Πραγματικά δεν ξέρω τι παθαίνω..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    398

    Πραγματικά δεν ξέρω τι παθαίνω..

    Βασικά καλησπέρα σας (που λέει και το παλιό "άσμα") Μετά από πολύ σκέψη και περισυλλογή τελικά έγινα μέλος γιατί νιώθω ότι η κατάσταση μου έχει φτάσει στο απροχώρητο. Και αφού έχει φτάσει στο απροχώρητο θα σας γράψω τι ακριβώς εννοώ με όση δύναμη ψυχής μου έχει απομείνει δηλαδή..Το τελευταίο εξάμηνο μου έχουν τύχει πολλές αναποδιες,η μία πίσω από την άλλη.Γενικα πάντα ήμουν άνθρωπος της γαιδουριας και της πλήρης αναισθησίας,ΣΕ ΟΤΙ ΜΑ ΟΤΙ ΜΟΥ ΤΥΧΑΙΝΕ.Μεσα στα πολλά λοιπόν ,να σου και ένα πρόβλημα υγείας πολύ σοβαρό ενός κοντινού μου προσώπου το οποίο ήταν και το τελειωτικό χτύπημα με αποτέλεσμα να σκέφτομαι μονίμως τον θάνατο,ότι θα πάθω ανακοπη,ότι θα πεθάνω,ότι θα μου συμβεί κάτι πολύ κακό,ότι θα αφήσω το παιδί μου πίσω,παθαίνω όλη μέρα ταχυκαρδίες ,έχω σφίξιμο στον αυχένα (σαν να με περιφέρει όλη μέρα μια τανάλια από πίσω) σφίξιμο στο σαγόνι μου,πολύ εύκολη κόπωση, κλαμματα και όλα αυτά ..Έχω το στίγμα και από τις τελευταίες εξετάσεις που εκανα έχω αιματοκρίτη και σίδηρο 30...και φεριτινη...7!Από βδομάδα πάω να κάνω και ένα τριπλεξ μήπως μου βρούνε τίποτα στην καρδιά μου γιατί έχω έκτακτες συστολές που μου κόβονται τα γόνατα!Για να μην μιλήσω για την αϋπνία...Πριν λίγες μέρες πήρα ζαναξ δεν άντεξα,έπρεπε να κοιμηθώ...Δεν αντέχω να βλέπω τον εαυτό μου έτσι,μου την σπάει,είμαι πολύ δυνατή σαν άνθρωπος αλλά μονίμως όλοι στηρίζονται σε μένα και εγώ δεν έχω κανέναν!Ένας παθολογος μου είπε ότι χρειάζομαι ψυχιατρο,ούτε καν ψυχολόγο...τόσο χάλια ρε παιδιά?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    192
    Επειδή έχω περάσει από τη φάση σου θεωρώ πως χρειάζεσαι ψυχοθεραπεία όχι ψυχίατρο. Αν είσαι δυνατή όπως λες είναι φυσικό να έχεις τελματώσει γιατί αναλαμβάνεις πολλές ευθυνες. Ο φόβος υγειας αντιμετωπίζεται. Αν δεις πως δεν σε βοηθάει η ψυχοθεραπεία θα σου πει ο ψυχοθεραπευτής να πας σε κάποιον ψυχίατρο. Όλα καλά θα πάνε μην googlaris συμπτώματα

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    398
    Αυτή ήταν η πρώτη μαλακια που έκανα,για το παραμικρό έμπαινα στο internet να βρω τι έχω..μέγα λάθος γιατί μόνο χειροτερα με έκανε και είναι μια συνηθεια που παλεύω να κόψω όσο είναι νωρίς προτού τρελαθώ τελείως... γιατί προς τα εκεί πάω,το χάνω σιγά σιγά...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    398
    Quote Originally Posted by glamshine4ever View Post
    Επειδή έχω περάσει από τη φάση σου θεωρώ πως χρειάζεσαι ψυχοθεραπεία όχι ψυχίατρο. Αν είσαι δυνατή όπως λες είναι φυσικό να έχεις τελματώσει γιατί αναλαμβάνεις πολλές ευθυνες. Ο φόβος υγειας αντιμετωπίζεται. Αν δεις πως δεν σε βοηθάει η ψυχοθεραπεία θα σου πει ο ψυχοθεραπευτής να πας σε κάποιον ψυχίατρο. Όλα καλά θα πάνε μην googlaris συμπτώματα
    Εσυ έκανες;Σε βοήθησε?Πήρες κάποια φάρμακα η όχι;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    192
    Ναι μην googlaris παρά μόνο για ψώνια ΠΟΤΕ για υγεία δεν πρόκειται να νοιώσεις καλύτερα..επίσης να σου πω πως εξελικτικά θα έχεις άγχος υγείας και για το παιδί σου οπότε κάνε ένα δώρο σε σένα και πήγαινε σε ένα ψυχοθεραπευτή να σε βοηθήσει να ερμηνεύσεις αυτά που νοιωθεις. Θα τη βρεις τη λύση και θα επιστρέψεις στην κανονικότητα σου είναι εγκεφαλικό το θέμα και αντιμετωπίζεται Ναι έκανα με βοήθησε πάρα πολύ χωρίς να πάρω φάρμακα. Έκανα γνωσιακή νομίζω CBT λέγεται.

Similar Threads

  1. Φοβία. Παθαίνω κάτι;
    By lopoer10 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 23-09-2019, 04:16
  2. Τι πραγματικά συμβαίνει;
    By LeelaT in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 97
    Last Post: 20-12-2014, 18:47
  3. Replies: 4
    Last Post: 23-04-2012, 15:01
  4. Η ζωη μου ειναι κατεστραμενη και πραγματικα δεν ξερω πως να την ξαναχτισω....
    By dementia in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 16-01-2012, 23:48
  5. ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΒΟΗΘΗΘΩ...................................
    By red in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 28
    Last Post: 18-10-2011, 17:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •