
    Ούτε αδύναμος θα αισθάνεσαι ούτε διάρροια θα έχεις την ημέρα της εξέτασης...
    θα δεις δεν είναι τίποτα... τι συμπτώματα έχεις; Ποσό χρονων είσαι;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    990
    Οχι αναισθησία βρε, λιγη μεθη και τελος. Παιχνιδακι ειναι. Ε δε θα φας για μισή μέρα ε και? Σιγα ρε παιδια ... ποτε γιναμε τοσο ευαισθητοι. Είναι μια καλη και σημαντικη εξέταση, ανωδυνη και πολυ εύκολη για τον ασθενή. Μη το σκεφτεσαι καν. Πες οτι πας για σφράγισμα :P

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    206
    Quote Originally Posted by Georgewww View Post
    Οχι αναισθησία βρε, λιγη μεθη και τελος. Παιχνιδακι ειναι. Ε δε θα φας για μισή μέρα ε και? Σιγα ρε παιδια ... ποτε γιναμε τοσο ευαισθητοι. Είναι μια καλη και σημαντικη εξέταση, ανωδυνη και πολυ εύκολη για τον ασθενή. Μη το σκεφτεσαι καν. Πες οτι πας για σφράγισμα :P
    Καλά δε το λες και λίγη μέθη... υπάρχουν δυο τρόποι. Δεν έχω ακούσει πάντως τελευταία να γίνεται με μέθη...
    Η κολονοσκόπηση γίνεται είτε με μέθη (χορηγείται μιδαζολάμη και έχετε τις αισθήσεις σας), είτε με νάρκωση (βαθιά καταστολή με χορήγηση προποφόλης) με την οποία δεν έχετε καθόλου συνείδηση (κοιμάστε) και η εξέταση γίνεται ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΝΩΔΥΝΑ.

  7. #7
    Antonis8
    Guest
    Είμαι 30. Ανησυχώ γιατί μου πέφτει η πίεση όταν δεν τρώω και ζαλίζομαι και έχω ταχυκαρδία.

    Με αναισθησία δεν θέλω, με μέθη ίσως, το σκέφτομαι. Ίσως την κάνω και χωρίς τίποτα. Μέθη την κάνει επίσης αναισθησιολόγος; Γιατί κανονικά είχα ραντεβού Παρασκευή και το άλλαξα σήμερα για Τετάρτη και με ρώτησε ο γιατρός στο τηλέφωνο αν θα κάνω μέθη ή αναισθησία, λογικά για να ξέρει αν θα έχει αναισθησιολόγο και του είπα μέθη, οπότε ίσως την κάνει η νοσηλεύτρια; Δεν ξέρω. Αν δεν έχει αναισθησιολόγο, θα την κάνω χωρίς τίποτα. Και τη γαστροσκόπηση χωρίς τίποτα την έκανα. Ήταν δυσάρεστη αλλά οκ, δεν διαρκεί πολύ. Η κολονοσκόπηση από ότι διάβασα διαρκεί περισσότερο, αλλά από το να έχω άγχος ότι κάτι θα πάθω από τη μέθη, καλύτερα χωρίς. Ίσως πάρω κανένα ζάναξ.

  8. #8
    Antonis8
    Guest
    Τα συμπτώματα μου είναι εναλλαγή διάρροιας και δυσκοιλιότητας, βλέννη και πόνος κοντά στο πλευρό. Σε μια αντινογραφία που είχα κάνει μου είπαν πως το λεπτό έντερο φαίνεται να έχει πολύ περιεχόμενο. Το τελευταίο δίμηνο άρχισαν αυτά τα συμπτώματα, παλιά δεν είχα ποτέ θέμα με το έντερο. Έχουμε ιστορικό καρκίνου για αυτό και μου είπε ο γιατρός να την κάνω, να τελειώνω. Εγώ υποψιάζομαι ότι έχω κάποια φλεγμονή, και από εκεί προκύπτει και η ορθοστατική ταχυκαρδία. Είχα κάνει και τρεις καλλιέργειες κοπράνων πριν ένα δίμηνο, δεν βρέθηκε κάτι, αν και είχα παράσιτα τότε.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    206
    Μια είναι η εξέταση που θα σου δειξει αν έχεις φλεγμονή στο έντερο ακόμα και αν έχεις φυσιολογική CRP... η εξέταση λέγεται καλπροτεκτίνη κοπράνων ρωτα τον γαστρεντερολόγο σου.
    Κατά τα αλλά φίλε Αντώνη δε μπορώ να καταλάβω γιτι μπαίνεις σε αυτή τη διαδικασία από τη στιγμή που υπάρχει τρόπος να την κανείς εντελώς ανώδυνα χωρίς παρενέργειες.... η νάρκωση δεν είναι τίποτα! Επίσης αλο γαστροσκοπηση χωρίς νάρκωση και άλλο κολονοσκόπηση χωρίς νάρκωση...

  10. #10
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by kafedrakos View Post
    Μια είναι η εξέταση που θα σου δειξει αν έχεις φλεγμονή στο έντερο ακόμα και αν έχεις φυσιολογική CRP... η εξέταση λέγεται καλπροτεκτίνη κοπράνων ρωτα τον γαστρεντερολόγο σου.
    Κατά τα αλλά φίλε Αντώνη δε μπορώ να καταλάβω γιτι μπαίνεις σε αυτή τη διαδικασία από τη στιγμή που υπάρχει τρόπος να την κανείς εντελώς ανώδυνα χωρίς παρενέργειες.... η νάρκωση δεν είναι τίποτα! Επίσης αλο γαστροσκοπηση χωρίς νάρκωση και άλλο κολονοσκόπηση χωρίς νάρκωση...
    Θα τον ρωτήσω όταν πάω. Εννοείς δηλαδή πως αν έχω φλεγμονή δεν θα το δείξει απαραίτητα η κολονοσκόπηση;

    Η αδερφή μου έκανε χωρίς τίποτα στον ίδιο γιατρό και μου λέει ότι είναι απλά μια μικρή ενόχληση. Δεν ξέρω, θα δω πώς θα νιώθω εκείνη την ημέρα.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    206
    Ο κολονοσκόπηση θα δειξει τα πάντα! Για το άγχος παίρνεις κάτι;

  12. #12
    Antonis8
    Guest
    Μόνο ζαναξ περιστασιακά προς το παρόν. Όταν τελειώσω όλες τις εξετάσεις που κάνω για την ορθοστατικη ταχυπαλμια και δω ότι δεν υποκρύπτεται κάτι άλλο, θα ξεκινήσω μάλλον αντικαταθλιπτικά,τα ζολοφτ. Έχω μια μαγνητική εγκεφάλου μες στη βδομάδα και ένα χολτερ αύριο.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    206
    Θα δει στο τέλος δε θα είναι τίποτα... τα πέρασα έτσι όπως τα λες

  14. #14
    Antonis8
    Guest
    Χαχα. Σε αυτό τον τομέα ευτυχώς δεν έχω εμφανίσει πρόβλημα ακόμα. Παλια,γύρω στα εικοσι θυμάμαι μου είχε συμβεί να νιωσω μουδιασμα κατά τη διαρκεια σεξουαλικής επαφής και είχα πανικοβληθει,αλλά εν τελει δεν ήταν κατι.

    Αύριο ξεκιναω την προετοιμασια. Να δούμε πώς θα πάει. Αντε να τελειώνει αυτή η εξέταση,την έχω αναβάλλει τόσες φορες. Αυτό που με φοβιζει είναι μηπως κάνω καμιά αλλεργικη αντίδραση στο καθαρτικό ή στη μέθη. Ο γιατρός που μιλησα σήμερα μου λέει ότι την ημέρα της εξέτασης μπορω να παρω κανονικά το φάρμακο για το στομάχι που παιρνω και παράλληλα αν θέλω να παρω και ζαναξ. Μου φαίνεται περιεργο. Και ζαναξ και μέθη; Θα πέσω τεζα. Και ρωτησα αν μπορω να πινω ηλεκτρολύτες την ημέρα που κάνω την προετοιμασια και μου είπε ναι, ενώ βλεπω ότι το καθαρτικό έχει ήδη ηλεκτρολύτες μέσα. Τι να πω, οι γιατροί ο,τι και να τους ρωτησεις ναι λένε, κανένα προβλημα και μετά ακους περιπτωσεις σαν τη γυναίκα που γέννησε και της χορήγησαν την αντιβιωση στην οποια ήταν αλλεργικη.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Χαχα. Σε αυτό τον τομέα ευτυχώς δεν έχω εμφανίσει πρόβλημα ακόμα. Παλια,γύρω στα εικοσι θυμάμαι μου είχε συμβεί να νιωσω μουδιασμα κατά τη διαρκεια σεξουαλικής επαφής και είχα πανικοβληθει,αλλά εν τελει δεν ήταν κατι.

    Αύριο ξεκιναω την προετοιμασια. Να δούμε πώς θα πάει. Αντε να τελειώνει αυτή η εξέταση,την έχω αναβάλλει τόσες φορες. Αυτό που με φοβιζει είναι μηπως κάνω καμιά αλλεργικη αντίδραση στο καθαρτικό ή στη μέθη. Ο γιατρός που μιλησα σήμερα μου λέει ότι την ημέρα της εξέτασης μπορω να παρω κανονικά το φάρμακο για το στομάχι που παιρνω και παράλληλα αν θέλω να παρω και ζαναξ. Μου φαίνεται περιεργο. Και ζαναξ και μέθη; Θα πέσω τεζα. Και ρωτησα αν μπορω να πινω ηλεκτρολύτες την ημέρα που κάνω την προετοιμασια και μου είπε ναι, ενώ βλεπω ότι το καθαρτικό έχει ήδη ηλεκτρολύτες μέσα. Τι να πω, οι γιατροί ο,τι και να τους ρωτησεις ναι λένε, κανένα προβλημα και μετά ακους περιπτωσεις σαν τη γυναίκα που γέννησε και της χορήγησαν την αντιβιωση στην οποια ήταν αλλεργικη.
    Μην αγχώνεσαι η μέθη δεν είναι τίποτα. Πέρυσι έκανε κοντινό μου πρόσωπο που ήταν και μεγάλο σε ηλικία και δεν κατάλαβε τίποτα. Το μόνο σύμπτωμα που είχε μετά ήταν ένας ελαφρύς πονοκέφαλος για κάποιες ώρες που λύθηκε με ένα απλό παυσίπονο.

    Άλλο φιλικό πρόσωπο που χρειάζεται να κάνει συχνά κολονοσκόπηση με μέθη δεν χαμπαριάζει τίποτα.

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •